Ogrzewanie domu: jak poprawić jakość spalania w domowej kotłowni

0
Elektrofiltr do domowej kotłowni.
Elektrofiltr przeznaczony do domowych kotłowni został opracowany we współpracy z ekspertami z Politechniki Śląskiej. Urządzenie jest przeznaczone do kotłów z podajnikiem.

„Zdrowia i jeszcze raz zdrowia” – tego sobie najczęściej życzymy. Jednak, poza życzeniami, warto podjąć konkretne działania, które wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie. Mowa o… poprawie jakości spalania paliw w domowych kotłowniach.

Zabójcza niska emisja

Ogrzewając dom przede wszystkim zwracamy uwagę na to, by ogrzewanie było tanie i wydajnie. Trzeba jednak uświadomić sobie, że to co i przede wszystkim – jak – spalamy, ma wielki wpływ na nasze zdrowie. Szkodliwe są przede wszystkim zanieczyszczenia pochodzące ze źródeł emisji (emiterów) znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 m. Są one przyczyną wielu chorób układu krążenia, a także oddechowego i odpornościowego. Z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że tylko same pyły (tzw. PM2,5) stanowią rokrocznie przyczynę przedwczesnych zgonów ponad 430 tysięcy Europejczyków (w tym niemal 10% to mieszkańcy Polski). Szkodliwość tzw. niskiej emisji ma też związek z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak wysoka wilgotność powietrza (mgła) i brak przewietrzania.

Ustawa antysmogowa zmienia możliwości samorządów

Zanieczyszczenie powietrza to problem całej Polski, ale są regiony, które ze względu na warunki geograficzne odczuwają jego skutki w nasilonym stopniu. Przykładem takiego miasta jest Kraków, którego radni już w 2013 r. zakazali palenia węglem w przydomowych kotłowniach. Jednak zakaz ten uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny, jako niezgodny z panującym wtedy prawem. To prawo zmienia tzw. ustawa antysmogowa (jest to znowelizowana ustawa Prawo Ochrony Środowiska – art. 96). Odtąd samorządy mogą wprowadzać ograniczenia w zakresie rodzaju i jakości spalanych paliw, a także określać parametry techniczne i parametry emisji dla kotłów, zwłaszcza opalanych paliwami stałymi. W ten sposób będzie można skuteczniej walczyć zanieczyszczeniem powietrza niską emisją na szczeblu lokalnym.

Przeczytaj: Czym ogrzewać dom - koszty różnych paliw stałych oraz ich właściwości

Problem leży w jakości spalania

Warto wiedzieć, że ze zmienionej ustawy nie wynika zakaz palenia węglem. Bo to nie sam węgiel jest problemem, ale niska jakość paliwa oraz kotłów. Złej jakości opał (w tym muł i flot węglowy), albo śmieci spalane w kotłach o przestarzałej konstrukcji są przyczyną powstawania najbardziej szkodliwej niskiej emisji. Zgodnie ze znowelizowanym prawem łatwiej będzie wymagać, aby instalacja spełniała odpowiednie parametry. Ten cel można osiągnąć stosując np. filtry spalin.

Elektrofiltr do domowej kotłowni

Elektrofiltry do tej pory były z powodzeniem stosowane w przemyśle. To rozwiązanie jest także popularne w domach w Austrii, Szwajcarii, czy Niemczech. Brakowało jednak rozwiązania łatwo dostępnego w Polsce. Jednak we współpracy z ekspertami Politechniki Śląskiej, opracowano elektrofiltr przeznaczony do stosowania w domach jedno- i wielorodzinnych, a także blokach mieszkalnych. Elektrofiltr to urządzenie odpylające o niewielkich gabarytach, które montuje się w układzie instalacji grzewczej. We jego wnętrzu znajduje się elektroda wytwarzająca wysokie napięcie, przy niskim, bezpiecznym  natężeniu prądu, która w uproszczeniu odpycha na ścianki wszelkie pyły wytrącane ze spalin, a następnie osadza je na powierzchni elektrod zbiorczych pod wpływem siły elektrostatycznej. Urządzenie jest wyposażone w szereg zabezpieczeń elektronicznych warunkujących poprawne działanie oraz automatyczne wyłączanie urządzenia jeśli kocioł nie pracuje. Elektrofiltr charakteryzuje się prostą instalacją i nieuciążliwą obsługą. Warto pamiętać, że elektrofiltr nie znajduje zastosowania w przypadku kotłów zasypowych, jednak doskonale pasuje do kotłów z podajnikiem. Jego skuteczność, to od 50% do nawet 90% wychwytywanych pyłów, nie emitowanych do środowiska.

Dowiedz się więcej o: Rodzajach, zastosowaniu i montażu filtrów spalin do domowych kotłowni

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: TECH

Polecamy Ci również

Zobacz także