Ogrzewanie na ekogroszek stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Jego zwolennicy chwalą sobie, że paliwo to jest tańsze np. od gazu. Ekogroszków jest jednak tyle ile producentów i importerów, a do tego każdy z jakimś ozdobnym certyfikatem. Jak dobrze wybrać, by nie zniszczył kotła i instalacji kominowej? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie komina?
Jak wybrać kocioł na ekogroszek
Zaletą kotłów na ekogroszek jest mała pracochłonność przy obsłudze. Użytkownik wsypuje paliwo do zasobnika, a automatyka kotła steruje, aby właściwa ilość trafiła na czas do palnika retortowego.
– Wybierając kocioł warto zwrócić uwagę na doświadczenia danego producenta, oferowany serwis i gwarancję – mówi Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich. By instalacja działała prawidłowo należy wprowadzić odpowiednie parametry nastawcze kotła rekomendowane przez producentów, takie jak czas podawania, odstępy między wyrzutami, ilość powietrza i prędkość dmuchawy. Kluczowe jest ustawienie temperatury na kotle. By paliwo było prawidłowo spalane, a kocioł i instalacja kominowa działały bez problemów, temperatura minimalna powinna wynosić ok. 55°C.
Przeczytaj też: Dlaczego palenie śmieciami to głupota i jakie kary za to grożą
Jak wybrać komin do opalania ekogroszkiem
Szczególnej staranności należy dołożyć do doboru komina. Priorytetem jest zapewnienie takich warunków pracy, aby wewnątrz komina nie następowało zjawisko kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Komin musi pracować „na sucho” tj. w procesie spalania uzyskać wysoką temperaturą spalin, dzięki czemu ciąg termiczny szybko usunie spaliny na zewnątrz. Aby dokonać prawidłowego wyboru warto skorzystać z programów doboru komina oferowanych przez renomowanych producentów.
– Ze względu na to, że ekogroszek jest paliwem produkowanym z wysokokalorycznego węgla kamiennego lub brunatnego o niskiej zawartości siarki, wody i substancji niepalnych wskazane jest stosowanie systemów kominowych wykonanych ze stali 1.4404. W przypadku kominów dwuściennych izolowanych wymóg ten odnosi się do rdzenia – rury wewnętrznej – mówi Robert Kawa, doradca techniczny w firmie MK Żary.
Stal 1.4404 (316L, X2CrNiMo17-12-2) należy do grupy stali nierdzewnych kwasoodpornych o strukturze austenitycznej, dlatego sprawdza się w wysokich temperaturach w środowisku kwaśnych spalin. W przypadku komina do kotła na ekogroszek warunkiem jego prawidłowego funkcjonowania jest zapewnienie pracy na sucho bez wykraplania się kondensatu.
– By komin pracował prawidłowo musi mieć właściwie dobraną wysokość i powierzchnię przekroju, co gwarantuje powstanie odpowiedniego ciągu. W przypadku zbyt małego przekroju – ciąg może być zbyt słaby, a opór przepływu za duży. Można także przewymiarować przekrój komina, wówczas ciąg będzie za mały, a spaliny będą się szybko wychładzać – informuje Robert Kawa.
Dowiedz się też: Jak poprawić ciąg w kominie
Istnieje również możliwość wykorzystania kominów murowanych - stosuje się wówczas odpowiednio dobrane wkłady kominowe.
– Elastyczność w dostosowaniu się do różnorodnych przekrojów kominów murowanych uzyskujemy poprzez posiadanie w ofercie wkładów o przekrojach: kołowym, owalnym i prostokątnym. Lekkość wkładu kominowego i niska bezwładność cieplna, dzięki której szybko się nagrzewają, to ich kolejne atuty - dodaje Robert Kawa.
W przypadku braku możliwości poprowadzenia komina wewnątrz budynku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów dwuściennych, izolowanych, które mogą być zastosowane jako samodzielne kominy zewnętrzne. – Takie rozwiązanie pozwala na ustawienie urządzenia grzewczego w dowolnym miejscu w obiekcie, bo komin prowadzi się na zewnątrz, montując go przy ścianie – zauważa Robert Kawa.
Jak mądrze kupować ekogroszek, by nie zagrażał naszemu kotłowi i instalacji kominowej?
