W Polsce ogrzewanie na podczerwień jest jeszcze mało znaną alternatywą. Zanim ta innowacyjna metoda trafiła do domostw, wykorzystywana była już np. w saunach, wewnątrz których utrzymywano temperaturę właśnie przez podczerwień.
Ogrzewanie na podczerwień – działanie
Energia podczerwieni to nic innego jak energia promieniowania przemieszczająca się w postaci fal elektromagnetycznych. Proces ogrzewania podczerwienią polega na wykorzystaniu jej zdolności odbicia, załamywania, skupienia i pochłaniania. W przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego (konwekcyjnego), nośnikiem ciepła nie jest powietrze, a wszystkie powierzchnie graniczne w pomieszczeniu (podłoga, ściany, sufit) oraz to co się w nim znajduje (osoby, przedmioty).
Poznaj też: Ogrzewanie ścienne - na czym polega i jak działa
Dzięki brakowi gwałtownej cyrkulacji powietrza temperatura w całym pomieszczeniu jest wyrównana i różnica temperatur między warstwami powietrza nie przekracza 2°C. Pozwala to na ograniczenie zapotrzebowania energetycznego do 20% w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi.Dla porównania różnica temperatur przy ogrzewaniu grzejnikowym może sięgać do 10°C między górnymi i dolnymi warstwami powietrza. Rozkład temperatur przy ogrzewaniu podczerwienią jest więc korzystniejszy. Każda osoba przebywająca w pomieszczeniu będzie odczuwała tę samą temperaturę bez względu na to, w jakiej odległości od głównego źródła ciepła się znajduje. Jednym słowem koniec z zimnymi stopami i gorącą głową.
Dzięki wykorzystaniu w tej metodzie szczególnej długości fal podczerwieni uzyskujemy efekt identyczny z odczuwaniem wpływu promieni słonecznych. Komfort polega na tym, że temperatura odczuwalna przez człowieka jest wyższa niż rzeczywista temperatura powietrza w pomieszczeniu, a więc analogicznie jak stojąc w słońcu w zimny dzień.
Przeczytaj: Jak działa ogrzewanie podczerwienią
Ogrzewanie na podczerwień dobre dla alergików
Ogrzewanie na podczerwień jest przyjazne dla alergików. Wynika to z tego, że cyrkulacja powietrza jest niemal całkowicie zredukowana, a więc kurz nie ma tak dobrych warunków do ciągłego przemieszczania się. Można więc śmiało powiedzieć, że ogrzewanie na podczerwień jest bardziej higieniczne.
Innym potwierdzeniem tego faktu jest zapobieganie przez promieniowanie podczerwone rozwojowi pleśni czy grzybów (promieniowanie jest pochłaniane przez przegrody budowlane, dzięki czemu są ciepłe i suche). Promieniowanie dalekiej podczerwieni oddziałując na nas powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych włosowatych poprzez przenikanie przez skórę do tkanek podskórnych. W rezultacie usprawnia ono obieg krwi a wyprodukowane ciepło pomaga usuwać toksyny i zbędne produkty przemiany materii z naszego organizmu. Promieniowanie podczerwone ponadto jonizuje ujemnie powietrze, dzięki czemu wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.
Panele grzewcze i maty na podczerwień
Najczęściej do ogrzewania na podczerwień stosuje są panele montowane w dowolnym miejscu na ścianie bądź suficie. W przypadku kiedy nośnikiem ciepła jest podłoga, stosuje się maty grzejne. Maty na podczerwień można stosować pod wszystkimi rodzajami podłóg (włączając podłogi drewniane, MDF, laminowane itp.). Wszystko czego nam trzeba, to przygotowana pod ogrzewanie instalacja elektryczna. Panele grzewcze oprócz standardowych są wykonywane również w postaci grafik i obrazów. Dzięki temu pomieszczenie wygląda bardziej estetycznie i jedynie wtajemniczone osoby będą wiedziały, że mają do czynienia z grzejnikiem.
Ciepło odczuwane jest prawie natychmiast po uruchomieniu grzejnika, ponieważ nie potrzebuje on czasu na rozgrzanie. Ponadto dzięki akumulowaniu ciepła w ścianach lub przedmiotach będących w zasięgu panelu w trakcie jego działania a następnie oddawaniu go do pomieszczenia, możemy zredukować częstotliwość włączania panelu i tym samym zaoszczędzić kolejną porcję energii. Koszt instalacji ogrzewania na podczerwień średnio wynosi około 100 zł/m² powierzchni, a miesięczne koszty ogrzewania nie przekraczają tych wykazywanych przy ogrzewaniu gazowym.
Urządzenia wykorzystujące promieniowanie podczerwieni charakteryzują się niższym zużyciem energii w porównaniu do mat elektrycznych lub tradycyjnego ogrzewania podłogowego wykorzystującego wężownice z cieczą grzewczą. Sam montaż zarówno paneli jak i mat podłogowych jest szybki, prosty, nie wymaga drogich i skomplikowanych instalacji oraz wykazuje brak ingerencji w budynek. Elementy instalacji ogrzewania na podczerwień charakteryzują się ponadto bardzo długą żywotnością (30–60 lat).
To Cię zainteresuje: Pompa ciepła do ogrzewania domu? Krótki przewodnik po pompach ciepła
Ogrzewanie na podczerwień już zyskało uznanie w innych krajach i powoli wkracza na nasz rynek. Czy się przyjmie, to się jeszcze okaże. Z natury jesteśmy nieufni na wszelkie nowinki ale pamiętajmy, że zmiany mogą iść w lepszym kierunku. Niewykluczone, że opisana powyżej metoda ogrzewania jest dla nas dobrą alternatywą.
ogrzej
Potwierdzam.
Artykuł rzeczowy, zawierający prawdziwe informacje.
Troszkę za mało odnośnie samych paneli, np. wady i zalety konstrukcyjne dostępnych paneli grzewczych w Kraju. Gdyby ktoś potrzebował więcej informacji w zakresie ogrzewania podczerwienią - zapraszam do dyskusji. Oraz na ogrzej.com.pl
Enerbau
A jakie są wady i zalety paneli grzewczych?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Enerbau
"Wart zauważenia jest fakt, że ogrzewanie na podczerwień jest przyjazne dla alergików. Wynika to
z tego, iż cyrkulacja powietrza jest niemal całkowicie zredukowana, a więc kurz nie ma tak dobrych warunków do ciągłego przemieszczania się.
Innym potwierdzeniem tego faktu jest zapobieganie przez promieniowanie podczerwone rozwojowi pleśni czy grzybów (promieniowanie jest pochłaniane przez przegrody budowlane, dzięki czemu są ciepłe i suche). Promieniowanie dalekiej podczerwieni oddziałując na nas powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych włosowatych poprzez przenikanie przez skórę do tkanek podskórnych. W rezultacie usprawnia ono obieg krwi a wyprodukowane ciepło pomaga usuwać toksyny i zbędne produkty przemiany materii z naszego organizmu. Promieniowanie podczerwone ponadto jonizuje ujemnie powietrze, dzięki czemu wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. "
Prawie od roku o tym piszemy na forum budowlanym. Dobrze, że ktoś to zauważył..
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
ogrzej
Dziękuję za uwagę w zakresie wpływu pormieniowania na zdrowie.
Zarówno jeśli chodzi o kwestie oddechowe, jak i o kwestie walki z pleśnią, wilgocią i zagrzybieniem.
Co do Pana pytania odnośnie wad i zalet poszczególnych paneli grzewczych, sprawa rozbija się tutaj o kwestie konstrukcyjne, wpływające na wydajność, jeśli chodzi np o kąt rozchodzenia się promieniowania, czy też o równomierność rozgrzewania się powierzchni.
Reasumując wadą panela będzie to, że nie promieniuje on w pełni krawędziami, lub np to, że rozgrzewa się nierównomiernie (np, bardziej po śrdoku) - co bezpośrednio może skutkować słabszą wydajnością.
Zaletą będzie zatem konstrukcja panela umożliwiające równomierne rozgrzanie się na całej powierzchni, oraz umożliwiająca rozprowadzanie ciepła (co prawda w mniejszym stopniu), również krawędziami.
W mojej opinii, nie ma to super wielkiego znaczenia przy małych obiektach czy pomieszczeniach, natomiast przy większych systemach głównych już tak.
Do kwestii ważnych kwestii konstrukcyjnych możemy zaliczyć także odpowidnią izolacją tylnej częsci panela, a także jakość połączeń samej płyty grzewczej z "wnętrznościami panela".
Enerbau
Jednym słowem, panele mają jeszcze trochę do dopracowania. A czy znane są Panu folie grzewcze grafitowe na podczerwień. Ogrzewanie powierzchniowe . Może być podłogowe, ścienne lub sufitowe. Równomierne rozprowadzanie ciepła.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
ogrzej
Zgadzam się. Niektóre dystrybuowane modele w Polsce, rzeczywiście wymagają jeszcze dopracowania. Natomiast są także w dystrybucji, takie, które pozbawione są "przeoczeń" konstrukcyjnych. Kuriozalnie - w całkiem uczciwych cenach. Np. panele z serii Radius.
Co do folii grzewczych, nie spotkałem się w praktyce - proszę o jakieś szczegóły, jeśli można w wiadomości prywatnej.
Enerbau
Sporo informacji można znaleźć na naszej stronie.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
ogrzej
Strona i produkty Enerbau godne uwagi. Także kompilacja produktów, generujących ciepło podczerwone (panele grzewcze + podłogowe ogrzewanie podczerwienią) to systemy, które mają bardzo silne ekonomiczne uzasadnienie.
Zwłaszcza w zimnych obiektach (parterowe mieszkania czy domy).
Teraz kwestia indywidualna dla każdego z pomieszczeń - gdzie dać panele grzewcze na podczerwień a gdzie folie na podczerwień. Lub też gdzie je "wymieszać".
Przyszłych użytkowników zapraszamy do kontaktu przez http://www.ogrzej.com.pl celem ewentualnej pomocy w wyborze powyższych rozwiązań.
kapselek
A jak się mają panele do drugiej taryfy? Jedni lansują to rozwiązanie wprost, a inni, jak tu http://www.drono.pl/lampowe/ wspominają o akumulacji w meblach. Osobiście byłbym sceptyczny, bo co ja zakumuluję w szklanym stoliku albo cienkim TV z plastiku?
Tomasz_Brzeczkowski
e-sklep i tak masakrycznie wysokie ceny?
Enerbau
Jedni lansują to rozwiązanie wprost, a inniwspominają o akumulacji w meblach. Osobiście byłbym sceptyczny, bo co ja zakumuluję w szklanym stoliku albo cienkim TV z plastiku?
Dlatego w domach izolowanych ma uzasadnienie ogrzewanie powierzchniowe na podczerwień.
A co do cen reklamowanego sklepu internetowego, to faktycznie drogo.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
kapselek
Faktycznie. Dajcie spokój prawie tysiaka za 600W płyty podczerwonej! Taki plus, że w ogóle podają ceny. Wiele firm ma z tym problem:)
wandel
"Masakrycznie" i "Faktycznie" mówicie Panowie. Widać klienci wyposażeni w wyszukiwarki, porównywarki, aukcje nie sprawdzają cen, bo kupują w Drono. A dwa dni później dzwonią po naszego elektryka, żeby podłączył sprzęt. Życzymy konkurencji dalszych sukcesów na forach internetowych. Sprzedaż zostawcie profesjonalistom
Kondite
Witam,
Mocno zainteresował mnie sposób grzania IR.
Na wiosnę planuję budowę domu. Będzie to ok 120m2, Parter + poddasze, ma być energooszczędnie Współczynnik ściany ma mieć koło 0,1-0,12. Zgodnie z Planem zagospodarowania mam się grzać albo gazem, albo prądem, albo paliwami ciekłymi. Wiadomo, że będę miał kominek z rozprowadzeniem powietrza ale też wiadomo, że momenty między załadowaniami są przykre, albo się gdzieś wyjedzie na jakiś czas a grzać trzeba. Gazu jeszcze gazownia nie pociągnęła, ale jest "projektowany" czyli dla gminy tak jak by był, a faktycznie będzie za ok. 3 lata
O technologii IR słyszę w sumie pierwszy raz (mimo że z zawodu jestem technikiem inst grzewczo-wentylacyjnych, ale to raczej świadczy o poziomie nauczania w szkołach, a pozatym zajmuję się czymś całkiem innym) tak więc prosiłbym o szczerą poradę:
- co to wogóle jest warte i jak to wygląda w eksploatacji?
- Jakie by były +/- koszta instalacji (dom wg projektu ULTRA 2 z garażem)
- Jakie by były szacunkowe koszty ogrzewania (w zestawieniu do identycznych warunków i pieca gazowego)
- Jak wygląda efekt rozprowadzania ciepła promieniowaniem (efekt cienia itp...)
- skoro promieniowanie IR ma takie pozytywne wpływy na organizm to jakie ma negatywne?
Liczę na Waszą pomoc - na poważnie zaczynam brać podczerwień pod uwagę, z góry dziękuję...
Konrad Kwiatkowski
Tomasz_Brzeczkowski
Będzie to ok 120m2, Parter + poddasze, ma być energooszczędnie Współczynnik ściany ma mieć koło 0,1-0,12 to tak brzmi jak:
kupuję bezpieczny samochód - bo lakier ma czerwony
Najwięcej ciepła przy identycznych izolacjach ucieka - ( w kolejności ) do gruntu - tyle co ścianami i dachem razem. , dachem i na końcu, marginalnie ścianą.
Kolejna sprawa to system ogrzewania. W domach izolowanych a tym bardziej energooszczędnych, nie montuje się centralnego ogrzewania.
Enerbau
- co to wogóle jest warte i jak to wygląda w eksploatacji?
- Jakie by były +/- koszta instalacji (dom wg projektu ULTRA 2 z garażem)
- Jakie by były szacunkowe koszty ogrzewania (w zestawieniu do identycznych warunków i pieca gazowego)
- Jak wygląda efekt rozprowadzania ciepła promieniowaniem (efekt cienia itp...)
- skoro promieniowanie IR ma takie pozytywne wpływy na organizm to jakie ma negatywne?
Liczę na Waszą pomoc - na poważnie zaczynam brać podczerwień pod uwagę, z góry dziękuję...
Konrad Kwiatkowski
-ogrzewanie powierzchniowe na podczerwień OPP - żywotność 30-50 lat, bez konserwacji, decentralnne , bezobsługowo,
-około 15000 zł brutto (wszystkie potrzebne materiały)
- koszty ogrzewania dla domu 135m2 http://enerbau.pl/zuzycie-energii/rasosky-czechy
- folie karbonowe można instalować w podłodze, na ścianach, w suficie. System działa jak promieniowanie słoneczne - nagrzewa ludzi przedmioty, ściany a powietrze zostaje rześkie (nie ma cyrkulacji powietrza jak w konwencjonalnym ogrzewaniu)
- negatyw ,to nie nadaje się do domu nieizolowanego (durszlak)
W razie pytań służę pomocą
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Kondite
Będzie to ok 120m2, Parter + poddasze, ma być energooszczędnie Współczynnik ściany ma mieć koło 0,1-0,12 to tak brzmi jak:
kupuję bezpieczny samochód - bo lakier ma czerwony
Najwięcej ciepła przy identycznych izolacjach ucieka - ( w kolejności ) do gruntu - tyle co ścianami i dachem razem. , dachem i na końcu, marginalnie ścianą.
Kolejna sprawa to system ogrzewania. W domach izolowanych a tym bardziej energooszczędnych, nie montuje się centralnego ogrzewania.
no ok. ale do dyskusji to nic nie wnosi....
Kondite
- koszty ogrzewania dla domu 135m2 http://enerbau.pl/zuzycie-energii/rasosky-czechy
ok, ale załóżmy że 60% z 8500 kWh/rok to ogrzewanie, to przy tym samym domu jakie by były koszta grzania gazem - bo taką mam alternatywę?
Enerbau
Tak dla ścisłości, to dla domu 135m2 przy założeniu 60% dla ogrzewania to wychodzi 4409kWh/rok. Przy takim samym założeniu dla Pana domu 120m2, to jakieś 3530kWh/rok x o,52zł (jeszcze tyle płacimy, a od nowego roku zmieniamy dostawcę energii na tańszego) = 1835 zł/rok.
Jeżeli chodzi o koszt ogrzewania gazem, to musiałaby się wypowiedzieć już inna firma. My możemy zrobić wstępną wycenę do konkretnego projektu, myślę, że powinien Pan poszukać podobnej kalkulacji na gaz. W tym wszystkim nie tylko istotne są koszty eksploatacji, ale i inwestycji (kocioł, kotłownia....), przyłącza, serwisu i konserwacji.
Zapraszam do kontaktu e-mailowego lub na naszą stronę, można się tam więcej dowiedzieć o tego typu systemie grzewczym.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Kondite
Super, o taką odpowiedz mi chodziło.... proszę moje zapytanie potraktować poważnie, jakie dokumenty muszę jeszcze Państwu dosłać aby dostać od Państwa projekt instalacji.
Jaki pobór mocy łącznie musiałbym rezerwować na ogrzewanie i na rekuperację?
jeszcze niech Tomasz_B przekona mnie do rekuperacji.... napewno fajnie by to działało w komplecie...
jak by to miało u mnie wyglądać?
PS. Chciałbym również konkretnie odizolować się od gruntu, ale na razie mam za słabe pojęcie jak...
Tomasz_Brzeczkowski
jeszcze niech Tomasz_B przekona mnie do rekuperacji.... napewno fajnie by to działało w komplecie
Tego to ie rozumiem - Bez wentylacji nie ma domu. Najtańsza wentylacja domowa jest ta z rekuperacją .A bez rekuperacji nie ma 30kWh/m2 rocznie.... Inna sprawa, to to, że 3500kWh to najgorzej możliwie wybudowany dom - czyli dom normatywny + rekuperacja. - Czy jest sens dawać tak cienką izolację?
Co do gazu... przy piecach kondensacyjnych - normatywnej izolacji i domu 120m2 zużycie gazu wyjdzie 700 -800m3
Enerbau
Tego to ie rozumiem - Bez wentylacji nie ma domu. Najtańsza wentylacja domowa jest ta z rekuperacją .A bez rekuperacji nie ma 30kWh/m2 rocznie.... Inna sprawa, to to, że 3500kWh to najgorzej możliwie wybudowany dom - czyli dom normatywny + rekuperacja. - Czy jest sens dawać tak cienką izolację?
Panie Tomaszu. Dane, które pani Aleksandra podała, dotyczą domu wzorcowego wybudowanego 8 lat temu w Czechach o normatywnym zużyciu 40 kWh/m2. Do tego bez wentylacji i rekuperacji. Na dzień dzisiejszy obowiązują inne normy i takich domów już się nie powinno budować. Zanim będziemy mieli dane ze zużycia energii w nowo wybudowanych domach, to trochę jeszcze wody w Wiśle upłynie.
Na razie musimy bazować na tych danych, które są dla nas dostępne i wiarygodne.
Poniekąd jest to dobra informacja dla inwestora, jeżeli zamierza budować dom niskoenergetyczny.
W ten sposób ma porównanie ile jeszcze może zaoszczędzić, odpowiednio izolując i zakładając dodatkowa wentylację z rekuperacją.
Kondite
[quote="Tomasz_Brzeczkowski" bez rekuperacji nie ma 30kWh/m2 rocznie.... Inna sprawa, to to, że 3500kWh to najgorzej możliwie wybudowany dom - czyli dom normatywny + rekuperacja. - Czy jest sens dawać tak cienką izolację?
A czy 3500 kWh rocznie przy 120m2 to nie wychodzi 29,166666 kWh/m2??? Czy jednak nie rozumiem o co chodzi...
Nie wiem jakie zapotrzebowanie będzie miał mój dom i nie mam pojęcia skąd takie dane wytrzepać.... Na razie możemy sobie gdybać i wspólnie dywagować, ale prawdziwym wykładnikiem będą faktury za prąd za pierwszy rok...
Nie wymagam od nikogo aby ktoś mi powiedział ile "spali" mój dom. Proszę tylko o podstawy do porównań. Nie są to tanie sprawy, nie można po pół roku stwierdzić - o, słabo daje - jutro zakładam sobie kocioł na pellet - nie stać mnie na to....
Staram się wszystko zaplanować za wczasu - technologię, grubości izolacji, sposób uzupełniania strat ciepła... ma być tanio w eksploatacji - ale przy rozsądnej inwestycji...
Jeżeli ktoś ma wygłaszać agresywnie swoje teorie nic nie wnoszące w temat - z góry dziękuję... mam gdzieś czerwone samochody - interesuje mnie temat rekuperacji - kosztów i zysków.
Pozdrawiam..
Enerbau
A czy 3500 kWh rocznie przy 120m2 to nie wychodzi 29,166666 kWh/m2??? Czy jednak nie rozumiem o co chodzi...
Pozdrawiam..
Nigdy nie kładzie się ogrzewania na całej powierzchni domu, są np. stałe zabudowy typu garderoba i dlatego wychodzi mniej , stąd troszkę inne obliczenia. Ale zawsze można zejść z zapotrzebowaniem na energię. Wszystko zależy od skutecznej izolacji.
Proszę przesłać projekt na nasz adres, a zrobimy szacunkowy koszt inwestycji oraz potrzebną moc zainstalowania dla Pana domu.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Kondite
wysyłam rysunki szczegółowe na adres info@...
pozdrawiam
KK
Bolas
Mądre ocieplenie budynku które pochłonie o ok 10% więcej pieniędzy niż budowa domu w systemie projektowym i nic innego jak decentralne ogrzewanie z odzyskiem ciepła o których piszą koledzy powyżej.
Tomasz_Brzeczkowski
jutro zakładam sobie kocioł na pellet - nie stać mnie na to.... Bogatemu wszystko wolno--- nawet kocioł na paliwa stałe!!! To drogie rozwiązanie i trochę zalatujące masochizmem. Ale widocznie są tacy co za radość palenia, w piecu, magazynowania paliwa, popiół są gotowi więcej zapłacić .
Szkoda tylko, że niedługo prawo zabroni paliw stałych w całej Polsce nie tylko miejscami.
Enerbau
Panie Heńku, może Pan trochę coś doradzi, rozwinie temat tych dobrych grzejników. Kiepsko wygląda, jak Pan tylko wkleja link do strony. Co konkretnie by Pan doradził np. pytającemu w tym wątku i oczekującemu porady, Kondite ?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Elżbieta A.
Prosta sprawa, na polskim rynku jest kilka firm, oferujących ogrzewanie na podczerwień. Największy wybór i dobrej jakości panele mają:
Warto wydać tysiaka na panel, jeśli później płaci się o połowę niższe rachunki od dotychczasowych. W dodatku nie wymagają żadnych konserwacji, można je zamontować kiedy się chce i bardzo dobrze grzeją.
wandel
Warto wydać tysiaka na panel, jeśli później płaci się o połowę niższe rachunki od dotychczasowych.
W odniesieniu do czego są o połowę niższe?
Enerbau
Tysiak jest o połowę "niższy" od dwóch tysiaków
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
kapselek
Inny temat. Opis problemu jest następujący: hala targowa nieogrzewana, choć zadaszona. Wewnątrz boxy handlowe. Zimno jak w psiarni. Co forumowicze doradzą?
Tomasz_Brzeczkowski
Promienniki nad stoiskami.
ogrzej
Inny temat. Opis problemu jest następujący: hala targowa nieogrzewana, choć zadaszona. Wewnątrz boxy handlowe. Zimno jak w psiarni. Co forumowicze doradzą?
Jeśli chodzi o ogrzewanie większych kubatur i utrzymywania stałej temperatury mamy dwie opcje:
- przy potrzebie ogrzania całej kubatury stosujemy przemysłowe panele grzewcze na podczerwień:
Tutaj szczegółowy opis płyt:
http://ogrzej.com.pl/category/panele-pr ... ometrazowe
Zalety: niska cena i pobór energii, bezstratna emisja ciepła.
Wady: minimalna wysokość montażu 3,5 metra
- jeżeli nie zachodzi potrzeba ogrzewania całej kubatury a np. "strefy" typu boksy handlowe - najwydajnieszym i bardzo ekonomicznym sposobem, a także nie wymagającym skomplikowanych instalacji czy sterowania, będzie zastosowanie krótkofalowych promienników ciepła podczerwieni
Tutaj szczegółowy opis promienników:
http://ogrzej.com.pl/category/promienni ... nan-lublin
Zalety: natychmiastowe, bezstratne ciepło, niski koszt eksploatacji, odporność na przeciągi i przewiewy powietrza, możliwość tworzenia niezależnych stref ciepła.
Do ogrzewania mieszkań, biur czy domów - polecamy panele grzewcze na podczerwień lub kompilację paneli z podłogowym ogrzewaniem na podczerwień (odnośnie podłogówki na podczerwień, specjalista to użytkownik Enerbau),
krzysztof2010
Wyliczenia
Dom jednorodzinny o powierzchni 140 m2 i wysokości wynoszącej 3 m cechuje się zapotrzebowaniem na moc grzewczą równym 8400 W, czyli 8,4 kW.
W przypadku gdy mamy pierwszą taryfę energetyczną, koszty grzewcze będą przedstawiały się następująco:
8,4 kW x 0,52 zł (stawka za 1 kilowatogodzinę) x 6 godzin działania x 30 dni = 786 zł/mies. Biorąc pod uwagę, że mamy 6 miesięcy grzewczych, roczny koszt eksploatacji wyniesie 4710 zł.
W przypadku gdy mamy drugą taryfę energetyczną, koszty będą wyglądały następująco: 8,4 kW x 0,34 zł (stawka za 1 kilowatogodzinę) x 6 godzin działania x 30 dni = 514 zł/mies. Biorąc pod uwagę użytkowanie przez 6 miesięcy grzewczych, roczny koszt ogrzewania domu wyniesie 3080 zł.
Ciekawe, ciekawe W taryfie dziennej, panele będą się włączały, jak się domyślam, w momencie kiedy będzie zachodziła taka konieczność, ale w przypadku drugiej taryfy, tylko w nocy ?
Proszę, niech mnie ktoś "oświeci" albo nauczy liczyć
Tomasz_Brzeczkowski
A dlaczego 6h/24? To raz - dwa dlaczego zakłada Pan takie samo zużycie przy akumulacyjnych - u mnie w mieszkaniu wychodziło około 40-50% więcej. Spowodowane to było przegrzewaniem powyżej ustawionych 22 st.C
Bolas
Uuuuuuuunas nocna nawet w dzień! Zrzut z Tauron-pe.pl
http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1168/0_d8de9cc64ae75b062e2c72498cea016d5a287f0a.jpg
Enerbau
Wyliczenia
Proszę, niech mnie ktoś "oświeci" albo nauczy liczyć
Witam!
To może to:
http://enerbau.pl/zuzycie-energii/rasosky-czechy
Dom 135 m2, ogrzewanie elektryczne mieszane (folie i maty), CWU, AGD, RTV, oświetlenie.
Pozdrawiam
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
krzysztof2010
Hmm, to chyba mnie nie przekonuje, tym bardziej, że dotyczy mat itp rzeczy, a ja przedstawiłem wyliczenie dotyczące paneli. Bardziej przemawia do mnie (jeżeli już), ta dyskusja :
Enerbau
Hmm, chyba Pana nie przekonuje. Ale co? Niskie zużycie energii w takim systemie? Nie przekonuje też Pana rzeczowe wyjaśnienie Adama S na Pańskim blogu. Cóż, faktycznie sens ma prowadzenie dyskusji w oparciu o praktykę a nie tylko teorię
"By to wiedzieć nie muszę mieć w domu takiego ogrzewania." - mgr inż. Krzysztof Lis napisał(a):
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Bolas
Wniosek jest jeden. Chcesz mieć ciepło w domu czy żeby było ci ciepło. Jak ma być tobie ciepło to owiń się elektrycznym swetrem, kocem albo uszyj sobie wdzianko z mat grzewczych.
krzysztof2010
Hmm, chyba Pana nie przekonuje. Ale co? Niskie zużycie energii w takim systemie? Nie przekonuje też Pana rzeczowe wyjaśnienie Adama S na Pańskim blogu. Cóż, faktycznie sens ma prowadzenie dyskusji w oparciu o praktykę a nie tylko teorię
"By to wiedzieć nie muszę mieć w domu takiego ogrzewania." - mgr inż. Krzysztof Lis napisał(a):
Nie przekonuje mnie porównanie kosztów " ogrzewanie elektryczne mieszane (folie i maty)", bo mowa jest o panelach. Co do samych paneli, to jestem jak najbardziej "za". Niestety, nie będę również ukrywał, że jest to na tyle coś nowego, że potrzeba czasu aby zaczęli wypowiadać się "normalni" użytkownicy, a nie w większości wszelkiej maści sprzedawcy.
Takim właśnie przykładem jest odpowiedź Adama S. i podobnych szukam, ale nie jest ich zbyt wiele.
Mam nadzieję, że jeżeli się zdecyduję na montaż takiego ogrzewania, będę nie mniej mile zaskoczony jak po zakupie płyty indukcyjnej, czego sobie baaaardzo życzę.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Enerbau
Proszę mi wierzyć, nie było moim zamiarem Pana do czegokolwiek przekonywać. Podałam tylko faktyczne zużycie energii w naszym systemie dla możliwości porównania z innymi. Chyba, że coś źle zrozumiałam.
Nadmienię tylko, że nie mamy w ofercie paneli na podczerwień ale popieramy takie rozwiązania, ponieważ dobór systemu grzewczego musi być zawsze potraktowany indywidualnie. W jednych pomieszczeniach będą się sprawdzały folie (ogrzewanie podłogowe lub sufitowe lub ścienne) a w innych panele na podczerwień.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
krzysztof2010
No, nareszcie się "dogadaliśmy"
Enerbau
A, może panie Heniu, zamiast reklamy jakieś fakty? Nikt by się nie pogniewał...
wandel
Koledzy,
może ktoś był na BUDMIE. Ja wizytowałem targi w pt. Rozmawiałem z importerem folii grzewczych. Wygląda jak klisza RTG z naniesionym grafitem. Podoba mi się grubość na oko poniżej 1 mm. Moc to 400 W/m kw. Sporo porównując do mat grzewczych np
jak widać od 100 do 160 W.
Co o tym sądzicie? Co Wy spotkaliście ciekawego na targach?
wandel
Jakie macie IP przy "wodoszczelnych" Bo tutaj dla lamp maks 24
Enerbau
Takie?
http://static.e-aranzacje.pl/gallery/3939/0_6f822ee1e573ce046b8dd782d57a3a98abb9844b.jpg
Czy ten importer coś więcej Panu powiedział o zastosowaniu folii o tak potężnej mocy? Do ogrzewania podłogowego stosuje się 80W/m2 a sufitowego 140W/m2
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
wandel
Takie, takie, mam kawałek w teczce. Za długo nie rozmawialiśmy, jak to na targach. Tam jest czas na wymianę wizytówek, a konkrety później.
W poprzednim poscie pytałem o IP promienników. pytanie miało i nadal dotyczy użytkownika "ogrzej". Przepraszam, że nieprecyzyjnie umieściłem na forum.
Enerbau
Takie, takie, mam kawałek w teczce. Za długo nie rozmawialiśmy, jak to na targach. Tam jest czas na wymianę wizytówek, a konkrety później.
:
Jakiś czas temu mieliśmy kilka zapytań o folię 200W/m2. Klient jeden czy drugi nabył z jakiś niewiadomych źródeł i od nas oczekiwał informacji czy może zastosować bezpośrednio pod płytki. Jesteśmy bezpośrednim importerem folii o wspomnianej mocy 80W/m2 i 140W/m2. Zwróciliśmy się z zapytaniem do producenta czy takie wykorzystanie jest możliwe.. Otóż robili dużo wcześniej laboratoryjnie próby i wycofali się z produkcji takiej mocy i tegoż zastosowania. Folia grzewcza karbonowa nie nadaje się do montażu na mokro (wylewka czy klej). A moc 400W/m2 to już w ogóle zagwozdka. Ale nie upieram się, może czegoś nie wiemy. Człowiek uczy się całe życie.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
ogrzej
Klasa IP naszych promienników z serii wodoszczelnej to IP65
hurtownik1
Ja montuję hybrydowe ogrzewanie na podczerwień. Nie potrzeba do tego żadnych pozwoleń ani planów. Właściwie to ogrzewanie każdy sam może sobie zamontować.
http://static.urzadzone.pl/gallery/6180/0_2c15d447c67a7ab495d196e3914af1878c196c10.jpg
Enerbau
Nie ma czegoś takiego jak hybrydowe ogrzewanie na podczerwień. Albo są to panele na podczerwień,które pracują praktycznie tylko w podczerwieni, albo zwykłe grzejniki elektryczne, które mają podwyzszoną część widma cieplnego w podczerwieni. Nazywanie czegoś takiego grzejnikiem na podczerwień jest nadużyciem i wprowadzaniem potencjalnego klienta w błąd!
Terazz
Ostatnio zauważyłem nowość na a dokładniej płyty grzewcze o małych wymiarach zastępujące panele o takiej samej mocy o wymiarach dwa razy większych np. 600w tradycyjny ma zazwyczaj wymiary ok 100cm na 60 cm płyta nanoheizungen ma zaś taką samą moc a wymiary o połowę mniejsze ciepło w takich samych pomieszczeniach porównywalne. Różnica również cenowa nowe płyty są duzo tańsze. Obecnie sam testuje 1 ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia z nimi?
jakubdab
wczoraj trafiłem na taki artykuł. dość fajnie rozwiewa niektóre wątpliwości.
Tomasz_Brzeczkowski
wczoraj trafiłem na taki artykuł. dość fajnie rozwiewa niektóre wątpliwości.
Można wiedzieć, które wątpliwości? Bo mnie po przeczytaniu ich przybyło, choć podczerwone ogrzewanie podłogowe eksploatuję od 1993 roku, a elektrycznym ogrzewaniem zajmuję się od 23 lat.
Główne wątpliwości - to alergia a takie ogrzewanie - Czy - czym się różni promieniowanie terakoty czy paneli podłogowych o temperaturze 24 st..C , gdy są od spodu ogrzewane
-rurką z cieczą
-kablem grzewczym
-matą grzewczą
-folią grzewczą
?
jakubdab
hm, wątpliwości właśnie dotyczące alergii i higieniczności. chociaż w sumie teraz nieco się zgubiłem w temacie.
Enerbau
W systemach tradycyjnych, grawitacyjnych, konwekcyjnych mamy do czynienia z ruchem ciepłego powietrza. Góra/ dół. Takie zjawisko nie występuje w ogrzewaniu długo falowym w podczerwieni .
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
PoziomkowySorbet
Witam Serdecznie
Wydobyłam juz tak sprzeczne informacje, że postanowiłam napisać post licząc na Waszą pomoc i dośadczenie zapewnie większe od mojego w tej dziedzinie:
Szukam alternatywy na ekonomiczne i najtansze zarowno w montazu jak i eksploracji ogrzewanie dla Domku "holenderskiego", który ma zamiar byc wykorzystany jako całoroczne lokum:
Ściany o grubości 15 cm,z wełną mineralną w środku,podłoga 20 cm i dach 20 cm.
Długość domku- 12 m,
Szerokość - 4m (lazieneczka, salon z kuchnia dwa pokoje w tym jeden przejściowy ok.48m2)
zamierzam również ocieplić go od zewnatrz styropianem i pokryc tynkiem- czy bedzie to wystarczajaca izolacja do zastosowania ogrzewania na podczerwien i czy bardziej sie oplaca od grzejnikow akumulacyjnych?
