Ogrzewanie nadmuchowe - zasada działania

System ogrzewania nadmuchowego w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Jego zalety już ponad 50 lat temu dostrzegli mieszkańcy Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Ważną jego funkcją jest możliwość filtrowania, schładzania, nawilżania i jonizowania powietrza.

Gdy w tradycyjnych centralnych ogrzewaniach medium transportującym ciepło jest woda,
to w przypadku ogrzewania nadmuchowego jest nim powietrze. Zamiast podgrzewania wody, bezpośrednio ogrzewane jest powietrze, które następnie wdmuchiwane jest do pomieszczeń poprzez system kanałów wentylacyjnych.
Zalety ogrzewania nadmuchowego widoczne są zarówno w budynkach dużych jak i małych domkach jednorodzinnych. Stosowanie go skraca czas ogrzania budynku. Zmiana odczuwalnej temperatury wynosi do kilkunastu minut. Istnieje możliwość połączenia w jednym systemie kilku funkcji, takich jak filtrowanie, jonizowanie czy chłodzenie powietrza. Instalując tego typu ogrzewanie nie występuje potrzeba przeznaczania odpowiedniego pomieszczenia na składowanie opału oraz zamontowanie pieca. Można to zrobić w miejscu nie zagospodarowanym, np. na poddaszu. Instalacja pracuje cicho, nie emituje pyłów (które mogą być szkodliwe dla alergików). Sterowanie pieca następuje za pomocą termoregulatora umieszczanego najczęściej w centralnej części budynku. Programator pozwala również na ustawienie żądanej temperatury. Dzięki zastosowaniu nowych technologii pierwotne wady, jakimi były duża hałaśliwość i znaczące gabaryty zostały wyeliminowane. Obecnie jedyną jego wadą jest konieczność prowadzenia instalacji kanałowej, niejednokrotnie o dużym przekroju.

ogrzewanie nadmuchoweJak działa ogrzewanie nadmuchowe?
Podgrzewanie powietrza następuje w piecu, który jednocześnie wymusza jego ruch. Zanim jednak powietrze trafi do pieca musi przejść przez czerpnię (wewnętrzną lub zewnętrzną) i filtr włókninowy (jest to niezbędne urządzenie do właściwego działania instalacji). Czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze i miesza je z ochłodzonym, powracającym przez czerpnię wewnętrzną. Następnie powietrze ogrzewane jest w piecu i rozprowadzane przy pomocy instalacji kanałowej i wydmuchiwane do pomieszczeń. Instalacja kanałowa w każdym pomieszczeniu zakończona jest kratką nadmuchową, za pomocą której można regulować ilość dostarczanego powietrza. Kratki można montować w ścianie, suficie lub podłodze. Ewentualna nadwyżka powietrza usuwana jest poprzez wentylację budynku (mechaniczną lub grawitacyjną).

Budowa systemu
Sercem systemu jest piec nadmuchowy z wymiennikiem ciepła zasilanym gazem, olejem opałowym, ciepłą wodą lub mający nagrzewnicę elektryczną. Ogrzane powietrze, za pomocą kanałów powietrznych rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń. Przewody mogą być wykonane z blachy ocynkowanej, którą należy zaizolować wełną mineralną z płaszczem aluminiowym. Na rynku dostępne są również kanały ze sztywnej płyty wykonanej z włókien szklanych połączonych żywicą termoutwardzalną pokrytą od strony zewnętrznej folią aluminiową zbrojoną siatką z włókna szklanego. Wewnątrz płyta pokryta jest woalem szklanym. Rozwiązanie to zmniejsza wagę kanałów a system działa ciszej. Przewody takie można prowadzić pod stropem piwnic, pod posadzkami lub na poddaszu.

kanały powietrzneSterowanie
Dzięki niskiej bezwładności cieplnej temperaturę i wilgotność można
w systemie ogrzewania nadmuchowego dokładnie zaprogramować. Stosując sterownik programowalny precyzyjnie ustawia się wymaganą temperaturę - w zależności od poszczególnych dni tygodnia czy pory dnia. Poza wbudowanymi czujnikami temperatury i wilgotności, sterowniki umożliwiają automatyczny wybór opcji: chłodzenie, grzanie, wentylacja, nawilżanie, filtrowanie. Tak więc w zależności od panujących warunków atmosferycznych, urządzenie samo dba o właściwą temperaturę i wilgotność w budynku.
Mimo zapewnienia komfortu sterowania centralnego, energooszczędny system powinien pozwalać na programowanie odpowiednich parametrów w różnych pomieszczeniach w różnym czasie.
W związku z tym warto w domu wydzielić strefy. Pozwoli to na zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego o zadanych parametrach w czasie zgodnym z przebywaniem domowników w tych strefach. W każdej z nich montowany jest czujnik, który wysyła sygnał do układu centralnego
i to on dalej steruje pracą przepustnic w kanałach, które kierują powietrze do żądanej strefy.
System ogrzewania opartego na piecu nadmuchowym można w dowolnym czasie rozbudować
o nawilżanie, dokładną filtrację z jonizacją powietrza oraz o klimatyzację.

Oceń artykuł
3,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także