Kupno ekogroszku to bardzo trudne zadanie. – Gdybyśmy szukali złego ekogroszku to okaże się, że takiego w handlu nie ma. Każdy jest wysokiej jakości i ekologiczny, ma jakiś certyfikat i protokół z badań – mówi Piotr Pacyna. Jak zatem w gąszczu ofert wybrać najlepszy ekogroszek?
– Porównując warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak wartość opałowa, zawartość popiołu, siarki i wilgoci. Wartość opałowa powinna być wysoka, zaś zawartość popiołu, siarki i wilgoci – niska – dodaje. Unikajmy „okazyjnych” zakupów. Decydujmy się na ten ze sprawdzonych składów opałowych.
Pamiętajmy, że wyłącznie zachowanie właściwych warunków eksploatacji pozwoli nam w pełni korzystać z udogodnień, jakie niesie z sobą ogrzewanie na ekogroszek.
waldemar72
Witam! Jakie skutki może mieć podłączenie kotła na groszek pod stare wyjścia w kominie po piecu gazowym? Zaznaczę, że obecne wyjście to 150mm, a wg. wymagań kotła na groszek potrzebuję 250mm. Ktoś kiedyś miał takie problem?
Enerbau
Tu sobie Redakcja pozwoliła na strzał w kolano
Tylko cieplni troglodyci propagują ogrzewanie węglem kamiennym!. Co innego, gdy nie ma innej możliwości ogrzewania w starszych budynkach, a co innego proponować tak archaiczne systemy
grzewcze do nowo budowanych domów!
Miasta i gminy walczą ze smogiem związanym ze spalaniem paliw stałych, a tu reklamuje się cieplne średniowiecze! Wstyd!!!
Tomasz_Brzeczkowski
Dlaczego ogrzewanie węglem jest tak drogie?
Podstawową przyczyną tak dużych rachunków za ogrzewanie węglem jest bardzo mała sprawność systemów na paliwa stałe w warunkach domów czy mieszkań.
Najmniejsze kotły spalają minimum niecałe 0.7kg/h czyli 15kg/dobę. Kotły na paliwa stałe proponowane są do domów projektowanych, przez ludzi o małej wiedzy i zerowej kulturze budowlanej. Takie domy są zawsze fatalnie izolowane, co wydłuża okres grzewczy. W domach źle zbudowanych ( z kotłownią na paliwo stałe) okres grzewczy nierzadko wynosi 160 a nawet 170 dni. Oznacza to, że minimalne zużycie wynosi aż 2.4 tony rocznie!!! To prawie 20 000kWh.
Przeciętnie zbudowany dom 120m2 z odzyskiem ciepła z wentylacji, potrzebuje do 3500kWh .
Jak widać sprawność ogrzewania paliwami stałymi to 15 % w najlepszych przypadkach 20%
Niestety są zwykli oszuści, którzy podają koszt wytworzenie kWh przy maksymalnym obciążeniu i odbiorze ciepła z kotłowni jako koszt ogrzewania. Jeżeli ktoś porównuje koszy kWh jako koszt ogrzewania to albo jest oszustem, albo zwykłym ciemniakiem.
Jarecki79
No cóż T.B. zero wykształcenia, walczy z uczelniami, toteż głupie teksty i beznadziejnie głupie liczenie...
Nie dziwi, bo przecież się nie zna. Trzeba być wyjątkowo ......, aby podawać,że to sprawność 15 czy 20%, pokazuje to zresztą tak mądre liczenie, co ja piszę o liczeniu, to wymyślanie cyferek.
Skąd wziąłeś takie absurdy jak minimalne spalanie 0,7kg/h....
jak u mnie latem w starym domu, dużym kotle przy prysznicu na 4osoby potrafi wyjść w widełkach 4-5kg/24h a są tacy, którzy z lepiej wykonaną instalacja, mniejszym kotłem potrafią się zmieścić w 2kg/24h (na dobę a nie godzinę)
Tomasz_Brzeczkowski
No cóż T.B., zero wykształcenia walczy z uczelniami, toteż głupie teksty i beznadziejnie głupie liczenie...
Nie dziwi, bo przecież się nie zna. Trzeba być wyjątkowo ......, aby podawać,że to sprawność 15 czy 20%, pokazuje to zresztą tak mądre liczenie, co ja piszę o liczeniu, to wymyślanie cyferek.