Pan który mi ową "rezydencje" buduje poleca grzejniki akumulacyjne...ktore jak mi sie wydaje grzeja powietrze a nie jak podczerwien sciany meble dajac odczuwalnie wyzsza tem. niz rzezcywiscie wygenerowana...chodz wykorzystuja akumulacyjne *(z tego co wyczytalam gdyz wlasnej empirycznej wiedzy nie posiadam) taryfa nocna z tanszym pradem (nie wiem jak to jest w grzej. na podczerwien i czy rowniez dostepna jest taka alternatywa....)
Ogolnie o grzaniu jak i budownictwie nie wiem kompletnie hmmm...nic? wiec Prosze o wyrozumialosc i Rade co Bardziej sie oplaca...
Szukam najtanszego rozwiazania zeby sie wyplacac za prąd zimą ...
Tomasz_Brzeczkowski
Nic głupszego niż ogrzewanie akumulacyjne do takiego domku nie da się wymyślić. Nawet najlepszy grzejnik dynamiczny ma obudowę 60-70 st, C i grzeje nawet przy +30st.
Ogrzewanie musi być sterowane precyzyjnie. Nie ma "energooszczędnego" ogrzewania - to ma uzupełniać straty przez wentylację i izolację.
Jak się nie założy odzysku ciepła z wentylacji - to albo będzie drogo, albo dom zgnije... i też będzie drogo.
Wentylacja to 3000kWh w sezonie!
PoziomkowySorbet
Nic głupszego niż ogrzewanie akumulacyjne do takiego domku nie da się wymyślić.
całkiem zgupiałam koleś który mi buduje domek radzi te rozwiazanie jako niby najtansze...
odzysk ciepła z wentylacji- yyyy jestem z zawodu plastykiem i troszke jasniej prosze wrecz wersje dla uposledzonych budowniczo...o ile ma pan cierpliwosc...
Ja mam tylko wiedze taka: chce miec w zime ciepło, nie płacic za to duzo i nie chce zeby mi domek zgnił i pojawilo sie nowe zagadnienie zwane wentylacją i rowniez nie wiem gdzie je wkleić
Enerbau
Bardzo dobrze, że ma Pani orientację w różnicy, co grzeje grzejnik a co podczerwień.
Proszę się zapoznać z informacjami w tym linku http://enerbau.pl/zuzycie-energii/rasosky-czechy Wszystko na prąd, łącznie z CWU. To tyle o kosztach eksploatacji. Zainstalowany system w tym domu, to system powierzchniowy na podczerwień ( OPP )
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Neeonee
Jak ktoś lubi estetykę i dopracowanie to warte uwagi jest ogrzewanie marmurowe. Jest to jw. ogrzewanie podczerwienią z tym, że bardzo fajnie to wygląda. W Niemczech bardziej popularne niż owe panele dostępne u nas. My kupiliśmy w firmie na początek jako dogrzanie sypialni, później do 3 innych pokojów przechodząc z ogrzewania węglowego. Naprawdę polecam wgłębić się w temat!
Enerbau
Wygląd wyglądem, a jaka temperatura marmuru? Dopracowanie, czyli co?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
kapselek
Ciekawy, aczkolwiek lekko krytyczny poradnik na temat podczerwieni znalazłem w necie
Tomasz_Brzeczkowski
Ciekawy, aczkolwiek lekko krytyczny poradnik na temat podczerwieni znalazłem w necie
Boże chroń nas przed taaaaką podczerwienią!!!
http://piekarniki.com.pl/photos/piekarnik-na-podczerwien-800w-9l-czarny-i-bialy-2379832313.jpg
RobertKGB
A czym zasadniczo różni się podczerwień z promiennika od podczerwieni np. z foli grzewczej ?
Enerbau
Ciekawy, aczkolwiek lekko krytyczny poradnik na temat podczerwieni znalazłem w necie
http://ogrzewanie.pl/zakupy/promienniki ... zialaja-i/
Tekst napisany przez chłopskiego filozofa, a do tego sprzedawcę kotłów i węgla. Z obiektywizmem ma tyle wspólnego, ile miała "Trybuna Ludu" za czasów komuny. Z poziomu zaprezentowanej wiedzy i sposobu jej interpretacji można wywnioskować, że autor poczytał sobie coś na temat podczerwieni w necie, a następnie wyciągnął wnioski mające w jego miemaniu udowodnić, że ogrzewanie podczerwienią jest droższe od ogrzewania węglem. Swoją edukację zakończył zapewne na poziomie szkoły specjalnej w Koziej Wólce Można by się nawet pośmiać, gdyby nie to, że jest to żałosne.
Co do różnicy w podczerwieni promienników i folii grzewczych, to różnica tkwi w długości fali, a tym samym w wysokości temperatury źródła promieniowania. Folie grzewcze pracują zasadniczo w temperaturze ok. 20 stopni.
Tomasz_Brzeczkowski
Chodzi o długość fali. Człowiek jest również grzejnikiem podczerwonym, odczuwa kierunek źródła podczerwieni, gdy temperatura, źródła jest wyższa od 37st.C - Siedzenie przed tv obok lampy czy panela które mają 60... 100 czy więcej st.C jest bardzo mało komfortowe.
Najlepiej ja źródło ma 25-37 st.C
wandel
Tekst napisany przez chłopskiego filozofa, a do tego sprzedawcę kotłów i węgla. Z obiektywizmem ma tyle wspólnego, ...
Hahah. Ja uprzejmie donoszę, że nieprawdą jest jakoby każdy panel składał się z "6 podstawowych elementów: podstawy, ekranu odbijającego promieniowanie, elementu grzejnego, sterownika, hartowanej szyby i ramki, która trzyma to wszystko w kupie."
Właśnie odkręciłem ramkę i szyby nie było!
Enerbau
Tekst napisany przez chłopskiego filozofa, a do tego sprzedawcę kotłów i węgla. Z obiektywizmem ma tyle wspólnego, ...
Hahah. Ja uprzejmie donoszę, że nieprawdą jest jakoby każdy panel składał się z "6 podstawowych elementów: podstawy, ekranu odbijającego promieniowanie, elementu grzejnego, sterownika, hartowanej szyby i ramki, która trzyma to wszystko w kupie."
Właśnie odkręciłem ramkę i szyby nie było
Czy ja gdzieś pisałem o panelach na podczerwień i ich budowie? Proszę mnie oświecić, bo nie mogę sobie takiego faktu przypomnieć
kapselek
Nie Pan pisał, lecz autor omawianego poradnika.
Enerbau
Nie ma nic gorszego jak nawiedzeni pisarze piszacy o rzeczach, o których nie mają zielonego pojęcia.
"Gdzieś byli, coś słyszeli i opowiadają wszystkim w około jakie to cuda widzieli, bądź nie!"
ogrzej
Ciekawy, aczkolwiek lekko krytyczny poradnik na temat podczerwieni znalazłem w necie
Boże chroń nas przed taaaaką podczerwienią!!!
http://piekarniki.com.pl/photos/piekarnik-na-podczerwien-800w-9l-czarny-i-bialy-2379832313.jpg
O konkurencji źle się nie mówi - jak mawia jedno z przykazań biznesowej etyki.
Szczerze powiem, że ten "poradnik" skłonił mnie do zadumy
No ale do rzeczy....
Nie wiem kim jest autor tego poradnika i na jakiej podstawie zamieścił swoje wypowiedzi, więc chciałbym tu dodać coś od siebie:
- proponowałbym się doszkolić w zakresie technologii wykonania paneli grzewczych o wysokiej sprawności (owszem znajdziemy na rynku produkty, określane panelami podczerwieni wykonane na bazie grzałek, natomiast jest to produkt marginalny, nie mający szans na przebicie się)
- Pana grafiki odnośnie rozprowadzania ciepła przez panel podczerwieni (emitujący długą falę) nie mają nic wspólnego z prawdą - mogą one mieć odniesienie do grzejników nazywanych jako grzejnik na podczerwień - natomiast jest to średnia fala podczerwona - więc nie ma ona bezpośrednio odzwierciedlenia w ideii działania paneli na podczerwień, które mogą służyć jako główny system grzewczy
- dobrze zaprojektowany panel nigdy nie będzie miał wbudowanego termostatu w sobie
- proszę zwrócić uwagę, że "postawienie" nowego systemu ogrzewania centralnego (łącznie z instalacją, grzejnikami, kotłem itp) zawsze będzie kosztowniejsze, nawet od wysokopółkowego systemu ogrzewania podczerwienią
- Pan wylicza tylko godzinowe koszty ogrzewania, nie zwracając uwagi na czas poboru energii w ciągu doby, proszę zwrócić uwagę, że dobrze dobrane panele nie powinny pracować dłużej niż 6 godzin w ciągu dnia sumarycznie aby utrzymać temperaturę powietrza na poziomie 20 stopni, przy -10ciu na zewnątrz i średniej izolacji
i wiele wiele innych....
Na koniec napiszę, że generalnie, przynajmniej my, jako sprzedawcy nie twierdzimy, że ogrzewanie węglem, drewnem czy ekogroszkiem jest super drogie i nieopłacalne. Ogrzewanie podczerwienią to alternatywa, kosztowo zbliżona, ale o wiele bezpieczniejsza, wygodniejsza w obsłudze, mniej absorbująca czas, miejsce oraz infrastrukturę instalacyjną. Aha i nie chcę wspominać o ogrzewaniu mieszkań np na wyższych piętrach w kamienicach za pomocą węgla, przyzna Pan że to mocno absorbujące czas i energię zjawisko.
Najlepszym porównaniem do ogrzewania panelami podczerwieni jest piec kaflowy, i to on generował długą falę podczerwoną - a nie żarówki jak Pan opisał. A to ciepło chyba każdy lubi i zna.
Słowem, artykuł Pana jest mocno żenujący.
Potencjalnym Klientom polecam obiektywne opinie i referencje:
http://ogrzej.com.pl/webpage/klienci-opinie.html
ogrzej
Chciałbym jeszcze nadmienić, iż dużą przewagą nad innymi systemami grzewczymi- jeśli chodzi o weryfikację faktycznej wydajności paneli grzewczych jest możliwość testu tego rozwiązania.
Potrzebny nam do tego: panel testowy, jedno pomieszczenie (najlepiej w obiekcie docelowym), termostat, licznik energii.
Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy sceptycznie podchodzą do tematu.
Tutaj fakty przedstawią nam tylko liczby.
Pozdrawiam i gwarantuję pozytywne rezultaty.
Niebawem w internecie ukaże się spore kompendium wiedzy i wyników testów na temat ogrzewania podczerwienią naszego autorstwa, więc również będzie można zaczerpnąć więcej rzetelnych informacji.
Enerbau
ogrzej, bywaj częściej na forum! Temat podczerwieni na prawdę w powijakach. Dziesiątki maili i telefonów do firmy, świadczą o chęci zgłębienia tematu!
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Kociol_net
Jeżeli chodzi o ogrzewanie na podczerwień,to na ten temat mamy już wiele wątków na forum,opinii- które sa tak z w zasadzie podzielone,pomijaj fakt nachalnego reklamowania ich na forum,warto byłoby przedstawić po prostu przykładowe koszty,tak aby każdy wiedział o jakich kwotach tutaj piszemy w kwestii ogrzewania na podczerwień.
Enerbau
Zamiast zarzucać komuś nachalną reklamę, poczytałbyś nasze starsze posty, w których wyczerpująco informujemy o kosztach systemu OPP.
Informowanie użytkowników FB o możliwościach zastosowania innych systemów grzewczych nie jest reklamą konkretnego produktu lecz poszerzaniem wiedzy o ogrzewnictwie.
Greengaz
§4
Zabrania się zamieszczenia loga firm jako emblematów przy wypowiedziach użytkownika oraz zamieszczania linków do strony korporacyjnej. Emblematy w formie loga oraz linki są zarezerwowane jedynie dla firm współpracujących oraz reklamujących się na forum.
Wydawca zastrzega sobie prawo do obciążenia fakturą VAT (według cennika reklam Grupy e-budownictwo.pl Sp. z o.o.) Użytkownika, który narusza regulamin forum, zamieszczając na nim treści bądź inne materiały o charakterze reklamowym.
Gdzie jest moderator?
Enerbau
§4
Dziękuję !
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Artexo
W temacie ogrzewania na podczerwień mogę wyrazić swoją opinię na temat polskiego producenta paneli nanoheizungen, bo niedawno zakupiłem grzejniki infrared właśnie u nich. Wszyscy oferują zagraniczne, a ja osobiście zaryzykowałem i spróbowałem naszych rodowych, ciesze się, że podjąłem taką decyzję, bo już po pierwszych nocnych mrozach w domu temperatura komfortowa 22 stopnie, a panele załączyły się tylko kilka razy zobaczymy co zima przyniesie, ale jestem dobrej myśli
RobertKGB
temat polskiego producenta paneli nanoheizungen,
Ryzykownie kupować panele polskiej firmy o jakże polskiej nazwie, bo kto wie czy napisy wewnątrz tych paneli nie są w jeszcze bardziej egzotycznym języku
Enerbau
Jaka polska firma produkuje te panele? Bylibyśmy zainteresowani.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
lussy
Witam, chciałabym zapytać o kilka rzeczy związanych z ogrzewaniem na podczerwień. Jestem w całkowicie początkowej fazie remontu mieszkania.
Mieszkanko ma 42m2, na drugim pietrze, każde pomieszczenie łącznie z łazienką posiada jedną ścianę zewnętrzną. Ściany ceglane (wewnętrzne, jeszcze sie nie dokopałam pod tynki na ścianach zewnętrznych), na suficie pustaki. Docelowe ogrzewanie w mieszkaniu to piece węglowe, cały czas szukam rozwiązań tańszych i bardziej ekologicznych.
1)Czy takie ogrzewanie na podczerwień będzie wydajne?
2) Czy muszę mieszkanie w jakiś sposób ocieplić od wewnątrz ? (w najbliższej przyszłości będzie izolacja ścian i dachu na całym budynku, ściany i sufity będą w płytach gipsowo-kartonowych - czy lepiej zastosować coś innego? podłogi drewniane)
3) Czy muszę założyć silniejsza instalacje elektryczną?
Chyba na tyle, z góry dziękuję za jakakolwiek pomoc.
Pozdrawiam
Enerbau
Zanim odpowiem na inne pytania chciałbym zapytać czy mieszkanie jest własnościowe?
lussy
Mieszkanie dostałam z zasobów gminnych i w najbliższej przyszłości będzie własnościowe.
Enerbau
Jeżeli mieszkanie będzie własnościowe, to jak najbardziej opłaca się instalacja OPP.
W Pana przypadku w grę wchodzą dwie opcje. Jeżeli będzie robiona nowa podłoga, to polecam
ogrzewanie podłogowe. W przypadku zachowania starej podłogi można założyć ogrzewanie
sufitowe.
Pomimo, że będzie zakładana izolacja zewnętrzna, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć
izolację wewnętrzną ścian zewnętrznych. Operację tę można wykonać również stopniowo, w miarę
dostępności środków finansowych.
Ogrzewanie na podczerwień będzie z pewnością tańsze od ogrzewania węglem, a poza tym całkowicie bezobsługowe. W przypadku ogrzewania sufitowego zapotrzebowanie na moc wyniesie
ok. 4,5 kW. W przypadku ogrzewania podłogowego, zapotrzebowanie na moc wyniesie ok. 3kW.
Chciałbym nadmienić, że moc zainstalowana nie jest tożsama ze zużyciem energii.
perm
Jeżeli mieszkanie będzie własnościowe, to jak najbardziej opłaca się instalacja OPP.
W Pana przypadku w grę wchodzą dwie opcje. Jeżeli będzie robiona nowa podłoga, to polecam
ogrzewanie podłogowe. W przypadku zachowania starej podłogi można założyć ogrzewanie
sufitowe.
Pomimo, że będzie zakładana izolacja zewnętrzna, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć
izolację wewnętrzną ścian zewnętrznych. Operację tę można wykonać również stopniowo, w miarę
dostępności środków finansowych.
Ogrzewanie na podczerwień będzie z pewnością tańsze od ogrzewania węglem, a poza tym całkowicie bezobsługowe. W przypadku ogrzewania sufitowego zapotrzebowanie na moc wyniesie
ok. 4,5 kW. W przypadku ogrzewania podłogowego, zapotrzebowanie na moc wyniesie ok. 3kW.
Chciałbym nadmienić, że moc zainstalowana nie jest tożsama ze zużyciem energii.Wprawdzie jestem przeciwnikiem izolowania od wewnątrz ale system ogrzewania na podczerwień podoba mi się coraz bardziej. Nie reklamuję go, broń Boże ale obiektywnie oceniając wady i zalety zaczyna być moim faworytem.
Enerbau
Pani Ewo, pierwszym ciepłem na podczerwień ogrzewali się nasi pra przodkowie przy ognisku, niedawno jeszcze my przy piecach kaflowych a dzisiaj mamy folie grzewcze karbonowe na podczerwień. Kiedyś komunikowano się sygnałami dymnymi a dzisiaj wystarczy mały telefonik albo internet. Ot, taki skok cywilizacyjny.
Tomasz_Brzeczkowski
ja chyba jestem staromodna, bo ogrzewanie na podczerwień jakoś do mnie nie przemawia.
To innego Pani nie wymyśli. Każde ciało cieplejsze od zera bezwzględnego - emituje podczerwień.
Greengaz
Panie/ Pani ewamalowana proszę się zdecydować.
Raz Pani/Pan pisze w rodzaju męskim, a raz w żeńskim
ja chyba jestem staromodna,
tym bardziej jestem ciekawa
Jestem pewien, że kocioł na ekogroszek, który u nich kupiłem będzie mi ...
Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ich temat
Kim Pan/Pani jest?
Enerbau
Jeżel dane ze strony internetowej są aktualne, to mamy do czynienia z trójką pań i jednym mężczyzną (dział handlowy). Trudno spodziewać się ze strony firmy sprzedającej węgiel aby była miłośnikiem innych rodzajów ogrzewania Swoją drogą można Panu pozazdrościć Panie Rafale
lussy
Wracam z myślą do tego ogrzewania. Po konfrontacji z kominiarzem jestem załamana, węglowe c.o. odpada bo nie mam wolnych kominów, do gazowego muszę pociągnąć nowy komin bo budynek nie posiada grawitacyjnej wentylacji wywiewnej ( po spotkaniu z kolesiem który zrobi wszystko pod klucz uszczupliłabym się o 12 tysięcy). Mogę założyć kuchenny piec węglowy z płaszczem wodnym ale tylko do 5kw (nie umiem takiego znaleźć ;( ). Absolutnie nie chce mieć do czynienia z gazem, w Tauronie Pani odradziła elektryczne bo niby, ze drogo ;( mam trzy pomieszczenia z kominami w tym tylko dwa działają czyli w jednym pokoju, w łazience i pp miałabym istną lodówke. Bardzo bym chciała zobaczyć jak działa takie ogrzewanie, jeżeli byłby ktoś, kto ma założone te cacko nowoczesności w domu byłby chętny do zagoszczenia mojej osoby byłabym wdzięczna. A istnieje możliwość przetestowania w domu takiego panelu?? Jestem chora na tarczyce a co za tym idzie jestem cholernym zmarzluchem, 22 st. jest dla mnie komfortowe ale czy moja kieszeń nie ucierpi za bardzo???? Jeju istny mętlik w głowie
Enerbau
Podtrzymuję to co napisałem we wcześniejszym poście. Ogrzewanie podczerwone się sprawdza i są na to dowody naukowe jak np. test porównawczy wykonany w 2008 roku przez dr. Kossacka
z Politechniki Kaiserslautern. Jeżeli poda mi Pani prywatnego maila (na priv), to mogę przesłać Pani dokument przetłumaczony na język polski.
Prąd jest drogi jeżeli korzystamy ze starych ogrzewań konwekcyjnych bądź akumulacyjnych.
Ludzie nie mają pojęcia co to jest podczerwień, ale zabierają głos w temacie.
bachus
Podtrzymuję to co napisałem we wcześniejszym poście. Ogrzewanie podczerwone się sprawdza i są na to dowody naukowe jak np. test porównawczy wykonany w 2008 roku przez dr. Kossacka
z Politechniki Kaiserslautern.
To jednak bardzo smutne, że reklamujemy cukierek, który można polizać tylko przez szybę. Co z tego, że spotkało się paru kolesi z jakiegoś instytutu i wykonali testy porównawcze w warunkach laboratoryjnych, które zawsze bardzo znacznie odbiegają od rzeczywistych. Jak ja opierał bym się tylko na tym co jakiś instytucik napisze o kolektorach słonecznych to moja wiarygodność wynosiła by 0 (zero).
Myślę, że warto by napisać o ogrzewaniu podczerwonym coś bardziej konkretnego w stylu:
albo to obalić na bazie własnego doświadczenia.
Ale tu problem: własne doświadczenie. Bo albo jest szczątkowe, albo bełkot marketingowy.
Ludzie nie mają pojęcia co to jest podczerwień, ale zabierają głos w temacie.
Zgadza się, pytań wiele, odpowiedzi brak.
Enerbau
Według mnie profesjonalnie, znaczy rzetelnie, ze nawet laik jest w stanie to zweryfikować w sposób rzetelny. Profesjonalny, to podparty liczbami nie koniecznie wyższą matematyka ale rzetelny. Profesjonalny to podparty doświadczeniem a nie tylko gadaniem. Profesjonalny to nie bełkot marketingowy.
Chyba sobie przypominasz, kto to napisał?
Zanim o czymś napiszesz i się ośmieszysz przy okazji, to zapoznaj się najpierw z argumentami, które przedstawiam. Już nie raz pisałem o dr. Kossacku i jego badaniach. Gdybyś się z nimi zapoznał, nie plótłbyś głupstw. Tak nienawiść (zawiść) Cię zżera?
Gwoli przypomnienia: dr. Kossack porównał zużycie energii w dwóch mieszkaniach. Jedno było ogrzewane gazem, a drugie panelami na podczerwień. Dom z lat 50- siątych, nieizolowany.
Badania przeprowadzono w sezonie grzewczym 2008-2009. W ich wyniku stwierdzono, że ogrzewanie
podczerwienią było tańsze od ogrzewania gazem. Szczegóły pod tym linkiem:
http://www-user.rhrk.uni-kl.de/~kosack/ ... NGSHEIZUNG
Jakbyś chciał zadać pytanie osobiście panu Kossackowi, to możesz się z nim skontaktować
pod tymi telefonami, bądź drogą mailową.
Dr.-Ing. Peter Kosack
Technische Universität Kaiserslautern
Postfach 3049
67653 Kaiserslautern
Gottlieb-Daimler-Straße 42
67663 Kaiserslautern
Tel.: +49 (0)631 205 2842
Fax: +49 (0)631 205 3730
e-mail: kosack@rhrk.uni-kl.de
Jeżeli chodzi o praktyczne doświadczenie z naszymi foliami na podczerwień, to jako pierwsze,
założyliśmy je jako ogrzewanie naszego biura, by móc z własnego doświadczenia podzielić się informacjami o działaniu podczerwieni z naszymi potencjalnymi klientami.
Konkretne i wiarygodne informacje ( w tym liczby ) o zużyciu energii, będziemy mogli przedstawić
po oddaniu do użytku naszych domów wzorcowych.
Co do Twojego linku, to większych bzdur na temat podczerwieni w życiu jeszcze nie czytałem.
Wiarygodność tego handlarza węglem, który to opisał leży poniżej zera.
Jeżeli dla Ciebie jest on autorytetem, to wyobrażam sobie co Ty naprawdę wiesz o podczerwieni
i ogrzewaniach podczerwonych.
To co napisałem na naszej stronie internetowej na ten temat, bazuje na podstawach naukowych,
a nie na bełkocie marketingowym.
http://enerbau.pl/promieniowanie-podczerwone
Wszystko jest do sprawdzenia!
Co do profesjonalności Twojego wpisu, to każdy chyba wyrobił sobie już zdanie...
bachus
Według mnie profesjonalnie, znaczy rzetelnie, ze nawet laik jest w stanie to zweryfikować w sposób rzetelny. Profesjonalny, to podparty liczbami nie koniecznie wyższą matematyka ale rzetelny. Profesjonalny to podparty doświadczeniem a nie tylko gadaniem. Profesjonalny to nie bełkot marketingowy.
Chyba sobie przypominasz, kto to napisał?
Tak pamiętam, ja.
I dodam jeszcze w przed ostatnim zdaniu: Profesjonalny to poparty doświadczeniem nie tylko innych a również przede wszystkim własnym...
Jak mówimy o ogrzewaniu na podczerwień, to jak się ma data Twojej rejestracji tutaj (2011r) z:
Jeżeli chodzi o praktyczne doświadczenie z naszymi foliami na podczerwień, to jako pierwsze,
założyliśmy je jako ogrzewanie naszego biura, by móc z własnego doświadczenia podzielić się informacjami o działaniu podczerwieni z naszymi potencjalnymi klientami.
Konkretne i wiarygodne informacje ( w tym liczby ) o zużyciu energii, będziemy mogli przedstawić
po oddaniu do użytku naszych domów wzorcowych.
To niby przez trzy (3) lata żadnych własnych doświadczeń? Żadnych obserwacji typu komfort, odczucia? O tym domu wzorcowym to już słyszę od pół roku, to może przybliż jakąś datę będzie wiarygodniej, może jakieś zdjęcia? Bo dotychczas to lipa.
Co do Twojego linku, to większych bzdur na temat podczerwieni w życiu jeszcze nie czytałem.
Wiarygodność tego handlarza węglem, który to opisał leży poniżej zera.
Tak to samo napisał Tomuś i nic po za tym jak Ty.
I żeby było jasne, na ogrzewaniu podczerwienią to ja się nie znam ( a możne warto się poznać) ale prócz tego linka nic po polsku nie znalazłem a to co znalazłem to bełkot marketingowy.
Piszesz: " większych bzdur nie słyszałem" pod tym linkiem, to uzasadnij!!!
Myślę, że nie będziesz miał problemu pojechać merytorycznie po tym linku bo dotychczas prócz tego, że to bzdura to nic więcej nie wykrzesałeś!!! A szkoda.
To co napisałem na naszej stronie internetowej na ten temat, bazuje na podstawach naukowych,
a nie na bełkocie marketingowym.
No tak . Cytuję:
"Na przykładzie naszego Słońca można najlepiej wyjaśnić działanie promieniowania podczerwonego.Wysoki udział promieniowania podczerwonego w promieniach słonecznych odbierany jest przez ludzi nie jako światło ale ciepło. Stajemy w zimny zimowy dzień na zewnątrz. Tak długo jak jesteśmy w cieniu, albo nie świeci Słońce, to marzniemy w zimnym powietrzu. Zaledwie wyśle Słońce swoje promienie do Ziemi, albo wystąpimy z cienia, zaczyna nam być w tym zimnie przyjemnie ciepło".
Hmmm. Tak się zastanawiam jakiej klasy trzeba być naukowcem aby tak napisać? Do takich wniosków dochodzą dzieci z pierwszych klas podstawówki a i dzieci z przedszkola są uczulani na to, że w słońcu jest się lepiej bawić niż w cieniu.
Żeby nie było, że się czepiam, cytat:
"Promienie podczerwone nie mają z promieniami UV, promieniowaniem rentgenowskim i falami radarowymi nic wspólnego i są absolutnie nieszkodliwe, wprost przeciwnie, promienie podczerwone wzmacniają zdrowie."
Parę wierszy niżej:
"Na przykładzie naszego Słońca można najlepiej wyjaśnić działanie promieniowania podczerwonego.Wysoki udział promieniowania podczerwonego w promieniach słonecznych odbierany jest przez ludzi nie jako światło ale ciepło."
Może i przykład dobry ale dla czego jako przykład coś co wali ciepłem to jeszcze UV, promieniowaniem rentgenowskim i falami radarowymi. czyli coś co prócz ciepła to jeszcze kupa szkodliwych składników. Przykłady zaprzeczają sobie. A na marginesie czy fale radarowe to jakiś szczególny i szkodliwy rodzaj fal radiowych?
I jeszcze jedno:
"Także regeneracja po wysiłkach sportowych, albo ciężkiej pracy zostaje wspomagana przez promieniowanie. Muskulatura, a szczególnie plecy rozluźniają się. Poprzez lepsze ukrwienie poprawia się krążenie i przemiana materii."
No to naukowcy się mocno natrudzili. Ale, i tu całkiem darmowa porada, jakbyś napisał, że jeszcze promieniowanie podczerwone powoduje chudnięcie, to sukces murowany.
Bo przecież:
Wszystko jest do sprawdzenia
Pierwszy to zaświadczę.
Co do profesjonalności Twojego wpisu, to każdy chyba wyrobił sobie już zdanie...
To żeby było jasne.
Myślę, że nie pytania mają być profesjonalne a odpowiedzi, na nawet najbardziej idiotyczne pytanie. Bo nie pytający się ma znać a odpowiadający, jak już . Czego na razie nie doświadczyłem.
Enerbau
Jeżeli myślisz, że poprzez manipulacje tekstem i cytowaniem wybranych fragmentów ośmieszysz mnie, to się grubo pomyliłeś. Twoje insynuacje dotyczące naszej firmy zaczynają przypominać objawy paranoi z manią prześladowczą. Tylko Ty masz monopol na prawdę, bo postawiłeś dom i założyłeś solary na dachu. Przyznaję, jest to osiągnięcie na miarę epoki. Z pewnością zasługujesz na jakąś nagrodę państwową.
Gdybyś uważnie czytał nasze wpisy na forum, to z pewnością znalazłbyś zamieszczone zdjęcia jednego z domów wzorcowych. My nie mamy nic do ukrycia. Widocznie tylko w Gdańsku domy stawia się pod klucz w przeciągu pół roku od podpisania umowy z firmą budowlaną. W innych rejonach kraju trwa to trochę dłużej.
Nie widzę powodu, aby na Twoje życzenie rozpisywać się na forum o swoich doświadczeniach.
Takie chwyty "pod publiczkę" możesz stosować na Muratorze, jeżeli Ci na to pozwolą. Czemu Ty nie podzielisz się informacjami o swoich solarach i o tym jakie są one ekonomiczne dla potencjalnych użytkowników? Chętnie dowiem się ile wyniesie mnie koszt ogrzewania wody użytkowej w domu
zamieszkałym przez dwoje osób. Jaki jest koszt inwestycji, jaki okres amortyzacji i jaki koszt przeglądów urządzenia łącznie z okresem jego trwałości?
Myśmy wielokrotnie informowali o kosztach inwestycji w ogrzewanie podczerwone i nigdy nie
było na nasze liczby odzewu. Na bieżąco można też zapoznać się ze zużyciem energii w domu wzorcowym w Czechach i to już od 2005 roku.
http://enerbau.pl/zuzycie-energii/rasosky-czechy
Aby dla każdego kto chce coś zaczerpnąć z wiedzy o podczerwieni wszystko było jasne i niezmanipulowane wyjętymi z kontekstu zdaniami, pozwalam sobie zamieścić cały tekst na ten
temat.
" Jako promieniowanie podczerwone określa się w fizyce fale elektromagnetyczne w zakresie spektralnym pomiędzy promieniowaniem widzialnym, a promieniowaniem mikrofalowym.
Naturalnym źródłem promieni podczerwonych jest np. Słońce albo ogień. Udział promieniowania podczerwonego w promieniowaniu Słońca, które osiąga powierzchnie Ziemi wynosi ok. 50%.
Przyjemne uczucie ciepła podczas przebywania w promieniach słonecznych jest wysoko cenione przez większą część ludności. Otwarty ogień promieniuje głównie w zakresie podczerwonym, a tylko w niewielkiej części w zakresie widzialnym.
Dopiero w 1800 roku udało się niemieckiemu astronomowi Williamowi Herszelowi, poprzez ogrzanie zaczernionej butelki, udowodnienie istnienia promieniowania podczerwonego. Każde ciało ciepłe ( to jest każde ciało o temperaturze powyżej temperatury zera absolutnego 273° C ) oddaje promieniowanie podczerwone. Wypromieniowana ilość energii i podział długości fal zależą od temperatury tego ciała. Im bardziej ciepłe jest to ciało, tym więcej oddaje energii w postaci promieniowania podczerwonego i tym krótsza jest długość wypromieniowanych fal. W pomieszczeniach z piecami kaflowymi albo ogrzewaniem na podczerwień, występuje szczególnie wysoki udział długofalowego promieniowania podczerwonego połączony z wysoką przytulnością wnętrza.
Promienie podczerwone nie mają z promieniami UV, promieniowaniem rentgenowskim i falami radarowymi nic wspólnego i są absolutnie nieszkodliwe, wprost przeciwnie, promienie podczerwone wzmacniają zdrowie.
Każdy zna ciepło Słońca. Jest ono niewidoczne dla ludzkiego oka, a więc nie jest identyczne z promieniowaniem widzialnym (światłem) i nie jest przenoszone przez powietrze. Promienie cieplne są bezpośrednio absorbowane przez obiekty, na które padają, a potem znowu oddawane do otoczenia.
W pomieszczeniach z wysokim promieniowaniem podczerwonym powstaje już nawet przy chłodnym powietrzu uczucie ciepła. Ogrzewanie na promieniowanie podczerwone używa wyłącznie długofalowego promieniowania podczerwonego. Kiedy na zewnątrz spada temperatura i zaczyna być nieprzyjemnie,szuka ciało i dusza przyjemnego ciepła. Przy tym tylko nieliczni mają świadomość, że ciepło potrzebne jest nie tylko do dobrego samopoczucia. Ono dostarcza nam energii, uzdrawiających sił i jest naturalnym lekarstwem. Obojętnie czy czujemy pierwsze objawy przeziębienia, czy też po długim siedzeniu za kierownicą, albo przy biurku, dokuczają nam bóle kręgosłupa. Ciepło jest lepsze niż każda tabletka przeciwbólowa. Królową terapii cieplnej jest leczenie podczerwonym ciepłem, które uzdrawia i pozwala zostać zdrowym.
Na przykładzie naszego Słońca można najlepiej wyjaśnić działanie promieniowania podczerwonego.Wysoki udział promieniowania podczerwonego w promieniach słonecznych odbierany jest przez ludzi nie jako światło ale ciepło. Stajemy w zimny zimowy dzień na zewnątrz. Tak długo jak jesteśmy w cieniu, albo nie świeci Słońce, to marzniemy w zimnym powietrzu. Zaledwie wyśle Słońce swoje promienie do Ziemi, albo wystąpimy z cienia, zaczyna nam być w tym zimnie przyjemnie ciepło.
Promieniowanie podczerwone, które trafia na naszą skórę zostaje natychmiast przekształcone w ciepło. Ponieważ skóra w tym miejscu rejestruje wzrost temperatury, zostaje stymulowane krążenie i ukrwienie. Poprzez to przyspiesza się gojenie stanów zapalnych, blizn, zwichnięć, stłuczeń.
Także regeneracja po wysiłkach sportowych, albo ciężkiej pracy zostaje wspomagana przez promieniowanie. Muskulatura, a szczególnie plecy rozluźniają się. Poprzez lepsze ukrwienie poprawia się krążenie i przemiana materii. Szukający ciepła ludzie z zimnymi stopami i rękoma znajdują ulgę,jak też ludzie z chronicznymi chorobami stawów, reumatyzmem, bólami ścięgien i mięśni.Dzięki suchemu ciepłu przy pozostającej wilgotności powietrza, jest to promieniowanie bardzo dobrze znoszone. Ciepło podczerwone wspomaga uwalnianie toksyn, które zostają wypłukane z ciała.. Pacjenci z reumatyzmem bardzo pozytywnie reagują na brak cyrkulacji powietrznej i stałą wilgotność , dzięki temu mają mniej bóli. Pacjenci z astmą i alergicy zyskują dzięki powietrzu wolnemu od kurzu, tak samo jak osoby noszące szkła kontaktowe.
