To system Dystrybucji Gorącego Powietrza, a inaczej mówiąc ogrzewanie powietrzne przy wykorzystaniu wkładu kominkowego jako źródła ciepła.
Zimne powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego a elementami obudowy kominka i w ten sposób się ogrzewa. Ogrzane powietrze unosi się do góry okapu, gdzie znajdują się wyloty, do których podłączone są przewody rozprowadzające. System powinien być możliwie scentralizowany, a sieć przewodów jak najprostsza.
Wewnętrzne elementy obudowy kominkowej oraz okapu są dokładnie zaizolowane (przy użyciu specjalnej, ognioodpornej wełny mineralnej, powleczonej folią aluminiową). W ten sposób następuje szybsze ogrzanie powietrza, a elementy otaczające wkład kominkowy nie są narażone na działanie wysokich temperatur.
W prostszych systemach ogrzewania kominkowego ciepłe powietrze rozprowadzane jest konwekcyjnie. Takie rozwiązanie ma jednak swoje ograniczenia, np. powietrze może być rozprowadzane na bok tylko na odległość 3 m od osi kominka i dostarczane do maks. dwóch, trzech pomieszczeń. Z drugiej strony taki system jest w pełni niezależny i niezawodny.
W przypadku większych budynków system DGP należy wyposażyć w elektryczną turbinę wymuszającą przepływ powietrza. Są to specjalne, wygłuszone turbiny. Ze względu na rodzaj zastosowanej turbiny można wyróżnić:
-
system DGP działający na zasadzie ciśnienia wytwarzanego przez turbinę umieszczoną pod wkładem – takie rozwiązanie z wykorzystaniem tzw. turbin nadmuchowych na „zimne powietrze” ma mniejszą wydajność – przepustowość ok. 150 m³/godz.
-
system DGP działający na zasadzie podciśnienia wytwarzanego przez turbinę umieszczoną nad kominkiem – turbiny na „gorące powietrze” posiadają przepustowość nawet do 600 m³/godz. i są w stanie rozprowadzić powietrze nawet do 8-10 pomieszczeń.
Ciepłe powietrze rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń przy użyciu izolowanych przewodów aluminiowych. W przypadku systemu z zainstalowaną turbiną należy stosować przewody redukujące do minimum szum, jaki powstaje podczas ruchu powietrza. Średnica stosowanych przewodów waha się od 100 do 160 mm. Przewody te instalowane są w taki sposób, aby były niewidoczne i nie psuły estetyki wnętrza.
Na końcu każdego przewodu umieszcza się kratki wentylacyjne z regulacją lub tzw. anemostaty. Ważna jest możliwość dokładnej regulacji strumienia powietrza, które po schłodzeniu musi mieć możliwość powrotu do pomieszczenia z kominkiem. Wyloty powietrza w pomieszczeniach mogą być umieszczane w ścianie lub suficie. Bardzo ważnym elementem systemu DGP jest filtr powietrza, którego zadaniem jest zatrzymywanie kurzu.
W przypadku rozprowadzenia gorącego powietrza do sąsiednich pomieszczeń za pomocą naturalnego ciągu grawitacyjnego, rury dystrybucyjne trzeba podłączyć bezpośrednio do otworów wyciętych uprzednio w półce rozdzielającej. Połączenia rur należy starannie uszczelnić.
W układach z rozprowadzeniem powietrza za pomocą turbiny (obieg wymuszony) zakończenie rury zasysającej gorące powietrze z okapu trzeba umieścić mniej więcej 15 cm poniżej dolnej krawędzi kratek wylotowych w okapie. Zapobiega to ewentualnemu zasysaniu zimnego powietrza przez kratki wylotowe. Tak wykonana instalacja musi być bezpieczna, a temperatura powietrza wypływającego z kratek w okapie podczas pracy kominka z mocą nominalną nie powinna przekraczać 90°C.
riksto
Rzeczywiście, kominek z DGP to optymalne rozwiązanie, które łączy niskie koszty z dużą wydajnością. Jak dla mnie są to aspekty najistotniejsze. Więcej na temat charakterystyki samej instalacji można znaleźć na http://www.systemkominkowy.com/
Bolas
To najgorsze z możliwych wykorzystanie ciepła w domach.
PiotrNiski
Tak czy nie - dla kominka z DGP, to chyba jeden z największych dylematów osób, które myślą nad kominkiem we własnym domu. Znalazłem na ten temat kilka informacji - http://www.darco.com.pl/ogrzewanie-kominkowe, które wydaje mi się, są dobrym uzupełnieniem dla wczesniej podanych informacji.
Tomasz_Brzeczkowski
To najgorsze z możliwych wykorzystanie ciepła w domach. Wiele jest głupot w naszym budownictwie, ale DGP na suficie z kominka , ustawiłbym na samym szczycie, tuż za kominkiem z płaszczem wodnym.
PieceMans
Zgadzam się,to jedno z gorszych a nie lepszych rozwiązań zarówno od tej finansowej jak i praktycznej strony użytkowania. wiec odradzam. Znając więcej szczegółów można doradzic inne źródło grzewcze,obiektywnie rzecz biorąc po prostu lepsze i bardziej wydajne.
karnami
A ja uważam, że ogrzewanie kominkowe to świetne rozwiązanie. Sama mam takie w domu, ponieważ mój tata zajmuje się takimi rzeczami i jestem zadowolona. Poza tym łączy przyjemne z pożytecznym, ponieważ zimną bardzo przyjemnie jest sobie posiedzieć przy kominku jak za oknem śnieg i zawierucha. Można stosować ogrzewanie kominkowe jako dodatkowe ogrzewanie np do gazowego, żeby przyoszczędzić na gazie. Myślę, że po prostu potrzebny jest dobry fachowiec, który to wykona mogę polecić mojego tatę: http://kominki-kaczmarek.pl
Enerbau
Już sama forma tej infantylnej autoreklamy budzi odruchy wymiotne. Jeżeli firma musi uciekać się do takich sztuczek by zaistnieć na forum, to raczej z jej wiarygodnością jest coś "nie tiku"
Bolas
Taniej niż gaz? Ile kosztował kominek jego zabudowa, komin. Ile drewna spalisz rocznie? Ile cię to kosztuje? Ile rocznie kosztuje obsługa przyjemności? Mnie wystarczy ciepło żony i nie potrzebuje ognia by było przyjemnie.
marek33
Zobacz sobie na http://www.kominki-vector.pl/ - firma z solidną ofertą, mają wiele ciekawych propozycji jeśli chodzi o kominki. Znają się dobrze na temacie więc bez problemu zrealizują dla Ciebie taką instalację, raczej nie będzie problemów.