Skąd wziąłeś takie absurdy jak minimalne spalanie 0,7kg/h....
jak u mnie latem w starym domu, dużym kotle przy prysznicu na 4osoby potrafi wyjść w widełkach 4-5kg/24h a są tacy, którzy z lepiej wykonaną instalacja, mniejszym kotłem potrafią się zmieścić w 2kg/24h (na dobę a nie godzinę)
Jak może Pan tak pisać: zero wykształcenia NIECH PAN UDOWODNI, ŻE KOMUKOLWIEK POLECIŁEM KOCIOŁ NA PALIWA STAŁE.
co ja piszę o liczeniu, to wymyślanie cyferek Pan chce mi napisać, że n ie jest możliwe by dom wolnostojący spalił 2.4 tony węgla?
Nie da się pogodzić wiedzy, rozumu i odgrzewania paliwami stałymi, dlatego nie dziwi mnie, że Pan nie rozumie nic z tego co piszę.
Jarecki79
Słuchaj ciemniaku spod budki z tanim piwem.
Już raz na innym forum te debilizmy były prostowane, więc mądry człowiek, by prawie tego samego posta drugi raz nie pisał.
Zacytuję jednak, coś "mądra" głowo napisał 19.03.2015:
150m2 dom z wentylacją z odzyskiem ciepła to maksymalnie 5000kWh. Najmniejszy kocioł to 0.62kg /h czyli 15kg/dobę x 160 dni... to prawie 2.5 tony.
to 19000kWh
sprawność systemu 25%!!!
Asolt Ci odpowiedział:
Szybkie liczenie, głupie liczenie, praktyka nie potwierdza tak małej sprawnosci kotłów na paliwo stałe i systemu grzewczego. Skąd Pan wziął te 19000 kWh, byla co prawda mowa o 19 kW ale obciązenia cieplnego, jak Pan z tego wyliczył 19000 kWh tego nie wie nikt.
a osoba paląca w kotle na ekogroszek dodała:
Zajrzyj na moją stopkę. Tam jest wcale nie taki najmniejszy kocioł - 17 kW z palnikiem 25 kW. I potrafi spalić po 6 kilo na dobę w obecnych warunkach ( nocami mrozik 2 - 3 stopnie, dzionki w miarę ciepłe, kocioł grzeje budynek i CWU ). Na godzinę mu wychodzi od 0,1 kg do 0,6 kg. Dodatkowo - te Twoje 2,5 tony na przykład Jareta ( dość popularny ostatnio wobec braku zim - słaby i tani węgielek ) to nie 19, ale 15 kkWh. W domu o jakim piszesz takiego Jareta w warunkach ostatnich 2 zim pali się 2 tony - wraz z przygotowaniem CWU. 12 kkWh na CO i CWU. I teraz licz sprawność - o ile potrafisz. Zresztą - to temat o kotłach na paliwo stałe. Po co brzęczysz o czymś o czym pojęcia nie masz?
Więc po co Brzęczysz, jak nie masz o tym bladego pojęcia?
Tomasz_Brzeczkowski
Szanowny Panie, może Pan się na tym nie zna, ale kotłownia potrafi zużyć 2.4 tony ekogroszku rocznie. Proszę więc nie pisać, że myśląca osoba może uważać to za tanio!.
Poza tym kotłownia na ekogroszek drogo ogrzewa wodę i nie chłodzi latem. Poza tym bardzo drogo kosztuje instalacja.
droga instalacja
żaden komfort ( nie ma chłodzenia)
wysokie rachunki
obsługa
GDZIE PAN MA JEDNĄ ZALETĘ?
Maniak
Dlaczego ogrzewanie węglem jest tak drogie?
Przeciętnie zbudowany dom 120m2 z odzyskiem ciepła z wentylacji, potrzebuje do 3500kWh .
Jak widać sprawność ogrzewania paliwami stałymi to 15 % w najlepszych przypadkach 20%
Jaki dom ma Pan na myśli pisząc "przeciętnie" zbudowany?
Tomasz_Brzeczkowski
Każdy dom katalogowy (nawet najtańszy projekt gotowca) z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepłą.
Robiąc instalację taniej niż Pan Jarecki zmniejszę opłaty minimum 2x a przeważnie jest to 3 czy więcej razy.
Maniak
Każdy dom katalogowy (nawet najtańszy projekt gotowca) z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepłą.