Inwestując w ogrzewanie podczerwone, inwestują Państwo również w zdrowie własne i swoich bliskich. "
Aby nie było niejasności:
Każdy wie, że wcześniaki po urodzeniu umieszcza się w ogrzewanych podczerwienią inkubatorach.
Każdy kto ma dolegliwości reumatyczne albo artretyczne był już leczony przy pomocy lamp podczerwonych. Każdy lekarz potwierdzi dobroczynne działanie podczerwieni.
Tylko dla bachusa wszystko jest bełkotem marketingowym. No cóż, nie nasza wina, że zima i "interes stoi". Trzeba było wybrać inną branżę, a nie teraz wylewać swoją frustrację na wszystkich
wokoło. Wszystko pod płaszczykiem profesjonalizmu. Znamy takich profesjonalistów z dawno minionych czasów. Czasy minęły, ale metody pozostały te same...
bachus
Tylko dla bachusa wszystko jest bełkotem marketingowym. No cóż, nie nasza wina, że zima i "interes stoi". Trzeba było wybrać inną branżę, a nie teraz wylewać swoją frustrację na wszystkich
wokoło. Wszystko pod płaszczykiem profesjonalizmu. Znamy takich profesjonalistów z dawno minionych czasów. Czasy minęły, ale metody pozostały te same...
Właśnie jadę zawieść klientowi całą instalację, a więc interes nie stoi!!!
Sądząc po Twojej galerii to Tobie jeszcze nawet nie zaczął, stąd nie moja a Twoja frustracja.
A od piątku masz spokój jestem na nartach tu: http://www.xanaduhotels.com.tr/live.asp ... t=live-cam a w sobotę wyryję Twoje logo na śniegu.
No dobra, a gdzie odpowiedzi na moje pytania odnośnie ogrzewania podczerwienią?
aseba
Dobry Wieczór Panowie... Dawno mnie tu nie było. Dobry artykuł Bachus,przemawia bo jest po polsku. Jeszcze nie kupiłem swojego wymarzonego kociołka na pellet,bo mnie to coś w tym OPP!? Czy jest IDEALNE co w naturze ciężko jest osiągnąć. Czy Enerbau jest w błędzie? Okaże się za 500 - 1000 - 2000 - ....p.n.e. lat gdzie ów to promieniowaniu podczerwonemu towarzyszy DREWNO - WĘGIEL - ŻARÓWKA. Jak widać gdybyśmy poszli w kierunku 'żarówki' to te całe OPP szlak by trafił!(w polsce na pewno) Ale przecież umiemy pozyskać energię elektryczną (tak potrzebną do OPP) z wiatru,wody i słońca. No tak tylko po co ten POŚREDNIK jakim jest energia elektryczna? Nie lepiej użyć słońca do bezpośredniego ogrzania,albo wiatru do bezpośredniej wentylacji/klimatyzacji,wodę do..???? Nie wiem jak i co z wodą!?!?! I to jest przyszłość
Enerbau
Ale przecież umiemy pozyskać energię elektryczną (tak potrzebną do OPP) z wiatru,wody i słońca. No tak tylko po co ten POŚREDNIK jakim jest energia elektryczna? Nie lepiej użyć słońca do bezpośredniego ogrzania,albo wiatru do bezpośredniej wentylacji/klimatyzacji,wodę do..???? Nie wiem jak i co z wodą!?!?! I to jest przyszłość
Firma Enerbau jest jak najbardziej za rozwojem źródeł energii odnawialnej, co znajduje też odzwierciedlenie na naszej stronie internetowej pod hasłami ekologii, ekonomii i elektryczności ze źródeł odnawialnych.
Propozycja użycia słońca do bezpośredniego ogrzewania może zdać egzamin tylko w dzień, a czym ogrzewać nocą?
Energia elektryczna wytworzona na miejscu i przetworzona bezpośrednio w promieniowanie podczerwone jest najbardziej efektywną formą zastosowania energii ze źródeł odnawialnych do ogrzewania budynków. Ogrzewanie przy pomocy OPP jest rozwiązanie prostym, oszczędnym, długotrwałym, bezawaryjnym i bezobsługowym. System grzewczy wytwarza tylko tyle energii ile potrzeba aby wyrównać straty cieplne budynku. Nie akumuluje się energii na zapas (zbędne koszty i niesterowalność systemu), tylko aktywnie reaguje na zmiany i zapotrzebowanie tu i teraz.
printer
W tego typu ogrzewaniu widzę same plusy: po pierwsze jest ekologicznie i zdrowo! Dla mnie jest to o tyle ważne, że mój synek jest alergikiem, a panele na podczerwień zmieniają cyrkulację powietrza więc mniej unosi się kurzu itp. rzeczy. Zdrowie dziecka jest dla mnie najważniejsze. Ktoś tu na forum wspomniał, że zakup takiego ogrzewania jest drogi. Tu się zgodzę, najtaniej może nie jest, ale warto zauważyć, że po pewnym czasie zakup się zwraca. ja wszystko kupowałem w savetime.pl, nie mają tanio, ale wiem że płaciłem za super jakość, bo wszystko produkowane jest w Europie i nie dostanę czegoś zrobionego po taniości w Chinach. SaveTime to firma ze sporym doświadczeniem z tego co wiem, bo są dystrybutorem austriackiej firmy WMT Thermosysteme.
Tomasz_Brzeczkowski
zdrowie i cyrkulacja - to rola wentylacji - nie ogrzewania.
ekologia i ekonomia - to rola izolacji i odzysku ciepła
A ogrzewanie... to tylko uzupełnianie strat - a by straty były jak najmniejsze, trzeba dobrze zbudować dom. Jak ktoś chwali zalety ogrzewania jako ekonomicznego, to wiadomo, że raczej albo się nie zna albo oszukuje. Teraz, by dom zrobić jak najlepiej, potrzeba kasy, więc pieniądze wydane na ogrzewanie - to pieniądze źle wydane - ogrzewanie powinno być bardzo precyzyjne i tanie! Naprawdę jest na co wydać pieniądze, by dom był komfortowy i z pomijalnymi rachunkami za ogrzewanie.
Enerbau
warto zauważyć, że po pewnym czasie zakup się zwraca.
firma ze sporym doświadczeniem z tego co wiem, bo są dystrybutorem austriackiej firmy
Po jakim czasie ? Może jakieś kwoty, liczby oprócz reklamy?
Skąd taki wniosek, że mają spore doświadczenie? Tylko dlatego, że austriacka firma?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
OZEsklep.pl
Zapraszam na .pl najtańsze grzejniki na podczerwień. Wysyłka gratis
Bolas
A tu mieli najtańszy węgiel:
vt/44047/0/uwaga-na-oszustow-www.czarne-zloto.pl
Enerbau
Oburzające, jak można wkręcać inwestorów a nawet robić z nich niedouczonych idiotów!
1. dostępność - na zamówienie,
2. informacja o systemie i technologii - brak,
3. pozostałe - np. "oszczędność 7902 zł rocznie", OSZUSTWO, na jakiej podstawie takie liczby?
4. i co jeszcze?
Scyzoryk w kieszeni się otwiera !
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
MarkoDarko
Ciekawy artykuł. Ja szczerze się przyznam, ze początkowo nie byłem przekonany do paneli. Myślałem że są raczej mało przydatne i nie ogrzeją mi domu tak jakbym sobie życzył. Kumpel kupił i doradził mi żebym sobie przetestował, pożyczył mi na jakiś czas. Powiem wam że byłem zdumiony ciepłem jakie dają. W życiu bym nie przypuszczał, że coś tak niepozornie wyglądającego może dawać taki efekt. Zamówiłem sobie taki panelik w SaveTime.pl, dowiezli mi kilka dni temu, zobaczymy jak się sprawdzi.
Greengaz
Eee..tam dowieźli. Pobrałeś z magazynu wychodząc z roboty.
Enerbau
Jak by nie było, zawsze trzeba przetestować na sobie, żeby w oczach inwestora być wiarygodnym. Kierunek dobry, tylko autoreklama kiepska.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
bachus
Firma Enerbau jest jak najbardziej za rozwojem źródeł energii odnawialnej, co znajduje też odzwierciedlenie na naszej stronie internetowej pod hasłami ekologii, ekonomii i elektryczności ze źródeł odnawialnych.
.
Ciekawe gdzie? Czy to jest ten artykuł o oszczędzaniu energii (bełkot TB) A może link do "Każdy będzie mógł zarobić? Tu już większej bredni nie słyszałem!!!
A najlepszym gniotem jest ten o wiatrakach!!! Ubawiłem się po pachy. A ile tam treści fachowych.
A więc w którym miejscu za tym rozwojem?
Propozycja użycia słońca do bezpośredniego ogrzewania może zdać egzamin tylko w dzień, a czym ogrzewać nocą?
To może pomysł użycia słońca jest do do bani jak nie wiadomo jak zrobić ogrzewanie z tego prądu co się wytworzy. A może pomysł dobry tylko autorzy tych słów nie bardzo wiedzą jak to zrobić aby cały wytworzony prąd zamienić na ciepło. Może poszli by na jakiś kursik aby wiedzieć o czym się pisze.
Energia elektryczna wytworzona na miejscu i przetworzona bezpośrednio w promieniowanie podczerwone jest najbardziej efektywną formą zastosowania energii ze źródeł odnawialnych do ogrzewania budynków
Skoro "Propozycja użycia słońca do bezpośredniego ogrzewania może zdać egzamin tylko w dzień"
to jak to jest możliwe, że "Energia elektryczna wytworzona na miejscu i przetworzona bezpośrednio w promieniowanie podczerwone jest najbardziej efektywną formą zastosowania energii ze źródeł odnawialnych"
Pomroczność jasna, czy cuś?
bachus
Oburzające, jak można wkręcać inwestorów a nawet robić z nich niedouczonych idiotów!
E tam, można jak najbardziej zachwalając wiatraki o osi pionowej ( http://strefainzyniera.pl/index.php/art ... v1CBmJ5Oxo ), swego czasu Tomek się o nich pochlebnie wyrażał, ba nawet taki badał a prądu z niego wyciągną tyle, że starczyło tylko na jedną żarówkę. A najlepsze jest ostatnie zdanie.
No i jest już reklama za darmo, nie trzeba samemu.
printer
warto zauważyć, że po pewnym czasie zakup się zwraca.
firma ze sporym doświadczeniem z tego co wiem, bo są dystrybutorem austriackiej firmy
Po jakim czasie ? Może jakieś kwoty, liczby oprócz reklamy?
Skąd taki wniosek, że mają spore doświadczenie? Tylko dlatego, że austriacka firma?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Kiedy się zwraca, to zależy... Jak się podliczy wszystkie koszty typu malowanie ścian, remont (które trzeba robić raz na jakiś czas jak się ogrzewa piecem), kominiarz, przeglądy, opał itd. to koszt zakupu paneli zwróci się po kilku latach, średnio 3-4. wiesz, w tym przypadku zalezy dużo od tego jak dużo spalasz... wiadomo, dla jednego 18 stopni to optymalna temperatura, dla drugiego 24 to ok. więc też ilość spalanego opału jest różna. Wniosek że dobra wyciągam z tego, ze korzystam z ich paneli. przeszukałem tez internet w poszukiwaniu info o tej austriackiej firmie i wyczytałem wiele dobrego,także po tym wnioskuję
asolt
warto zauważyć, że po pewnym czasie zakup się zwraca.
firma ze sporym doświadczeniem z tego co wiem, bo są dystrybutorem austriackiej firmy
Po jakim czasie ? Może jakieś kwoty, liczby oprócz reklamy?
Skąd taki wniosek, że mają spore doświadczenie? Tylko dlatego, że austriacka firma?
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
Kiedy się zwraca, to zależy... Jak się podliczy wszystkie koszty typu malowanie ścian, remont (które trzeba robić raz na jakiś czas jak się ogrzewa piecem), kominiarz, przeglądy, opał itd. to koszt zakupu paneli zwróci się po kilku latach, średnio 3-4. wiesz, w tym przypadku zalezy dużo od tego jak dużo spalasz... wiadomo, dla jednego 18 stopni to optymalna temperatura, dla drugiego 24 to ok. więc też ilość spalanego opału jest różna. Wniosek że dobra wyciągam z tego, ze korzystam z ich paneli. przeszukałem tez internet w poszukiwaniu info o tej austriackiej firmie i wyczytałem wiele dobrego,także po tym wnioskuję
Ja wnioskuję ze jestes spamerem zasmiecającym to forum
Spednet
Jeżeli mowa o ogrzewaniu na podczerwień,to oczywiście proponuje przejrzeć już te isniejące wątki na forum,dla przykładu jeden z nich
vt/44573/75/najtansze-ogrzewanie-domu-na-podczerwien#272624
można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
pytam
Hej hej, miał ktoś może jakąś styczność z panelami grzewczymi na podczerwień? Damn brzmi to strasznie technicznie:P. Zastanawiamy się właśnie nad jakimś tanim sposobem na dogrzanie naszego gabinetu, niby mamy zamontowane grzejniki ale jednak 2 ściany są całkiem przeszklone a na trzeciej są drzwi przesuwne i wyjście na taras, co powoduje duże straty ciepła.. grzejniki i wentylatory testowaliśmy, ale jakoś nie sprawdziły się za bardzo ? za dużo miejsca+szum przeszkadzający w pracy.. pomoże ktoś?
Enerbau
Jeśli są duże straty ciepła, to żaden system grzewczy nie będzie tani. Jeżeli jest to możliwe, to należałoby doizolować od wewnątrz gabinet, poprawić szczelność okien i drzwi tarasowych. Można by wówczas pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym lub sufitowym foliami na podczerwień czy panelami.
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
pipen
Ogrzewanie sufitowe na podczerwien ? Czy moge prosic o wiecej informacji na ten temat ?
Tomasz_Brzeczkowski
Opiszę jak mam u siebie prawie 20 lat . Sufit ma 27st. Ogrzewa podczerwienią podłogę do 23 a ta powietrze do 22 s,t, Coś tak jak słońce grzeje ziemie a ta ogrzewa powietrze
https://www.youtube.com/watch?v=HpRzJ6SLFiI
kowalek70
No nie wiem czy pomogę czy nie:P:P, u znajomych na działce są pomontowane właśnie takie panele na irde. Pamiętam, że mieli tam problem właśnie z szybkim dogrzewaniem w zimie , zanim rozpali się w kominku i zrobi się ciepło to trochę trwa.. zamawiali chyba z firmy SaveTime czy jakos tak, może sprobuj poszukac tam??
Enerbau
Ogrzewanie sufitowe na podczerwien ? Czy moge prosic o wiecej informacji na ten temat ?
http://enerbau.pl/ lub https://www.youtube.com/watch?v=M75YbXzI4BU
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
termo
Dobra publikacja. Warto podkreślić, że dla efektywnej pracy systemu ogrzewania podczerwienią i zadowolenia jego użytkowników bardzo istotne są: odpowiedni dobór mocy i rodzaju grzejników na podczerwień oraz ich optymalne rozmieszczenie w ogrzewanym obiekcie. Użyteczne i praktyczne informacje na temat ogrzewania podczerwienią (panelami grzewczymi i promiennikami ciepła) na: www.termo-sklep.pl
termo
o panelach grzewczych:
i o promiennikach ciepła:
odpowiedzi na częste pytania na temat ogrzewania podczerwienią:
Mufka-Instalacje
Wiadomym jest,że odpowiednie grzejniki będą tutaj podstawą i akurat tym zajmujemy się na co dzień więc możemy doradzić najbardziej odpowiednie,natomiast ciekawi mnie jak z sufitem,czy ktoś próbował już tego typu ogrzewanie w praktyce?
Tomasz_Brzeczkowski
Wiadomym jest,że odpowiednie grzejniki będą tutaj podstawą i akurat tym zajmujemy się na co dzień więc możemy doradzić najbardziej odpowiednie,natomiast ciekawi mnie jak z sufitem,czy ktoś próbował już tego typu ogrzewanie w praktyce?
Ja mam od ponad 20 lat folie ESWA
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_b8514ea23f0805105fe9498d7c124d2576619f9a.jpg
Poza tym, obecnie dużo ogrzewanie robi się pompami ciepła, a tam w przypadku rurek, umieszcza się je na suficie ( w podłodze rurki zasilane z pompy ciepła kładą tylko ci co się na pompach nie znają i nie wiedzą, że pompa też chłodzi)
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_6f78365582e8054cb471732b8b08ab633e43d78b.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_a9db705437950b6f38747c393d8dd734decbbe6a.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_3e35be42bd93d8228378e1f8fb6057a8b84b9726.jpg
Galeria Parkietu Mława
A co z kondensacją wilgoci?
Malgorzata Kucharska
Witam wszystkich zainteresowanych ogrzewaniem na podczerwień. Bardzo ciekawe forum. Niewiele rozsądnych artykułów można znaleźć na ten temat na stronach internetowych. Pierwszy panel zakupiliśmy ok.4 lata temu. Byłam zachwycona, bo na własnej skórze przekonałam się, że jest to zupełnie inny rodzaj ogrzewania. Tak jak to reklamują firmy zajmujące się dystrybucją takich paneli, w pokoju który był zwykle zimny i wilgotny (strona północna), poczułam się jak w ciepłych i miłych promieniach słońca. Najlepsze było to, że ręce i stopy, które przy pracy siedzącej, nawet w ciepłych pomieszczeniach miałam zawsze lodowate, stały się ciepłe po 5 min. od włączenia panelu. Mniej natomiast byłam zadowolona, kiedy podczas pracy tego panelu spojrzałam na licznik energii, zasuwający tak, jakby go ktoś gonił! Wcale nie było tak, jak głosili producenci, tudzież sprzedawcy tych urządzeń, że ogrzewanie nimi nawet o 70% (co za tupet!!!) tańsze niż stosowanie innych systemów grzewczych. Nie będę tu z detalami opowiadać całej naszej historii, ale mniej więcej w tym czasie rozpoczęliśmy badania i formułowanie pierwszych założeń patentowych, które zaowocowały tym, iż jesteśmy właścicielami międzynarodowego patentu, dotyczącego ulepszeń paneli grzewczych na podczerwień, który został w czerwcu tego roku opublikowany. W październiku ruszyła w Hiszpanii (gdyż tu mieszkamy), produkcja paneli iREDheat? na podczerwień, które mam nadzieję, zrewolucjonizują rynek ogrzewania podczerwienią. Czym się różnią od wszystkich innych paneli na świecie? Przede wszystkim tym, że nasze panele są inteligentne- sterowane mikroprocesorem, w efekcie czego zużywają przynajmniej o 50% mniej energii elektrycznej, niż wszystkie inne produkowane panele na podczerwień. Wiele firm zajmujących się tego typu ogrzewaniem podaje, że jest ono o 30-70% bardziej ekonomiczne, niż inne media grzewcze. Nikt nie prezentuje jednak wiarygodnych dowodów na potwierdzenie swoich tez. W mojej ocenie,wymagałoby to przeprowadzenia rzetelnych badan w identycznych warunkach izolacyjnych, czasowych i pogodowych. Innymi słowy, wykonania badania w co najmniej czterech identycznych domach i każdy z nich ogrzewany innym systemem (olej opalowy, gaz, palet,panele na podczerwień). Póki co, badania takie przeprowadził dr. P.Kosack z Technische Universität w Kaiserslauter (Niemcy), porównując koszty ogrzewania panelami na podczerwień i ogrzewania gazowego w tych samych warunkach i czasie (mieszkanie w starym budownictwie o niezbyt dobrej izolacji). Badania wykazały, że koszty ogrzewania były niższe w przypadku paneli na podczerwień. Porównanie do pozostałych metod ogrzewania w identycznych warunkach jest dość skomplikowane i kosztowne. Natomiast nasz panel iREDheat? można łatwo porównać z innymi panelami na rynku. Nie boimy się konfrontacji z jakimkolwiek innym panelem na podczerwień. Tu sprawa badania jest prosta. Podłącza się w tym samym pomieszczeniu nasz panel i panel dowolnej innej firmy do instalacji elektrycznej i za pomocą miernika możemy bez problemu ustalić zużycie energii elektrycznej obu tych urządzeń. Zakładam, że porównanie dotyczy paneli o tej samej mocy grzewczej. Nasze rozwiązanie zostało uznane jako nowatorskie w skali świata i podlega ochronie patentowej w ramach konwencji PCT. Cała dokumentacja patentowa dostępna jest w wersji oryginalnej na naszej stronie internetowej. Jak już jestem przy temacie badań i patentów, przykre jest, szczególnie dobie internetu, jak wiele firm (na całym świecie) zajmujących się sprzedażą paneli na podczerwień, powołuje się na rożne patenty, niestety nie istniejące oraz rożne rzekomo nowatorskie technologie. Jak człowiek zada sobie trochę trudu i zacznie sprawdzać co i jak, to okazuje się, że patentu nie ma, instytut w którym przeprowadzono badania nic o tym nie wie, albo lepiej w ogóle nie istnieje, a nowatorska technologia nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem poczerwienienia. Niestety na chwilę obecną, nie można jeszcze naszych paneli zakupić w Polsce. Jesteśmy dopiero na początku drogi. Pierwsze panele iREDheat?pojawią się w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale kwestą czasu jest ich pojawienie się na rynku polskim. Zainteresowanych odsyłam na nasza stronę, która ma już wersje w j. polskim :
Chętnie odpowiem na wszystkie pytania. Można je również zadać korzystając z formularza na naszej stronie. Pozdrawiam serdecznie.
Enerbau
Pani Małgosiu, ale się Pani rozhuśtała. Może trzeba wyluzować ? Zaczęła Pani od pytań i nie poczekała Pani na odpowiedź .
Nie po to izolujemy, by robić centralne.
bachus
Niewiele rozsądnych artykułów można znaleźć na ten temat na stronach internetowych. Tak, to prawda.
Wiele firm zajmujących się tego typu ogrzewaniem podaje, że jest ono o 30-70% bardziej ekonomiczne, niż inne media grzewcze. Nikt nie prezentuje jednak wiarygodnych dowodów na potwierdzenie swoich tez.Pewnie dla tego, że ten typ ogrzewania jest jeszcze nie popularny w Polsce a firmy zajmujące się tym, nawet takie, które istnieją od ładnych paru lat wstydzą się podawać jakie jest zużycie prądu podczas eksploatacji. Szczególnie tu na forum.
. Póki co, badania takie przeprowadził dr. P.Kosack z Technische Universität w Kaiserslauter (Niemcy), porównując koszty ogrzewania panelami na podczerwień i ogrzewania gazowego w tych samych warunkach i czasie (mieszkanie w starym budownictwie o niezbyt dobrej izolacji).
Te badania też nie do końca są wiarygodne, bo porównano panele na podczerwień z ogrzewaniem gazowym grzejnikowym a u nas najbardziej popularne w budownictwie jednorodzinnym jest podłogowe. Po za tym należy porównać koszt wytworzenia 1kWh z gazu przy Polskich cenach gazu w stosunku do prądu.
Chętnie odpowiem na wszystkie pytania. Można je również zadać korzystając z formularza na naszej stronie. Pozdrawiam serdecznie.
To może na początek spytam : do jakiej maksymalnej temperatury rozgrzewają się panele grzewcze?
Malgorzata Kucharska
"To może na początek spytam : do jakiej maksymalnej temperatury rozgrzewają się panele grzewcze?" Rozumiem, że chodzi o panele grzewcze na podczerwień. Jeśli tak, to chętnie udzielę Panu informacji związanych z funkcjonowaniem paneli IREDheat. Są to jedyne panele na świecie, których temperatura powierzchniowa jest kontrolowana elektronicznie. W związku z tym, standardowo panel rozgrzewa się do temp. 95 stopni C (nie zależnie od temperatury otoczenia, a także wartości skutecznych (rms) napięcia w sieci). Jednak użytkownik panelu może za pomocą pilota IR ustawić inne wartości temperatury powierzchniowej panelu w zakresie od 80-120 stopni C. Rozwiązanie elektronicznej kontroli temperatury powierzchniowej panelu jest jednym z 18 zastrzeżeń w naszym patencie. Więcej na
bachus
"T Są to jedyne panele na świecie, których temperatura powierzchniowa jest kontrolowana elektronicznie. W związku z tym, standardowo panel rozgrzewa się do temp. 95 stopni C (nie zależnie od temperatury otoczenia, a także wartości skutecznych (rms) napięcia w sieci). Jednak użytkownik panelu może za pomocą pilota IR ustawić inne wartości temperatury powierzchniowej panelu w zakresie od 80-120 stopni C.Dzięki za odpowiedź
Moje pytanie wzięło się ze stwierdzenia Enerbau, który to napisał tak:
W przypadku ogrzewania sufitowego jest to powierzchnia całego sufitu.
Sufitowe folie grzewcze mają moc 140 W/m2, a temperatura powierzchni sufitu wynosi najczęściej ok. 22- 23 stopnie. W tym systemie grzewczym powierzchnia podłogi osiąga temperaturę ok. 21 stopni. Tu rodzi się nowe pytanie przy porównaniu Pani panela do foli grzewczej.
Dla czego Pani panel rozgrzewa się aż do ok. 90 stopni a folia tylko do 23 stopni nagrzewając jeszcze podłogę do 21 stopni. Skąd taka duża różnica? Czy to możliwe?
Malgorzata Kucharska
Sprawa jest stosunkowo prosta. Moc promieniowania emitowanego przez jednostkę powierzchni jakiekolwiek ciała zależy od dwóch parametrów. Po pierwsze od współczynnika emisyjności, po drugie od temperatury bezwzględnej podniesionej do czwartej potęgi (prawo Stefana Boltzmanna). Gdyby więc, cały sufit pomieszczenia np. 40 metrowego rozgrzewał się do temp. 95 stopni C, mielibyśmy w efekcie temperatury bliższe funkcjonowaniu sauny fińskiej, niż typowego mieszkania. Dla ogrzania przykładowych 40 metrów, rzeczona mata potrzebuje mocy aż 5,6 kW. Ten sam komfort termiczny osiągniemy przy zainstalowaniu paneli o temp.95 stopni C, już przy łącznej mocy dwukrotnie niższej (dwa lub trzy panele sufitowe). W jednym i w drugim przypadku podstawą fizyczną będzie tzw.efekt Joule´a, oczywiście nie traktując poważnie metafizycznych rewelacji o nanorurkach węglowych. O ile temperatura maty grzewczej zawsze będzie tylko przybliżona, (zależna od temp. otoczenia i wartości napięcia w sieci), o tyle w przypadku paneli IREDheat jest ona precyzyjnie kontrolowana przez tzw. termoparę typu K i mikroprocesorowy układ wykonawczy. W obydwu przypadkach ilość wydzielanego ciepła jest zależna od kwadratu wartości skutecznej natężenia przemiennego prądu elektrycznego przepływającego przez układ.
mikado125
rozumiem wszystko jest naj! tylko mam pytania- dom 130 m, taki panel musi być w każdym pomieszczeniu? tym bardziej w łazienkach , przez ściany ciepło w podczerwieni nie przeniknie, jestem ciekaw jak wilgoć i to porządna działa na te panele? jak słyszałem to wystarczy że działają przez 6 godzin? nie wierzę że ciepło przez nie wytworzone zostanie zmagazymowane na następne 18 h? gdyby było to takie genialne to od conajmniej 2 lat 70 % nowych domów była by w nie zaopatrywana i ostatnie , na ten 130m dom panele o mocy 6000kwh * 0,5gr= 3zł na 1h i to razy trochę więcej niż w katalogach 8 h = 24 zł *30dni równa 720 zł na miesiąc
Bolas
Zapotrzebowanie rzędu 50W/m2 nie nadaje się do zasilania samym prądem.
Tomasz_Brzeczkowski
rozumiem wszystko jest naj! tylko mam pytania- dom 130 m, taki panel musi być w każdym pomieszczeniu? tym bardziej w łazienkach , przez ściany ciepło w podczerwieni nie przeniknie, jestem ciekaw jak wilgoć i to porządna działa na te panele? jak słyszałem to wystarczy że działają przez 6 godzin? nie wierzę że ciepło przez nie wytworzone zostanie zmagazymowane na następne 18 h? gdyby było to takie genialne to od conajmniej 2 lat 70 % nowych domów była by w nie zaopatrywana i ostatnie , na ten 130m dom panele o mocy 6000kwh * 0,5gr= 3zł na 1h i to razy trochę więcej niż w katalogach 8 h = 24 zł *30dni równa 720 zł na miesiąc
Dom izolowany zużywa do 30kWh/m2 rocznie. Dom dobrze izolowany połowę tego. Jeżeli dom zużywa więcej, to coś jest skopane.
- Najlepiej jest odpowiedzieć na dwa pytania:
czy chcemy by dom zużywał do 30kWh/m2 czy do 15
ile możemy na ten cel przeznaczyć?
A wtedy fachowiec znając możliwości finansowe - dobierze rozwiązanie do konkretnego domu.
Doopa nie fachowiec - tego nie zrobi.
Enerbau
Zapotrzebowanie rzędu 50W/m2 nie nadaje się do zasilania samym prądem.
Jak najbardziej się nadaje!
Szczególnie jeżeli jest to dom po termomodernizacji i lepszego wyniku nie udało się osiągnąć.
Przykładowy roczny koszt ogrzewania takiego domu podczerwienią, bez żadnych dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją ogrzewania ( o czym często instalatorzy swoich klientów nie informują),
oraz konieczności przeprowadzenia najpóźniej po kliku latach wymiany kotła itp., wyniósłby przy
powierzchni 80 m2 ok. 2320 zł.
To samo dotyczy mieszkań w starym budownictwie, ogrzewanych jeszcze piecami kaflowymi.
Nawet jeżeli koszty byłyby te same, to komfort i bezpieczeństwo ogrzewania podczerwienią są nieporównywalne!
Przy zakładaniu innych systemów grzewczych warto też jest porównać koszt całego systemu tradycyjnego do systemu OPP.
Niejeden inwestor by się zdziwił.
diego83
Witam!
Jestem na etapie zmian w projekcie. Dom 100m2 powierzchni użytkowej, budowany z bloczka keramzytowego ocieplony wełną skalną Rockwool z rekuperatorem. Wszystkie materiały wysokoparoprzepuszczalne. Ogólnie dom bardzo dobrze zaizolowany z najniższymi wartościami współczynnika przenikania ciepła. Pierwotnie miała być pompa ciepła z kolektorami poziomymi, ale ze względu na wysokie koszta początkowe, zastanawiam się nad zmianą na panele i folie grzewcze na podczerwień.
I moje pytanie do specjalistów : Czy w takim domu zbudowanym w systemie keramzytowym, sprawdza się ogrzewanie na podczerwień czy raczej sprawdza się w mniej "oddychającym" domu?
Dziękuję za odpowiedź.
Enerbau
Proponuję któryś z tych http://enerbau.pl/oferta/panele-grzewcze-na-podczerwien
Enerbau
Keramzyt posiada dobre parametry izolacji cieplnej, więc ogrzewanie na podczerwień w takim domu jak najbardziej się sprawdzi. Jakie ma Pan w projekcie domu zapotrzebowanie w kWh/m2/rok?
Tomasz_Brzeczkowski
Witam!
Jestem na etapie zmian w projekcie. Dom 100m2 powierzchni użytkowej, budowany z bloczka keramzytowego ocieplony wełną skalną Rockwool z rekuperatorem. Wszystkie materiały wysokoparoprzepuszczalne. Ogólnie dom bardzo dobrze zaizolowany z najniższymi wartościami współczynnika przenikania ciepła. Pierwotnie miała być pompa ciepła z kolektorami poziomymi, ale ze względu na wysokie koszta początkowe, zastanawiam się nad zmianą na panele i folie grzewcze na podczerwień.
I moje pytanie do specjalistów : Czy w takim domu zbudowanym w systemie keramzytowym, sprawdza się ogrzewanie na podczerwień czy raczej sprawdza się w mniej "oddychającym" domu?
Dziękuję za odpowiedź. Oddychający, czyli nie izolowany. DLACZEGO? Warto izolować.
Kolejna sprawa, ściana ma być szczelna, Boże broń oddychająca ( coś jak sam gruby sweter bez nieprzewiewnej warstwy) natomiast główne straty to grunt. Mam nadzieję że jest choć minimum 0.1W/m2 czyli 30 cm styropianu.
Poza tym, skąd stwierdzenie, że pompy ciepłą dziś są drogie? Tak było 20 lat temu, dziś wysokiej klasy pompa ciepłą na dom 150m2 kosztuje 7000zł a jej montaż z materiałami niecałe 3000, Z tym, że nie trzeba kupować najdroższych.
Enerbau Tanie Grzanie
Panie Tomaszu, w tych 3000zł, jakie to są materiały?
.
diego83
Jakie ma Pan w projekcie domu zapotrzebowanie w kWh/m2/rok?
Zapotrzebowanie 26,7 kWh/m2/rok energia końcowa dla pompy ciepła.
kubamatuszewski
Jeden z moich znajomych zrobił sobie właśnie takie ogrzewanie na podczerwień w 110 metrowym domu. Fajnie, bo miał stan surowy i mógł od podstaw ogarnąć temat. Z tego co mówił po zimie, to nie zapłacił zbyt dużo rachunków za ogrzewanie. Na razie nie ma elewacji więc to na pewno też wpływało na koszty. Ale plus jest inny: nie trzeba magazynować żadnego opału i tracić zbędnego czasu na głupie wykonywanie projektów a za to też przecież trzeba płacić.
Enerbau
Jakie ma Pan w projekcie domu zapotrzebowanie w kWh/m2/rok?
Zapotrzebowanie 26,7 kWh/m2/rok energia końcowa dla pompy ciepła.
Czyli 26,7 kWh x 0,59 zł (cena wg faktury jednego z naszych klientów) x 100m2 = 1575,3 zł na rok
Koszt całkowitej inwestycji + montaż ok 15500 zł brutto. To , tak w wariancie I. Jeżeli chciałby Pan dokładniejszych informacji/obliczeń co do wariantu II, to proponuję przesłać swój projekt (rzuty) na info@enerbau.pl
Dabbex
Bardzo ciekawe:)
Enerbau Tanie Grzanie
Bardzo ciekawe:) A konkretnie Dabbex, co Cię zaciekawiło?
.
Tomasz_Brzeczkowski
Panie Tomaszu, w tych 3000zł, jakie to są materiały?
.
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_4b32a8268c2401f95e5a37bcd7db2159a8b83d5f.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_28fbcf7e6bb8e36214867ee3d3bd97c7caf76a21.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_dbf1f27ec9423fcbd05dd7ac413356240dee20ba.jpg
Rozdzielacz i kanały antymicrobial izolowane
Maniak
Panie Tomaszu, w tych 3000zł, jakie to są materiały?
.
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_4b32a8268c2401f95e5a37bcd7db2159a8b83d5f.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_28fbcf7e6bb8e36214867ee3d3bd97c7caf76a21.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_dbf1f27ec9423fcbd05dd7ac413356240dee20ba.jpg
Rozdzielacz i kanały antymicrobial izolowane
Panie Tomaszu można coś więcej o tych invertorach na zdjęciach. 1,2,3 Jakie moce poszczególnych i do jakich powierzchni? Marki?
Tomasz_Brzeczkowski
To co kto sobie kupi . Tan ostatni to http://klimatyzacja.in/pl/p/klimatyzato ... -29-kW/180
W googlach klimatyzacji kanałowych z inwertorem jest masa. Te co montowaliśmy i przechodziły minimum jedną zimę to Mitsubishi Toshiba Fuji LG Samsung Carrier Hitachi York
Enerbau
A ile to cudo techniki zużywa energii elektrycznej rocznie? Przecież musi pracować 24 godziny na dobę.
