Ogrzewanie domu – ekonomiczne i ekologiczne

Ogrzewanie domu – ekonomiczne i ekologiczne

System grzewczy domu powinien być przede wszystkim dostosowany do zapotrzebowania budynku na ciepło. Jednak nie bez znaczenia są także możliwości finansowe właścicieli, a także wygoda obsługa urządzeń grzewczych. Oferta rynkowa pozwala na wybór systemu optymalnie dostosowanego do potrzeb i wymagań.*

Oferta producentów urządzeń grzewczych jest na tyle bogata, że znalezienie odpowiedniego systemu jest stosunkowo łatwe. Jednak by dokonać odpowiedniego wyboru warto przeanalizować potrzeby oraz możliwości finansowe. Możemy postawić na nowoczesne rozwiązania energooszczędne, tradycyjne ogrzewanie paliwami stałymi oraz wykorzystać możliwości pośrednie.

Ogrzewanie domu – ekonomiczne i ekologiczne - zdjęcie 1

Energooszczędne ogrzewanie – kocioł kondensacyjny zamiast tradycyjnego

Popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe. Na jego korzyść przemawia komfort użytkowania  - system jest prawie bezobsługowy. Paliwo bez naszego udziału dopływa do urządzenia grzewczego, które wystarczy tylko uruchomić i zaprogramować. Takie ogrzewanie jest wygodne, ale niestety droższe niż ogrzewanie na paliwa stałe.
Trzeba też uwzględnić oczywistą kwestię dostępu do sieci gazowej. W przypadku jego braku można wprawdzie pomyśleć o ogrzewaniu na gaz płynny, jednak to paliwo jest droższe od gazu ziemnego.
Jeśli zależy nam na komforcie, jakie zapewnia ogrzewanie gazowe, a jednocześnie chcemy jak najbardziej obniżyć jego koszty, warto zainwestować w kocioł kondensacyjny. Takie kotły charakteryzują się znacznie większą sprawnością niż tradycyjne kotły gazowe. Jest to możliwe dzięki ich konstrukcji, która umożliwia kondensację pary wodnej znajdującej się w spalinach i odzyskiwanie z niej ciepła. Dzięki temu kotły kondensacyjne są bardziej wydajne i z danej ilości paliwa uzyskują więcej ciepła niż tradycyjne. Obniża to koszt ogrzewania, sam kocioł kondensacyjny jest jednak droższy od standardowego.

kocioł kondensacyjny

Tanie ogrzewanie z pompą ciepła 

Pompa ciepła to nowoczesne rozwiązanie wykorzystujące energię odnawialną. Pompy ciepła przetwarzają energię zawartą w gruncie, wodzie lub powietrzu. To rozwiązanie ekologiczne i energooszczędne, jednak problemem są dość wysokie koszty. Wprawdzie sama energia, która zasila urządzenia jest darmowa, jednak koszt zakupu i instalacji systemu jest ciągle wysoki. Po stronie zalet jest natomiast bezobsługowość systemu, a także uniezależnienie od tradycyjnych źródeł energii – ich dostępności i wahań cen. Do wyboru mamy pompy, które czerpią energię z powietrza, wody lub gruntu. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od zapotrzebowania na ciepło i możliwości finansowych. Warto wiedzieć, że niektóre systemy z pompami ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do dogrzewania pomieszczeń, jak i ich chłodzenia. Pompy ciepła, szczególnie powietrzne, instaluje się najczęściej jako wspomaganie systemu grzewczego (oraz ogrzewania wody).
Zakup i instalacja pompy ciepła to kosztowna inwestycja, jednak pamiętajmy, że dzięki nim zyskujemy dostęp do darmowej energii, a koszt zakupu może być częściowo dofinansowany lub wsparty preferencyjnym kredytem.

pompa ciepła

peletOgrzewanie dla oszczędnych

Kotły na paliwa stałe, pomimo uciążliwości ich obsługi, cieszą się ciągle dużą popularnością. Wiąże się to z faktem, że ogrzewanie na paliwa stałe jest najtańsze, a i producenci kotłów oferują coraz to lepsze urządzenia – wydajniejsze i wymagające mniej pracy.
Wybór kotłów na paliwa stałe – i samego paliwa jest dość duży. Do bardziej nowoczesnych rozwiązań należą kotły na węgiel lub drewno o podwyższonej sprawności spalania. Również kotły węglowe ze spalaniem dolnym charakteryzują się dobrymi parametrami i wysoką efektywnością. Wygodne i wydajne są również kotły na ekogroszek z automatycznym podajnikiem paliwa.
Alternatywą dla węgla różnego sortymentu jest drewno. Aby ogrzewanie drewnem było wydajne, trzeba wybrać odpowiedni kocioł. Do wyboru są np. wygodne w obsłudze kotły na pelet. Pelet to nieduże granulki wytwarzane ze sprasowanych odpadów drzewnych. Ich cena jest korzystna, a ogrzewanie domu nie wymaga wiele pracy. Ponieważ kotły na pelet są wyposażone w stosunkowo duże zbiorniki, z których paliwo trafia specjalnym podajnikiem do komory spalania – obsługa kotła ogranicza się do uzupełniania peletu raz na kilka-, kilkanaście dni oraz usuwania popiołu.
Innym rozwiązaniem jest ogrzewanie z wykorzystaniem kotła zgazowującego drewno. Taki kocioł maksymalnie wykorzystuje najmniejsze cząstki paliwa i pozwala znacznie obniżyć koszt ogrzewania domu w stosunku do tradycyjnych kotłów na drewno.

kocioł na drewno

kolektory słoneczneOgrzewanie domu energooszczędnego i pasywnego

Dom energooszczędne i pasywne mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą niż domy tradycyjne. Jednak nawet one w praktyce wymagają dogrzewania. W tym celu stosuje się przede wszystkim urządzenia wykorzystujące energię odnawialną – pozyskiwaną z gruntu, wody, powietrza czy promieniowania słonecznego. Należą do nich wspomniane pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, stosowane zarówno do dogrzewania domu, jak i produkcji ciepłej wody użytkowej. W domach energooszczędnych dobrze sprawdzają się systemy grzewcze oparte na gazowych kotłach kondensacyjnych, wspieranych przez kolektory słoneczne.
Dla bardziej oszczędnych właścicieli domów energooszczędnych korzystnym rozwiązaniem może okazać połączenie w jeden system grzewczy kotłów na biomasę czy kominka z płaszczem wodnym z ogrzewaniem elektrycznym, które uruchamiane jest jedynie w najtrudniejszych okresach. Ogrzewanie elektryczne może też być zasilane prądem z instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie w pełni ekologiczne i energooszczędne, ale zdobywające popularność powoli, ze względu na wysokie koszty początkowe inwestycji i nie do końca jasno uregulowaną kwestię sprzedaży nadwyżek energii.

ogrzewanie w domu energooszczędnym

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Ogrzewanie domu – ekonomiczne i ekologiczne - zdjęcie 8

Partnerzy kampanii

Ogrzewanie domu – ekonomiczne i ekologiczne - zdjęcie 9

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
2,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Zdjęcia: Viessmann, Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także