Robiąc instalację taniej niż Pan Jarecki zmniejszę opłaty minimum 2x a przeważnie jest to 3 czy więcej razy.
Rozumiem, że poprzez wyrzucenie centralnego i zastąpienie go inverterem wraz z grzejnikami elektrycznymi. I wm. Tylko wtedy grzejniki elektryczne grzałby zadaniowo a nie cały czas bo inaczej to raczej nie widzę aby wyszło to taniej. Inwerter weźmie w zimie koło 1kW. I jeszcze jakiej mocy na dom 120 m dać taki inwerter, chyba z 4 kw.
Tomasz_Brzeczkowski
Nawet bez inwertera
120m2 x 30kWh = 3600kWh ostania FV 0.53 zł = 1900zł
Ile kWh prądu zużyje kocioł węglowy ( bo zużywa 3kWh dziennie prądu ) + 2400 kg ekogroszku z przywiezieniem.
Proszę nie liczyć własnej pracy, bo to by kosmos wyszedł.
Co do inwertora... mniejsze niż 3.5kW kanałówki jak na razie nie występują.
Maniak
Nawet bez inwertera
120m2 x 30kWh = 3600kWh ostania FV 0.53 zł = 1900zł
Ile kWh prądu zużyje kocioł węglowy ( bo zużywa 3kWh dziennie prądu ) + 2400 kg ekogroszku z przywiezieniem.
Proszę nie liczyć własnej pracy, bo to by kosmos wyszedł.
Co do inwertora... mniejsze niż 3.5kW kanałówki jak na razie nie występują.
Tak czy inaczej inwerter 3,5 kW wydajności grzewczej ma w instrukcji zapisane ogrzewanie powierzchni do 40m2. Teraz pytanie do jakich parametrów cieplnych budynku to się odnosi. Bo licząc najprościej to wyszłoby, że dla domu 120 m2, przeciętnego potrzeba nam inwertera o mocy grzewczej około 10 Kw.
ja jednak dalej nie mogę zrozumieć, że samo założenie wm do spartolonego domu spowoduje, że zużyjemy max 3600 kwh.
Tomasz_Brzeczkowski
Ja stosuję 3.5kW inwerter do 150m2.
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_67f0a1485348b569b6a539eec17669307ef98d60.jpg
http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_bd92155580d7d5b2e613156333bb78daecd72a79.jpg
jak tu.
Nawet niech chodzi na 50% to daje 42kWh dziennie czyli 6700kWh w sezonie grzewczym a w domu 150m2 z WM z odzyskiem ciepła potrzeba 4500kWh .
mam nowy dom zbudowany z porothermu, kryty dachówą ceramiczną,
dobrze zaizolowany, okna o niskim współczynniku przemarzania, 50 m2
podłogówki (żałuję, ze nie więcej bo podłogówka chodzi na niskich
temperaturach 35-40 oC a więc zużywa mniej paliwa i daje dużo ciepła)
w domu w dzień temperatura 22-23 oC, noc 21 oC, plus gorąca woda
24h, dziennie zuzywam 21 kg groszku, czyli ok 650 KG miesięcznie (w
cieplejszych okresach 15-18 kg dziennie), w lato na ogrzanie wody
miesięcznie zużywam ok 100 KG (bojler 120 l)
zajęło mi dwa miesiące żeby dojść do takich ustawień, które dają
odpowiednią temperaturę w domu i małe zużycie, na początku, jak
jeszcze nie rozgryzłem pieca palił nawet ok 35 kg dziennie (czyli
ponad tonę na miesiąc)
jeśli masz dobrą izolację to więcej niz 4 tony nie spalisz Prawda, że masochista!
Jarecki79
Szanowny Panie, może Pan się na tym nie zna, ale kotłownia potrafi zużyć 2.4 tony ekogroszku rocznie.
W jakim domu?
Może zużyć 5ton, może zużyc 3tony, może zużyć 2tony
W dodatku jeszcze czego? węgla 21,5MJ, 24MJ, 26MJ czy 28,5MJ...
Widzisz jak g..wno wiesz, czy nadal nie widzisz?