Tomasz_Brzeczkowski
W sklepie i w domu, przeważnie chodzi zimą na 100-150W. Przy -20 w lutym 2012 dochodziło do 280W.
A to na zdjęciu katalogowe maksymalne pobory... Pobór mocy chłodzenie/grzanie 0,78/0,83
Doskonale to współpracuje z niecentralnym ogrzewaniem elektrycznym, zwłaszcza podłogowym na grubym styropianie.
Maniak
W sklepie i w domu, przeważnie chodzi zimą na 100-150W. Przy -20 w lutym 2012 dochodziło do 280W.
A to na zdjęciu katalogowe maksymalne pobory... Pobór mocy chłodzenie/grzanie 0,78/0,83
Doskonale to współpracuje z niecentralnym ogrzewaniem elektrycznym, zwłaszcza podłogowym na grubym styropianie.
150 W?! To chyba na maluteńkie mieszkanie i domek i dla małego klimatyzatora. Gdzieś podawał Pan wcześniej, że pobierają średnio 500-700W. Ja patrzę pod kątem domu 120 m2 durszlakowatego do uszczelnienia. Myślę że 2,9Kw mocy grzewczej urządzenie to i tak będzie za mało na taki dom. Jakby tak wziąć coś koło 4 Kw to ile może pobierać?
helena_2015
A jakie są możliwości instalacji i jej koszty w przypadku domu w którym nie chcemy robić remontu generalnego czyli instalacje pod podłogą odpadają. Ściany, sufit? Jakie to koszty i jakie mamy opcje? Dom 60m parter i 60 metrów pietro.
Enerbau Tanie Grzanie
Kilka pytań:
1. Jakie do tej pory są roczne koszty ogrzewania grzejnikami elektrycznymi?
2. Jaki jest koszt zakupu pieców akumulacyjnych dla Pani domu ?
3. Jaki jest przewidywany koszt ogrzewania tymi piecami? (gdzieś, ktoś wcześniej Pani to obliczył. Informacje z Pani wcześniejszych wątków)
.
helena_2015
1. Dotychczasowe koszty - nie wiadomo - nie mieszkałam w tym domu, wcześniej mieszkał tam ktoś 2 lata temu. Podobno (info od sąsiadów) za prąd dla całego domu (wszystko na prąd) wychodzi uśredniając w skali roku 500-600zł/miesiąc. Grzejniki elektryczne w domu były montowane ok 15 lat temu, więc zakładam małą wydajność.
2. Koszt piecy - ok 2500-3000zł na jeden pokój, planowany ewentualny zakup 4 sztuk.
3. Koszt ogrzewania piecami - podobno obniżenie kosztu o ok. 30%.
Na parterze jest kominek - ale że tak powiem "starej generacji" - bez żadnego rozprowadzania - nie widzi mi się go przerabiać, bo to znowu "psucie" innych elementów domu w ładnym stanie.
Enerbau
Grzejniki elektryczne w domu były montowane ok 15 lat temu, więc zakładam małą wydajność.
Koszt ogrzewania piecami - podobno obniżenie kosztu o ok. 30%.
Prawa fizyki nie zmieniły się w ciągu ostatnich 15 lat i żadne tradycyjne ogrzewanie elektryczne (piece akumulacyjne, grzejniki konwektorowe) nie będzie zużywało mniej energii, pomimo zapewnień sprzedawców.
Tradycyjne ogrzewanie elektryczne jest odpowiedzialne za mit, że ogrzewanie prądem jest drogie
Nowoczesne systemy ogrzewania podczerwienią są tańsze w eksploatacji.
Np. http://enerbau.pl/zuzycie-energii/budy- ... orne-84-m2
helena_2015
A jak wygląda praktycznie i kosztowo zainstalowanie elementów ogrzewania podczerwienią?
Jeśli bierzemy pod uwagę możliwości - ściany i sufit?
Enerbau
Proszę przesłać na priv lub na maila rzuty pomieszczeń z wymiarami lub projekt domu. Przygotujemy wstępną wycenę. Usługa jest bezpłatna.
bachus
(wszystko na prąd) wychodzi uśredniając w skali roku 500-600zł/miesiąc. Grzejniki elektryczne w domu były montowane ok 15 lat temu, więc zakładam małą wydajność.
,
Wydajność urządzeń grzewczych elektrycznych jest zawsze największa. Bo prąd w tych urządzeniach zamieniany jest na ciepło w prawie 100%. I nie ma znaczenia czy to będzie taki, czy inny system. jedna kilowatogodzina pobrana z sieci energetycznej w każdym urządzeniu grzewczym jest zamieniana na jedną kilowatogodzinę w formie ciepła.
Skoro płacisz 500-600 zł za miesiąc, to też przecież płacisz za ilość zużytych kilowatogodzin zamienianych na ciepło w swoich grzejnikach. Bo te zużyte kilowatogodziny potrzebne są do utrzymania temperatury w pomieszczeniach. I jakbyś nie zaklinała rzeczywistości nie będziesz płaciła mniej. Jedynie co się polepszy to komfort w pomieszczeniach, ale musisz zainwestować.
Mając na myśli komfort popatrz jaki jest idealny rozkład temperatury a jaki jest najgorszy:
http://static.urzadzone.pl/gallery/1776/0_00f75cef33e8835609027656c2d5fa176b3dc0c8.jpg
asolt
Grzejniki elektryczne w domu były montowane ok 15 lat temu, więc zakładam małą wydajność.
Koszt ogrzewania piecami - podobno obniżenie kosztu o ok. 30%.
Tradycyjne ogrzewanie elektryczne jest odpowiedzialne za mit, że ogrzewanie prądem jest drogie
Nowoczesne systemy ogrzewania podczerwienią są tańsze w eksploatacji.
Np. http://enerbau.pl/zuzycie-energii/budy- ... orne-84-m2
Podany przykład z linku nie pokazuje ze systemy ogrzewania podczerwienią są tansze w eksploatacji, przykład pokazuje jedynie zuzycie energii. Aby stwierdzic ze jest tansze od innych systemów ogrzewania czystym prądem trzeba by ten sam dom ogrzewac kablami lub wodną podłogówką elektryczną ze sterowaniem pomieszczeniowym. Poniewaz takich prób i pomiarów nie przeprowadzono to stwierdzenie ze ogrzewanie podczerwienią jest tansze jest stwierdzeniem jedynie marketingowym przeznaczonym dla nieswiadomych klientów. 1 kWh pobrana z sieci zamienia sie dokładnie w 1 kWh energii cieplnej przy kablach, foliach, grzejnikach. Jezeli twierdzicie ze jest inaczej, bo tylko rzekomo w foliach grzewczych zachadzą zjawiska kwantowe i sprawnosc przemiany energii elektrycznej w cieplną jest najwyzsza w folii grzewczej i w wyniku tego otrzymujemy wiecej niz było włozone to jest to oszustwo a nie manipulacja.
Enerbau
To Pan oszukuje ludzi twierdząc, że ogrzewanie konwekcyjne kosztuje tyle samo co ogrzewanie podczerwienią.
Poza tym nie mówi Pan nic o kosztach zakupu tradycyjnych urządzeń grzewczych, kosztach serwisu,eksploatacji, wymiany części zamiennych, energii elektrycznej, pracy związanej przy obsłudze kotłów na paliwo stałe, komfortu cieplnego oraz ich ograniczonej trwałości.
To wszystko jest bardzo ważne dla inwestora, a nie tylko miesięczne koszty ogrzewania.
Nasze systemy grzewcze są bezobsługowe i bezserwisowe. Płaci się tylko za zużytą energię i nic poza tym.
Trwałość systemu 30 do 50 lat. 10 lat gwarancji!
Już nie raz pisałem, że dr. Kossack z Politechniki w Kaiserslautern przeprowadził badania w 2008 roku i porównał w nich koszt ogrzewania podczerwienią i ogrzewania gazem.
Okazało się, że ogrzewanie podczerwienią jest o 30% tańsze. Są na to dowody!
Pan dobrze zna te badania, ale cóż, wiara w normy jest silniejsza od zdrowego rozsądku i ludzkiej
przyzwoitości.
asolt
To Pan oszukuje ludzi twierdząc, że ogrzewanie konwekcyjne kosztuje tyle samo co ogrzewanie podczerwienią.
Poza tym nie mówi Pan nic o kosztach zakupu tradycyjnych urządzeń grzewczych, kosztach serwisu,eksploatacji, wymiany części zamiennych, energii elektrycznej, pracy związanej przy obsłudze kotłów na paliwo stałe, komfortu cieplnego oraz ich ograniczonej trwałości.
To wszystko jest bardzo ważne dla inwestora, a nie tylko miesięczne koszty ogrzewania.
Nasze systemy grzewcze są bezobsługowe i bezserwisowe. Płaci się tylko za zużytą energię i nic poza tym.
Trwałość systemu 30 do 50 lat. 10 lat gwarancji!
Już nie raz pisałem, że dr. Kossack z Politechniki w Kaiserslautern przeprowadził badania w 2008 roku i porównał w nich koszt ogrzewania podczerwienią i ogrzewania gazem.
Okazało się, że ogrzewanie podczerwienią jest o 30% tańsze. Są na to dowody!
Pan dobrze zna te badania, ale cóż, wiara w normy jest silniejsza od zdrowego rozsądku i ludzkiej
przyzwoitości.
Prosze wiec podac koszty inwestycyjne i eksploatacyjne dla kabli, co sie w nich sie psuje i jaki jest koszt napraw, prosze podac koszt inwestycyjny i eksploatacyjny podłogówki wodnej elektrycznej, koszt napraw. Dla przypomnienia regulatory dla podczerwieni, kabli czy wodnej elektrycznej są takie same, gaz pominmy. Interesuje mnie porównanie sposobów ogrzewania czystym prądem i bynajmniej ogrzewanie podczerwienią nie jest takie najlepsze jak je reklamujecie, ma swoje zalety ale i tez wady , jak i pozostałe rodzaje ogrzewania czystym prądem. Wszystkie one są bezobsługowe i zapewniają zblizony komfort. Pozostaje do porównania koszt inwestycyjny i eksplowatacyjny
asolt
To Pan oszukuje ludzi twierdząc, że ogrzewanie konwekcyjne kosztuje tyle samo co ogrzewanie podczerwienią.
Poza tym nie mówi Pan nic o kosztach zakupu tradycyjnych urządzeń grzewczych, kosztach serwisu,eksploatacji, wymiany części zamiennych, energii elektrycznej, pracy związanej przy obsłudze kotłów na paliwo stałe, komfortu cieplnego oraz ich ograniczonej trwałości.
To wszystko jest bardzo ważne dla inwestora, a nie tylko miesięczne koszty ogrzewania.
Nasze systemy grzewcze są bezobsługowe i bezserwisowe. Płaci się tylko za zużytą energię i nic poza tym.
Trwałość systemu 30 do 50 lat. 10 lat gwarancji!
Już nie raz pisałem, że dr. Kossack z Politechniki w Kaiserslautern przeprowadził badania w 2008 roku i porównał w nich koszt ogrzewania podczerwienią i ogrzewania gazem.
Okazało się, że ogrzewanie podczerwienią jest o 30% tańsze. Są na to dowody!
Pan dobrze zna te badania, ale cóż, wiara w normy jest silniejsza od zdrowego rozsądku i ludzkiej
przyzwoitości.
Prosze wiec podac koszty inwestycyjne i eksploatacyjne dla kabli, co sie w nich sie psuje i jaki jest koszt napraw, prosze podac koszt inwestycyjny i eksploatacyjny podłogówki wodnej elektrycznej, koszt napraw. Dla przypomnienia regulatory dla podczerwieni, kabli czy wodnej elektrycznej są takie same, gaz pominmy. Interesuje mnie porównanie sposobów ogrzewania czystym prądem i bynajmniej ogrzewanie podczerwienią nie jest takie najlepsze jak je reklamujecie, ma swoje zalety ale i tez wady , jak i pozostałe rodzaje ogrzewania czystym prądem. Wszystkie one są bezobsługowe i zapewniają zblizony komfort. Pozostaje do porównania koszt inwestycyjny i eksplowatacyjny
bachus
Już nie raz pisałem, że dr. Kossack z Politechniki w Kaiserslautern przeprowadził badania w 2008 roku i porównał w nich koszt ogrzewania podczerwienią i ogrzewania gazem.
Okazało się, że ogrzewanie podczerwienią jest o 30% tańsze. Są na to dowody!
Pan dobrze zna te badania, ale cóż, wiara w normy jest silniejsza od zdrowego rozsądku i ludzkiej
przyzwoitości.
Jak i ja przecież pisałem, że te "badania" porównawcze odnosiły się do Niemieckich reali z roku 2008.
Obecnie jest rok 2015 i przedstawione ceny nośników energii są w Polsce całkiem inne i nie przystają do tamtych. Porównanie reali cenowych w Niemczech w stosunku do Polskich jest czystą manipulacją.
Wykazałem przecież, że w odniesieniu do Polskich reali cenowych dla roku 2015 w Polsce to ogrzewanie jest 40% wyższe w eksploatacji.
Tym tokiem rozumowania bardzo łatwo jest udowodnić, że litr benzyny samochodowej kosztuje 0,5 dolara. I na to też są dowody.
Enerbau
Już nie raz pisałem, że dr. Kossack z Politechniki w Kaiserslautern przeprowadził badania w 2008 roku i porównał w nich koszt ogrzewania podczerwienią i ogrzewania gazem.
Okazało się, że ogrzewanie podczerwienią jest o 30% tańsze. Są na to dowody!
Pan dobrze zna te badania, ale cóż, wiara w normy jest silniejsza od zdrowego rozsądku i ludzkiej
przyzwoitości.
Jak i ja przecież pisałem, że te "badania" porównawcze odnosiły się do Niemieckich reali z roku 2008.
Obecnie jest rok 2015 i przedstawione ceny nośników energii są w Polsce całkiem inne i nie przystają do tamtych. Porównanie reali cenowych w Niemczech w stosunku do Polskich jest czystą manipulacją.
Wykazałem przecież, że w odniesieniu do Polskich reali cenowych dla roku 2015 w Polsce to ogrzewanie jest 40% wyższe w eksploatacji.
Tym tokiem rozumowania bardzo łatwo jest udowodnić, że litr benzyny samochodowej kosztuje 0,5 dolara. I na to też są dowody.
Albo Ty nie rozumiesz tego co czytasz (w co wątpię ), albo jesteś zwykłym ściemniaczem, czy jak kto woli. Lepiej od Ciebie manipuluje tylko niejaki pan Antoni M., który założył nową religię.
Wiernych mu też nie brakuje...
Wg przeprowadzonych badań okazało się, że mieszkanie ( w tym samym budynku ) ogrzewane gazem, pobrało o 30 % energii więcej, aniżeli mieszkanie ogrzewane promiennikami podczerwieni!!!
Na dowód przytaczam link do strony 34 z raportu badawczego dr. Kosacka
http://www.enerbau.pl/images/luzem/Zuzy ... Kosack.jpg
Każdy inteligentny czytelnik zorientuje się, że bachus w ewidentny sposób manipuluje fakty, a jego duchowy Guru asolt to potwierdza. Bardzo ciekawy duet...
Koszt wyprodukowania 1kWh z gazu ziemnego wynosi ok. 27 groszy. Koszt 1 kWh prądu elektrycznego wynosi ok. 55 groszy brutto. (kto płaci więcej, ten jest sam sobie winny).(w Polsce)
Do tego dochodzą koszty (przy ogrzewaniu gazowym) licznika, serwisu, wymiany części zamiennych, energii elektrycznej, kominiarza, wymiany kotła po 10 latach ekspoatacji oraz innych nieprzewidywalnych problemów związanych z eksploatacją urządzenia dynamicznego (coś może się zawsze popsuć jak w samochodzie). Ile lat gwarancji dają producenci ogrzewań gazowych?
My dajemy 10 lat gwarancji na nasze systemy grzewcze.
Ty też gwarantujesz tyle na Twoje solary?
Licząc tylko zużycie energii potrzebnej do ogrzewania na podstawie przeprowadzonych badań dr. Kosacka, to i tak wychodzi ok. 30% taniej prądem niż gazem. O kosztach instalacji nawet nie wspomnię.
Dr. Kosack wymienia zużycie energii potrzebnej do ogrzewania poszczególnych mieszkań w kWh/m/rok, a Ty insynuujesz coś o kosztach nośników energii w Niemczech i w Polsce!
Uważasz swoich czytelników za mniej inteligentnych od Siebie? Bardzo to odważne...
Przy ogrzewaniu prądem istnieje jeszcze opcja samo zasilania, a tym samym zredukowania
kosztów ogrzewania do 0.
Maniak
Państwo z Enerbau, co myślicie o tym oto grzejniku:
https://www.vidaxl.pl/p/140904/grzejnik ... b5e3df8b1b
I jeszcze co mają państwo na myśli pisząc że ten kto płaci więcej niż 55 groszy za prąd to sobie jest sam winny. Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienia, i zapewne nie tylko ja.
Enerbau
Trudno coś powiedzieć, jeżeli nie zna się budowy grzejnika. Brakuje też do oceny, ceryfikatu
stwierdzającego procentowy udział podczerwieni w jego promieniowaniu.
Nie każdy grzejnik elektryczny jest promiennikiem podczerwieni, jak również nie każdy promiennik
zasługuje na taką nazwę.
Co do kosztów 1 kWh energii elektrycznej w Polsce, to nie słyszałem jakoś o przymusowym wiązaniu się z tylko jednym dostawcą. Mamy wolny rynek, a konkurencja nie śpi.
Wystarczy trochę własnej inicjatywy i można znaleźć tańszego dostawcę.
Maniak
Rozumiem, mam takie pytanie, otóż potrzebuję ogrzać/dogrzać łazienkę o powierzchni 2,5 m2. Chciałem zamontować grzejnik na podczerwień na suficie aby ogrzewał płytki. Czy jest sens i da się coś takiego zrobić?
Enerbau
Oczywiście, że to ma sens. Wystarczy promiennik 300 W , gniazdko 230V oraz termostat do regulacji
temperatury.
Promiennik przykręca się do sufitu, Przewód zasilający w płaskim kanale kablowym sprowadzamy do
wysokości gniazdka, do gniazdka podłączamy termostat, do termostatu wtyczkę przewodu zasilającego promiennik i wszystko w temacie...
Nasi klienci nie narzekają na tego typu konfigurację.
Płytki podłogowe pozostaną jednak chłodne, aby mieć ciepłą podłogę konieczne jest ogrzewanie
pod płytkami, ale to też nie jest problemem.
Maniak
Oczywiście, że to ma sens. Wystarczy promiennik 300 W , gniazdko 230V oraz termostat do regulacji
temperatury.
Promiennik przykręca się do sufitu, Przewód zasilający w płaskim kanale kablowym sprowadzamy do
wysokości gniazdka, do gniazdka podłączamy termostat, do termostatu wtyczkę przewodu zasilającego promiennik i wszystko w temacie...
Nasi klienci nie narzekają na tego typu konfigurację.
Płytki podłogowe pozostaną jednak chłodne, aby mieć ciepłą podłogę konieczne jest ogrzewanie
pod płytkami, ale to też nie jest problemem.
Problem jest bo trzeba zrywać płytki . Taki promiennik 300W, jaka cena wraz z termostatem?
bachus
I jeszcze co mają państwo na myśli pisząc że ten kto płaci więcej niż 55 groszy za prąd to sobie jest sam winny. Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienia, i zapewne nie tylko ja.
http://static.urzadzone.pl/gallery/1776/0_7f69fbd3781aa9cfffe8634b5cabd96305539246.jpg
asolt
[
Każdy inteligentny czytelnik zorientuje się, że bachus w ewidentny sposób manipuluje fakty, a jego duchowy Guru asolt to potwierdza. Bardzo ciekawy duet...
Wasz duet tez nie mniej ciekawy. Mozna podac kilka przykładów mojego potwierdzenia manipulowania faktów przez bachusa. Zwykle nie odnosze sie do jego wypowiedzi, ale moze o czyms zapomniałem.
Wracając do dr Kossacka i jego prac mozna prosic o porównania zuzycia energii przy ogrzewaniu podczerwienią i ogrzewaniu kablowym elektrycznym. Zostawmy ten gaz w spokoju, ja równiez nie jestem jego zwolennikiem, mnie interesuje z racji zawodu ogrzewanie prądem. Nigdzie jednak nie natrafiłem na naukowe porównania zuzycia energii dla róznych sposobów ogrzewania czystym prądem. Dziwne jest ze równiez dr Kossack nabrał wody w usta i nie chce tego porównania wykonac.
Myslę ze takie porównanie wykonane przez tak znamienitego naukowca otworzyło by oczy niedowiarkom. Pozostaje cierpliwie czekac. Moze Pan wykorzystując swoje kontakty namówi dr Kossacka do takich badan, nie ma to jak reklama wsparta rzetelnymi naukowymi badaniami.
bachus
Licząc tylko zużycie energii potrzebnej do ogrzewania na podstawie przeprowadzonych badań dr. Kosacka, to i tak wychodzi ok. 30% taniej prądem niż gazem. O kosztach instalacji nawet nie wspomnię..
Wierz mi, ze tez jestem w stanie udowodnić, że ogrzewanie gazem jest droższe od ogrzewania prądem. Natomiast dałem Tobie propozycję takiej zamiany: z ogrzewania gazowego na ogrzewanie podczerwone prosząc o zagwarantowanie w umowie, ze ogrzewanie podczerwone będzie tańsze o te co najmniej 30%. Opierasz się na źródłach innych jednocześnie nie chcesz się osobiście o tym przekonać. Mam rachunki gazowe z ostatnich 5 lat, również dane pogodowe z ostatnich 5 lat też mam. Podejmiesz rękawicę, czy się boisz?
Przy ogrzewaniu prądem istnieje jeszcze opcja samo zasilania, a tym samym zredukowania
kosztów ogrzewania do 0.
Rozwiń myśl o ile potrafisz, bo jakoś tego nie widzę.
Enerbau
Licząc tylko zużycie energii potrzebnej do ogrzewania na podstawie przeprowadzonych badań dr. Kosacka, to i tak wychodzi ok. 30% taniej prądem niż gazem. O kosztach instalacji nawet nie wspomnię..
Wierz mi, ze tez jestem w stanie udowodnić, że ogrzewanie gazem jest droższe od ogrzewania prądem
No i po co ta wojenka, skoro sam twierdzisz, że ogrzewanie prądem jest tańsze od ogrzewania gazem? Nikt bardziej od Ciebie, nie będzie gwarantem dla Ciebie !
Enerbau
[
Każdy inteligentny czytelnik zorientuje się, że bachus w ewidentny sposób manipuluje fakty, a jego duchowy Guru asolt to potwierdza. Bardzo ciekawy duet...
Wasz duet tez nie mniej ciekawy. Mozna podac kilka przykładów mojego potwierdzenia manipulowania faktów przez bachusa. Zwykle nie odnosze sie do jego wypowiedzi, ale moze o czyms zapomniałem.
Wracając do dr Kossacka i jego prac mozna prosic o porównania zuzycia energii przy ogrzewaniu podczerwienią i ogrzewaniu kablowym elektrycznym. Zostawmy ten gaz w spokoju, ja równiez nie jestem jego zwolennikiem, mnie interesuje z racji zawodu ogrzewanie prądem. Nigdzie jednak nie natrafiłem na naukowe porównania zuzycia energii dla róznych sposobów ogrzewania czystym prądem. Dziwne jest ze równiez dr Kossack nabrał wody w usta i nie chce tego porównania wykonac.
Myslę ze takie porównanie wykonane przez tak znamienitego naukowca otworzyło by oczy niedowiarkom. Pozostaje cierpliwie czekac. Moze Pan wykorzystując swoje kontakty namówi dr Kossacka do takich badan, nie ma to jak reklama wsparta rzetelnymi naukowymi badaniami.
Nie widzę problemu, aby Pan opomiarował jakiś dom wzorcowy ogrzewany elektrycznością z kabli,
tak jak my opomiarowaliśmy nasze domy wzorcowe.
Użytkownicy forum chętnie porównają zużycie energii w obu systemach.
Dlaczego nie zaproponuje Pan politykom, aby uczciwie oceniali zapotrzebowanie domu na energię
na podstawie jego izolacji, a nie systemu ogrzewania?
Przecież Pan doskonale wie, że całe to OZE, to political fiction!
Ma to tyle z uczciwym audytem energetycznym wspólnego, co wiara w rentę z ZUS-u...
To samo jest z izolowaniem istniejących budynków z zewnątrz. W Niemczech mówi się w publicznych mediach głośno, że jest to oszustwo (politycy nabierają wody w usta), a w Polsce
ludzi próbujących sprawę nagłośnić tępi się jak stonkę za Stalina!!!
Jeżeli ma Pan pojęcie o fizyce budowli, to doskonale wie Pan, że izolacja z zewnątrz, bez izolacji fundamentu jest pomyłką.
Zarabiają na tym koncerny naftowe, firmy produkujące styropian, firmy budowlane, właściciele nieruchomości, a za wszystko płaci normalny Kowalski, któremu robi się wodę z mózgu obietnicami, że jak przyklei kilka cm styropianu na fasadzie domu, to będzie ogrzewał taniej.
Nie mówią tylko za jaką cenę
asolt
[
Każdy inteligentny czytelnik zorientuje się, że bachus w ewidentny sposób manipuluje fakty, a jego duchowy Guru asolt to potwierdza. Bardzo ciekawy duet...
Wasz duet tez nie mniej ciekawy. Mozna podac kilka przykładów mojego potwierdzenia manipulowania faktów przez bachusa. Zwykle nie odnosze sie do jego wypowiedzi, ale moze o czyms zapomniałem.
Wracając do dr Kossacka i jego prac mozna prosic o porównania zuzycia energii przy ogrzewaniu podczerwienią i ogrzewaniu kablowym elektrycznym. Zostawmy ten gaz w spokoju, ja równiez nie jestem jego zwolennikiem, mnie interesuje z racji zawodu ogrzewanie prądem. Nigdzie jednak nie natrafiłem na naukowe porównania zuzycia energii dla róznych sposobów ogrzewania czystym prądem. Dziwne jest ze równiez dr Kossack nabrał wody w usta i nie chce tego porównania wykonac.
Myslę ze takie porównanie wykonane przez tak znamienitego naukowca otworzyło by oczy niedowiarkom. Pozostaje cierpliwie czekac. Moze Pan wykorzystując swoje kontakty namówi dr Kossacka do takich badan, nie ma to jak reklama wsparta rzetelnymi naukowymi badaniami.
Nie widzę problemu, aby Pan opomiarował jakiś dom wzorcowy ogrzewany elektrycznością z kabli,
tak jak my opomiarowaliśmy nasze domy wzorcowe.
Użytkownicy forum chętnie porównają zużycie energii w obu systemach.
Dlaczego nie zaproponuje Pan politykom, aby uczciwie oceniali zapotrzebowanie domu na energię
na podstawie jego izolacji, a nie systemu ogrzewania?
Przecież Pan doskonale wie, że całe to OZE, to political fiction!
Ma to tyle z uczciwym audytem energetycznym wspólnego, co wiara w rentę z ZUS-u...
To samo jest z izolowaniem istniejących budynków z zewnątrz. W Niemczech mówi się w publicznych mediach głośno, że jest to oszustwo (politycy nabierają wody w usta), a w Polsce
ludzi próbujących sprawę nagłośnić tępi się jak stonkę za Stalina!!!
Jeżeli ma Pan pojęcie o fizyce budowli, to doskonale wie Pan, że izolacja z zewnątrz, bez izolacji fundamentu jest pomyłką.
Zarabiają na tym koncerny naftowe, firmy produkujące styropian, firmy budowlane, właściciele nieruchomości, a za wszystko płaci normalny Kowalski, któremu robi się wodę z mózgu obietnicami, że jak przyklei kilka cm styropianu na fasadzie domu, to będzie ogrzewał taniej.
Nie mówią tylko za jaką cenę
A co da opomiarowanie domu grzanego kablami, jaki wniosek wyciągniemy po zuzyciu, skoro mozemy go jedynie porównac do ozc. NIe porównamy go z ogrzewaniem podczerwienią, ogrzewaniem elektryczną podłogówką. Zeby się reklamowac ze jeden czy drugi system jest lepszy to musi on byc pomerzony w tym samym budynku. Poniewaz nie ma takich budynków i badan to same pomiary podobnych budynków z róznymi systemami grzewczymi dają niewiele.
Nie jestem politykiem i nie mam zamiaru nikogo przekonywac, nie jestem lobbystą, nie mam kontaktów i załatwic nic nie mogę. Mysle ze ci którzy najgłosniej krzyczą o tych nieprawidłowosciach
powinni lobbowac w tym kierunku.
Jezeli chodzi o audyty dalej Pan myli zapotrzebowanie na ciepło z zuzyciem energii na ogrzewanie.
Tłumaczył nie będe bo to nie ma sensu. Mając dokładnie wyliczone zapotrzebowanie na ciepło jestesmy w stanie w miare dokłądnie oszczowac wielkosc zuzycia poszczegolnych nosników energii, takie badania były prowadzone i na ich podstawie stworzono normy, normy które obowiązują w całej Europie. Prosze OZE do tego nie mieszac OZE i OZC to dwie rózne sprawy, ale dla Pana widac wszystko jedno. Co do izolacji zewnątrz i wewnątrz, i jedna i druga nie wszedzie sie nadaje, było to juz wałkowane na tym i na fm. Nie kazdy ma szkieleciak i nie kazdemu izolacja wewnatrz odpowiada. Dokładne i rzetelne ozc pokazuje ze izolacja zewnątrz nie jest pomyłką daje oszczednosci co pokazuje praktyka. To ze Pan czy TB to kwestionujecie to fakt, ale faktem jest to ze zdecydowana wiekszosc domów energooszczednych jest izolowana zewnątrz, gdyby taka izolacja była pomyłką to i te budynki nie byłyby energooszczedne a nawet pasywne.
A tak przy okazji to wasze budynki ze strony są izolowane wewnątrz? One nawet nie spełniają definicji TB budynku izolowanego, ale jak rozumiem nie jestescia wybredni w wyborze inwestorów jak jest TB bo on wykonuje instalacje tylko w budynkach izolowanych.
Enerbau
To samo jest z izolowaniem istniejących budynków z zewnątrz. W Niemczech mówi się w publicznych mediach głośno, że jest to oszustwo (politycy nabierają wody w usta), a w Polsce
ludzi próbujących sprawę nagłośnić tępi się jak stonkę za Stalina!!!
Jeżeli ma Pan pojęcie o fizyce budowli, to doskonale wie Pan, że izolacja z zewnątrz, bez izolacji fundamentu jest pomyłką.
Dlaczego Pan znowu manipuluje pojęciami!!!
Nie piszę nic o izolacji nowych domów, tak samo jak wszystkie informacje z Niemiec o tym nie wspominają!
Co ma piernik do wiatraka?!
Ja piszę o istniejących już budynkach, a Pan wciąż insynuuje mi, że chodzi o nowe domy...
To Pan ma problem ze zrozumieniem tematu. Nie mam nic przeciwko domom izolowanym z zewnątrz,
jeżeli ta izolacja tworzy całość z izolacją fundamentów i dachu!!! To samo twierdzi TB.
O co Panu właściwie chodzi?
Ma Pan rację, że budynek ogrzewany gazem lub węglem potrzebuje inną ilość energii potrzebnej do ogrzewania, aniżeli budynek ogrzewany piecami akumulacyjnymi lub grzejnikami konwektorowymi.
Niestety w tej klasyfikacji nie mieści się ogrzewanie podczerwienią, o czym politycy skwapliwie zapomnieli! Dlatego też Politechnika w Kaiserslautern wystąpiła do Komisji Europejskiej o unormowanie tego rodzaju ogrzewań i przedstawiła stosowną nowelizację normy EU 6065
dotyczącą ogrzewań elektrycznych.
Mam nadzieję, że w końcu uda się znormalizować tą część fizyki budowli...
A co da opomiarowanie domu grzanego kablami, jaki wniosek wyciągniemy po zuzyciu, skoro mozemy go jedynie porównac do ozc. NIe porównamy go z ogrzewaniem podczerwienią, ogrzewaniem elektryczną podłogówką. Zeby się reklamowac ze jeden czy drugi system jest lepszy to musi on byc pomerzony w tym samym budynku. Poniewaz nie ma takich budynków i badan to same pomiary podobnych budynków z róznymi systemami grzewczymi dają niewiele.
Dopuki nie zostaną zatwierdzone nowe normy, to nie ma się do czego odnosić...
Projekt nowelizacji został przekazany do Komisji Europejskiej rok temu. Jak długo eurokraci będą go blokować, pozostaje w sferze domysłów. Podejrzewam, że podobnie będzie jak z blokowaniem OZE w Polsce, czyli kilka lat.
Ponieważ nie ma możliwości dokładnej oceny zużycia energii na podstawie badań porównawczych, pozostają metody empiryczne.
Niestety jak na razie nie ma co, do czego porównywać. My informujemy o realnym zużyciu energii w
naszych domach wzorcowych, a Pan o ich teoretycznym zapotrzebowaniu.
Nasze informacje są sprawdzalne tu i teraz, w przeciwieństwie do Pańskich teoretycznych wywodów. Proszę chociaż o jakieś dane z tych inwestycji. Jaki to problem opomiarować ogrzewanie i podać rzeczywiste zużycie energii ? Każdy średnio kumaty inwestor będzie mógł sobie porównać.
Tu nie chodzi o przykładowe10 kWh/m/rok, a jakąkolwiek realną informację. My takie informacje podajemy!
Aby nasi potencjalni klienci mogli dokonać właściwego wyboru, dodamy w tym roku nowe domy
wzorcowe, budowane w innych technologiach i w innych rejonach Polski.
W ten sposób będzięmy mogli uwiarygodnić energooszczędność naszych systemów grzewczych,
bez czekania na nowe normy, które to potwierdzą.
Jeden z naszych domów wzorcowych będzie również wyposażony w bezprzewodowy system sterowania jak również w możliwość sterowania systemem przez smartfona.
asolt
Ponieważ nie ma możliwości dokładnej oceny zużycia energii na podstawie badań porównawczych, pozostają metody empiryczne.
Niestety jak na razie nie ma co, do czego porównywać. My informujemy o realnym zużyciu energii w
naszych domach wzorcowych, a Pan o ich teoretycznym zapotrzebowaniu.
Nasze informacje są sprawdzalne tu i teraz, w przeciwieństwie do Pańskich teoretycznych wywodów. Proszę chociaż o jakieś dane z tych inwestycji. Jaki to problem opomiarować ogrzewanie i podać rzeczywiste zużycie energii ? Każdy średnio kumaty inwestor będzie mógł sobie porównać.
Tu nie chodzi o przykładowe10 kWh/m/rok, a jakąkolwiek realną informację. My takie informacje podajemy!
Moje obliczenia nie są jedynie teoretyczne, wystarczy wejsc na forum muratora i znalezc uzytkowników którzy w stopce podają informacje o zuzyciu jak i wynikach moich obliczen ozc dla swoich budynków. Kto chce to znajdzie. Forumbudowlane to nie jedyne forum tematyczne/branzowe.
Jeszcze raz powtórze porównanie podobnych budynków niewiele daje, a pomierzone zuzycie energii nie powinno byc podstawą do wyboru takiego czy innego systemu grzewczego. Kazdy ma inne przyzwyczajenia , utrzymuje inna temperaturę, inną wymianę wentylacyjną, nie kazdy dom ma tyle samo domowników, inne są zyzski bytowe, itd. a to powoduje ze wszelkie porównania nie mają sensu.
