Ogrzewanie gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym

Podczas budowy każdy inwestor musi podjąć decyzję o wyborze systemu ogrzewania.
W przypadku, gdy na działce nie ma dostępu do gazu ziemnego, a doprowadzenie jest bardzo kosztowne, warto rozważyć ogrzewanie gazem płynnym.

zbiornik na gaz płynny - naziemnyzbiornik na gaz podziemny

Gaz płynny - charakterystyka

Gaz płynny jest otrzymywany podczas procesu rafinacji ropy naftowej. Najczęściej wykorzystywanymi gazami węglowodorowymi otrzymywanymi podczas rafinacji są propan i butan. Jedną z najistotniejszych ich właściwości jest zdolność skraplania się w temperaturze otoczenia.
W postaci cieczy gaz płynny daje się łatwo magazynować np. w często stosowanych w gospodarstwach domowych butlach o pojemności 11 kg. W przypadku, gdy gaz płynny jest wykorzystywany do ogrzewania domu, magazynowany jest on w zbiornikach zazwyczaj o pojemności 2700 litrów.
Przydomowe instalacje zbiornikowe zasilane są czystym propanem z uwagi na jego zdolność odparowywania do temperatury -42ºC, co gwarantuje bezawaryjne działanie instalacji i ciepło w domu nawet podczas największych mrozów. W naszym klimacie nie zaleca się korzystania z instalacji przydomowych zasilanych mieszaniną propanu i butanu z uwagi na to, że butan przestaje spełniać swoje funkcje zasilające już w temperaturze 0ºC. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimy, gdy temperatura otoczenia gwałtownie spada i urządzenia zasilane mieszanką propanu i butanu odmawiają posłuszeństwa.

nośniki energii - porównanie

Ogrzewanie gazem płynnym - dlaczego warto?

Dzięki swoim właściwościom fizyko-chemicznym gaz płynny stanowi idealną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii. Jako kompleksowe medium energetyczne gaz płynny zapewnia swoim użytkownikom:

  • wygodę - instalacja na gaz płynny nie wymaga skomplikowanej obsługi;
  • uniwersalność - służy do gotowania, ogrzewania domu i podgrzewania wody;
  • czyste spalanie - użytkowanie gazu płynnego jest nieszkodliwe dla środowiska, podczas spalania gazu płynnego nie wydzielają się pyły ani związki siarki, a zawartość w nich tlenku azotu jest dużo niższa niż np. w spalinach powstałych podczas spalania oleju opałowego;
  • oszczędność - gaz płynny ma wyższą niż inne paliwa wartość opałową, a urządzenia zasilane gazem płynnym można precyzyjnie regulować, ściśle dostosowując ilość zużytego gazu do rzeczywistych potrzeb w danej chwili.

Gaz płynny to źródło energii, które można z powodzeniem zastosować zarówno w nowo budowanych budynkach, jak również w istniejących, które są remontowane.
Instalacja zbiornikowa na gaz propan to idealne rozwiązanie dla osób, które w przyszłości spodziewają się doprowadzenia gazu ziemnego. Urządzenia przystosowane do odbioru gazu płynnego po niewielkiej modernizacji równie efektywnie pracują na gazie ziemnym.

Jak działa ininstalacja na gaz płynnystalacja na gaz płynny?

Gaz płynny jest magazynowany w zbiorniku pod ciśnieniem (maksymalne napełnienie 85%). Pobieranie ciepła z otoczenia powoduje parowanie gazu. W wyniku parowania wytwarza się ciśnienie w zbiorniku i następuje przepływ gazu. Gaz jest doprowadzany za pomocą instalacji gazowej do wszystkich urządzeń zasilanych gazem płynnym. Ciśnienie jest redukowane do wielkości odpowiedniej dla zasilanego urządzenia.

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także