Wiesz, w domu ogrzewanym czystym prądem można płacić nawet po 5tysięcy zł/miesiąc, węglem będzie co najmniej 3razy taniej...
o takie jest Twoje pisanie pisarzyku od siedmiu boleści
Maniak
zgodzę się, że 4 tony ekogroszku i jeszcze palenie latem to trzeba być masochistą. co do invertera 3,5 kw mocy grzewczej to zakładam, że pracując na 50% wydajności zjada około 500-600W. Rozumiem, że dajmy mamy 6 pomieszczeń w domu to mniejsze powinien dogrzewać w miarę a jak jest większy salon z otwartą kuchnią to raczej nie wydoli z jednym nawiewem. 2 nawiewy też wiele nie dadzą skoro strumień powietrza tylko zostanie podzielony o dodatkowy wylot. Tak czy inaczej za żadne skarby nie grzałbym wody węglem w lecie! szok
Maniak
Szanowny Panie, może Pan się na tym nie zna, ale kotłownia potrafi zużyć 2.4 tony ekogroszku rocznie.
W jakim domu?
Może zużyć 5ton, może zużyc 3tony, może zużyć 2tony
W dodatku jeszcze czego? węgla 21,5MJ, 24MJ, 26MJ czy 28,5MJ...
Widzisz jak g..wno wiesz, czy nadal nie widzisz?
Wiesz, w domu ogrzewanym czystym prądem można płacić nawet po 5tysięcy zł/miesiąc, węglem będzie co najmniej 3razy taniej...
o takie jest Twoje pisanie pisarzyku od siedmiu boleści
Dlatego bardzo chciałbym zobaczyć realny przykład udokumentowany czymkolwiek gdzie z domu "przeciętnego" czy inaczej durszlakowego zrobiono dom 120m2 zużywający 3600 kwh instalując w nim inwerter, wm z odzyskiem ciepła oraz grzejniki elektryczne a wyrzucając centralne!
może ktoś jest odważny pójść w taki eksperyment ? wtedy wszystko byłoby jasne
Jarecki79
. Tak czy inaczej za żadne skarby nie grzałbym wody węglem w lecie! szok
To już indywidualna kwestia. Sam też nie grzeję, bo nie pozwala mi na to moja stara instalacja.
Jest jeden użytkownik 12kW z domem 165m, gdzie mieści się w 2kg/24h, ale latem też nie korzysta, woli grzałkę.
Inni grzeją i przy prysznicu jest sporo osób mieszczących się w 2-3kg/24h, jak wykorzystasz np. nasz polski jaret 21,5MJ, gdzie w zależności od regionu cena jest w okolicy 580-620/1t, to sens jest.
Wychodzi podobnie lub minimalnie taniej i nie pilnujesz godzin jak przy grzałce z tanią taryfą. Plus jest jeszcze taki, że nie wykrapla się w wymienniku i nie wychodzą rdzawe naloty postojowe.
Co do obsługi to zasyp wychodzi raz na średnio 6tygodni i wówczas wysypiesz też popiół, zatem 2 zatankowania w okresie letnim (maj-początek września) i od biedy 3opróżnienia popielnika. Jakieś 300kg wystarczy na ok.3m-ce.
Wszystko kwestia konkretnego domu, konkretnej osoby i najważniejsze jest dobre wykonanie instalacji.
Tomasz_Brzeczkowski
1m3 wody do 55st.C to 8 zł zasobnikiem z pompą ciepła zimą. latem taniej . to 1500litrów wody prysznicowej.
bachus
Nawet bez inwertera
120m2 x 30kWh = 3600kWh ostania FV 0.53 zł = 1900zł
Ile kWh prądu zużyje kocioł węglowy ( bo zużywa 3kWh dziennie prądu ) .
Ciekawe to zużycie prądu przez kocioł. jeżeli jest pompka 60W i nawet niech zapitala przez 24 godziny ( a zapitala średnio 10 godzin na dobę) to mnie wyhodzi 1,44kWh na dobę, lub to co w nawiasie 0,6kWh. A jak ktoś ma wstręt do prawidłowego policzenia to wypisuje głupoty.
bachus
1m3 wody do 55st.C to 8 zł zasobnikiem z pompą ciepła zimą. latem taniej . to 1500litrów wody prysznicowej.
Ciekawe czym i jak długo to jest grzane!!!
Dawid31
Paliłem kiedyś ekogroszkiem ale ze względu na ekologie postanowiłem przejść na pellet i już tak drugi rok opalam.