Tomasz_Brzeczkowski
Zainstalowałem sobie zarówno kable w podłodze jak i folie na suficie. Panie Andrzeju, taniej (ale nie więcej jak 20%) wychodzi ogrzewanie folią. W 2010 założyłem inwerter i przełączyłem na kable. Jako zabezpieczenia i regulator komfortowej temperatury, przy ogrzanym z pc powietrzu, kable sprawdziły się znacznie lepiej. Ogrzewanie podczerwienią wariowało.
Co do domów izolowanych...
Definicja jest prosta:
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Tak w liczbach, to 30kWh/m2 To granica, poniżej której gaz nie ma sensu. (Proszę zauważyć Panie Andrzeju, że to definicje z 1990r, nie było wtedy mowy o inwerterach ( odwracalnej klimatyzacji)
Przy bonusie jaki daje inwerter ( 3 do 4 kWh z 1 zimą) mamy dom poniżej 30kWh/m2 z domu 90kWh/m2.... Dlatego stwierdzenie, że zajmuję się wyłącznie domami izolowanymi jest dalece nieaktualne.
Tomasz_Brzeczkowski
Panie Andrzeju, robię instalacje
- wentylacja z odzyskiem ciepłą
-klimatyzacja / ogrzewanie inwerterem
-kable grzewcze lub grzejniki elektryczne jako zabezpieczenia komfortu i możliwość zamontowania minimalnego inwertera
-zasobnik z pc do cwu
Jako ciekawostkę napiszę Panu, że dr Duda "poszedł" w podczerwień.
--wentylacja z odzyskiem ciepłą
-klimatyzacja / ogrzewanie z pompy ciepłą rurkami na suficie
-promienniki lub folie jako zabezpieczenie
-zasobnik z pc do cwu
asolt
Zainstalowałem sobie zarówno kable w podłodze jak i folie na suficie. Panie Andrzeju, taniej (ale nie więcej jak 20%) wychodzi ogrzewanie folią. W 2010 założyłem inwerter i przełączyłem na kable. Jako zabezpieczenia i regulator komfortowej temperatury, przy ogrzanym z pc powietrzu, kable sprawdziły się znacznie lepiej. Ogrzewanie podczerwienią wariowało.
Co do domów izolowanych...
Definicja jest prosta:
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Tak w liczbach, to 30kWh/m2 To granica, poniżej której gaz nie ma sensu. (Proszę zauważyć Panie Andrzeju, że to definicje z 1990r, nie było wtedy mowy o inwerterach ( odwracalnej klimatyzacji)
Przy bonusie jaki daje inwerter ( 3 do 4 kWh z 1 zimą) mamy dom poniżej 30kWh/m2 z domu 90kWh/m2.... Dlatego stwierdzenie, że zajmuję się wyłącznie domami izolowanymi jest dalece nieaktualne.
Prosze o objasnienie dlaczego folią jest taniej i dlaczego nie wiecej niz 20%, zakładam ze temp. pomieszczen były takie same dla jednego i drugiego przypadku oraz temp zewnetrzne były takie same.
Co do domów izolowanych to wydawało mi sie ze nie zakłada Pan instalacji w domach gdzie nie ma conajmniej 30 cm a obecnie 40 cm styropianu w podłodze. Jak widac myliłem sie.
asolt
Zainstalowałem sobie zarówno kable w podłodze jak i folie na suficie. Panie Andrzeju, taniej (ale nie więcej jak 20%) wychodzi ogrzewanie folią. W 2010 założyłem inwerter i przełączyłem na kable. Jako zabezpieczenia i regulator komfortowej temperatury, przy ogrzanym z pc powietrzu, kable sprawdziły się znacznie lepiej. Ogrzewanie podczerwienią wariowało.
Co do domów izolowanych...
Definicja jest prosta:
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.
Tak w liczbach, to 30kWh/m2 To granica, poniżej której gaz nie ma sensu. (Proszę zauważyć Panie Andrzeju, że to definicje z 1990r, nie było wtedy mowy o inwerterach ( odwracalnej klimatyzacji)
Przy bonusie jaki daje inwerter ( 3 do 4 kWh z 1 zimą) mamy dom poniżej 30kWh/m2 z domu 90kWh/m2.... Dlatego stwierdzenie, że zajmuję się wyłącznie domami izolowanymi jest dalece nieaktualne.
Prosze o objasnienie dlaczego folią jest taniej i dlaczego nie wiecej niz 20%, zakładam ze temp. pomieszczen były takie same dla jednego i drugiego przypadku oraz temp zewnetrzne były takie same.
Co do domów izolowanych to wydawało mi sie ze nie zakłada Pan instalacji w domach gdzie nie ma conajmniej 30 cm a obecnie 40 cm styropianu w podłodze. Jak widac myliłem sie.
Enerbau
Taki promiennik 300W, jaka cena wraz z termostatem?
Cenniki wysłane na priv
bachus
Licząc tylko zużycie energii potrzebnej do ogrzewania na podstawie przeprowadzonych badań dr. Kosacka, to i tak wychodzi ok. 30% taniej prądem niż gazem. O kosztach instalacji nawet nie wspomnię..
Wierz mi, ze tez jestem w stanie udowodnić, że ogrzewanie gazem jest droższe od ogrzewania prądem
No i po co ta wojenka, skoro sam twierdzisz, że ogrzewanie prądem jest tańsze od ogrzewania gazem? Nikt bardziej od Ciebie, nie będzie gwarantem dla Ciebie
Ależ nie napisałem, że jest tańsze, tylko, że mogę udowodnić. A to nie to samo. To zależy od przyjętych kryteriów wstępnych. Tak jak dr. Kosack przyjął najgorszy wariant ogrzewania gazowego, który to już nikt tak nie zakłada.
Patrzysz w te opracowanie jak w biblię, jak w Brzęczkowskiego ale jak masz możliwość przekonania się i zamiany ogrzewania gazowego na podczerwień i zagwarantowania tych oszczędności na piśmie to się boisz. Bo pewnie w to nie do końca w to wierzysz.
Maniak
Przy bonusie jaki daje inwerter ( 3 do 4 kWh z 1 zimą) mamy dom poniżej 30kWh/m2 z domu 90kWh/m2.... Dlatego stwierdzenie, że zajmuję się wyłącznie domami izolowanymi jest dalece nieaktualne.
W żaden sposób tego nie widzę, aby z 90 kwh/m2 zejść do 30 kwh/m2. Jak niby wstawimy taki inwerter kanałowy to przecież on nie dogrzeje wszędzie wystarczająco komfortowo. Mamy łazienki, korytarze, kuchnie. To musi być wspomagane grzejnikami elektrycznymi i wątpliwe jest to że wyrobimy się w 30kw/m2!? Jakim cudem to nie wiem. Niech inverter weźmie 1800kw za 150 dni grzewczych to zostaje nam np. dla domu 120 m2 1800kw na grzejniki.
Tomasz_Brzeczkowski
W żaden sposób tego nie widzę, aby z 90 kwh/m2 zejść do 30 kwh/m2 Zapewne dlatego, ja to robię nie Pan. Mało kto się u nas zna na tym. Do dziś na politechnikach "uczy" się o ogrzewaniu centralnym. Taki absolwent z definicji nie może się znać na zużyciu mniejszym od 30kWh/m2.
Maniak
W żaden sposób tego nie widzę, aby z 90 kwh/m2 zejść do 30 kwh/m2 Zapewne dlatego, ja to robię nie Pan. Mało kto się u nas zna na tym. Do dziś na politechnikach "uczy" się o ogrzewaniu centralnym. Taki absolwent z definicji nie może się znać na zużyciu mniejszym od 30kWh/m2.
Dobrze, robi to Pan. Ale cały czas podaje, że tylko poprzez założenie wentylacji z odzyskiem, inwerter i grzejniki elektryczne zejdzie Pan w domu durszlakowatym na 30kwh/m2. ba, nawet gdzieś i bez inwertera Pan pisał, że wyjdzie taniej prądem w takim domu. Gdzieś przypominam sobie wpis niejakiej pani beaty która to pytała się o taki właśnie dom z chyba 5 cm w podłodze 25 w suficie i styropian jakiś na ścianach. Również twierdził Pan że jak zmieni to na niecentralne plus klimatyzator inwerterowy to zejdzie do tej granicy. Wniosek wydaje się być prosty. Obojętnie jaki dom z wentylacją mechaniczną i grzaniem na prąd wyrobi się w 30kwh/m2 i w to po prostu wierzyć się nie da. Chyba, że są jeszcze jakieś inne tajemnicze zabiegi jakie Pan wykonuje oprócz tych podanych.
Tomasz_Brzeczkowski
To nie kwestia wiary a wiedzy. Robię to od ćwierć wieku.
Wg Pana, Ile ludzie płacą za elektryczne ogrzewanie w źle izolowanych domach? By było łatwiej to weźmy parterowy dom 120m2.
Maniak
To nie kwestia wiary a wiedzy. Robię to od ćwierć wieku.
Wg Pana, Ile ludzie płacą za elektryczne ogrzewanie w źle izolowanych domach? By było łatwiej to weźmy parterowy dom 120m2.
Nie mam zielonego pojęcia. Może mnie Pan oświecić, będe wdzięczny. Jeszcze pytanie co ma Pan na myśli pod pojęciem źle izolowany. Więc załóżmy te 5 cm od gruntu 25 cm dach i styropian na ścianie, czyli taki spartolony budynek z iluś tam lat wstecz. Ja wiem że bez ogrzewania prądem za prąd płacę 1200 zł rocznie. Czekam zatem na odpowiedź.
Tomasz_Brzeczkowski
Czy 1000zł za 4 osoby w 120m2 domu, miesięcznie w okresie grzewczym, Pan uważa za górną granicę, czy może więcej ludzie płacą?
Izolacja: Źle izolowany, to to samo co nie izolowany. Nie ma czegoś takiego jak "częściowa izolacja"
D-dom nieizolowany zużycie ponad 30kWh/m2
C-dom izolowany zużycie 0d 15 do 30 kWh/m2
B-dom dobrze izolowany zużycie 0-15kWh/m2
A-dom autonomiczny samowystarczalny, zużycie 0 kWh/m2
A+ dom plus energetyczny, sprzedający energię (prosument)
Tomasz_Brzeczkowski
Tak dopytuje, bo chciałbym wiedzieć gdzie się zaczyna Pana wiara w tym temacie.
Obojętnie jaki dom z wentylacją mechaniczną i grzaniem na prąd wyrobi się w 30kwh/m2 i w to po prostu wierzyć się nie da. Chyba, że są jeszcze jakieś inne tajemnicze zabiegi jakie Pan wykonuje oprócz tych podanych.
Maniak
Czy 1000zł za 4 osoby w 120m2 domu, miesięcznie w okresie grzewczym, Pan uważa za górną granicę, czy może więcej ludzie płacą?
Izolacja: Źle izolowany, to to samo co nie izolowany. Nie ma czegoś takiego jak "częściowa izolacja"
D-dom nieizolowany zużycie ponad 30kWh/m2
C-dom izolowany zużycie 0d 15 do 30 kWh/m2
B-dom dobrze izolowany zużycie 0-15kWh/m2
A-dom autonomiczny samowystarczalny, zużycie 0 kWh/m2
A+ dom plus energetyczny, sprzedający energię (prosument)
Pan podaje 1000 zł dla domu źle izolowanego za okres grzewczy 120m2?
Tomasz_Brzeczkowski
Czy 1000zł za 4 osoby w 120m2 domu, miesięcznie w okresie grzewczym, Pan uważa za górną granicę, czy może więcej ludzie płacą?
Może Pan odpowiedzieć?
Maniak
Czy 1000zł za 4 osoby w 120m2 domu, miesięcznie w okresie grzewczym, Pan uważa za górną granicę, czy może więcej ludzie płacą?
Może Pan odpowiedzieć?
Według mnie nie da się za 1000 zł elektrycznie ogrzać niezaizolowanego budynku.
Tomasz_Brzeczkowski
Nie znalazłem na żadnym forum i nie spotkałem nikogo kto by więcej płacił miesięcznie za sezon grzewczy, ale jak Pan zna to poda za ile.
Chcę ustalić ile wg Pana płaci ktoś kto ma fatalnie izolowany dom 120m2
Maniak
Mówimy o grzaniu prądem. U mnie fatalnie zaizolowane co prawda 100 m2 gazem 1400 zł za grzanie zeszły sezon. Ale mówimy o prądzie. Zatem?
Tomasz_Brzeczkowski
Szanowny Panie, by wykazać, że można mniejszym nakładem finansowym uzyskać 1000zł za rok prądem muszę się do czegoś odnieść.
OK jeżeli Pan ma dom fatalnie zaizolowany rozpatrzmy na Pana przykładzie.
Może Pan podać ile m3 gazu rocznie Pan zużywa i ile prądu ( kotłownia też zużywa prąd) na ogrzewanie, chłodzenie i cwu?
Może Pan podać ile kosztuje kompletna instalacja - doprowadzenie, przyłącze, komin, kotłownia, zasobnik i instalacja wewnętrzna.
Może Pan podać ile kosztowała Pana wentylacja grawitacyjna
1-
2-
3-
Maniak
Szanowny Panie, by wykazać, że można mniejszym nakładem finansowym uzyskać 1000zł za rok prądem muszę się do czegoś odnieść.
OK jeżeli Pan ma dom fatalnie zaizolowany rozpatrzmy na Pana przykładzie.
Może Pan podać ile m3 gazu rocznie Pan zużywa i ile prądu ( kotłownia też zużywa prąd) na ogrzewanie, chłodzenie i cwu?
Może Pan podać ile kosztuje kompletna instalacja - doprowadzenie, przyłącze, komin, kotłownia, zasobnik i instalacja wewnętrzna.
Może Pan podać ile kosztowała Pana wentylacja grawitacyjna
1-
2-
3-
Zgodzę się że w domu domu dobrze izolowanym można zejść poniżej 1000 zł za ogrzewanie. Jednak w zupełności nie wierzę w zejście w nieizolowanym do takiej granicy. Nie mówimy też o inwestycjach tylko kosztach przy grzaniu prądem w nieizolowanym domu który dzięki "pewnym" zabiegom schodzi do około 30kwh/m2 rocznie.
Ale niech Panu będzie. Przyjmijmy 1000m3 na rok na gotowanie, cwu, ogrzewanie. Chłodzenia wiadomo, że nie ma bo jak miałoby działać O kosztach instalacji tutaj nie mówimy tylko o kosztach grzania.
Jarecki79
Nie znalazłem na żadnym forum i nie spotkałem nikogo kto by więcej płacił miesięcznie za sezon grzewczy,
taaaa a świstak siedzi i zawija w te sreberka....
Tutaj jest taki wątek, gdzie się punktuje naciąganie na ogrzewanie na podczerwień.
http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... rwie%C5%84
Jest kilku realnych użytkowników, w tym taki ze starego budownictwa i bardzo dobitnie wyraził swoje zdanie o "opłacalności" grzania tym tzw. "tanim prądem" nie wspominając o kosmicznej inwestycji (kosmicznej w porównaniu do np. mat elektrycznych w domach nowych, izolowanych)
Tomasz_Brzeczkowski
A co to ma do tematu i do płacenia?
Ktoś kto proponuje ogrzewanie paliwami stałymi, nie jest przesadnie obdarzony rozumem lub jest szkodliwym cynikiem. Pan zdaje się nie być cynikiem.
Tomasz_Brzeczkowski
taaaa a świstak siedzi i zawija w te sreberka....
Jak jest Pan fachowcem, to Pan napisze
Jak za 1000zł ogrzać prądem dom 100-120m2 fatalnie izolowany, inwestując w instalacje najwyżej tyle ile byśmy wydali na instalacje przy paliwie stałym czy gazie.
Co za problem błysnąć wiedzą?
Maniak
taaaa a świstak siedzi i zawija w te sreberka....
Jak jest Pan fachowcem, to Pan napisze
Jak za 1000zł ogrzać prądem dom 100-120m2 fatalnie izolowany, inwestując w instalacje najwyżej tyle ile byśmy wydali na instalacje przy paliwie stałym czy gazie.
Co za problem błysnąć wiedzą?
Zatem wróćmy do dyskusji. Podałem odpowiedź. Raz jeszcze dla przypomnienia:
Zgodzę się że w domu domu dobrze izolowanym można zejść poniżej 1000 zł za ogrzewanie. Jednak w zupełności nie wierzę w zejście w nieizolowanym do takiej granicy. Nie mówimy też o inwestycjach tylko kosztach przy grzaniu prądem w nieizolowanym domu który dzięki "pewnym" zabiegom schodzi do około 30kwh/m2 rocznie.
Ale niech Panu będzie. Przyjmijmy 1000m3 na rok na gotowanie, cwu, ogrzewanie. Chłodzenia wiadomo, że nie ma bo jak miałoby działać Smile O kosztach instalacji tutaj nie mówimy tylko o kosztach grzania.
Tomasz_Brzeczkowski
Przeszliśmy na Pana dom, jak Pan określił fatalnie izolowany. Zapłacił Pan za gaz 1400 zł - czy to 1000m3? Ma Pan gaz po 1.4zł z przesyłem i opłatami?
Maniak
Podawałem w poprzednim przypadku samo grzanie a nie cwu i gotowanie Tutaj mamy razem.
Tomasz_Brzeczkowski
Przepraszam, ręce mi opadły. Nie mogę dłużej.
Zadaję proste pytania
OK jeżeli Pan ma dom fatalnie zaizolowany rozpatrzmy na Pana przykładzie.
Może Pan podać ile m3 gazu rocznie Pan zużywa i ile prądu ( kotłownia też zużywa prąd) na ogrzewanie, chłodzenie i cwu?
Może Pan podać ile kosztuje kompletna instalacja - doprowadzenie, przyłącze, komin, kotłownia, zasobnik i instalacja wewnętrzna.
Może Pan podać ile kosztowała Pana wentylacja grawitacyjna
1-
2-
3-
Ma Pan rację, ja też nie wierzę, że dom 100m2 można prądem z ciepłą wodą zrobić na 1000zł rocznie.
Ja bym się lekko wstydził.
Nie jest możliwe, Szanowny Panie wykonanie ogrzewania elektrycznego w domach "katalogowych, by przekraczało 2000kWh/100m2. To można zrobić tylko gazem, olejem lub węglem.
Maniak
Przepraszam, ręce mi opadły. Nie mogę dłużej.
Zadaję proste pytania
OK jeżeli Pan ma dom fatalnie zaizolowany rozpatrzmy na Pana przykładzie.
Może Pan podać ile m3 gazu rocznie Pan zużywa i ile prądu ( kotłownia też zużywa prąd) na ogrzewanie, chłodzenie i cwu?
Może Pan podać ile kosztuje kompletna instalacja - doprowadzenie, przyłącze, komin, kotłownia, zasobnik i instalacja wewnętrzna.
Może Pan podać ile kosztowała Pana wentylacja grawitacyjna
1-
2-
3-
Ma Pan rację, ja też nie wierzę, że dom 100m2 można prądem z ciepłą wodą zrobić na 1000zł rocznie.
Ja bym się lekko wstydził.
Nie jest możliwe, Szanowny Panie wykonanie ogrzewania elektrycznego w domach "katalogowych, by przekraczało 2000kWh/100m2. To można zrobić tylko gazem, olejem lub węglem.
Odpowiadam Panu chociaż nie pisaliśmy o wykonaniu instalacji lecz o kosztach jakie generuje ich stosowanie. Ale dla porządku podam przybliżoną kwotę za kominy, przyłącz i instalację co. Wyszło około 40 tys zł.
Tomasz_Brzeczkowski
Na dom 100m2
podam ceny netto urządzeń z najwyższej półki
- zasobnik 300l z pompą ciepła 5300
-wentylacja z odzyskiem ciepła na airpack z air++i kanałch PE ze srebram 7300zł
- klimatyzacja kanałowa Mitsubishi (grzejąca do -25st.C 8100zł
ogrzewanie podłogowe elektryczne z automatyką w każdym pomieszczeniu ELEKTRA 6800zł
27 500 + 8% ( roboty dla dwóch na weekend ) koszt 8000zł
Sprawdzone ( przez Bolesława ) ogrzanie 1000l wody do 55 st.C 8 zł (to 1500l prysznica - przy 200litrach dziennie - tydzień.
Ogrzewanie - 7 000 kWh (odliczyłem wodę)
3000kWh odzysku z wentylacji , 1000kWh zyski bytowe , 3000kWh : 3 = 1000kWh Podłogówka w łazienkach i na dogrzewanie 600kWh
Cena kWh z ostaniej FV 0.53 zł daje 850zł
Klimatyzacja w domu 150m2 w zeszłym roku zużyła niecałe 100kWh = 53 zł
Teraz najtaniej
- zbiornik 80 l z pompą ciepła 2000zł
-wentylacja LUNA + kanały izolowane 2400zł
-kable rzadziej i termostaty tańsze - 5200zł
-klimatyzacja YORK z kanałami 5000zł
wynosi 14600zł netto .
Maniak
Na dom 100m2
podam ceny netto urządzeń z najwyższej półki
- zasobnik 300l z pompą ciepła 5300
-wentylacja z odzyskiem ciepła na airpack z air++i kanałch PE ze srebram 7300zł
- klimatyzacja kanałowa Mitsubishi (grzejąca do -25st.C 8100zł
ogrzewanie podłogowe elektryczne z automatyką w każdym pomieszczeniu ELEKTRA 6800zł
27 500 + 8% ( roboty dla dwóch na weekend ) koszt 8000zł
Sprawdzone ( przez Bolesława ) ogrzanie 1000l wody do 55 st.C 8 zł (to 1500l prysznica - przy 200litrach dziennie - tydzień.
Ogrzewanie - 7 000 kWh (odliczyłem wodę)
3000kWh odzysku z wentylacji , 1000kWh zyski bytowe , 3000kWh : 3 = 1000kWh Podłogówka w łazienkach i na dogrzewanie 600kWh
Cena kWh z ostaniej FV 0.53 zł daje 850zł
Klimatyzacja w domu 150m2 w zeszłym roku zużyła niecałe 100kWh = 53 zł
Teraz najtaniej
- zbiornik 80 l z pompą ciepła 2000zł
-wentylacja LUNA + kanały izolowane 2400zł
-kable rzadziej i termostaty tańsze - 5200zł
-klimatyzacja YORK z kanałami 5000zł
wynosi 14600zł netto .
Zgodzę się, instalacja duuuużo tańsza. Przypominam jednak, że piszemy o domu nieizolowanym. Zatem wyszło Panu 1600 kwh na nowy dom. W nieizolowanym w żaden sposób tego nie widzę.
Enerbau
Nie znalazłem na żadnym forum i nie spotkałem nikogo kto by więcej płacił miesięcznie za sezon grzewczy,
taaaa a świstak siedzi i zawija w te sreberka....
Tutaj jest taki wątek, gdzie się punktuje naciąganie na ogrzewanie na podczerwień.
http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... rwie%C5%84
Jest kilku realnych użytkowników, w tym taki ze starego budownictwa i bardzo dobitnie wyraził swoje zdanie o "opłacalności" grzania tym tzw. "tanim prądem" nie wspominając o kosmicznej inwestycji (kosmicznej w porównaniu do np. mat elektrycznych w domach nowych, izolowanych)
Sądziłem, że jest Pan profesjonalistą. Myliłem się.
Link do strony na której wypisują bzdury ludzie nie mający żadnej wiedzy o tym o czym piszą, ziejący
nienawiścią do wszystkiego co nowe i lepsze, świadczy tylko o Pańskim toku myślenia i strachu przed nieubłaganym końcem ogrzewań węglowych.
Ja to rozumię, ale wypadałoby pokazać klasę, a nie podpierać się opiniami troli forumowych, czy też innych niespełnionych forumowiczów.
Bełkot, to jest najłagodniejsze określenie większości wpisów na zalinkowanej stronie.
Nawet nie ma co prostować i komentować, gdyż równałoby się to z dyskusją z pensjonariuszami
domu wariatów.
Skoro Pan podał ten link, to rozumię, że jest to też środowisko, w którym Pan czuje się najlepiej.
Gratuluję wyboru...
Tomasz_Brzeczkowski
Ja pisałem o fatalnie izolowanym.
Pan Sam raczył podać,
100m2 dom fatalnie izolowany zużycie 1000m3 gazu.
Z m3 gazu mamy teoretycznie 9.5kWh czyli 10 000kWh na 100m2
Sam Pan podał!
Ja uważam, że budownictwo kończy się na 30kWh/m2 - wszystko powyżej to TĘPOTA CIEPŁOWNIKÓW.
Tomasz_Brzeczkowski
Sądziłem, że jest Pan profesjonalistą. Myliłem się.
Link do strony na której wypisują bzdury ludzie nie mający żadnej wiedzy Nie da się pogodzić wiedzy, rozumu i profesjonalizmu z paliwami stałymi.
To jakby pisać, że ktoś kto załatwił potrzebę przy gościach na środku salonu jest kulturalny.
Maniak
Ja pisałem o fatalnie izolowanym.
Pan Sam raczył podać,
100m2 dom fatalnie izolowany zużycie 1000m3 gazu.
Z m3 gazu mamy teoretycznie 9.5kWh czyli 10 000kWh na 100m2
Sam Pan podał!
Ja uważam, że budownictwo kończy się na 30kWh/m2 - wszystko powyżej to TĘPOTA CIEPŁOWNIKÓW.
Sam jednak Pan pisze, że z gazu kotłownia wyciąga maksymalnie 5 kwh. Gdyby pan podał chociaż jeden realny przypadek jakiegokolwiek starszego nieizolowanego domu gdzie zrobiono grzanie prądem i rzeczywiście rachunki za grzanie spadły znacznie to można by w to uwierzyć. Same liczby nie odniosą się do poszczególnych przypadków budynków.
bachus
Gdyby pan podał chociaż jeden realny przypadek jakiegokolwiek starszego nieizolowanego domu gdzie zrobiono grzanie prądem i rzeczywiście rachunki za grzanie spadły znacznie to można by w to uwierzyć. .
A ponieważ jeszcze nikt tego nie dokonał, nawet "najwięksi teoretycy ogrzewania podczerwienią"(choć dawałem możliwość takiej zamiany), nie wspomnę o T.B. bo praktyka jest mu obca, to nie spodziewaj się, że ktoś tego dokona.
Tomasz_Brzeczkowski
Sam jednak Pan pisze, że z gazu kotłownia wyciąga maksymalnie 5 kwh. Gdyby pan podał chociaż jeden realny przypadek jakiegokolwiek starszego nieizolowanego domu gdzie zrobiono grzanie prądem i rzeczywiście rachunki za grzanie spadły znacznie to można by w to uwierzyć. Same liczby nie odniosą się do poszczególnych przypadków budynków. Jak Pan to Sobie wyobraża. Co dla Pana oznacza realny przypadek?
Od ćwierć wieku tym się zajmuję i nikt nie narzeka. To nie kwestia wiary tylko wiedzy.
Ciepłownik to z definicji osoba bez podstawowej wiedzy. Nie przeszkadza Panu, ze jest oszukiwany?
Proszę zobaczyć na rachunek za gaz! Nie ma tam już m3 tylko kWh. http://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9 ... a%C5%82owa
Teraz Pan policzy, że z czystego gazu można wyciągnąć 9.5kWh/m3 ale gaz dochodzi do Pana z azotem i innymi zanieczyszczeniami. Dalej, kocioł nie jest doskonały ( im mniej potrzeba tym jego sprawność spada) , potem zasobnik i rurki mają straty, nie wszystko ciepło jest odbierane, więc straty na powrocie... Ile z tych 9.5kWh/m3 Panu zostanie?
A na rachunku ma Pan np. 660 kWh i gdy Pan to porówna z m3 wyjdzie 11 kWh nie 5 .
Oszołomy podają cenę kWh - by Pan porównał ją z ceną kWh prądu. Ale nie podają że ogrzewanie elektryczne niecentralne nie ma kotła, zasobnika rurek i start .
Jak ktoś podaje wartość opałową jako porównanie cen ogrzewania ( co jest dość powszechne) to wiadomo, że to zwykły oszust ( co też jest dość powszechne).
bachus
Gdyby pan podał chociaż jeden realny przypadek jakiegokolwiek starszego nieizolowanego domu gdzie zrobiono grzanie prądem i rzeczywiście rachunki za grzanie spadły znacznie to można by w to uwierzyć. Jak Pan to Sobie wyobraża. Co dla Pana oznacza realny przypadek? To taki w którym zmieniono ogrzewanie węglowe czy gazowe na elektryczne z bajerami i koszty eksploatacji będą niższe po zmianie . To nawet wie mój wnusio.
Od ćwierć wieku tym się zajmuję i nikt nie narzeka. To nie kwestia wiary tylko wiedzy.
No to realnych przykładów pewnie jest bez liku, to chociaż jeden udokumentowany.
Ale jak znam życie forumowe przez te 25 lat przykładów 0 (zero). To jest ta właśnie wiedza.
Patrol
Witam,
Czy ktoś ogrzewa na podczerwień dom na śląsku? Chciałbym nawiązać kontakt kto ma już taki system i używa go i jest zadowolony, zarówno z ciepła w domu jak i rachunków, bo większość postów to piszą ludzie którzy tego systemu nie mają ale wiele potrafią dyskutować lub sprzedawcy którzy chcą coś sprzedać.
Byłbym wdzięczny za kontakt z kimś kto ma takie panele w domu jednorodzinnym i może przekazać konkretne informacje.
Z góry dzięki za odpowiedź.
Enerbau Tanie Grzanie
Panele na podczerwień raczej polecamy w mieszkaniach/domach czynszowych. W domach jednorodzinnych polecamy ogrzewanie powierzchniowe na podczerwień. Możemy podać kontakt np. do inwestora z takim ogrzewaniem w Wymysłowie k/Piekar śląskich.
.
Patrol
Super, byłoby porozmawiać z kimś kto ma już takie coś. Jeżeli ten inwestor nie ma nic przeciwko temu.
Enerbau Tanie Grzanie
Kontakt i wycenę otrzyma Pan na wczoraj wysłanego do nas maila.
.
Enerbau
W ostatnim czasie pojawiło się na rynku kilka firm, które mają w swojej ofercie folie grzewcze.
Niestety nie wszystkie firmy informują rzetelnie swoich klientów o możliwych oszczędnościach jakie
mogą uzyskać klienci instalujący u siebie ogrzewania na podczerwień.
Podaje się wyssane z palca liczby, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Wszystko po to by znaleźć niedoinformowanego klienta.
Do tego można znaleźć przykłady montażu folii, które z ogrzewaniem podczerwonym nie mają nic
wspólnego.
Ogrzewania podczerwone, to ogrzewania bezpośrednie, a nie akumulacyjne!
Kiedy po czasie klienci zorientują się, że zostali wprowadzeni w błąd, zaczną negatywnie opiniować
ogrzewania podczerwone co będzie miało wpływ na wszystkie firmy zajmujące się tego typu ogrzewaniami. Nie napiszą, że firma X źle coś zainstalowała, tylko, że folie grzewcze nie zapewniają oczekiwanych efektów.
Mieliśmy już sygnały, że klienci założyli sobie takie ogrzewanie, które nagle przestało działać, a firmy, która je sprzedała i zakładała nie było już na rynku.
To dość powszechna metoda, która ma na celu uniknięcie odpowiedzialności za nieprofesjonalne wykonanie.
Szkodę ponosi klient i uczciwe firmy, które rzetelnie podchodzą do swojej pracy.
elżbietaM
Jakie może mieć zastosowanie folia o moc 220W/m2? Wiem, że pod płytki np. w łazience daje się maty grzewcze, chyba max 160W/m2.
Tomasz_Brzeczkowski
Jakie może mieć zastosowanie folia o moc 220W/m2? Wiem, że pod płytki np. w łazience daje się maty grzewcze, chyba max 160W/m2.
Im większa moc na m2 tym mniejsze zużycie i większy komfort.
A maty są i 200W/m2 np. w Szwecji
Enerbau
Jakie może mieć zastosowanie folia o moc 220W/m2? Wiem, że pod płytki np. w łazience daje się maty grzewcze, chyba max 160W/m2.
Folii grzewczych nie stosuje się pod materiały ceramiczne. Do tego celu stosuje się maty grzewcze.
Folie grzewcze stosujemy pod podłogi pływające, jak panele, parkiet lub wykładziny.
Maksymalna moc folii pod taką podłogą wynosi 80 W/m. Pod podłogą drewnianą dajemy nawet
60 W/m, w domach pasywnych.
Są firmy, które zakładają folie o mocy 220 W/m pod wylewkę.
Nie są to jednak ogrzewania podczerwienią, a klasyczna podłogówka elektryczna, czyli ogrzewanie
akumulacyjne. Tego typu ogrzewania są drogie w eksploatacji, podobnie jak piece akumulacyjne
i grzejniki konwektorowe.
Użytkownicy są wprowadzani w błąd, myśląc że jak założą folie grzewcze pod wylewką, to będą mieli
ogrzewanie podczerwienią. Jest to oszustwo, a inwestorzy zostają siedzieć na wysokich kosztach
ogrzewania. Na zmianę systemu grzewczego najczęściej już ich nie stać!
asolt
J
Folie grzewcze stosujemy pod podłogi pływające, jak panele, parkiet lub wykładziny.
Maksymalna moc folii pod taką podłogą wynosi 80 W/m. Pod podłogą drewnianą dajemy nawet
60 W/m, w domach pasywnych.
Czy mozna stosowac folie pod parkiet klejony do posadzki?
Tomasz_Brzeczkowski
Bez sensu. Po co grzać wylewkę i mieć trudności z montażem. Lepiej ogrzewać powierzchnię parkietu.
Enerbau
Czy mozna stosowac folie pod parkiet klejony do posadzki?
Można stosować pod parkiet klejony, ale nie do posadzki tylko w ten sposób jak na zdjęciu. Folie nadają się do podłóg pływających.
http://static.urzadzone.pl/gallery/3939/0_8653a999347a58fb47f2f448c4e526f0560fde0d.jpg
Tomasz_Brzeczkowski
Czy mozna stosowac folie pod parkiet klejony do posadzki?
Można stosować pod parkiet klejony, ale nie do posadzki tylko w ten sposób jak na zdjęciu. Folie nadają się do podłóg pływających.
http://static.urzadzone.pl/gallery/3939/0_8653a999347a58fb47f2f448c4e526f0560fde0d.jpg A dlaczego nie na sufit i podczerwienią parkiet ogrzewać?
Sporo taniej, szybciej nagrzewa i nie ma problemu z klejeniem.
Enerbau
Folii nie kleimy. Inwestor chciał mieć parkiet klejony, ale to już nie nasza sprawa. My zamontowaliśmy ogrzewanie foliami na podczerwień w podłodze, bo takie miał życzenie.
RobertKGB
Czy mozna stosowac folie pod parkiet klejony do posadzki?
Można stosować pod parkiet klejony, ale nie do posadzki tylko w ten sposób jak na zdjęciu. Folie nadają się do podłóg pływających.
http://static.urzadzone.pl/gallery/3939/0_8653a999347a58fb47f2f448c4e526f0560fde0d.jpg A dlaczego nie na sufit i podczerwienią parkiet ogrzewać?
Sporo taniej, szybciej nagrzewa i nie ma problemu z klejeniem.
1) co jeśli inwestor na suficie wymyśli sobie jakieś "cuda wianki" zabudowy i 50 punktów świetlnych ?
2) co jeśli ma dodatkowo grzanie klimatyzacją ?
