Ogrzewanie elektryczne – tańsze od nowego roku

0
Ogrzewanie elektryczne – tańsze od nowego roku

Rachunki za prąd powinny być w przyszłym roku niższe o około 2,5%. Oznacza to nawet o kilkaset złotych rocznie niższy rachunek dla właściciela domu ogrzewanego energią elektryczną i 30 – 40 złotych rocznie mniej dla właściciela przeciętnego mieszkania w bloku – wynika z szacunków Lion’s Banku.

Znane są już taryfy energetyczne, które będą obowiązywały w 2014 roku. Więcej zapłacimy za dystrybucję, ale mniej za samą energię. W efekcie, jak szacuje URE, finalny odbiorca zapłaci w przyszłym roku niższy rachunek za prąd o około 2,5%.

ogrzewanie elektryczneZa ogrzewanie nawet kilkaset złotych mniej

Najbardziej powinno to cieszyć osoby, które wykorzystują energię elektryczną nie tylko do oświetlania domu, ale też ogrzewania wody użytkowej i samej nieruchomości. W skali roku zatwierdzone przez URE zmiany mogą oznaczać rachunek za prąd niższy nawet o kilkaset złotych. Takie oszczędności dotyczyć będą jednak niewielu osób (GUS szacuje, że tylko 3% Polaków ogrzewa dom piecem elektrycznym). Znacznie więcej, bo co czwarty obywatel wykorzystuje energię elektryczną do ogrzania wody użytkowej, a już niemal każdy do podstawowych urządzeń domowych i oświetlania.

Jak szacuje firma Viessman, na ogrzanie grzejnikami akumulacyjnymi domu o pow. 160 m kw. wraz z podgrzaniem wody użytkowej trzeba było w 2013 roku wydać około 9,2 tys. zł. W tym przypadku potencjalne oszczędności wynikające ze spadku kosztów energii w 2014 roku to 230 złotych. Oczywiście im większa i bardziej energochłonna nieruchomość i mniej efektywny system grzewczy, potencjalna oszczędność może być wyższa. I odwrotnie, jeśli do ogrzewania wspominanego wyżej domu wykorzystać efektywną gruntową pompę ciepła, to zmiana stawek zatwierdzona przez URE, oznaczałaby obniżkę rachunków za prąd w 2014 roku o niewiele ponad 70 zł.

O ile mogą spaść rachunki za prąd w 2014 r.Przypadek
Potencjalne roczne
oszczędności związane ze spadkiem
opłat za prąd o 2,5%
przeciętne mieszkanie bez ogrzewania elektrycznego 36,25 zł
dom ogrzewany grzejnikami akumulacyjnymi* 230,78 zł
dom ogrzewany pompą ciepła (gruntowa, COP=4)* 72,88 zł
ogrzewanie wody użytkowej (300 l dziennie) 63,50 zł
kuchenka elektryczna 7,25 zł
zużycie energii w przeciętnym domu inne niż związane z ogrzewaniem 50,75 zł

* szacunki dla domu o powierzchni 160 m² i podgrzewania c.w.u. 300 l dziennie, w stosunku do cen aktualnych na listopad 2013 r.
opracowanie Lion’s Bank na podstawie danych: Viessmann, Energa operator oraz portalu zaklad.energetyczny.w.interia.pl

Mniej za ciepłą wodę i gotowanie

Mniej za prąd będzie trzeba też zapłacić, jeśli energia elektryczna jest wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej. Biorąc pod uwagę czteroosobową rodzinę, która dziennie potrzebuje 300 litrów ciepłej wody, oszczędność w kosztach jej ogrzania można szacować na ponad 60 zł rocznie. Różnicy w kosztach niemal nie zauważy natomiast osoba, która wykorzystuje energię do gotowania. W tym wypadku rachunek za prąd w całym 2013 roku może być niższy o około 7 złotych. Dodając jednak tę kwotę do rachunku, który otrzyma przeciętny Polak mieszkający w bloku (wykorzystujący energię do podstawowych urządzeń elektrycznych i oświetlenia), otrzymalibyśmy kwotę przekraczającą 40 złotych.

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Lion’s Bank

Polecamy Ci również

Zobacz także