Enerbau Tanie Grzanie
ze względu na ekologie postanowiłem przejść na pellet i już tak drugi rok opalam.
Nie do wiary! Proszę napisać coś więcej o tym, jak to jest Pan zadowolony.
.
romuald
@Dawid31 Też przeszedłem na pellet i to z podobnych powodów. Czystszy jest niż ekogroszek. Mam zresztą kocioł zgazujący kombi pellet-drewno, więc nawet jak mi się pellet skończy, to mogę drewnem dopalić.
morten22
Bardzo ciekawy artykuł. Ja używam pieca z Gizexu na ekogroszek już od prawie dwóch lat i bardzo sobie chwalę. Sprawdza się naprawdę dobrze i całkiem nieźle grzeje. Myślę, że była to dobra inwestycja.
Morgana
Moja znajoma posiada domki do wynajęcia, ogrzewa je właśnie piecem na ekogroszek i szczerze mówiąc grzeje to niesamowicie. Koszt takiego ogrzewania nie jest wysoki w porównaniu i innym rodzajem opału. W takich piecach idzie dużo mniej paliwa a co za tym idzie koszty są dużo mniejsze.
sergii
Cześc, buduję ten dom http://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-figo-de73/ . Jestem na etapie fundamentów, możecie mi powiedzieć jakie ogrzewanie byście zastosowali dla takiego domu ?
Enerbau Tanie Grzanie
sergii, Tobie oczywiście proponujemy ecogroszek Spamerom takim jak Ty ,nie można nic innego proponować Nie jesteś w stanie ogarnąć , że są inne, tańsze ogrzewania.
.
bachus
Cześc, buduję ten dom ... możecie mi powiedzieć jakie ogrzewanie byście zastosowali dla takiego domu ?
Oczywiście te najtańsze, to te na prąd. Liczyć nie umiesz?
PleszewskieKotly
Wybór systemu grzewczego uzależniony jest od kilku czynników,więc może podaj więcej szczegółów i wtedy doradzimy,coś co faktycznie będzie wydajne i oszczędne. Właśnie tym zajmujemy się na co dzień.
karoka65
Tu już tylko reklama za reklamą, sami zadowoleni tylko że z tego co sami sprzedają
Komu uda się coś ustrzelić ? hehe
Tomasz_Brzeczkowski
Tu już tylko reklama za reklamą, sami zadowoleni tylko że z tego co sami sprzedają
Komu uda się coś ustrzelić ? hehe
Kto by to kupił gdyby nie oszustwa?
Jeżeli w domu (nawet starym z cegły) utrzymanie komfortowej temperatury i 200 litrów ciepłej wody dziennie przekroczy 2500 zł za rok, to instalacja jest źle zaprojektowana i wykonana.
karoka65
Tu już tylko reklama za reklamą, sami zadowoleni tylko że z tego co sami sprzedają
Komu uda się coś ustrzelić ? hehe
Kto by to kupił gdyby nie oszustwa?
Jeżeli w domu (nawet starym z cegły) utrzymanie komfortowej temperatury i 200 litrów ciepłej wody dziennie przekroczy 2500 zł za rok, to instalacja jest źle zaprojektowana i wykonana.
Widzisz ja mam stary poniemiecki dom ( 135m2 ), trochę zaizolowany bo chęć dobrej izolacji i pracami z tym związanymi ( zrujnowanie kompletne tego co jest ) nie zrekompensowałaby się za mojego życia, ciepła woda cały rok bez ograniczeń, kosztuje mnie to około 1750pln rocznie.
Grzeję kotłem podajnikowym RBR-Ekouniwersal 12kW, link w stopce, można zajrzeć w statystyki które są dostępne w sterowniku.
Jaki nakład prac a przede wszystkim kosztów musiałbym ponieść żeby być jeszcze bardziej eko ?
Kompletna ruina domu ? ile gruntowa termomodernizacja ? 50? 70? 100 tysięcy ?
kolejne ze 30 czy 40 na pompę ciepła ?
Trzeba może patrzeć trochę szerzej na rzeczywistość a nie tylko patrzeć żeby pańska sakiewka była pełna, rzucać tymi samymi sloganami po forum.
Ludzie mają swoje głowy i potrafią sobie policzyć co mu się z danej sytuacji bardziej opłaca i żaden forumowy szaman nie wciśnie im kitu że w imię trochę bardziej eko ma się ktoś zakopać w długi na całe życie.
