Ogrzewanie elektryczne - zalety

Dlaczego nie skorzystać z czystej i ekologicznej energii elektrycznej? Ostatnie lata wykazują rosnącą popularność elektrycznych systemów ogrzewania, które dzięki swoim zaletom jest coraz częściej stosowane zarówno jako ogrzewanie podstawowe, jak też ogrzewanie uzupełniające.

Główne zalety ogrzewania elektrycznego to:

  • wysoki komfort cieplny,
  • brak kotłowni i składów opału oraz szkodliwych dla nas i środowiska pozostałości procesu spalania,
  • wysoki komfort termiczny, uzyskany dzięki dużej wydajności urządzeń i dokładnym regulatorom temperatury,
  • niski koszt inwestycyjny w porównaniu z innymi systemami,
  • dowolność kształtowania temperatury w każdym pomieszczeniu osobno,
  • energooszczędność – dostarczanie dokładnie takiej ilości ciepła, jaka w danym momencie jest potrzebna dla zapewnianie komfortu cieplnego,
  • niskie koszty konserwacyjne i eksploatacyjne – nie ma kosztownych wizyt serwisantów (przegląd instalacji gazowej odbywa się co roku, zaś elektrycznej wystarczy raz na 5 lat).

Z dostępnych na rynku urządzeń możemy wybrać:

grzejniki ścienne - panelowy i listwowyogrzewanie elektryczne

Grzejniki konwekcyjne np.: ADAX - to urządzenia stacjonarne wieszane na ścianie, pełniące najczęściej rolę ogrzewania zasadniczego lub też przenośne. Wyposażone są w elektroniczne regulatory temperatury, pozwalające uzyskać dokładność pomiaru temp. na poziomie 0,1ºC. Występują również w wykonaniu bryzgoszczelnym, umożliwiającym stosowanie w łazienkach.

grzejnik konwekcyjny wiszącygrzejnik konwekcyjny stojący

Ogrzewanie podłogowe – znane było już w starożytnym Rzymie – wówczas posadzkę podgrzewano ciepłym powietrzem z palenisk. Może być realizowane za pomocą przewodów grzejnych montowanych w fazie wykonywania wylewek (ELEKTRA VCD/VC) lub też wylewek samopoziomujących (przewody grzejne ELEKTRA DM), ewentualnie mat grzejnych, które można stosować w nowo budowanych lub remontowanych pomieszczeniach, ponieważ układać je można nawet na „stare” podłogi. W zależności od zasobności naszych portfeli i zdolności manualnych możemy wybrać maty zasilane jednostronnie i dwustronnie (ELEKTRA MD/MG), obie te odmiany występują w mocy 100 i 160 W/m².
Ogrzewanie podłogowe jest najbliższe idealnemu – powoduje równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, nie wysusza powietrza, jest niewidoczne – umożliwia swobodną aranżację pomieszczeń. System sprawdza się zwłaszcza w łazience oraz wszędzie tam, gdzie decydujemy się zastosować kamienne posadzki. Do wykończenia podłogi w tym sposobie ogrzewania możemy używać również paneli, wykładziny dywanowej i drewna.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także