Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe

Maty kapilarne zapewniają ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe zainstalowane
w podłodze, na ścianach lub suficie.


Większość inwestorów w trakcie użytkowania budynku dochodzi do wniosku, że dom mógłby być tańszy w utrzymaniu oraz bardziej komfortowy. Niestety często jest już za późno na zmiany.
W przypadku mat kapilarnych nie ma tego problemu, bo nie muszą być zainstalowane pod posadzką czy tynkiem, ale np. za ścianką gipsową (w przeciwieństwie do np. ogrzewania podłogowego).
maty kapilarne kładzione na suficie
Należy przypomnieć najważniejszą regułę dotyczącą ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego pomieszczeń: czym większa powierzchnia wymiany ciepła, tym niższe koszty eksploatacji oraz wyższy komfort użytkowania obiektu. Podczas projektowania chłodzenia (a zarazem ogrzewania) za pomocą mat GeoTherm należy pamiętać, aby:

  • całkowita powierzchnia mat stanowiła min. 80% powierzchni użytkowej pomieszczenia, montowanie mat kapilarnych
  • projektować obwody o powierzchni maksymalnej mat - 20 m²,
  • projektować maty o jednakowej długości - ważny jest jednakowy opór hydrauliczny maty na całej szerokości strefy.

Maty kapilarne można instalować wykorzystując podłogi, ściany oraz sufity (również skośne lub zaokrąglone).
W łazienkach i ciągach komunikacyjnych maty powinny być umieszczone w podłogach, w sypialniach - w sufitach i skosach. Natomiast pokoje dzienne i kuchnie mogą mieć kapilary zainstalowane na dowolnych powierzchniach w zależności od rodzaju podłogi, ustawienia mebli oraz upodobań inwestora. Szczególnie ważne jest umieszczanie systemów chłodząco-ogrzewających nad łóżkami w sypialniach. Wpływa to na nasze samopoczucie, ponieważ nasz organizm odbiera taki sposób ogrzewania jako najbardziej naturalny.

Poddasza izolowazespół chłodzącyne są najczęściej za pomocą wełny mineralnej, która nie chroni przed nadmiarem ciepła. Należy pamiętać, że żaden materiał izolacyjny o niskiej gęstości nie spełnia takiej funkcji. Rozgrzany przez słońce dach wraz z poddaszem oddaje ciepło w nocy, co przy temperaturze wyższej niż 23-24ºC nie jest komfortowe i powoduje, że wiele osób ma problemy ze spaniem. Problem rozwiązuje zastosowanie maty kapilarnej, która jest zasilana chłodnym czynnikiem przez zespół chłodzący pompy ciepła lub wytwornicę wody lodowej. Powoduje to stałe odprowadzanie nadmiaru ciepła z powierzchni sufitów sypialni i zapobieganie przegrzewaniu pomieszczeń.


Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: GeoTherm

Polecamy Ci również

Zobacz także