Tomasz_Brzeczkowski
Tu już tylko reklama za reklamą, sami zadowoleni tylko że z tego co sami sprzedają
Komu uda się coś ustrzelić ? hehe
Kto by to kupił gdyby nie oszustwa?
Jeżeli w domu (nawet starym z cegły) utrzymanie komfortowej temperatury i 200 litrów ciepłej wody dziennie przekroczy 2500 zł za rok, to instalacja jest źle zaprojektowana i wykonana.
Widzisz ja mam stary poniemiecki dom ( 135m2 ), trochę zaizolowany bo chęć dobrej izolacji i pracami z tym związanymi ( zrujnowanie kompletne tego co jest ) nie zrekompensowałaby się za mojego życia, ciepła woda cały rok bez ograniczeń, kosztuje mnie to około 1750pln rocznie.
Grzeję kotłem podajnikowym RBR-Ekouniwersal 12kW, link w stopce, można zajrzeć w statystyki które są dostępne w sterowniku.
Jaki nakład prac a przede wszystkim kosztów musiałbym ponieść żeby być jeszcze bardziej eko ?
Kompletna ruina domu ? ile gruntowa termomodernizacja ? 50? 70? 100 tysięcy ?
kolejne ze 30 czy 40 na pompę ciepła ?
Trzeba może patrzeć trochę szerzej na rzeczywistość a nie tylko patrzeć żeby pańska sakiewka była pełna, rzucać tymi samymi sloganami po forum.
Ludzie mają swoje głowy i potrafią sobie policzyć co mu się z danej sytuacji bardziej opłaca i żaden forumowy szaman nie wciśnie im kitu że w imię trochę bardziej eko ma się ktoś zakopać w długi na całe życie.
Ile kWh prądu zużywa kocioł rocznie? Jak chłodzi latem? Ile latem 200l cwu dziennie?
A dobra pompa ciepła na dom 150m2 kosztuje 6000zł brutto Instalacji 3000zł. Ceny brutto 23% - a gruntowych pomp, które są drogie, bardzo mało efektywne, nie wykorzystują technologii inwertorowych i nie chłodzą!!! - nie stosuje się od 20 lat, no chyba, że dla kogoś się czas zatrzymał.
SUSPENSER
Ciekawe czy TB podpisałby umowę z karoka65 na wymianę systemu grzewczego wg tej oferty ?
"A dobra pompa ciepła na dom 150m2 kosztuje 6000zł brutto Instalacji 3000zł. Ceny brutto 23%"
z zastrzeżeniem, że jeśli instalacja zostanie "źle zaprojektowana i wykonana" to wykonawca TB zwróci jej koszt.
Warunkiem określającym jakość doboru i wykonania instalacji byłoby to co TB napisał wcześniej:
"Jeżeli w domu (nawet starym z cegły) utrzymanie komfortowej temperatury i 200 litrów ciepłej wody dziennie przekroczy 2500 zł za rok, to instalacja jest źle zaprojektowana i wykonana."
bachus
Ciekawe czy TB podpisałby umowę z karoka65 na wymianę systemu grzewczego wg tej oferty ?
Wiele miesięcy temu ja też, jak i wielu innych proponowaliśmy to samo Brzeczkowskiemu. Niestety biedak przestraszył się konsekwencji nie dotrzymania umowy, bo te były by dotkliwie finansowe. Tak, ze nie naciskaj na takie propozycje bo facet jest cienki jak ... Natomiast gęba pełna frazesów.
paw3leek
Szanowny Panie, może Pan się na tym nie zna, ale kotłownia potrafi zużyć 2.4 tony ekogroszku rocznie.
W jakim domu?
Może zużyć 5ton, może zużyc 3tony, może zużyć 2tony
W dodatku jeszcze czego? węgla 21,5MJ, 24MJ, 26MJ czy 28,5MJ...
Widzisz jak g..wno wiesz, czy nadal nie widzisz?