Tomasz_Brzeczkowski
Folii nie kleimy. Inwestor chciał mieć parkiet klejony, ale to już nie nasza sprawa. My zamontowaliśmy ogrzewanie foliami na podczerwień w podłodze, bo takie miał życzenie. W podłodze to przewodzenie... na suficie to ogrzewanie podłogi podczerwienią.
Tomasz_Brzeczkowski
Czy mozna stosowac folie pod parkiet klejony do posadzki?
Można stosować pod parkiet klejony, ale nie do posadzki tylko w ten sposób jak na zdjęciu. Folie nadają się do podłóg pływających.
http://static.urzadzone.pl/gallery/3939/0_8653a999347a58fb47f2f448c4e526f0560fde0d.jpg A dlaczego nie na sufit i podczerwienią parkiet ogrzewać?
Sporo taniej, szybciej nagrzewa i nie ma problemu z klejeniem.
1) co jeśli inwestor na suficie wymyśli sobie jakieś "cuda wianki" zabudowy i 50 punktów świetlnych ?
2) co jeśli ma dodatkowo grzanie klimatyzacją ?
Wtedy lepsze jest ogrzewanie podłogi przez przewodzenie, choć i na suficie nic się nie stanie. Można dać folie mocniejsze np. 140W/m2 na 70%sufitu. Można też umieścić oświetlenie w 10cm marginesie montażowym (po 5 cm na każdej folii) . Można też dać estetyczny grzejnik przy klimie. To i tak jest dogrzewanie, przy syberyjskich mrozach (choć nie wiadomo, bo od 6 zim najmniej było -23) , lub w razie awarii klimy.
Enerbau
Folie sufitowe mają standardowo moc 140 W/m.
Zakłada się je na ok. 80 % powierzchni sufitów. Moc zainstalowana wystarcza do ogrzewania budynków nawet podczas dużych mrozów. Sprzedajemy nasze folie do Szwecji gdzie są instalowane
jako ogrzewanie sufitowe w drewnianych domkach dla narciarzy. O ile mi wiadomo, w Szwecji zimy są surowsze niż w Polsce, a ogrzewanie foliami daje radę.
Ogrzewanie sufitowe ma jeszcze inne ograniczenia. Między innymi nie stosuje się go poniżej 2,5 m
albo powyżej 3,5 m.
Innym ograniczeniem może być konstrukcja sufitu albo niechęć inwestora do sufitów podwieszanych.
Zaletą folii grzewczych jest ich uniwersalność i możliwość dopasowania się do oczekiwań inwestora.
gracjannow
Ciekawy artykuł oraz zdjęcia z realizacji można również znaleźć na http://instaltechnik.pl/oferta/pompy-ciepla/ogrzewanie-podlogowe.
http://instaltechnik.pl/wp-content/uploads/1-720x540.jpg
Enerbau
Ciekawy z punktu widzenia ogrzewania centralnego, akumulacyjnego.
Tego typu ogrzewanie nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem na podczerwień.
Tomasz_Brzeczkowski
Ciekawy artykuł oraz zdjęcia z realizacji można również znaleźć na http://instaltechnik.pl/oferta/pompy-ciepla/ogrzewanie-podlogowe.
http://instaltechnik.pl/wp-content/uploads/1-720x540.jpg Jeszcze raz, dla niekumatych
Rurki przy pompie ciepła umieszcza się na suficie.
CZY TO TAK TRUDNO POJĄĆ? Ja wiem, że ciepłownik ma wyprany rozum, ale jak nie rozumie to niech zapamięta!
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_a1c61c8f8e8d39f991611dd1d1d3e4cfa523900e.jpg
Pompa ciepła to nie prymitywny kocioł, co tylko grzeje.
Galeria Parkietu Mława
Witam Panie Tomaszu i chciałbym zapytać, jaką moc grzewczą w W/m2 ma prezentowany na zdjęciu sufit grzewczy?
Pytam, ponieważ widzę bardzo gęsto ułożone przewody grzewcze, w podłodze daje się w rozstawie
10 - 30 cm.
Pozdrawiam.
Tomasz_Brzeczkowski
Witam Panie Tomaszu i chciałbym zapytać, jaką moc grzewczą w W/m2 ma prezentowany na zdjęciu sufit grzewczy?
Pytam, ponieważ widzę bardzo gęsto ułożone przewody grzewcze, w podłodze daje się w rozstawie
10 - 30 cm.
Pozdrawiam. Ja robiłem tylko wentylację. Jak Pan wie, nie jestem fanem hydraulicznego. Natomiast montaż rurek w podłodze do pompy ciepła ( przypomnę, to nie urządzenie grzewcze a transportujące ciepło z wartości wyższy do niższych ) określam mianem braku wiedzy o pompach ciepła.
Nie lubię hydraulicznego, bo ma zasobnik i pompa powietrze woda pracuje w systemie ON/OFF, czyli nie wykorzysta ogromnych zalet pompy inwertorowej - ogromnego skoku COP przy wydatku <50%
Poza tym, przy ogrzewaniu hydraulicznym, robi się jedno urządzenie, a więc z natury rzeczy musi być przewymiarowane. Wolę mariaż małej pompki powietrze powietrze z kablami w podłodze.
A rozstaw... Dla efektywności pompy ciepła, lepsza jest niższa temperatura rurek, więc są gęściej.
Galeria Parkietu Mława
Witam Panie Tomaszu i chciałbym zapytać, jaką moc grzewczą w W/m2 ma prezentowany na zdjęciu sufit grzewczy?
Pytam, ponieważ widzę bardzo gęsto ułożone przewody grzewcze, w podłodze daje się w rozstawie
10 - 30 cm.
Pozdrawiam. Ja robiłem tylko wentylację. Jak Pan wie, nie jestem fanem hydraulicznego. Natomiast montaż rurek w podłodze do pompy ciepła ( przypomnę, to nie urządzenie grzewcze a transportujące ciepło z wartości wyższy do niższych ) określam mianem braku wiedzy o pompach ciepła.
Nie lubię hydraulicznego, bo ma zasobnik i pompa powietrze woda pracuje w systemie ON/OFF, czyli nie wykorzysta ogromnych zalet pompy inwertorowej - ogromnego skoku COP przy wydatku <50%
Poza tym, przy ogrzewaniu hydraulicznym, robi się jedno urządzenie, a więc z natury rzeczy musi być przewymiarowane. Wolę mariaż małej pompki powietrze powietrze z kablami w podłodze.
A rozstaw... Dla efektywności pompy ciepła, lepsza jest niższa temperatura rurek, więc są gęściej.
Ok., dzięki za odpowiedż, z której wnioskuję, że prezentowanego na zdjęciu rozwiązania Pan nie poleca.
Pozdrawiam.
Tomasz_Brzeczkowski
Rozwiązania te mają dwie podstawowe wady:
- wysoka cena pompy i instalacji wewnętrznej z precyzyjną automatyką
- niższa efektywność pomp ciepła powietrze woda. Pracują one ON/OFF co nie pozwala wykorzystać zalet inwertora ( ogromny i nieproporcjonalny spadek poboru mocy, przy znacznie mniejszym spadku wydajności. Jest to tylko możliwe przy prądzie stałym i pracy ciągłej modulowanej a nie ON/OFF
Tomasz_Brzeczkowski
Ok., dzięki za odpowiedż, z której wnioskuję, że prezentowanego na zdjęciu rozwiązania Pan nie poleca.
Rozwiązania te mają dwie podstawowe wady:
- wysoka cena pompy i instalacji wewnętrznej z precyzyjną automatyką
- niższa efektywność pomp ciepła powietrze woda. Pracują one ON/OFF co nie pozwala wykorzystać zalet inwertora ( ogromny i nieproporcjonalny spadek poboru mocy, przy znacznie mniejszym spadku wydajności. Jest to tylko możliwe przy prądzie stałym i pracy ciągłej modulowanej a nie ON/OFF
Dlaczego o tym więc napisałem? Otóż jeżeli instalator ma jakieś pojęcia o pompie ciepła, to wie, że jest to urządzenie transportujące ciepło z wartości niższych do wyższych, czyli zimą odbiera ciepło z otoczenia i pompuje do domu, latem odwrotnie z domu do otoczenia. Dlatego instalacja wewnętrzna nie powinna utrudniać, lub nawet uniemożliwiać wykorzystanie pompy ciepłą.
Grzanie wylewki betonowej na gruncie- to duża strata efektywności przy grzaniu i fatalny system chłodzenia.
Enerbau
I jak co roku. Dział instalacji grzewczych pelen jest wątkow o problemach z ogrzewaniem kotlami na ekogroszek, peletem, czy gazem.
Czasami odnosze wrażenie, że ludzie sami szukają problemów, by potem się nimi z innymi dzielić!
To taki zbiorowy masochizm...
Jeżeli na rynku istnieją nowoczesne i tanie w zakupie oraz w eksploatacji systemy ogrzewania, to jaki jest sens bawienia się w przedpotopowe, nierentowne i zawodne techniki grzewcze?
Czy ktoś dzisiaj widział pociąg ciągnięty przez parowóz? Raczej nie. Większość trakcji jest elektryczna,
bądź obsługiwana przez lokomotywy spalinowe.
Tylko w ogrzewnictwie jest odwrotnie. Królują kotły i węgiel. Ktoś tu stanął w rozwoju!!!
Tomasz_Brzeczkowski
Oszuści od OZC mogą działać bezkarnie. Można pisać takie bzdury, że dom ma straty ciepła 50, 100 czy nawet 200kWh, a ITB nic z tym nie robi.
bachus
Oszuści od OZC mogą działać bezkarnie.
Wysłać kibitką wszystkich oszustów od OZC.
Enerbau
Ogrzewania na podczerwień mają się dobrze, a klienci nie narzekają na wysokie koszty ogrzewania.
W jednym z naszych opomiarowanych domów, koszt ogrzewania w styczniu wyniósł 298 zł przy ogrzewanej powierzchni użytkowej 84 m.
https://www.enerbau.pl/koszt-ogrzewania ... orne-84-m2
Ci co płacą więcej za swoje kotły i inne wynalazki, są sami sobie winni!
bachus
Ogrzewania na podczerwień mają się dobrze, a klienci nie narzekają na wysokie koszty ogrzewania.
W jednym z naszych opomiarowanych domów, koszt ogrzewania w styczniu wyniósł 298 zł przy ogrzewanej powierzchni użytkowej 84 m.
Jeszcze lepiej ma się ogrzewanie gazowe. U qumpla w styczniu poszło na ogrzewanie i ciepłą wodę dla czterech osób niespełna 200 m3 gazu w budynku 140m2 powierzchni grzewczej budynku wybudowanego w tym samym roku co reklamowany.
Zakładając, ze 1m3 gazu kosztuje 2,4zł i sprowadzając do tej samej powierzchni qumpel wydał 281zł na ogrzewanie i ciepłą wodę. W tym reklamowanym na prąd widzimy, że jeszcze w tym budynku jest odpalany codziennie kominek, gdzie w tym u mojego qmpla ani razu kominek nie był odpalony.
A więc reasumując: w reklamowanym koszt ogrzania prądem w styczniu bez ciepłej wody i przy jeszcze pracującym kominku (dodatkowe koszty ) wyniósł prawie 300zł a gazem bez kominka ale za to łącznie z ciepłą wodą wyniósł 281 zł, czyli o wiele taniej.
Jakie ogrzewanie ma się lepiej oceńcie sami!!!
Ci co płacą więcej za swoje kotły i inne wynalazki, są sami sobie winni
Wobec powyższego nic dodać, nic ująć.
Enerbau
Takie teksty o kumplu w domu 140 m2, to pic na wodę fotomontaż.
Bez informacji o rodzaju izolacji, zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania, projektu, miejsca budowy, zdjęć domu są warte tyle co kiełbasa wyborcza!
Każdy średnio rozgarnięty uczeń gimnazjum może coś takiego sobie wymyśleć i głosić wszem i wobec
jakich to on ma kolegów...
I sezon grzewczy 2014/2015 r
(dogrzewanie kominkiem ok 3h/dobę w większość dni, w celu wysuszenia domu z wilgoci technologicznej)
01.11.2014 r -11.04.2015 r - 1496,48 kWh x 0,59 zł brutto* = 882,92 zł
Z informacji na stronie wynika, że w sezonie grzewczym 2014/2015 dom był dogrzewany 3 godziny na dobę. W sezonie grzewczym 2015/2016 kominek używany jest sporadycznie!
Czytać ze zrozumieniem, a nie manipulować
Co do ogrzewania gazem, to należy do kosztów ogrzewania dorzucić jeszcze informację o kosztach energii elektrycznej (pompa obiegowa nie jest perpetum mobile), kosztach serwisu oraz amortyzacji kotła. Za 10 lat trzeba będzie kupić nowy, więc rocznie trzeba 1000 zł odkładać na tę inwestycję. A co z awariami? Z tego co wiem kocioł ma tylko 2 lata gwarancji. Co potem?
Ogrzewanie na podczerwień ma 15 lat gwarancji, a trwałość od 30 do 50 lat.
Ciekawe ile lat wytrzyma ogrzewanie gazowe?...
bachus
Takie teksty o kumplu w domu 140 m2, to pic na wodę fotomontaż.
Bez informacji o rodzaju izolacji, zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania, projektu, miejsca budowy, zdjęć domu są warte tyle co kiełbasa wyborcza
Dokładnie takie samo wrażenie ma się jak się na reklamowanej stronie spojrzy na te nie pełne tabelki bez ujęcia wszystkich kosztów. A to brak kosztów kominka a to brak kosztów ciepłej wody a to co innego, klient przecież może nie co fantazjować.
Żadnych skanów faktur wszystko na gębę. Dzisiaj technika poszła już tak daleko, że podpięcie takiego budynku do rutera i prezentowanie wyników w internecie nie stanowi problemu dla kogoś kto chce uczciwie prezentować wyniki.
No ale to trzeba wiedzieć a nie stać w miejscu.
Co również wiąże się z tym co poniżej:
Każdy średnio rozgarnięty uczeń gimnazjum może coś takiego sobie wymyśleć i głosić wszem i wobec
jakich to on ma kolegów...
Każdy rozgarnięty uczeń może zrobić sobie stronkę i wpisywać w tabelki nie stworzone rzeczy jakie to świetne ma ogrzewanie, i jak mało płaci.
Co do ogrzewania gazem, to należy do kosztów ogrzewania dorzucić jeszcze informację o kosztach energii elektrycznej (pompa obiegowa nie jest perpetum mobile), .
Około 50 zł rocznie.
kosztach serwisu oraz amortyzacji kotła. Za 10 lat trzeba będzie kupić nowy, więc rocznie trzeba 1000 zł odkładać na tę inwestycję. A co z awariami? Z tego co wiem kocioł ma tylko 2 lata gwarancji. Co potem?
Teściówka ma kociołek gazowy już około 15 lat, co dwa lata przyjeżdża gazownik, czyści go i kasuje 100zł
Coś jeszcze?
Enerbau
Widzę, że zimowa depresja przyjmuje coraz ciekawsze formy...
bachus
Widzę, że zimowa depresja przyjmuje coraz ciekawsze formy...
Tia?
Ciekawe z czyjej strony zimowa depresja przyjmuje coraz ciekawsze formy, czy nie połączy się z letnią depresją?
Brak argumentów daje się mocno we znaki?
Enerbau
Mogę już podać zużycie energii w naszych domach opomiarowanych za miesiąc luty.
Dom o powierzchni 84 m² zużył 353 kWh, a dom o powierzchni 169 m² 857 kWh.
Teściówka ma kociołek gazowy już około 15 lat
Nie dziwi mnie to. Kiedyś budowało się solidnie. Dziś po upływie gwarancji zaczynają się
problemy. Jest to zamierzone przez producentów działanie mające na celu zwiększenia obrotu sprzedawanymi urządzeniami. Każdy, nawet średnio kumaty użytkownik widzi, że
wszystkie urządzenia częściej się psują, a naprawa przekracza cenę nowego sprzętu!
bachus
Mogę już podać zużycie energii w naszych domach opomiarowanych za miesiąc luty.
Dom o powierzchni 84 m² zużył 353 kWh, a dom o powierzchni 169 m² 857 kWh.
Teściówka ma kociołek gazowy już około 15 lat
Nie dziwi mnie to. Kiedyś budowało się solidnie.
I myślę, ze dotyczy to wszystkich produktów, ogrzewań na podczerwień też.
Enerbau
W przeciwieństwie do większości urządzeń grzewczych, producent folii grzewczych daje 15 lat gwarancji, a maty grzewcze mają dożywotnią gwarancję.
Co może się w nich zepsuć, albo zużyć przy prawidłowym montażu i eksploatacji?
bachus
W przeciwieństwie do większości urządzeń grzewczych, producent folii grzewczych daje 15 lat gwarancji, a maty grzewcze mają dożywotnią gwarancję.
Co może się w nich zepsuć, albo zużyć przy prawidłowym montażu i eksploatacji?
Wystarczy, ze pójdzie z sieci zbyt duże napięcie bo ładunek pioruna wlazł na sieć i mata się zesmali. A wymiana jej niemożliwa bez kucia. A niby jak później to udowodnić?
RobertKGB
W przeciwieństwie do większości urządzeń grzewczych, producent folii grzewczych daje 15 lat gwarancji, a maty grzewcze mają dożywotnią gwarancję.
Co może się w nich zepsuć, albo zużyć przy prawidłowym montażu i eksploatacji?
Wystarczy, ze pójdzie z sieci zbyt duże napięcie bo ładunek pioruna wlazł na sieć i mata się zesmali. A wymiana jej niemożliwa bez kucia. A niby jak później to udowodnić?
Zanim cokolwiek stanie się macie , to szlag trafi termostat/sterownik, zabezpieczenia itp przynajmniej tak jest z kablami i matami grzewczymi , nie wiem jak sprawa ma się do folii. Kable czy to grzewcze czy zasilające przy prawidłowo wykonanej instalacji nie mają prawa ulec zniszczeniu nawet przy dużych przepięciach. Mata jest zagrożona najczęściej w przypadkach wymiany fugi lub wiercenia otworów, poza tymi przypadkami raczej ma dożywocie.
bachus
Zanim cokolwiek stanie się macie ,
Może faktycznie warto się dodatkowo ubezpieczyć i po problemie.
RobertKGB
Zanim cokolwiek stanie się macie ,
Może faktycznie warto się dodatkowo ubezpieczyć i po problemie.
Ubezpieczyć zawsze się warto, bo nawet najlepsze zabezpieczenia bywają zawodne.
Spednet
Panowie na dobrą sprawę wszystko może się zepsuć,ale nie popadajmy w przesadę,wybór systemu grzewczego zależny jest od kilku czynników,w moim przekonaniu najlepszą opcją jest pompa ciepła o czym świadczą po prostu opinie wielu Użytkowników i to broni sie po prosu samo pod względem oszczędności.
Tomasz_Brzeczkowski
Panowie na dobrą sprawę wszystko może się zepsuć,ale nie popadajmy w przesadę,wybór systemu grzewczego zależny jest od kilku czynników,w moim przekonaniu najlepszą opcją jest pompa ciepła o czym świadczą po prostu opinie wielu Użytkowników i to broni sie po prosu samo pod względem oszczędności.
I instalację z pompą można źle zrobić.
Przykłady - jedna pompa na wszystko, czy hydrauliczne ogrzewanie podłogi. Zna instalatorów, którzy nawet nie wiedzą, dlaczego tak się nie robi.
Maelina
Trochę o grzejnikach na podczerwień warto przeczytać chociażby tutaj. Sama nigdy nie używałam ale znajomy zachwala sobie takie rozwiązanie.
Enerbau Tanie Grzanie
Przecież w tym "artykuliku" nic nie ma o grzejnikach na podczerwień. Po co wstawiacie takie linki?
www.superogrzewanie24.pl
W artykule brakuje informacji o wykorzystaniu mat grzewczych na podczerwień. Można je stosować jako ogrzewanie podłogowe jak również na ściany i sufit np. folia grzewcza Heat Plus.
Więcej informacji na www.superogrzewanie24.pl
LedPolska
Można owszem ale to jest bardzo drogie ogrzewanie i mało komfortowe. Najlepsze jest grzanie LEDami.
Tomasz_Brzeczkowski
W artykule brakuje informacji o wykorzystaniu mat grzewczych na podczerwień. Można je stosować jako ogrzewanie podłogowe jak również na ściany i sufit np. folia grzewcza Heat Plus.
Więcej informacji na http://www.superogrzewanie24.pl
Ogrzewanie podłogi podczerwienią, jest wtedy, gdy źródło jest na suficie!!! NIE W PODŁODZE!
Zwierzu
Dzień dobry,
przeglądając różne fora, niestety nie otrzymałem dostatecznej odpowiedzi na pytanie czy piece akumulacyjne dynamiczne czy podczerwień?
Nie porównuję tego z węglem czy pompami ciepła. Im więcej czytam tym więcej zastrzeżeń do obydwu systemów.Będę korzystał z "Kawki" i mam ograniczony budżet. Ocieplenie stropu planuję w ciągu kilki lat. Wysyłałem wiadomości do niezależnych osób posiadających podczerwień i są zadowoleni. Jednak nikt nie mówi za bardzo o kosztach. Zawsze podają nowe budownictwo , ocieplone. Ja posiadam mieszkanie w domu przedwojennym 71m2 nieocieplone, nowe okna, cegła 45cm, strop nieocieplony a nad nim strych. Policzono mi na piece aku. 6,9KW a na podczerwień 6,5KW? I podobno mogę w sezonie płacićok 400zł ??? Możliwe? Pozdrawiam
PS. Fajne forum tylko zbyt spamujecie reklamami.
Tomasz_Brzeczkowski
Podstawą instalacji jest wentylacja z odzyskiem ciepła. Piece akumulacyjne nie nadają się do budownictwa. Rachunki za sezon w takim mieszkaniu nie przekroczą 800 zł nie 400.
xander119
Dzień dobry,
przeglądając różne fora, niestety nie otrzymałem dostatecznej odpowiedzi na pytanie czy piece akumulacyjne dynamiczne czy podczerwień?
Nie porównuję tego z węglem czy pompami ciepła. Im więcej czytam tym więcej zastrzeżeń do obydwu systemów.Będę korzystał z "Kawki" i mam ograniczony budżet. Ocieplenie stropu planuję w ciągu kilki lat. Wysyłałem wiadomości do niezależnych osób posiadających podczerwień i są zadowoleni. Jednak nikt nie mówi za bardzo o kosztach. Zawsze podają nowe budownictwo , ocieplone. Ja posiadam mieszkanie w domu przedwojennym 71m2 nieocieplone, nowe okna, cegła 45cm, strop nieocieplony a nad nim strych. Policzono mi na piece aku. 6,9KW a na podczerwień 6,5KW? I podobno mogę w sezonie płacićok 400zł ??? Możliwe? Pozdrawiam
PS. Fajne forum tylko zbyt spamujecie reklamami.
Nie wierz koleżko fakirom. Ogrzewanie prądem to najdroższe z możliwych możliwości. Pytanie o cenę ogrzewania tego typu jest co najmniej bez sensu. Sprzedawca-brzęczykowski-będzie ci opowiadał kacapoły że tanie cudowne i jeszcze robi loda. A ten co już dał się wpuścić w maliny i grzeje tymi gównami w życiu się nie przyzna że jest cymbałem i jak dziecko dał się nabrać piardolonemu akwizytorowi w stylu All Bundy a teraz buli grube tysiące żeby mu ciepło w dupsko było.
Zwierzu
Dzięki, ale bla, bla, bla i zero merytorycznej odpowiedzi.
xander119
Jak to nie. Nie grzej pradem. Nie masz dostępu do gazu?
Tomasz_Brzeczkowski
Dzięki, ale bla, bla, bla i zero merytorycznej odpowiedzi.
https://www.facebook.com/groups/1732296010340277/
Dziś na https://www.facebook.com/mieszkania2030 ... ED&fref=nf Innowacjach będę o tym mówił.
Tomasz_Brzeczkowski
https://www.facebook.com/mieszkania2030 ... cation=ufi
Już po... od 1h 5 min.
perrs
Witam
planuję budowę domu ok 150m2 , wczoraj dowiedziałem się o matach na podczerwień proszę o podanie kosztów montażu i kosztów utrzymania takiego systemu i oczywiście ile mnie będzie kosztowało rocznie takie ciepło . Zdaje sobie sprawę że jest zbyt mało danych odnośnie domu ale interesują mnie koszty szacunkowe . Proszę to wytłumaczyć na zasadzie " panie Malinowski jak pan założysz ogrzewanie na gaz płynny to zapłacisz xxxx a jak maty to xxx" nie chcę znać szczegółów technicznych zasad działania , certyfikatów itd interesuje mnie ile " wyfrunie mi z portfela " . Z góry dziękuję za odpowiedź
Tomasz_Brzeczkowski
Witam
planuję budowę domu ok 150m2 , wczoraj dowiedziałem się o matach na podczerwień proszę o podanie kosztów montażu i kosztów utrzymania takiego systemu i oczywiście ile mnie będzie kosztowało rocznie takie ciepło . Zdaje sobie sprawę że jest zbyt mało danych odnośnie domu ale interesują mnie koszty szacunkowe . Proszę to wytłumaczyć na zasadzie " panie Malinowski jak pan założysz ogrzewanie na gaz płynny to zapłacisz xxxx a jak maty to xxx" nie chcę znać szczegółów technicznych zasad działania , certyfikatów itd interesuje mnie ile " wyfrunie mi z portfela " . Z góry dziękuję za odpowiedź
Ogrzewanie podczerwienią podłogi, jest bardzo proste. Maty, folie, montuje się na suficie i przykrywa GK. Koszty eksploatacji zależą od strat. Przy elektrycznym bez klimatyzacji (najtańsze ogrzewanie) powinno być minimum 30 cm (0.1W/m2 x K) w podłodze i dachu. Podstawą jest oczywiście wentylacja z odzyskiem ciepłą.
Przy poprawnej izolacji zużycie nie przekroczy 3000 kWh na 150m2 dom.
Enerbau
Witam
planuję budowę domu ok 150m2 , wczoraj dowiedziałem się o matach na podczerwień proszę o podanie kosztów montażu i kosztów utrzymania takiego systemu i oczywiście ile mnie będzie kosztowało rocznie takie ciepło . Zdaje sobie sprawę że jest zbyt mało danych odnośnie domu ale interesują mnie koszty szacunkowe . Proszę to wytłumaczyć na zasadzie " panie Malinowski jak pan założysz ogrzewanie na gaz płynny to zapłacisz xxxx a jak maty to xxx" nie chcę znać szczegółów technicznych zasad działania , certyfikatów itd interesuje mnie ile " wyfrunie mi z portfela " . Z góry dziękuję za odpowiedź
Koszt ogrzewania będzie odpowiadał rocznemu zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania budynku. Taką informację można znaleźć w projekcie.
Aby obliczyć koszt systemu grzewczego, porzebne są rzuty budynku. Możemy zrobić bezpłatnie wycenę, po przesłaniu potrzebnych informacji na naszą skrzynkę mailową.
bachus
Koszt ogrzewania będzie odpowiadał rocznemu zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania budynku. Taką informację można znaleźć w projekcie.
Święta prawda. Najlepiej odnieść zapotrzebowanie na ciepło i podawać w kWh. W projekcie jest coś takiego co nazywa się OZC, cokolwiek by to nie znaczyło. Konkluzją tego OZC jest wartość cieplna mówiąca ile w średnich warunkach klimatycznych potrzeba ciepła by budynek w czasie zimy posiadł wewnątrz temp. ok. 21 stopni. Wartość ta podawana jest w kWh/m2/rok. A wiec jeżeli masz 150m2 powierzchni grzewczej i z obliczeń wyjdzie, ze zapotrzebowanie na cieplo ma wynieść 40kWh/m2/rok to by ogrzać cały ten budynek będziesz potrzebował 150*40=6000kWh/rok.
Teraz to już z górki. Jeżeli chcesz ogrzewać czystym prądem to zapłacisz za ogrzewanie 6000*0.65= 3600zł rocznie, jeżeli gazem to przy średniej wartości opałowej gazu 10 kWh z m3 gazu i cenie 2,1 zł za m3 wyjdzie ok. 1260 zł/rok, jeżeli pompą ciepła lub klimatyzatorem przy średnim COP 4 dla pompy lub klimy cena wyniesie: 6000/4=1500*0.65=975zł/rok.
Podane wartości są tylko przykładowe.
xander119
Panie Bachus. Rozumim że śmiał Pan żartnąć z tą pumpą i prundem. Jeśli nie, niech zejdę natentychmiast na raka włosów.
bachus
Panie Bachus. Rozumim że śmiał Pan żartnąć z tą pumpą i prundem. Jeśli nie, niech zejdę natentychmiast na raka włosów.Xandrze. Może i faktycznie poniosło mnie trochę z tą pompą i jej współczynnikiem COP 4 bo większość klimatyzatorów i pomp ten współczynnik ma mierzony na wymiennikach a nie na odbiorniku ciepła. Ale przecież dążymy do doskonałości. to jedno, drugie to sam dobrze wiesz jak trzeba dobrze zbudować i ocieplić budynek by uzyskać zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 40kWh/m2/rok. Nie każdemu się to udaje. Ale dobra, średni COP może zawyżyłem i zamiast 4 należy w obliczeniach przyjąć 3.5 i myślę, ze będzie już dobrze.
Chciałem trochę pofantazjować by nie co podlizać się Brzęczowi a tu zaraz jest ktoś kto z powrotem postawi do pionu.
Enerbau
Koszt ogrzewania będzie odpowiadał rocznemu zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania budynku. Taką informację można znaleźć w projekcie.
Święta prawda. Najlepiej odnieść zapotrzebowanie na ciepło i podawać w kWh. W projekcie jest coś takiego co nazywa się OZC, cokolwiek by to nie znaczyło. Konkluzją tego OZC jest wartość cieplna mówiąca ile w średnich warunkach klimatycznych potrzeba ciepła by budynek w czasie zimy posiadł wewnątrz temp. ok. 21 stopni. Wartość ta podawana jest w kWh/m2/rok. A wiec jeżeli masz 150m2 powierzchni grzewczej i z obliczeń wyjdzie, ze zapotrzebowanie na cieplo ma wynieść 40kWh/m2/rok to by ogrzać cały ten budynek będziesz potrzebował 150*40=6000kWh/rok.
Teraz to już z górki. Jeżeli chcesz ogrzewać czystym prądem to zapłacisz za ogrzewanie 6000*0.65= 3600zł rocznie, jeżeli gazem to przy średniej wartości opałowej gazu 10 kWh z m3 gazu i cenie 2,1 zł za m3 wyjdzie ok. 1260 zł/rok, jeżeli pompą ciepła lub klimatyzatorem przy średnim COP 4 dla pompy lub klimy cena wyniesie: 6000/4=1500*0.65=975zł/rok.
Podane wartości są tylko przykładowe.
Pańskie porównanie może zrobić wrażenie jedynie w szkole podstawowej, gdzie dzieci uczą się wiary, a nie logicznego myślenia...
bachus
Pańskie porównanie może zrobić wrażenie jedynie w szkole podstawowej, gdzie dzieci uczą się wiary, a nie logicznego myślenia...
No to słucham gdzie w moim wywodzie brak logicznego myślenia i pędu jedynie do wiary.
W poprzednich przypadkach Enerbau nigdy wtedy i teraz też nie jest w stanie się merytorycznie odnieść a to dla tego, ze uważa za jedyne ogrzewanie prądem jest najtańsze co wykazałem, ze tak nie jest.
Słucham Enerbau, gdzie jest błąd w obliczeniach?
Tomasz_Brzeczkowski
Koszt ogrzewania będzie odpowiadał rocznemu zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania budynku. Taką informację można znaleźć w projekcie.
Święta prawda. Najlepiej odnieść zapotrzebowanie na ciepło i podawać w kWh. W projekcie jest coś takiego co nazywa się OZC, cokolwiek by to nie znaczyło. Konkluzją tego OZC jest wartość cieplna mówiąca ile w średnich warunkach klimatycznych potrzeba ciepła by budynek w czasie zimy posiadł wewnątrz temp. ok. 21 stopni. Wartość ta podawana jest w kWh/m2/rok. A wiec jeżeli masz 150m2 powierzchni grzewczej i z obliczeń wyjdzie, ze zapotrzebowanie na cieplo ma wynieść 40kWh/m2/rok to by ogrzać cały ten budynek będziesz potrzebował 150*40=6000kWh/rok.
Teraz to już z górki. Jeżeli chcesz ogrzewać czystym prądem to zapłacisz za ogrzewanie 6000*0.65= 3600zł rocznie, jeżeli gazem to przy średniej wartości opałowej gazu 10 kWh z m3 gazu i cenie 2,1 zł za m3 wyjdzie ok. 1260 zł/rok, jeżeli pompą ciepła lub klimatyzatorem przy średnim COP 4 dla pompy lub klimy cena wyniesie: 6000/4=1500*0.65=975zł/rok.
Podane wartości są tylko przykładowe.
Pańskie porównanie może zrobić wrażenie jedynie w szkole podstawowej, gdzie dzieci uczą się wiary, a nie logicznego myślenia...
Jestem pewien, że osobie niemyślącej wytykanie braku logiki, czy wiedzy tłumaczenie nie ma sensu. Ja się dawno poddałem. Skupiam się na istotach myślących. W praktyce 1kWh to 1 m3 gazu. W domach starych może dość do 1.5kWh = 1m3 gazu. Widać z tego, że kaloryczność i zużycie kWh na ogrzewanie to dwie różne rzeczy i tylko tuman podaje kaloryczność jako koszt ogrzewania.
A zapotrzebowanie czy OZC, to tylko dla nieznających fizyki ciepłowników. OZC można wyśmiać 1 zdaniem.
Po przeniesieniu grzejników spod okna na ściany działowe a drabinkę zastąpienie promiennikiem zużycie spada ponad 2x ... Jak się ma do tego OZC?
O odmóżdżeniu wyznawców OZC świadczy fakt, że żaden dom przy likwidacji strat instalacyjnych (system bezpośredni) nie przekroczył 30kWh/m2 na ogrzewanie!!!
Tłumaczenie odmóżdżonym? Bez sensu z definicji!
bachus
Skupiam się na istotach myślących.
No to popatrzmy co nowego wymyślił ten mędrzec Brzęczkowski:
W praktyce 1kWh to 1 m3 gazu. W domach starych może dość do 1.5kWh = 1m3 gazu.
Tylko ten (Brzęczkowski) jedynie myślący idio.ta dojdzie do takiego wniosku porównując wartości energetyczne gazu.
No może jeszcze Enerbau też wpadnie na taki pomysł by tak to przedstawiać.
jkplock
Witam
Jestem na etapie przygotowania do budowy domu i wyboru systemu grzewczego . Dość dużo przeglądam i czytam na temat ogrzewania foliami panelowymi .
Czy ktoś z Państwa ma już doświadczenie w tej kwestii - jakie są zalety i wady ?
Enerbau
Bliższe informacje na temat ogrzewania podczerwienią wraz z danymi o kosztach użytkowania takiego systemu grzewczego, można znaleźć na naszej stronie internetowej
www.enerbau.pl
Jeżeli chciałby Pan zapoznać się z opinią użytkownika ogrzewania podczerwienią, to proszę napisać do nas maila. Udostępnimy telefon do inwestora, który użytkowuje taki system
grzewczy.
TomekN8
Nie ma co myśleć poproście o konkretne wyceny. Najlepiej o koszty dla domków które już mają folię grzewczą i grzeją kilka lat. Tutaj macie firmę.........., która przekaże wam takie informację. Zawsze możecie poprosić o kontakt do klienta, który zakupił folię i grzeje tylko prądem.
