Ogrzewanie elektryczne i przeciwoblodzeniowe

Ogrzewanie elektryczne i przeciwoblodzeniowe

Wybór ogrzewania elektrycznego otwiera przed inwestorem szerokie spektrum rozwiązań, które w efekcie zapewniają wysoki komfort cieplny w domu lub mieszkaniu. Dobre efekty daje też połączenie różnych systemów ogrzewania elektrycznego w jedną niezawodną instalację.

ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie podłogoweelektryczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewana podłoga dająca uczucie przyjemnego ciepła może być wykonana w każdym pomieszczeniu. Charakterystyczna jest w tym przypadku duża powierzchnia grzejna o stosunkowo niskiej temperaturze. Niebagatelną zaletą ogrzewania tego typu jest brak widocznych urządzeń grzejnych, dzięki czemu właściciel ma dowolność aranżacji wnętrza swojego domu lub mieszkania. Ogrzewanie podłogowe przyspiesza schnięcie mokrych powierzchni i zapobiega zawilgoceniom. Może być wykonane
w formie bezpośredniej lub akumulacyjnej, w której ciepło zgromadzone podczas taryfy nocnej emitowane jest później w ciągu dnia.

Kolejną zaletą elektrycznych systemów ogrzewania podłogowego jest możliwość instalacji we wszelkiego typu pomieszczeniach. Istnieje też możliwość montażu tego typu ogrzewania na różnych typach podłóg - drewnianych, betonowych, ceramicznych. Idealnie nadają się do budynków użytkowanych sezonowo, gdyż nie ma ryzyka zamarznięcia wody w instalacji podczas mrozów.

Do nowych i remontowanych budynków znakomicie nadają się przewody grzejne Ensto TASSU
o mocy 20 W/mb. Przewody te układane są na podłodze w określonej odległości od siebie wynikającej z wymaganej mocy jednostkowej, przytwierdzane do taśmy montażowej lub specjalnej siatki i przykrywane warstwą wylewki. Grubość i rodzaj wylewki zależy od rodzaju podłogi oraz typu ogrzewania - bezpośredniego lub akumulacyjnego. Asortyment przewodów grzejnych Ensto TASSU obejmuje 9 produktów o mocy od 240 W do 2200 W, pozwalających na ogrzanie powierzchni
od 1,5 do ok. 27 m². W przypadku dużych powierzchni należy użyć większą ilość przewodów Ensto TASSU. Do podłóg drewnianych i na legarach przeznaczony jest przewód grzejny Ensto TASSU S
o obniżonej mocy wynoszącej 10 W/mb.

przewody grzejne Ensto TASSUmaty grzejne Ensto THINMAT

Podczas remontów mieszkań i budynków często stosuje się również maty grzejne Ensto THINMAT. Są to również przewody grzejne, ale o mniejszym przekroju (3, 4 mm), przytwierdzone na stałe do samoprzylepnej maty. Zastosowanie mat grzejnych jest rozwiązaniem droższym, ale też łatwiejszym w montażu. Umieszczenie przewodu na macie zapewnia zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy przewodami, dzięki czemu redukuje się ryzyko ich przegrzania lub też niedostatecznej mocy cieplnej. Przy zastosowaniu maty grzejnej możliwe jest zmniejszenie grubości wylewki, co jest szczególnie istotne w przypadku podłóg remontowanych. Zastosowanie ogrzewania podłogowego nie powoduje dzięki temu powstania różnic w poziomie podłogi, tak jak w przypadku systemów wodnych, gdyż matę układa się po prostu w warstwie kleju do płytek ceramicznych. Bardzo często maty podłogowe montowane są podczas remontów mieszkań w kuchniach i łazienkach, emitując przyjemne ciepło oraz dogrzewając mieszkanie w okresach przejściowych.
Maty grzejne Ensto THINMAT dostępne są w dwóch mocach: 100 W/m² - do pomieszczeń o dobrej izolacji i podłóg drewnianych, z parkietem, panelami lub płytkami ceramicznymi oraz 160 W/m²
w przypadku pomieszczeń o gorszej izolacji i podłóg betonowych lub kamiennych.

Grzejniki konwekcyjnegrzejniki konwekcyjne

Najprostszym rozwiązaniem grzewczym
w domach i mieszkaniach jest zastosowanie grzejników elektrycznych Ensto BETA. Praktycznie w każdym pomieszczeniu możliwy jest dostęp do instalacji elektrycznej, a więc montaż grzejnika elektrycznego nie wymaga wykonania żadnych skomplikowanych czynności. W grzejnikach konwekcyjnych ciepło emitowane jest na dwa sposoby: część wypromieniowana jest przez obudowę, a reszta ogrzewa powietrze przepływające przez grzejnik na zasadzie konwekcji. Szeroka oferta grzejników
i rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na zastosowanie ich w różnych pomieszczeniach zarówno suchych, jak i wilgotnych. Wszystkie grzejniki wyposażone są w termostaty mechaniczne lub elektroniczne, dzięki którym mamy pewność, że działają tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne.
Z punktu widzenia dzieci niebagatelne znaczenie ma fakt, że temperatura na powierzchni grzejnika Ensto BETA nigdy nie przekracza bezpiecznego poziomu 60ºC. Takiej pewności nie można mieć przy zakupie podobnego urządzenia od niesprawdzonego producenta.
W ofercie Ensto dostępne są również niskie grzejniki (o wysokości 20 cm) Ensto LISTA nadające się do montażu m.in. na ściankach kolankowych pod oknami dachowymi, Ensto TASO oraz bryzgoszczelne Ensto ROTI przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych.

ogrzewanie schodów

Ogrzewanie chodników, podjazdów
i schodów

Każdy właściciel domu wie, że okres zimowy wcale nie oznacza odpoczynku od codziennych czynności związanych z utrzymaniem porządku wokół budynku. Oblodzenia schodów, chodników i podjazdów oraz zalegający na nich śnieg wymagają uprzątnięcia czasami nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Po każdej nocy mogą pojawić się trudności z wyjazdem z garażu. Powstaje też ryzyko poślizgu na oblodzonych schodach. Rozwiązaniem tego typu niedogodności może być instalacja odpowiedniego systemu grzewczego, zapewniającego komfort użytkowania terenu zewnętrznego budynku. Dodatkową korzyścią z zastosowania systemu jest brak pęknięć mrozowych powierzchni, wpływający w istotny sposób na obniżenie kosztów remontów.

Oceń artykuł
3,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także