Wiesz, w domu ogrzewanym czystym prądem można płacić nawet po 5tysięcy zł/miesiąc, węglem będzie co najmniej 3razy taniej...
o takie jest Twoje pisanie pisarzyku od siedmiu boleści
Alez Pan rzucil kwote 5tys. Miesiecznie za
Prad?? Jak doradca nawet i od kotłów CO moze plesc takie glupoty;)
To zuzycie to chyba roczne albo miesieczne w duzym bloku gdzie mieszka z 100-130 rodzin!!! I jakim cudem ktos moze zuzywac tak malo wegla czy peletu? Dom 50m2??
No chyba ze pali jak wiekszosc ludzi . wiosna latem ciepla jesienia cwu grzeje poprzez rozpalenie na 30min/1h na wode.
W zimie przy cieplejszych przejsciowych temp zaczyna palic wieczorem
A w nocy to juz coraz zimniej, u mnie tak robia (w domu) i lekka ręką idzie 2tony wegla, do tego jeszcze drewno kupic trzeba, jakos rozpalic.
I mialu troche tez.
Komfort??? Hm czasem bywam u rodzicow po ok 1tyg. I ani to fajne ani zdrowe, temp na kotle 60 stopni jak grzeja non stop to za goraco jak robia w grzaniu przerwy to skoki temp spore i odczuwalne.
Komfort zerowy chyba ze ktos jest cieplolubny.
Jakby nowoczesne kotly byly tak dobre to i sam bym w domu zalozyl.
Ale ja nie lubie goraca. 21stopni codziennie przez caly rok to max.
Jak doradzi mi Pan kociol na ktorym moge ustawic sobie 21stopni i taka temp bedzie przez caly rok, moge palic codziennie, woda mi wystarcz do 45stopni, a i zuzycie peletu max 2tony na rok.
Taki piec wezme.
Tomasz_Brzeczkowski
Ciekawe czy TB podpisałby umowę z karoka65 na wymianę systemu grzewczego wg tej oferty ?
"A dobra pompa ciepła na dom 150m2 kosztuje 6000zł brutto Instalacji 3000zł. Ceny brutto 23%"
z zastrzeżeniem, że jeśli instalacja zostanie "źle zaprojektowana i wykonana" to wykonawca TB zwróci jej koszt.
Warunkiem określającym jakość doboru i wykonania instalacji byłoby to co TB napisał wcześniej:
"Jeżeli w domu (nawet starym z cegły) utrzymanie komfortowej temperatury i 200 litrów ciepłej wody dziennie przekroczy 2500 zł za rok, to instalacja jest źle zaprojektowana i wykonana." Przecież od 26 lat wykonuję. każdy wie ile najwyżej zapłaci.
U nas mało kto zna się na instalacjach, bo nigdzie tego nie uczą. Podstawowym błędem jaki robią instalatorzy jest montaż centralnego ogrzewania (ogrzewanie hydrauliczne jest kompletnym brakiem jakiejkolwiek wiedzy o temacie to biznes i szkodnictwo), drugi błąd to wykonywanie instalacji bez rekuperacji w wentylacji.
Takie rzeczy jak umieszczanie grzejników pod oknem, termostatów w górnej części, czy drabinek w łazienkach, to już trudno nazwać błędem, to wina wypranego mózgu.
SUSPENSER
Ciekawe czy TB podpisałby umowę z karoka65 na wymianę systemu grzewczego wg tej oferty ?
"A dobra pompa ciepła na dom 150m2 kosztuje 6000zł brutto Instalacji 3000zł. Ceny brutto 23%"
z zastrzeżeniem, że jeśli instalacja zostanie "źle zaprojektowana i wykonana" to wykonawca TB zwróci jej koszt.
Warunkiem określającym jakość doboru i wykonania instalacji byłoby to co TB napisał wcześniej:
"Jeżeli w domu (nawet starym z cegły) utrzymanie komfortowej temperatury i 200 litrów ciepłej wody dziennie przekroczy 2500 zł za rok, to instalacja jest źle zaprojektowana i wykonana." Przecież od 26 lat wykonuję. każdy wie ile najwyżej zapłaci.
Więc taka umowa nie stanowi problemu jak rozumiem ?
A może ze mną Pan taką chce podpisać i u mnie tych cudów dokonać ?
Czekam na ofertę i wzór umowy na @ ...
PleszewskieKotly
Widzę,że wątek dotyczy poniekąd wyboru kotła na ekogroszek,więc akurat pod tym względem będziemy mogli pomóc i doradzić,zajmujemy się tym na co dzień,posiadamy niezbędne doświadczenie.