Gramin
Według mnie dużo lepsze jest ogrzewanie nadmuchowe.
Enerbau
Z punktu widzenia firmy sprzątającej (bo do niej prowadzi link w stópce) jest to prawdziwe
perpetum mobile w zarabianiu pieniędzy. Kurz krąży nieustannie z powietrzem po domu, a firma ma na okrągło co robić. Genialne!
bachus
Słucham Enerbau, gdzie jest błąd w obliczeniach?
Widzę, że jaj zabrakło.
Kacperios11
Witam
W końcu i ja zamontowałem w domu panele grzewcze na podczerwień. Jestem bardzo zadowolony pod względem finansowym i ogólnym. Mam dzieci i zawsze z grzejnikami był problem, że powietrze było suche bardzo i dzieci miały wiecznie karat, a przy panelach tego nie ma i oprócz kwestii pieniężnej , ta jest dla mnie najważniejsza !! Do tego można sobie na panelu swój autorki projekt zrobić, typy obraz czy zdjęcia , mamy zamiast zdjęcia w antyramie, zdjęcie dzieci na panelu Jakby ktoś był zainteresowany to chętnie napiszę jakie koszty itd. Z czystym sercem mogę polecić !!!
Alicjosa11
Polecam tą formę ogrzewania !! W sensie panele grzewcze!! Każdemu kto jest niezdecydowany mogę powiedzieć , że może spokojnie brać panele!! Czysto w domu , wygoda w użytkowaniu , stała temperatura w domu/mieszkaniu.
Zwierzu
Dzień dobry ponownie,
cóż zainstalowałem ogrzewanie podczerwienią. Tak jak podawałem wcześniej mieszkanie w domu przedwojennym nieocieplone, poddasze, powyżej nieocieplony strych, okna wymienione. W sumie max moc paneli grzewczych wynosi 6,5KW. Pracują kilka godzin w ciągu doby, temp nocna 19, dzienna 21. Rachunek za grudzień(wraz z bojlerem 1600w oraz inne odbiorniki) 780zł. Czy to dużo? Raczej tak, biorąc pod uwagę brak większych mrozów(max -7 przez kilka nocy). Pozdrawiam
Enerbau
"Gratuluję" wyboru firmy oferującej system grzewczy. Z pewnością zależało im na zdobyciu
klienta i wyliczyli tylko 6,5 kW mocy zainstalowanej w ekstemalnych warunkach.
Więc nie było drogo i do zaakceptowania przez inwestora.
Niestety fizyki nie da się oszukać, a minimalna moc dla takiego mieszkania powinna wynosić ok. 10 kW. Niestety, na podstawie tylko samej powierzchni trudno to ocenić...
To jest to samo, jakby do 2 tonowej BMW założyć 50 konny silnik. Samochód pojedzie, ale będzie palił 20 l. na 100 km. Przy silniku 150 KM, zużycie spadnie do 10 l. przy 140 km/h.
Niestety jest to codzienna praktyka firm sprzedających ogrzewania. Proponuje się klientowi atrakcyjną cenę, klient łyka haczyk, bo tanio, a ile potem zapłaci za ogrzewanie,
to już jego problem.
Przewidziałem to już kilka lat temu i niestety się sprawdziło. Takie praktyki będą odstraszały potencjalnych klientów przed zakupem systemów grzewczych na podczerwień,
gdyż paru cwaniaków próbuje zrobić biznes.
Warto zawsze zapytać kilka firm i ocenić profesjonalizm ich doradztwa, a nie kierować się tylko ceną. To jest ślepa uliczka, gdyż fizyki nie da się oszukać.
-_- greg
Niestety fizyki nie da się oszukać ...
To jest to samo, jakby do 2 tonowej BMW założyć 50 konny silnik. Samochód pojedzie, ale będzie palił 20 l. na 100 km. Przy silniku 150 KM, zużycie spadnie do 10 l. przy 140 km/h.
Czy można to gdzieś zweryfikować? bo nigdy z czymś takim się nie spotkałem.
Z tego co pobieżnie sprawdzam i pamiętam to w praktyce jest odwrotnie, większy silnik więcej spala, w tym samym nadwoziu.
( zdaje się że 50KM 2ton nadwozia nie rozbuja do 140km/h)
Dzień dobry ponownie,
cóż zainstalowałem ogrzewanie podczerwienią. Tak jak podawałem wcześniej mieszkanie w domu przedwojennym nieocieplone, poddasze, powyżej nieocieplony strych, okna wymienione. W sumie max moc paneli grzewczych wynosi 6,5KW. Pracują kilka godzin w ciągu doby, temp nocna 19, dzienna 21. Rachunek za grudzień(wraz z bojlerem 1600w oraz inne odbiorniki) 780zł. Czy to dużo? Raczej tak, biorąc pod uwagę brak większych mrozów(max -7 przez kilka nocy). Pozdrawiam
Jak ogólnie kształtują się wrażenia związane z komfortem cieplnym?
i jak to mniej więcej wygląda, masz może jakieś zdjęcia?
MarcinRobert
Witam,
Jestem zainteresowany położeniem folii grzewczej na podczerwień w dwóch pomieszczeniach na podłodze , 5 i 15m2, czy mógłby mi ktoś doradzić jaki produkt wybrać / o jakiej mocy i jakie panele podłogowe zastosować . Folia będzie położona na izolowanej wylewce betonowej na ścianach i suficie karton gips, ściany zewnętrzne izolowane styropianem, wysokość pomieszczeń około 2,5m
Tomasz_Brzeczkowski
Witam,
Jestem zainteresowany położeniem folii grzewczej na podczerwień w dwóch pomieszczeniach na podłodze , 5 i 15m2, czy mógłby mi ktoś doradzić jaki produkt wybrać / o jakiej mocy i jakie panele podłogowe zastosować . Folia będzie położona na izolowanej wylewce betonowej na ścianach i suficie karton gips, ściany zewnętrzne izolowane styropianem, wysokość pomieszczeń około 2,5m By podczerwień ogrzewała podłogę folię instaluje się na suficie!!! Coś tak jak Słońce ogrzewa podczerwienią Ziemię.
W podłodze umieszczony element grzewczy ogrzewa podłogę przez przewodzenie . Nie ma też znaczenia, czy będzie to folia, mata, kabel, rurka.
MarcinRobert
Dziękuje za odpowiedz ale nie o to pytałem, folie chce mieć na podłodze wykończoną panelem laminowanym, pytam o moc folii, na rynku są rożne 80, 140, 200W jaka moc będzie odpowiednia bo opinie są różne, interesuje mnie tez sam panel podłogowy bo tez znalazłem kilka sprzecznych opinii
Pozdr.
Tomasz_Brzeczkowski
Dziękuje za odpowiedz ale nie o to pytałem, folie chce mieć na podłodze wykończoną panelem laminowanym, pytam o moc folii, na rynku są rożne 80, 140, 200W jaka moc będzie odpowiednia bo opinie są różne, interesuje mnie tez sam panel podłogowy bo tez znalazłem kilka sprzecznych opinii
Pozdr.
Ja stosuję 70 W/m2 jednostronnie zasilane . Niestety mniej nie ma. Bywają 60W/m2 ale dwustronnie zasilane, a te dają pole elektromagnetyczne, więc na wszelki wypadek ich nie stosuję.
W łazienkach, zaś najlepsza jest mata 160W/m2 i programator czasowy.
Poleciłbym wyroby największego i najlepszego producenta - naszej Elektry. koszt dwóch kompletów z ładnymi termostatami poniżej 2000zł brutto.
Enerbau
Witam,
Jestem zainteresowany położeniem folii grzewczej na podczerwień w dwóch pomieszczeniach na podłodze , 5 i 15m2, czy mógłby mi ktoś doradzić jaki produkt wybrać / o jakiej mocy i jakie panele podłogowe zastosować . Folia będzie położona na izolowanej wylewce betonowej na ścianach i suficie karton gips, ściany zewnętrzne izolowane styropianem, wysokość pomieszczeń około 2,5m
Aby położyć ogrzewanie na podczerwień na podłodze, trzeba najpierw zadbać o izolację.
Czy ogrzewanie będzie założone w domu jednorodzinnym, czy też w kamienicy?
Czy będzie to jedyny system grzewczy?
Folie grzewcze pod panele podłogowe muszą mieć moc 80 W/m2. Folie o mocy 140 W/m2
stosuje się do ogrzewania sufitowego. W przypadku obiektów o wysokim zapotrzebowaniu
na energię i pomieszczeniach powyżej 3 m, stosuje się do ogrzewania sufitowego folię
o mocy 200 W.
Nie wystarczy kupić kilka metrów folii i sprawa załatwiona. Każde ogrzewanie należy dobrać indywidualnie do zapotrzebowania energetycznego ogrzewanych pomieszczeń.
Niektórzy myślą, że kupią jeden grzejnik płaski na niewielkie pieniądze i będą mieli ciepło.
Nic bardziej mylnego. Fizyki nie da się oszukać.
Najgorsze jest to, że potem tacy "mądrale" pyszczą na forach, że ogrzewanie nie zdaje
egzaminu i jest drogie w eksploatacji. Chłopskich filozofów nie brakuje.
Nexo
Tu nie chodzi o chłopskich filozofów tylko o to że po odpaleniu takiego ogrzewania które żry 200W/m2 przy podłogach powierzchni 200m2 i włączeniu tego ustrojstwa w kilku domach na dajmy na to małym osiedlu domków jednorodzinnych w elektrowni włącza się zasilanie awaryjne a trafo na słupie dymi z przeciążenia. Ktoś chce sobie mieć takie grzanie to niech sobie ma. Tylko niech pamięta przed budową domu zakupić odpowiednio grube druty i wykupić abonament w elektrowni bo rachunki nie będą małe. To samo z pompami ciepła. Niby dusisz guzik na pilocie i masz wszystko w zadku ale komfort jak w oborze.
Enerbau
Tu nie chodzi o chłopskich filozofów tylko o to że po odpaleniu takiego ogrzewania które żry 200W/m2 przy podłogach powierzchni 200m2 i włączeniu tego ustrojstwa w kilku domach na dajmy na to małym osiedlu domków jednorodzinnych w elektrowni włącza się zasilanie awaryjne a trafo na słupie dymi z przeciążenia. Ktoś chce sobie mieć takie grzanie to niech sobie ma. Tylko niech pamięta przed budową domu zakupić odpowiednio grube druty i wykupić abonament w elektrowni bo rachunki nie będą małe. To samo z pompami ciepła. Niby dusisz guzik na pilocie i masz wszystko w zadku ale komfort jak w oborze.
Na te kilka domów ogrzewanych prądem wystarczy mocy. Akurat, to nie odbiorcy indywidualni są największymi konsumentami energii.
Dla każdego domu ogrzewanego prądem polecamy fotovoltaikę. W Niemczech trudniej
jest znależć dom bez fotovoltaiki na dachu jak z nią. Widocznie się to opłaca.
W Polsce opłaca się tylko wtedy, kiedy sami tą energię zużywamy.
Tylko nieucy dają 200 W/m2 podłogi mocy grzewczej. Standardem jest 80 W, a w domach bardzo niskoenergetycznych i pasywnych moc wynosi 60 W/m2 lub 40 W/m2!
Więcej nie trzeba. Np. dom o powierzchni 166 m2 ma zainstalowaną moc 9,74 kW.
Tyle ile ma kuchenka elektryczna z piekarnikiem. Mój czajnik do gotowania wody ma 3 kW mocy. O jakich mocach tu mówimy? Elektryczny, przepływowy podgrzewacz wody ma 23 kW!
Co do pomp ciepła, jest to klasyczna podłogówka wodna z innym źródłem zasilania.
Jest to ogrzewanie konwekcyjne, ze wszystkimi jego wadami.
MarcinRobert
Witam,
Mały domek w zabudowie szeregowej, parter i 2 pietra, na parterze chce zainstalować ogrzewanie na podczerwień (jako jedyne źródło ciepła) na pietrach są kaloryfery zasilane z dwu funkcyjnego przepływowego podgrzewacza wody
szari
Więcej nie trzeba. Np. dom o powierzchni 166 m2 ma zainstalowaną moc 9,74 kW.
Tyle ile ma kuchenka elektryczna z piekarnikiem.
Przy tej mocy folii wystarczy włączyć dodatkowo kuchnię indukcyjną i nasze przyłącze 15kW jest DUŻO za słabe i zabezpieczenia wywalają.
Bueheheheh
Enerbau
Jeżeli ktoś ma zamiar założyć ogrzewanie elektryczne, to składa wniosek o większy przydział mocy i wszystko w temacie. 15 kW było standardem w ubiegłym wieku. Dziś to wrażenia nie robi. Jedynie palacze, którzy żyją w okresie węgla i stali, nie zauważyli że
parowozy już na szynach nie jeżdżą, a 15 kW, to nie full wypas dla każdego domu.
Jak ma się śmieciucha i pralkę Franię, to może wystarczyć. Gorzej jak mamy kuchnię, nowoczesną pralkę, suszarkę, czajnik, odkurzacz, maszynę do kawy, klimę , przepływowy podgrzewacz wody (to jest takie urządzenie, które grzeje wodę latem jak śmieciuch nie chodzi), to te 15 kW raczej nie wystarczy. Chyba, że ktoś nie ma wielkich potrzeb, to wystarczy mu lampa naftowa i własna twórczość muzyczna.
szari
Jeżeli ktoś ma zamiar założyć ogrzewanie elektryczne, to składa wniosek o większy przydział mocy i wszystko w temacie. 15 kW było standardem w ubiegłym wieku. Dziś to wrażenia nie robi.
Więc nasuwa się pytanie jak takie ogrzewanie może być tanie jeśli przydział mocy musi być większy niż 15kW?
To chyba nie idzie w parze? Montaż i koszt tego badziewia to jedno a drugie przydział mocy więc i większe opłaty abonamentowe - i twoje słowo że to jest tanie
Faktycznie lepiej wciąć 40kW przydział mocy i będę płacił 200 PLN miesięcznie.
Ale jak pisałem wpadam montuj mam zabezpieczenia na 32A więc około 21kW może wystarczy ale jeśli rachunki za prąd będą wyższe niż deklarowane zabierasz swoje zabawki, oddajesz kasę i przywracasz pomieszczenia do stanu przed instalacją. Wchodzisz w to, oczywiście oddzielny podlicznik na ogrzewanie.
Enerbau
Za przydział mocy płacą firmy. Dla klientów indywidualnych opłata jest jednorazowa.
Moc zainstalowana nie jest tożsama ze zużyciem energii. Nie można mylić tych pojęć!
Nexo
Drugi brzęczu. Nie podejmie rękawicy..To są właśnie pseudo przedstawiciele cudownego grzania prądem. Napisze wszystko, nawet że ma sraczkie albo rybka mu zdechła a żona poszła po jajka byle tylko zmienić temat.
Enerbau
Od kiedy instalator systemów grzewczych odpowiada za zużycie energii?
To architekt musi tak zaprojektować dom, aby to zużycie było jak najniższe.
Jeszcze nie słyszałem, by architekt gwarantował, że eksploatacja budynku będzie kosztowała, tyle i tyle, a on za to odpowiada finansowo, gdyby było inaczej.
Do tego dochodzą jeszcze firmy budowlane, które potrafią z projektu domu pasywnego
zrobić dom standardowy poprzez niezachowanie odpowiednich standardów budowy,
a ostatnim ogniwem jest sam inwestor, który często zmienia materiały na inne, tańsze,
ale o gorszych parametrach.
Osobną grupą są ci co sami budują. Tam nawet audytor energetyczny nie potrafi określić zapotrzebowania energetycznego budynku.
Każdy budynek zużywa tyle energii, ile traci przez przegrody! System grzewczy jest drugoplanowy, co nie znaczy, że do domu pasywnego pasuje kocioł na węgiel, a do starego, zawilgoconego, nieizolowanego domu, ogrzewanie na podczerwień.
Nie ma na świecie firmy, która dawałaby gwarancję na koszty ogrzewania, obojętnie jakim medium! Tylko tacy, co w życiu się pracą nie skalali mogą czegoś takiego rządać. Biedakom wszystko się przecież należy!
szari
Jest takie powiedzenie: "Tylko winny się tłumaczy".
A ty odwracasz kota ogonem i udajesz Bogu ducha winnego instalatorka, który za nic nie jest odpowiedzialny - jak to o tobie świadczy? Każdy jest winny od architekta, przez wykonawce po inwestora - tylko ty jesteś niewinny.
Znaczy że tylko sobie możesz zrobić takie ogrzewanie bo dopilnujesz wszystkiego na każdym etapie. Każdemu innemu powiesz że panele nie dogrzewają bo architekt spier*olał projekt. A ja myślę że inwestor spier*olał że myślał w ogóle o jakiejś folii, matach czy innych. Wstawi kocioł na ekogroszek i nie ma bata musi dogrzać.
Enerbau
Zrób audyt energetyczny, a okaże się czy dom nadaje się do ogrzewania podczerwienią.
Nie z każdej żaby może wyjść królewicz
Jak już pisałem, nie da się ogrzać tanio czarnej dziury energetycznej. Może warto najpierw pomyśleć o izolacji...
mari44h
A jakie to ogrzewanie jest że ejst podczerwień.
Jakie są koszty tego ogrzewania obecnie.
______________________________________________
strony internetowe gdańsk
Enerbau
Informacje o tym czym jest podczerwień można znaleźć na naszej stronie internetowej.
https://www.enerbau.pl/promieniowanie-podczerwone
Informacje o kosztach ogrzewania podczerwienią też są umieszczone na stronie. https://www.enerbau.pl/koszty-ogrzewania
W razie szczegółowych pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego bądź mailowego.
bachus
Zrób audyt energetyczny, a okaże się czy dom nadaje się do ogrzewania podczerwienią.
Nie z każdej żaby może wyjść królewicz
To może się dowiemy jaki dom nadaje się do ogrzania podczerwienią?
Dariusz46
Bardzo ciekawe rozwiązanie, choć osobiście nadal wolę rekuperację, o którą zadbałem we własnym domu i która świetnie mi służy, a za to wszystko wdzięczny jestem hurtowni http://ozepro.pl/ Naprawdę warto zapoznać się z ich asortymentem
bea1989
polecam panele na podczerwień hiszpańskiego producenta iredHeat www.hotzone.com.pl
Enerbau
Nie wystarczy tylko coś polecać. Trzeba jeszcze dopasować produkt do potrzeb klienta,
a to nie zawsze będą promienniki!
szari
A Hiszpański producent u polskiego dystrybutora tego nie potrafi? A jak tam u was zero roboty żadnych nowych wklejek o waszych instalacjach. Bida...
Enerbau
Co innego produkt, a co innego jego zastosowanie w konkretnym obiekcie. Dystrybutorzy
najczęściej nastawiają się na sprzedaż swoich produktów, a klient najczęściej sam szuka
odpowiedniego urządzenia dostosowanego do jego potrzeb.
Doradztwo dystrybutorów polega najczęściej na zapewnieniu, że klient otrzyma to czego oczekuje. Jak ma się to do realiów, najlepiej wie autor powyższego posta, który kupił płaski
grzejnik elektryczny w przekonaniu, że kupuje promiennik podczerwieni, który zapewni mu tanie ogrzewanie!
Życie zweryfikowało brak profesjonalnego doradztwa...
W wątku wybrane realizacje, zamieścimy wkrótce nowe informacje o naszych pracach.
Cierpliwości.
szari
W takim razie dlaczego próżno szukać waszych zadowolonych klientów, a jedyne co możemy zobaczyć to wasze realizacje i wasze opinie zaprezentowane na waszej stronie www?
Oczywiście czekamy z "cierpliwością" na kolejne zdjęcia nieprofesjonalnej roboty, gdzie do domów z kominkami, grzejnikami dokładacie podczerwień.
btw. przypominam wam że mój grzejnik olejowy z 1980r rozgrzewa się do 95*C kiedy wy twierdziliście że może się max rozgrzać do 65*C i na tej podstawie z grzejnika olejowego zrobiliście promienni podczerwieni...
Enerbau
Gdyby grzejnik olejowy był płaską płytą, to można by go nazwać promiennikiem.
Jeżeli ma formę kaloryfera, to głównym jego zadaniem jest ogrzewanie powietrza.
Oczywiście, występuje przy tym też promieniowanie, ale większa część energii ogrzewa
powietrze. Można go nazwać grzejnikiem konwektorowo-promiennikowym.
Jedni zabezpieczają się przed brakiem prądu zimą za pomocą kominka, a inni kupują
generator prądotwórczy. Zawsze lepiej jest mieć jedną opcję więcej.
No, ale szari, jak nie ma prądu, to rozpala w salonie ognisko i też ma ciepło.
Bogatemu wszystko wolno.
szari
Widzicie jakimi ograniczonymi ignorantami jesteście... "szari nie ma prądu"...
Wbrew pozorom mam go więcej niż potrzebuję ale wystarczyło by zajrzeć do innego tematu aby dowiedzieć się że mam elektrownie fotowoltaiczną o mocy 5kWp.
I uwierzcie mi nie potrzebuje jednej opcji więcej do ogrzewania domu podczerwienią. A nawet mając prąd praktycznie za darmo nie chce tych waszych badziewnych promienników. To chyba wystarczająca antyreklama dla waszych promienników?
Ale skoro nawet Enerbau pisze o swoich promiennikach "jedną opcję więcej" to ja proponuję tę opcję obchodzić z daleka; wszak sprzedawca wie najlepiej co za "opcję" sprzedaje.
bachus
Nie wystarczy tylko coś polecać. Ale dobrze było by się stosować do rad a nie tylko strzępić język na nie.
Enerbau
Proszę podać przykład, gdzie Enerbau nie zastosowało się do swoich rad. Pyszczyć każdy może, ale jeżeli o fakty, to gdzie one są?
Szkoda, że bachus w taki sposób jak my, nie doradzał swoim klientom kupującym urządzenia solarne. Gdyby nie dotacje unijne, to nie sprzedałby nawet jednego kolektora słonecznego.
My oferujemy naszym klientom systemy grzewcze, które spełniają ich oczekiwania i są
dostosowane do ich potrzeb. Jednocześnie są to systemy, które nie bazują na spalaniu nośników energii, ale dają też możliwość zasilania w energię ze źródeł odnawialnych, jak np. fotowoltaika.
O ile się nie mylę, to kolektory słoneczne, nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ilości ciepłej wody w miesiącach zimowych, a nadmiar energii słonecznej latem też im na dobre nie wychodzi.
szari
Enerbau czy wam się sufit na łeb się nie spadł... zasilanie waszych folii z energii odnawialnej? Kiedy 5kW kosztuje około 25000 PLN + wasze promienniki za kolejne 20000 PLN robi się 50.000 PLN a w związku z COP = 1 rachunki za prąd nie spadną. Mo może grzejąc klimą jak Brzęczu bez komfortu cieplnego.
Enerbau
Widzę, że sufit spadł na głowę szariego i to już dość dawno. Jedyne co potrafi, to dyskredytacja ogrzewań na podczerwień. Sam jeszcze nic nie wniósł do tematu, bo jego wiedza mu na to nie pozwala! Jedyne co potrafi, to krytykować wszystko i wszystkich, ale sam nie proponuje alternatywnego rozwiązania.
Jeżeli ktoś sobie robi fotowoltaikę za 25 tysi, za 5 kWp, to sam sobie jest winien. Można to zrobić taniej, ale nie każdy wie jak. Kwestia wyboru.
Jeżeli inwestujemy w ogrzewanie prądem i własną produkcję energii, to musimy się liczyć z kosztami inwestycyjnymi. Nie ma nic za darmo! Bonusem za naszą inwestycję w ogrzewanie prądem, jest po okresie amortyzacji (ok. 6 lat) bezpłatne ogrzewania domu i korzystanie z energii elektrycznej do potrzeb własnych przez następne kilkadziesiąt lat.
Pisząc o amortyzacji mam na myśli fotowoltaikę. Nikt nie pyta instalatora ogrzewania wodnego o amortyzację, bo coś takiego nigdy nie ma miejsca, a system grzewczy jest stałym źródłem kosztów i napraw! Za system grzewczy i tak trzeba zapłacić.
My proponujemy rozwiązanie, które nie dość, że jest proste w wykonaniu, to jeszcze jest bezobsługowe i proste w sterowaniu.
Nasze systemy grzewcze maja trwałość ponad 50 lat i są porównywalne z trwałością instalacji elektrycznej, która na dzień dzisiejszy jest praktycznie niezniszczalna.
Warto przypomnieć ile energii elektrycznej zużywa dom NF 40 o powierzchni użytkowej 169 m2 rocznie. Za ostatni sezon grzewczy było to ok. 4 400 kWh energii. Czyli 2400 zł.
To są fakty, a nie pitu- pitu! Budynek jest opomiarowany!
Może szanowny szari przedstawi swoje, lepsze rozwiązania odnośnie systemów grzewczych. Chętnie się dokształcę.
szari
Oczywiście z wielką chęcią ogrzewanie ekogroszek koszt ekogroszku pgg https://pgg.pl/sklep 878 PLN 2t. w zupełności wystarczą mi na zimę. 2 x 878 =1750 PLN.
Policzmy ile Enerbau klupi za to prądu?
1750 / 0,6 PLN/kWh (bo przecież to proste ogrzewanie dla prostego człowieka z taryfą G11) 2916kWh i teraz zakładamy że mamy tylko 10kW tych podczerwieni w domu
2916 / 10 = 290h na tyle godzin starczy nam na ogrzewanie domu.
290 / 24h = 12 DNI!!!
No ale przecież podczerwień nie działa 24/7 więc wiemy że sezon grzewczy to 6 miesięcy 180 dni
290 / 180 = 1,6kWh dokładnie tyle mamy dobowo przez cały okres grzewczy na ogrzanie chałupy. Prościej i taniej będzie suszarką... i podobnie jak podczerwień też się nie sprawdzi.
Enerbau nie wystarczy się dokształcić wystarczy myśleć głową a nie d&^Ą
Enerbau
Jeżeli założymy, że dom ma 50 m2, to się może zgadzać, że 2 tony węgla wystarczą.
1/3 opomiarowanego domu, to 56 m2. Koszt ogrzewania prądem, to 766 zł za sezon.
szari
No właśnie Enerbau mierzy jabłka z gruszkami podając koszty ogrzewania prądem, skrzętnie ukrywa że podczerwienią nie ogrzejemy cwu. Więc koszty prądu należało by podwoić.
Moim węglem mamy za jednym zamachem i ciepło i ciepłą wodę. A i węgiel do tego nie jest niezbędny:
Przechwytywanie.JPG
Enerbau
W końcu rząd się obudził. Od 1 września wchodzi w życie program dotacji na wymianę starych nieekologicznych systemów grzewczych na nowe, które nie zanieczyszczają środowiska. Wysokość dotacji do 53 tys. zł. W ramach dotacji można założyć ogrzewanie na podczerwień, jak też i fotowoltaikę.
Więcej informacji https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... at/g21ec9g
szari
wymianę starych nieekologicznych systemów grzewczych na nowe, które nie zanieczyszczają środowiska.
No No zajebista forma: "(wyłącznie w formie pożyczek)"
Wzięliście mnie na to... ale bez pożyczek przekonajcie mnie że kable z COP=1 są lepsze od powietrzno wodnej pompy ciepła z cop przy -20*C =2
Podpiszemy papiery że 7MWh (na CO) ogarnie moje już teraz super oszczędne 140m2 (okna 3 szybowe każde z kołnierzem i ciepłym montażem), pod chudziakiem 10 cm styro, nad nim, 15 cm Aqua, ściany MAX 24 cm + 15 cm styropianu, fundament aqua 10 + 2 x klej na siatkę i ta folia.
Ale teraz czeka na podłogówkę!!!
zainteresujecie się tematem zanim zlecę wodną podłogówki?
Mam 5kWp w panelach na dachu i zajebiście ciepły dom ale ostrzegam wszystko opomiarowanie sonoff`em.
Zdecydujecie się?
Enerbau
Ciekaw jestem, który architekt podpisze zobowiązanie, że jeżeli zaprojektowany przez niego budynek będzie zużywał więcej energii niż on zaplanował, to zwróci różnicę w kosztach ogrzewania inwestorowi?!
To samo dotyczy producentów samochodów (zużycie paliwa), kotłów centralnego ogrzewania i wielu innych przypadków.
Pyszczyć każdy może, jeden więcej drugi mniej, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie podpisze umowy o obiekcie, nad którym nie ma sam kontroli!
Wystarczy otwierać zimą okna, by koszty ogrzewania wzrosły ponad zadeklarowaną wartość. Nawet audyt energetyczny obarczony jest błędem 30% na plus i minus!
Każdy by chciał mieć gwarancję, że będzie tak jak wyliczył projektant. Niestety życie weryfikuje nadzieje, a nikt nie jest w stanie ocenić znaczenia mostków termicznych, które zafundowali inwestorowi budowlańcy.
Jedynym wiarygodnym żródłem informacji może być podlicznik, który monituruje system grzewczy i pokazuje rzeczywiste zużycie energii. Do tego dochodzą inne wartości, system wentylacji, indywidualne preferencje dotyczące temperatury ogrzewanych pomieszczeń, jak również dobór właściwego systemu grzewczego do konkretnego budynku.
Dlatego też, prowadzimy monitorowanie zużycia energii w wybranych budynkach by pokazać manipulacje firm opierających się na tabelkach z Excela, które sugerują najwyższe koszty ogrzewania prądem. Nasze informacje przedstawiają faktyczne zużycie energii przez inwestorów. Mamy podpisane umowy cywilno-prawne, które regulują przepływ informacji, jak również umożliwiaja dostęp do informacji.
W nowym sezonie grzewczym liczba opomiarowanych budynków wzrośnie, co pozwoli na lepszą analizę kosztów zużycia energii w zależności od miejsca posadowienia budynku, jego konstrukcji i zaprojektowanego zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania.
Będziemy o wszystkim informować na naszej stronie internetowej w dziale koszty ogrzewania. https://www.enerbau.pl/koszty-ogrzewania
tergetol
Po co ocieplać i uszczelniać? Brzęczu ci odpiardolloli taką ciepłą pompę że nawet gdybyś mieszkał na podwórku z kurami to i tak za huya nie zapłacisz za ogrzewanie ani zeta a będziesz miał 30 stopni w cieniu.
Tylko pomyśl o biednych zwierzątkach np. pingwinach które cierpią przez globalne ocieplenie..
szari
Enerbau to na jakiej podstawie potraficie ocenić ile podczerwonych kocyków należy umieścić w domu, dlaczego nie umieszczać ich przesadnie dużo (podłogi, sufity, ściany) przecież budynek budynkowi nie równy. Jak podpisujecie umowy z inwestorami mówicie im że będzie pan zadowolony? Czy na oko trzeba by wpakować 20kW kocyków aby tyłek nie przymarzał do fotela? Wasze samochody może spalają losowe ilości paliwa ale średnio ogarnięty kierowca po podstawówce jest w stanie określić ile jego samochód pali na 100km, podobnie z kotłem na paliwo stałe jesteśmy w stanie +/- 400kg określić ile węgla pójdzie. A Wy nie potraficie tego policzyć bo inwestor okno otworzy... i co zabronicie mu?
Podobnie jak podawanie ilości kWh na ogrzewanie budynku a gdzie cwu. do rachunku zawsze należy dodać około 200PLN m-c na cwu.
Zbyt wiele niewiadomych, w szczycie sezonu na wymianę kotłów i systemów ogrzewania Enerbau nie ma roboty i końca maja nie zrobili kompletnie NIC.
anlitt
Slawek541
Szukam konkretnych, rzetelnych i prywatnych informacji od osób które faktycznie ogrzewają swoje mieszkanie podczerwienią. Chciałbym założyć takie panele grzewcze w swoim domu, gdzieś widziałem na sklepie internetowym takie panele, całkiem w fajnej cenie, jednak w informacjach wiadomo sprzedawca to sprzedawca wszystko jest opisane w samych zaletach, a na forum są tak rozbieżne opinie, że zgłupiałem. Myślicie, że do mieszkania 64m2 na 2 piętrze w bloku 3 piętrowym spełnią rolę takie grzejniki? I czy faktycznie jest to jedna z najtańszych opcji czy jest to nieopłacalne?
Enerbau
Ogrzewanie promiennikami w bloku jest jak najbardziej wskazane. Ważne jest, by można
było odłączyć się od wspólnoty i grzać na własny rachunek. Proszę przesłać zapytanie na
maila, to bedziemy mogli udostępnić kontakt do osób korzystających z ogrzewań na podczerwień. W ten sposób uzyska Pan informacje od użytkowników, a nie marketingową
propagandę. My nie mamy nic do ukrycia. W naszym biurze w Wąbrzeźnie korzystamy
z ogrzewania podczerwienią od 2011 roku. Zapraszamy do odwiedzin.
Slawek541
Dziękuje za odpowiedź, jednak jestem za tym aby ktoś nie związany z marketingiem wypowiedział się na ten temat, gdyż zależy mi na całkowicie prywatnej opinii
bachus
Dziękuje za odpowiedź, jednak jestem za tym aby ktoś nie związany z marketingiem wypowiedział się na ten temat, gdyż zależy mi na całkowicie prywatnej opinii
No to niestety za późno tu trafiłeś, jest ciągnięty temat tu:
http://www.forumbudowlane.pl/enerbau-ogrzewania-na-podczerwien/co-warto-wiedziec-o-montazu-systemow-grzewczych-na-podczerwien-t66023
i znalazł się się tam gość któremu Enerbau zakładał takie ogrzewanie. Pisał jednak o tym ogrzewaniu krytycznie a na dodatek Enerbau jeszcze go zlał w stosunku do poprawek.
Na wstępie Enerbau straszył go sądem a po jakimś czasie zlikwidował wszystkie jego jak i nasze wpisy.
Poczytaj.
bachus
My nie mamy nic do ukrycia.
Po zlikwidowaniu nieprzychylnych dla was informacji nie ma już nic co trzeba by ukrywać.
Slawek541
Bachus, dziękuje Biorę się za czytanie
bachus
Bachus, dziękuje Biorę się za czytanie
No to poczytaj jeszce tu:
http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/przejsc-na-prad-czy-zostac-przy-weglu-t73698#p483634
Zami
Mnie zaintrygowało ostatnio ogrzewanie powietrzem dostępne na http://problast.com.pl/ Znacie to rozwiazanie? Korzystacie z niego? Poważnie myślę o wykorzystaniu go w nowym domu. Podoba mi się możliwość sterowania temperaturą powietrza i brak grzejników
Tonetgro
Trochę o tym czytałem i wolę zostać przy tradycyjnym ogrzewaniu, tuatj mi coś śmierdzi.
denvi
Stany i Kanada sie tym grzeją. To jest ogrzewanie nadmuchowe, kanałowe. Mozna do zasilania wykorzystac pompę ciepła powietrze-powietrze, lub bardziej tradycyjnie - piec gazowy. Obiło mi się o oko też rozwiązanie na pelet.
Najlepsze rozwiązanie do "kanadyjczyków". Gdzie łatwo poszerzyć ściany lub poprowadzić kanały w pustce stropu drewnianego. Tam też często nie ma wylewki betonowej, więc podłogówka odpada. Zostają tylko grzejniki, więc jest to fajna alternatywa.
Dodatkowo, domy drewniane nie akumulują ciepła. Przez to też się szybko nagrzewają.
Ogrzewanie powietrzem daje najszybszy efekt. Można obniżać temp. podczas nieobecności i włączać grzanie 30 min. przed powrotem. Jest to też jakiś sposób na zmniejszenia kosztów ogrzewania. Żaden inny rodzaj ogrzewania nie działa równie szybko.
W gratisie dostajemy wentylację mechaniczną nawiewną (nie trzeba dopłacać do nawiewników w oknach), a w przypadku montażu rekuperacji dobudowujemy tylko kanały wywiewne.
szari
To nie dizała
Enerbau
My nie mamy nic do ukrycia.
Po zlikwidowaniu nieprzychylnych dla was informacji nie ma już nic co trzeba by ukrywać.
Zdaje się, że ma Pan problem ze zbytem urządzeń solarnych służących do wytwarzania
ciepłej wody użytkowej, które pracują jak słońce świeci, a zimą są ozdobą dachu, gdyż po prostu nie funkcjonują. Rozumię Pańską frustrację. Dopuki Unia Europejska finansowała tego typu fanaberie i przeciętnego Kowalskiego było stać za pieniądze Unijne na założenie takiej instalacji na własnym domu, to interes się kręcił. Dzisiaj, nawet średnio-kumaty
inwestor nie da się naciągnąć na tego typu bajery, które dobre były dekadę wcześniej, kiedy królowały kotły itp. urządzenia.
Świat idzie dalej i dziś fotowoltaika jest motorem, który na najbliższe dekady będzie wywierał wpływ na rozwój systemów, którymi bedziemy ogrzewali nasze domy.
Są to ogrzewania elektryczne, w tym najbardziej skuteczne, ogrzewania na podczerwień!
Teraz zaczyna Pan od nowa z fotowoltaiką, która ma sens, tylko kiedy grzejemy prądem!
Trudno o gorszą pozycję wyjściową, w sytuacji gdzie na rynku jest multum firm oferujących fotowoltaikę. Instalacje fotowoltaiczne mają sens tylko wtedy, gdy ogrzewanie jest na prąd! Aby nie przewymiarowywać instalacji fotowoltaicznej, warto zastanowić się nad ogrzewaniem podczerwienią.
Czy to się komuś podoba, czy też nie, w tym kierunku zdąża Świat. Ci co nie nadążają intelektualnie, do końca życia będą palić węglem i innymi śmieciami, chyba, że w końcu ktoś postawi szlaban temu wariactwu! 40 tys. ludzi umiera w Polsce z powodu smogu.
Każdy, kto pali w piecu śmieci i inne odpady, jest współwinny tych śmierci!!!
Informacje usunięte z Forum były sprzeczne z regulaminem Forum i dlatego też zostały z niego usunięte przez Administratora Forum. Wszystkie wpisy, w dziale Ogrzewania na podczerwień są moderowane przez Enerbau zgodnie z Regulaminem Forum Budowlanego. Jeżeli jakiś użytkownik się nie zgadza z naszymi decyzjami, to może zgłosić problem do Administratora, który zadecyduje o ostatecznym rozwiązaniu.
Enerbau
Trochę o tym czytałem i wolę zostać przy tradycyjnym ogrzewaniu, tuatj mi coś śmierdzi.
Na czym polega zapach?
tergetol
Wy tu gadu gadu a od stycznia prund idzie tak w górę że będzieta przy świeczkach siedzieć a nie grzać prundem.
Tera jest obopulne trzęsienie portasami. Inwestory trzęsą gacioma że nie zarobią na prund a sprzedawcy że nic nie sprzedadzą. Proste. Stąd ino te kasowanie wpisów i opowiadanie bajek jak to super jest raczyć się prundem do grzania.
szari
Oj nie wiesz co mówisz w tym roku na prąd nie wydałem więcej niż 240 PLN więc podwyżka prądem będzie skutkowała dla mnie tylko szybszym zwrotem inwestycji w PV;)
bachus
Zdaje się, że ma Pan problem ze zbytem urządzeń solarnych służących do wytwarzania
ciepłej wody użytkowej,
Widzę, że jak zawsze Enerbau odwraca kota ogonem, Tematem jest "ogrzewanie na podczerwień" a nie kolektory sloneczne
Rozumię Pańską frustrację.
To niby ja mam frustrację? Nie ja usuwam dla mnie nie wygodnych użytkowników, którzy dali się nabrać na ogrzewanie podczerwienią, pisząc tu jaki to chłam.
Dzisiaj, nawet średnio-kumaty
inwestor nie da się naciągnąć na tego typu bajery, które dobre były dekadę wcześniej, kiedy królowały kotły itp. urządzenia.
Dobrze było by się obudzić i spojrzeć dookoła i popatrzeć ile to jeszcze ludzi ma kotły i jak długo mieć je będą. Mam ten komfort, że nie ja szukam klienta wciskając mu kłamstwa a klient znajduje mnie a ja zapewniam mu jego oczekiwania.
Świat idzie dalej i dziś fotowoltaika jest motorem, który na najbliższe dekady będzie wywierał wpływ na rozwój systemów, którymi bedziemy ogrzewali nasze domy.Chociaż w tym się zgadzamy.
Są to ogrzewania elektryczne, w tym najbardziej skuteczne, ogrzewania na podczerwieńI tak właśnie wygląda manipulacja, bo można znaleźć tak samo skuteczne urządzenia grzewcze na prąd ale koszty eksploatacji są co najmniej trzy krotnie mniejsze. A i latem jeszcze chłodzą jak by powiedział nasz miszcz Brzęczu.
Teraz zaczyna Pan od nowa z fotowoltaiką, która ma sens, tylko kiedy grzejemy prądem!
Tak, zgadza się, ale gdy tego prądu użyjemy jak już do zasilania pompy ciepła, która średnio rocznie da man trzy kronie więcej ciepła niż bezpośrednio do napędu grzałek lub foli grzewczych podczerwonych.
Aby nie przewymiarowywać instalacji fotowoltaicznej, warto zastanowić się nad ogrzewaniem podczerwienią.Już kiedyś zwracałem uwagę firmie Enrbau, ze jak się nie zna tematu to się z siebie tylko robi błazna pisząc w tym temacie. I znów to samo, kompletne kłamstwo.
Jak się zainstaluje ogrzewanie podczerwienią, czyli folie elektryczne to trzeba taką instalację fotowoltaiczna kolosalnie przewymiarować. A to dla tego ze trzeba w tak zwanym banku zgromadzić tyle energii by w sezonie grzewczym nie pójść z torbami.
A decydując się na pompę, jaka by ona nie była zużyjemy na ten sam sezon grzewczy co najmniej trzy razy mniej prądu.
Informacje usunięte z Forum były sprzeczne z regulaminem Forum i dlatego też zostały z niego usunięte przez Administratora Forum. Wszystkie wpisy, w dziale Ogrzewania na podczerwień są moderowane przez Enerbau zgodnie z Regulaminem Forum Budowlanego. Jeżeli jakiś użytkownik się nie zgadza z naszymi decyzjami, to może zgłosić problem do Administratora, który zadecyduje o ostatecznym rozwiązaniu.Rozumiemy, nie zadowolony czy wręcz oszukany klient to klient niezgodny z regulaminem. Będziemy się trzymać tej retoryki
tergetol
Oj nie wiesz co mówisz w tym roku na prąd nie wydałem więcej niż 240 PLN więc podwyżka prądem będzie skutkowała dla mnie tylko szybszym zwrotem inwestycji w PV;)
Miałem ja na myśli prund z gniazdka wprost od elektrowni. Nie własny prund.
tergetol
Rozumię Pańską frustrację.
Nie rozumie ja. Pan ze wsi? Jak na imię? JOanna? Jo tyż ze wsi.
mlekoslaw
Oj nie wiesz co mówisz w tym roku na prąd nie wydałem więcej niż 240 PLN więc podwyżka prądem będzie skutkowała dla mnie tylko szybszym zwrotem inwestycji w PV;)
Jakie konkretnie rozwiązanie stosujesz u siebie?
szari
Jakie konkretnie rozwiązanie stosujesz u siebie?
5kWp w instalacji fotowoltaicznej. Za chwilę rozbudowa do 7kWp.
waldemma
Jakie są Wasze opinie w tym temacie ? Czy rzeczywiście warto decydować się na ogrzewanie na podczerwień ? Bo czytam różne fora No i zdania są ogólnie podzielone
Enerbau
Poza forumowymi trolami, dla których walka z ogrzewaniem na podczerwień stała się misją, jest jeszcze wielu normalnych użytkowników tego typu ogrzewania.
Ci co nam zaufali, nie żałują tego, pomimo wściekłego ataku ze wszystkich stron.
Nie ma takiego inwestora, który nie spotkałby się z pukaniem w głowę ze strony rodziny i przyjaciół, na pomysł zamontowania tego typu ogrzewania w swoim domu!
Potem, po sezonie grzewczym, nie wierzy się tym inwestorom, że rachunki za prąd są takie jakie są. To przecież jest niemożliwe! A jednak. Czasami takie informacje kończą się zerwaniem więzi sąsiedzkich lub ze znajomymi. Sąsiedzi nie mogą przeżyć, że inwestor bez roboty i za mniejsze pieniądze ogrzewa swój dom, a oni robią za palaczy, za free w swoich 4 ścianach, a do tego płacą więcej za ogrzewanie!
Tego się nie wybacza!
Warto zajrzeć na naszą stronę internetową, by w dziale koszty ogrzewania porównać zużycie energii w różnych typach budynków opomiarowanych.
Podawane przez nas wartości pochodzą z podliczników, które mierzą zużycie energii z podłączonych do nich systemów grzewczych.
https://enerbau.pl/koszty-ogrzewania/
zurektt
Poza forumowymi trolami, dla których walka z ogrzewaniem na podczerwień stała się misją, jest jeszcze wielu normalnych użytkowników tego typu ogrzewania.
Ci co nam zaufali, nie żałują tego, pomimo wściekłego ataku ze wszystkich stron.
Nie ma takiego inwestora, który nie spotkałby się z pukaniem w głowę ze strony rodziny i przyjaciół, na pomysł zamontowania tego typu ogrzewania w swoim domu!
Potem, po sezonie grzewczym, nie wierzy się tym inwestorom, że rachunki za prąd są takie jakie są. To przecież jest niemożliwe! A jednak. Czasami takie informacje kończą się zerwaniem więzi sąsiedzkich lub ze znajomymi. Sąsiedzi nie mogą przeżyć, że inwestor bez roboty i za mniejsze pieniądze ogrzewa swój dom, a oni robią za palaczy, za free w swoich 4 ścianach, a do tego płacą więcej za ogrzewanie!
Tego się nie wybacza!
Warto zajrzeć na naszą stronę internetową, by w dziale koszty ogrzewania porównać zużycie energii w różnych typach budynków opomiarowanych.
Podawane przez nas wartości pochodzą z podliczników, które mierzą zużycie energii z podłączonych do nich systemów grzewczych.
https://enerbau.pl/koszty-ogrzewania/
Widze w podanym linku ogrzewanie w najzimniejszym miesiacu ponad 560 zl za 100m2 dom - czy to Waszym zdaniem dobry wynik? Mi wydaje sie sporo...
Enerbau
Jak łatwo można podawać fałszywe informacje pod pozorem obiektywności pokazuje poprzedni post.
W dziale Koszty ogrzewania jest 9 opomiarowanych budynków.
Każdy budynek ma inną powierzchnię, zbudowany jest w innej technologii, posiada inną izolację oraz został zbudowany w innym czasie.
Jedyny budynek o powierzchni 100 m2 zużył w najzimniejszym miesiącu energii za 327 zł.
Budynek o którym pisze zurektt ma powierzchnię 114 m2 i faktycznie zużył w najzimniejszym miesiącu energię za 564 zł (grudzień). Ponieważ jest to dom zbudowany w technologii tradycyjnej (masywnej), to jest wiadome, że w pierwszym, a nawet drugim roku budynek należy wygrzać , by pozbyć się wilgoci technologicznej. Wtedy koszty ogrzewania są oczywiście wyższe. W następnych miesiącach zużycie energii spadało!
Czy koszt ogrzewania jest wysoki, to kwestia względna. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę dodatkowe koszty, które dochodzą w trakcie eksploatacji.
Takie jak serwis, wymiana kotła po kilku latach pracy, koszt komina, koszt energii elektrycznej dla urządzeń pomocniczych, awaryjność oraz praca własna w przypadku
kotłow na paliwo stałe. O tym się klientom nie wspomina...
Nasz system grzewczy jest trwały, do 50 lat żywotności, bezobsługowy, programowalny
oraz daje nam możliwość własnej produkcji energii za pomocą fotowoltaiki, a to pozwala na redukcję kosztów zużycia energii o 80%!
tegretol
Witam, generalnie na www.enerbau.pl piszą przynajmniej konkretnie.
Enerbau
Zapraszamy na https://enerbau.pl/promieniowanie-podczerwone/
Mleczkum12
Mam ogrzewanie Infrapanelami od 8 lat, dom 100m2 wszystko na prąd, elektryczny bojler na wodę, kuchnia indukcyjna. Dom parterowy 30 cm styropianu w podłodze, ściany Solbet 24 cm docieplone czarnym styropianem 30 cm, okna osadzone w murze. Metr wełny w suficie, żadnych kominów, wentylacja jest wyprowadzona na strych i tam wentylowana naturalnie kratkami w szczytach domu. Panele zamontowane pod sufitem sterowane termostatami. Roczna opłata za wszystko, ogrzewanie, kąpiel, światło, gotowanie, woda 3500-3800 złotych.
Mleczkum12
Czarny styropian 20 cm.
Mleczkum12
Wszystko dostawione do domu, taras, garaż, odizolowane od domu, wejście z tarasu do domu odizolowane żeby mróz po podłodze nie wchodził do środka, a garaż nie ma wejścia do domu.
Enerbau
Jeden z naszych klientów, który nie ma tak dobrej iolacji zapłacił za ubiegły sezon grzewczy w domu o powierzchni 100 m2 1238 zł. Bez CWU i innych odbiorników.
https://enerbau.pl/dom-swierzna-100-m%C2%B2/
Inny inwestor w domu o powierzchni 169 m2 zapłacił 2018 zł
https://enerbau.pl/dom-dobroszow-olesni ... %E2%80%8B/
Średnie zapotrzebowanie na prąd dla 3 osobowej rodziny, to ok. 120 zł miesięcznie.
Do tego dochodzi CWU. Ile? Zależy od rodzaju źródła energii i preferencji użytkowników
(prysznic, wanna).
Mleczkum12 ma dom pasywny, a zużycie energii jest nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do zastosowanej izolacji. Szkoda, że nie ma opomiarowanego samego ogrzewania. Wtedy wszystko byłoby jasne...
Enerbau
Temat ogrzewań na podczerwień jest dla większości użytkowników jedną białą plamą.
W internacie rozpowszechniane są wszelkie możliwe teorie, które z rzeczywistością mają niewiele wspólnego. Powstało wiele firm, które mają w swojej ofercie ogrzewania na podczerwień. Niestety, część z nich sprzedaje zwykłe ogrzewania elektryczne, które zasłużenie należą do najdroższych form ogrzewania, jako ogrzewania na podczerwień. Stosuje się trick marketingowy i wciska potencjalnym klientom najdroższe ogrzewanie elektryczne, jako tanie ogrzewanie na podczerwień.
Aby odróżnić ziarno od plew, proponuję zapoznać się z naszym wykładem dla Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Gdańsku, który odbył się w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Domu Technika, w Gdańsku , w grudniu 2019 roku.
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... aG-9nxgwD2
adam.watly1
warto przy takich rozwiązaniach pomyśleć o fotowoltaice
ciszakP
warto przy takich rozwiązaniach pomyśleć o fotowoltaice
Dokładnie tak. Połączenie fotowoltaniki z ogrzewaniem elektrycznym to całkiem fajne połączenie. I sprawdza się w normalnym użytkowaniu. Co prawda my mamy konkurencyjne rozwiązanie z pod Poznania () ale zasada działania takiego ogrzewania jest dokładnie taka sama. A do tego panele może nie powodują, że mamy wszystko za darmo, ale koszty mamy bardzo niskie. Wiadomo, zimą nie ma tyle słońca co latem.
Tagio
warto przy takich rozwiązaniach pomyśleć o fotowoltaice
A do tego panele może nie powodują, że mamy wszystko za darmo, ale koszty mamy bardzo niskie. Wiadomo, zimą nie ma tyle słońca co latem.
Pytanie tylko czy doliczyłes koszt paneli/amortyzacji. O ile nie dostałeś w ramach jakiegos projektu z dofinansowaniem, to ten biznes, w Polsce, wcale nie jest taki dobry. W wielu miejscach wyjdziesz ledwie na plus.
mieles
Temat ogrzewań na podczerwień jest dla większości użytkowników jedną białą plamą.
korzystam od 2 lat. Grzeje dobrze ale nie wiedziec czemu spalil mi sie termostat (temp podlogi 29 C).. tak więc gdyby to bylo w zimie to jestem w czarnej **
Odnosnie ogrzewania i paneli. Szybko się nagrzewają ale szybko tracą ciepło.
A jak jest duża wilgoć to panele strasznie łatwa chłoną znów chłodną temperaturę.
Więc trzeba grzać tak czy siak ...
A może kupiłem złe panele? Może jakaś inna podłoga była by lepsza?
Może linoleum by się lepiej sprawdziło dla klimatu górskiego z dużą wilgotnością?
Takie moje 5 groszy. Ale liczę na jakieś porady
Enerbau
korzystam od 2 lat. Grzeje dobrze ale nie wiedziec czemu spalil mi sie termostat (temp podlogi 29 C).. tak więc gdyby to bylo w zimie to jestem w czarnej **
Odnosnie ogrzewania i paneli. Szybko się nagrzewają ale szybko tracą ciepło.
A jak jest duża wilgoć to panele strasznie łatwa chłoną znów chłodną temperaturę.
Tak wygląda ogrzewanie elektryczne powierzchniowe za pomocą folii grzewczych
o mocy przekraczającej 80W/m2. Nie jest to ogrzewanie na podczerwień.
W ogrzewaniach na podczerwień temperatura podłogi nie przekracza 24°C.
Co do termostatu, to na pewno miał zbyt małą moc przełączeniową, w porównaniu z mocą zainstalowaną systemu grzewczego. Jest to element wymienialny, więc można kupić nowy i po problemie. Jeszcze lepiej gdy jest jeszcze gwarancja.
System grzewczy zakładała firma?
ToTenCham
OGRZEWANIE PROMIENIOWANIEM PODCZERWIENI
Ostrzeżenia
Z określonych powodów musimy zwrócić uwagę, że wyniki badań i inne informacje na tej stronie są nadużywane przez wątpliwych dostawców ogrzewania elektrycznego do celów reklamowych. Często też fałszywie twierdzi się, że współpracują z nami. W szczególności twierdzi się, że omawiane produkty to promienniki podczerwieni przetestowane przez Politechnikę Kaiserslautern.
Zasadniczo i bez wyjątku mają zastosowanie dwa punkty do wszystkich dostawców:
a) Testy produktów podobne do tych ze Stiftung Warentest lub z ośrodków testujących, takich jak TÜV, zasadniczo nie są przeprowadzane przez nas. Zostało to podkreślone w często cytowanym raporcie badawczym dotyczącym porównania ogrzewania promiennikowego na podczerwień i ogrzewania gazowego (patrz poniżej) na stronie 6. Istnieją jednak indywidualne cechy, które są określane w trakcie projektów badawczych, które producenci mogą następnie wykorzystać w swoich arkuszach danych. Te cechy obejmują na przykład sprawność promieniowania lub czas nagrzewania, które są rejestrowane w tak zwanym raporcie z badań. Jednak nie pozwala to na ogólne stwierdzenie jakości produktu.
b) Termin „promiennik podczerwieni” jest zdefiniowany tylko dla wysokotemperaturowych promienników podczerwieni w odpowiednich normach. Pracujemy nad standaryzacją niskotemperaturowych emiterów podczerwieni w ramach projektów badawczych (patrz poniżej projekt 2 dotyczący metod pomiarowych i projekt 4 dotyczący normalizacji). Na podstawie uzyskanych tam wyników szacuje się, że ponad 90% produktów oferowanych jako promienniki podczerwieni lub ogrzewanie na podczerwień to w rzeczywistości konwencjonalne elektryczne ogrzewanie konwekcyjno-elektryczne.
Kolejną kwestią jest niezgodne z EnEV (rozporządzenie o oszczędzaniu energii) stosowanie ogrzewania na podczerwień. W naszych konsultacjach stale mamy do czynienia z błędnymi wyliczeniami EnEV i błędnymi świadectwami energetycznymi, które wynikają z niewłaściwego wykorzystania przedstawionych wyników badań.
W ramach trwającego projektu badamy zgodność z EnEV i poprawne energetycznie wykorzystanie ogrzewania na podczerwień (patrz poniżej).
KRÓTKIE OPISY PROJEKTÓW BADAWCZYCH DOTYCZĄCYCH OGRZEWANIA PODCZERWIENI
1. Przykładowy pomiar porównawczy pomiędzy ogrzewaniem promiennikowym podczerwienią a ogrzewaniem gazowym w starych budynkach
Okres realizacji: 2008 - 2009
Projekt powinien sprawdzić na przykładzie podstawową użyteczność oraz ekonomiczny i ekologiczny sens tego rozwiązania.
Można wykazać, że promiennik podczerwieni jest rozsądną alternatywą dla konwencjonalnych systemów grzewczych. Jeśli ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym jest stosowane prawidłowo, istnieją korzyści pod względem zużycia energii, a także kosztów i bilansu CO2. Ponieważ możliwość zastosowania została sprawdzona jedynie przykładowo, przeprowadzono dalsze prace w celu określenia zakresu tych oświadczeń. Możliwość zastosowania tego stwierdzenia można obecnie oszacować dla około jednej trzeciej istniejących budynków mieszkalnych.
Pełny raport można pobrać tutaj jako plik PDF:
2 . Specyfikacja metrologiczna i teoretyczna niskotemperaturowych promienników podczerwieni wraz z niezbędną komorą pomiarową
Okres realizacji: 2010 - 2013
W ramach tego projektu badawczego przedstawiono podstawowe fakty dotyczące promienników podczerwieni, które dotyczą oceny metrologicznej niskotemperaturowych promienników podczerwieni.
W szczególności opracowano nową metodę pomiaru wydajności promieniowania niskotemperaturowych emiterów podczerwieni.
Badania w ramach niniejszej pracy wykazały, że nie ma odpowiedniej metody pomiarowej dla niskotemperaturowych promienników podczerwieni do np. 106 ° C dopuszczalnych temperatur powierzchniowych emiterów w pomieszczeniach mieszkalnych (na łatwo dostępnych wysokościach do 1,80 m wg DIN EN 60335-2). Nowa metoda pomiaru, oparta na normie DIN 416/419, stworzyła podstawę do porównania, na podstawie której można oceniać elektrycznie zasilane niskotemperaturowe promienniki podczerwieni na podstawie sprawności promieniowania.
Ponadto omówiono kryteria oceny systemu grzewczego i stwierdzono, że czysta ocena komfortu cieplnego systemów grzewczych na podstawie samej temperatury powietrza nie jest już właściwa. Ocena komfortu cieplnego systemu grzewczego musiałaby odbywać się na podstawie temperatury roboczej, ponieważ tutaj uwzględniany jest wpływ promieniowania.
Wydajność promieniowania jest decydującym parametrem do określenia, czy jest to promiennik podczerwieni, czy konwencjonalny grzejnik konwekcyjny. Na podstawie istniejących norm dotyczących wysokotemperaturowych promienników podczerwieni zdefiniowano dwie kategorie:
Kategoria I: 40% do 50% sprawności promieniowania.
Kategoria II: ponad 50% skuteczność promieniowania.
Fizycznie osiągalne wartości sprawności promieniowania dla niskotemperaturowych emiterów podczerwieni wynoszą poniżej 60%. W pomiarach testowych w trakcie trwania projektu na szeregu dostępnych na rynku produktów, w najlepszym przypadku osiągnięto nawet kategorię I (patrz również ostrzeżenie powyżej). Informacje powyżej 60%, jak to jest wspomniane w reklamach produktów, są fizycznie niemożliwe i muszą być ocenione jako naukowo nieuzasadnione, w indywidualnych przypadkach nawet jako wątpliwe.
Oprócz metody pomiaru wydajności promieniowania, opracowano koncepcję pomiaru w celu określenia sprawności systemów grzewczych na promieniowanie podczerwone, która wykorzystuje również temperaturę operacyjną do oceny komfortu.
Wkrótce będzie dostępna do pobrania krótka wersja raportu z projektu.
Czyli to co jest sprzedawane w polsce jest to zwykłe ogrzewanie elektryczne a nie promienniki ?
karolinaiwanska
Tekst niby naukowy ale odnośników do oryginału brak. Ciekawe. Ja jako użytkowniczka takiego systemu jak panele na podczerwień stwierdzam, że jest to dobre rozwiązanie. I na pewno działa inaczej niż tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Bo takie tez na poczatku miałam. Panele zuzywaja u mnie dużo mniej energii niż tradycyjne grzejniki elektryczne. Co widziałam po rachunkach. Do tego mając ustawioną niższą temperaturę uważam, że komfort przebywania w pomieszczeniu jest wyższy. No i mam, co ciekawe, mniej kurzu na meblach. Przy konwekcyjnych grzejnikach sporo kurzu chyba się unosiło z podłogi i osiadało na meblach. Teraz tego efektu nie mam.
brylewicz
My od niedawna mamy panele na podczerwień , rzeczywiście świetne rozwiązanie i ekologiczne
Enerbau
Ogrzewanie na podczerwień, czy ogrzewanie elektryczne?
Od lat pokutuje w społeczeństwie opinia, że ogrzewanie elektryczne jest drogie
w eksploatacji. To stwierdzenie jest prawdziwe, gdy mówimy o tradycyjnym ogrzewaniu powietrza, za pomocą dmuchaw, grzejników panelowych, piecy akumulacyjnych, czy akumulacyjnych ogrzewań podłogowych lub ogrzewań powierzchniowych (podłogowych lub sufitowych) za pomocą folii grzewczych o dużych mocach.
Wszystkie te systemy grzewcze generują wysokie koszty ogrzewania.
Alternatywą są elektryczne systemy grzewcze na podczerwień za pomocą folii i mat
grzewczych oraz promienników podczerwieni.
Gdzie tkwi różnica? W zrozumieniu, czym jest ogrzewanie na podczerwień, a czym
ogrzewanie konwekcyjne.
Podczerwień, czyli ciepło rozchodzi się na 3 sposoby. Za pomocą fali elektromagnetycznej, konwekcji (ruchu ciepłego powietrza lub cieczy) lub przewodnictwa
w materiałach stałych.
Promieniowanie elektromagnetyczne rozchodzi się bez przeszkód w próżni. W atmosferze
ziemskiej jest ono pochłaniane między innymi przez parę wodną znajdującą się w powietrzu. Dzięki temu efektowi mamy do czynienia z konwekcją, która jest wykorzystywana w klasycznych ogrzewaniach.
Na szczęście promieniowanie elektromagnetyczne nie jest pochłaniane w pełnym
zakresie temperatur. Do temperatury 24°C większość energii rozchodzi się w postaci
promieniowania. Od 25°C do 85°C większość energii pochłaniana jest przez parę
wodną znajdującą się w powietrzu. Mamy do czynienia z ogrzewaniem konwekcyjnym.
W zakresie temperatur 86°C do 120°C i 350°C do 400°C większość energii rozchodzi
się w postaci promieniowania elektromagnetycznego.
W tych zakresach temperaturowych, gdzie mamy do czynienia z energią w postaci
promieniowania, a nie konwekcji, pracują urządzenia grzewcze na podczerwień!
System grzewczy na podczerwień nagrzewa budynek i wszystko, co się w nim znajduje.
Energia zakumulowana jest w budynku, powietrze nagrzewa się od ciepłych ścian, podłogi, sufitu i mebli. Gdy wietrzymy pomieszczenia, to część energii ucieka wraz z powietrzem, ale jej większość pozostaje zakumulowana w budynku.
Mamy najwyższy komfort termiczny, gdyż temperatura w pomieszczeniu jest jednorodna.
Różnica pomiędzy podłogą lub sufitem wynosi najwyżej 1°C.
Temperatura komfortu termicznego człowieka wynosi 21,5°C. Do takiej temperatury
nagrzewamy pomieszczenia w których przebywamy. Oczywiście, w łazience może być wyższa temperatura, a w sypialni niższa.
Precyzyjna regulacja temperatury, obniża koszty ogrzewania.
Ogrzewanie tradycyjne grzeje powietrze w budynku, jest ono głównym nośnikiem
energii. Ściany są chłodniejsze od powietrza. Ciepłe powietrze zawiera dużo pary wodnej, która osadza się na chłodnych ścianach i powoduje ich zawilgocenie. Na wilgotnych ścianach zaczyna rosnąć grzyb.
Wystarczy tylko 4% zawilgocenie ścian, by spadł ich opór termiczny o 50%!
Niższy opór termiczny, to wyższe koszty ogrzewania. Dodatkowo, gdy wietrzymy
pomieszczenia, to tracimy bezpowrotnie energię zmagazynowaną w powietrzu.
Świeże powietrze trzeba ponownie nagrzać, by było nam ciepło. To znowu kosztuje.
Komfort termiczny jest fatalny, gdyż najcieplej jest pod sufitem,a w stopy jest chłodno.
Praktycznie nie ma możliwości precyzyjnego sterowania temperaturą, szczególnie przy ogrzewaniach akumulacyjnych.
Folie grzewcze pod panelami podłogowymi nie mogą przekraczać mocy 80W/m2.
Temperatura podłogi nie powinna przekraczać 24°C. Sterowanie ogrzewaniem
odbywa się decentralnie za pomocą termostatu z czujnikiem podłogowym.
Folie grzewcze sufitowe mają moc 140W/m2. Większa moc folii umieszczonych
w suficie uzasadniona jest wyższym oporem termicznym płyty gipsowo-kartonowej.
System grzewczy pracuje bardziej elastycznie. Temperatura emisji wynosi do 24°C.
Promienniki niskotemperaturowe pracują w zakresie temperatur od 86°C do 120°C.
Urządzenia grzewcze pracujące poniżej tych temperatur są płaskimi grzejnikami
elektrycznymi, które należą do ogrzewań konwekcyjnych.
Specjalną grupą promienników są promienniki wysokotemperaturowe pracujące
w zakresie temperatur 350°C do 400°C. Zastosowanie znajdują w obiektach przemysłowych, halach, magazynach, sklepach, kościołach, warsztatach itp.
Niestety rynek jest pełen dezinformacji co do elektrycznych urządzeń grzewczych
i możliwości ich zastosowania. Tylko niewielka część urządzeń czy instalacji grzewczych
należy do ogrzewań na podczerwień.
Często sprzedawcy podają, że płaski grzejnik elektryczny jest promiennikiem podczerwieni
i wprowadzają potencjalnego klienta w błąd. Ceną za zły zakup są wysokie koszty ogrzewania. Powstaje też fama, że promienniki nie zapewniają niższych kosztów ogrzewania. Czego jednak można się spodziewać po płaskim grzejniku elektrycznym.
Inna grupa sprzedawców poleca folie grzewcze o dużych mocach. Argumentem za takim
rozwiązaniem mają być niższe koszty samej instalacji grzewczej.
Prawidłowo wykonane ogrzewanie powierzchniowe podłogowe czy sufitowe, musi zajmować 80 % powierzchni, a temperatura emisji nie powinna przekraczać 24°C.
Musi się też zgadzać moc grzewcza dla danego pomieszczenia.
Jeżeli zmniejszymy wielkość ogrzewanej powierzchni, to automatycznie musimy podnieść temperaturę emisji do 30 i więcej stopni celsjusza. Inaczej pomieszczenie nie będzie dogrzane.
Tak wykonane ogrzewanie powierzchniowe nie będzie ogrzewaniem na podczerwień,
tylko zwykłym ogrzewaniem konwekcyjnym powierzchniowym z fatalnym komfortem
termicznym i wysokimi kosztami ogrzewania.
Najgorsze jest to, że takie rozwiązania wg sprzedawców są ogrzewaniem na podczerwień.
Jeżeli jest to niewiedza, to można to po części zrozumieć, ale jeżeli celowo okłamuje się
klienta, to już nie jest zabawne.
Są też firmy, które polecają folie grzewcze pod wylewki i przy okazji twierdzą, że robią ogrzewanie na podczerwień. Oczywiście znowu mamy do czynienia z ludźmi, którzy
robią ogrzewania akumulacyjne, które jest obok dmuchaw, najdroższą formą ogrzewania.
Nie ma też czegoś takiego jak folie grzewcze na podczerwień. Folia grzewcza jest tylko
źródłem energii, a o tym czy będzie to ogrzewanie na podczerwień decyduje wyłącznie
temperatura emisji źródła. Większość folii grzewczych stosowanych w Polsce ma
wysoką moc dochodzącą do 400 W/m2.
Folie grzewcze o dużych mocach nigdy nie pracują jako ogrzewanie na podczerwień.
Temperatura takich systemów grzewczych dochodzi do 50°C, a to sfera elektrycznych, powierzchniowych ogrzewań konwekcyjnych o fatalnym komforcie termicznym
i wysokich kosztach eksploatacji.
Ostatnio powstało dużo firm zajmujących się fotowoltaiką. Niektóre, aby poprawić atrakcyjność swojej oferty, mają też w swojej ofercie ogrzewania elektryczne.
Najczęściej w postaci folii grzewczych o dużych mocach, po to by system grzewczy wyszedł możliwie tanio.
Oczywiście wszystko pod „płaszczykiem” ogrzewań na podczerwień. Wyższe zużycie
energii tak wykonanych ogrzewań elektrycznych, ma zrekompensować instalacja
fotowoltaiczna. Tu klient płaci podwójnie. Zamiast energooszczędnego ogrzewania na podczerwieńo wysokim komforcie użytkowania, otrzymuje ogrzewanie powierzchniowe konwekcyjne,
które charakteryzuje się wysoką temperaturą emeisji i fatalnym komfortem termicznym.
Dodatkowo, jeżeli w podłodze zostaną zamontowane folie grzewcze o mocy powyżej 80W/m2, to podłoga prędzej, czy później się rozpadnie, a firma produkująca panele
podłogowe nie uwzględni gwarancji!
Wyższa moc zainstalowana i wyższe zużycie energii, to także konieczność zainstalowania
większej instalacji fotowoltaicznej. Koszt jednego kilowatopika paneli fotowoltaicznych
wynosi 4 do 5 tysięcy złotych. Więc tłumaczy się klientowi, że instalacja musi być duża, aby pokryła zużycie energii systemu grzewczego.
Najlepiej 10 kWp!
Za wszystko zapłaci klient, któremu wmawia się, że zaoszczędził nie wiadomo ile
pieniędzy. Firma zarabia krocie, a klient zamiast oszczędności ma wyższy kredyt do
spłacenia.
Wybór należy do klienta. Niestety, zawiedzeni klienci będą zniechęcać innych potencjalnych inwestorów do zakładania ogrzewań na podczerwień, bo są one drogie
w eksploatacji. Problem leży w tym, że sami mają zwykłe ogrzewanie elektryczne i są
święcie przekonani, że ktoś im założył ogrzewanie na podczerwień.
Wiedza o tym, czym się jeden system różni od drugiego jest bardzo uboga,
a pole do popisu dla różnych instalatorów olbrzymie.
www.enerbau.pl
tureqt0
My od niedawna mamy panele na podczerwień , rzeczywiście świetne rozwiązanie i ekologiczne
I bardzo fajnie. U nas też panele i ja od dawna chwalę to rozwiązanie. mega funkcjonalne i fajnie się to używa. I jest ciepło.
Enerbau
https://www.youtube.com/watch?v=MUZLh248hoc