Odwrócona osmoza – sposób na czystą wodę

Odwrócona osmoza – sposób na czystą wodę

Woda, którą spożywamy na co dzień to jeden z najważniejszych elementów naszego zdrowia. Praktycznie wszystkie źródła wody podlegają dziś dalszej obróbce, czy to antropogenicznej, czy technologicznej.*

filtr odwróconej osmozy

Oczywiście, owa obróbka może mieć różną intensywność i może sprowadzać się albo do podstawowego uzdatnienia wody, albo do filtracji całościowej, uwzględniającej dogłębne oczyszczanie wody, a wręcz jej „wyjałowianie”. Wszystko zależy od poziomu zanieczyszczenia wody i jej źródła.

odwrócona osmoza - filtrCo „mieszka” w wodzie, którą pijemy?

Najczęściej niska jakość wody pitnej dotyczy domów jednorodzinnych z własnymi ujęciami wody – mamy wówczas do czynienia z przekroczonymi normami żelaza, czy manganu, zanieczyszczeniem pestycydami bądź herbicydami. Warto jednak pamiętać, że nawet woda pochodząca ze scentralizowanych systemów wodociągowych może charakteryzować się podwyższoną zawartością jonów żelaza, czy związków chloru. Niejednokrotnie zdarza się również, że w wodzie występuje flora, w postaci pierwotniaków, bakterii, czy wirusów.

Problem z niedostateczną jakością wody przeznaczonej do spożycia najłatwiej rozwiązać poprzez montaż domowego filtra do wody. Zazwyczaj taki filtr zapewnia pewien stopień demineralizacji, co sprawia, że jego instalacja powinna być rzeczywiście  oparta o logiczne przemyślenie tematu i dobry wybór zastosowanego rozwiązania. Warto więc najpierw zastanowić się – co jest w naszej wodzie, dlaczego jest niedobra, niesmaczna, co jej „dolega”?  W tym celu  można wykonać profesjonalne badanie składu wody, z jaką mamy do czynienia (dotyczy zwłaszcza własnych ujęć wody) bądź posiłkować się danymi, przedstawionymi przez lokalne zakłady wodociągowe, dysponujące zazwyczaj aktualnymi pomiarami.

uzdatnianie wody w domu„Oswajanie” odwróconej osmozy

 Najskuteczniejszym rozwiązaniem w przypadku filtracji wody są  filtry odwróconej osmozy, które wraz z odsalaniem zapewniają wodzie całkowite oczyszczenie z zanieczyszczeń organicznych (w tym związków chloru i fluoru), a także z mikroorganizmów i jonów metali ciężkich.

Po zamontowaniu w zakładach przemysłowych filtrów odwróconej osmozy, które usuwają  z wody także rozpuszczone w niej minerały, woda staje się miękka, o niskiej zawartości soli wapnia i magnezu i jest zupełnie nieszkodliwa dla zdrowia. Czy jednak zakup systemu na wzór filtra przemysłowego do domu jednorodzinnego, działkowego, a tym bardziej do kuchni ma sens? Warto mieć na uwadze, że  poza filtrem, trzeba zapłacić za jego instalację, a następnie zazwyczaj więcej płacić za wodę wodociągową (z powodu strat wody ponoszonych przy korzystaniu z filtrów odwróconej osmozy).

Ponadto, w powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, że woda, która została oczyszczona za pomocą filtra odwróconej osmozy nie jest zdrowa dla naszego organizmu. Taka opinia przede wszystkim straszy społeczeństwo, podczas gdy w rzeczywistości nie jest ona prawdziwa.

Rzeczywiście, w wodzie, która została oczyszczona przy pomocy odwróconej osmozy zawartość soli mineralnych jest bardzo niska. Warto jednak zdać sobie sprawę, że w takiej wodzie nie ma też żadnych szkodliwych substancji ani zanieczyszczeń. To woda krystalicznie czysta, w 100% uzdatniona, nie zawierająca żadnych szkodliwych substancji. Czego więc chcieć więcej?

zestaw AQUAPHOR DWM MorionJaki wybrać filtr?

Pamiętajmy, że wszystkie niezbędne do życia mikroelementy człowiek pozyskuje z pożywienia, a w wodzie najważniejsza jest jej krystaliczna czystość. W przypadku  rozpuszczonych w wodzie minerałów, nie ulega wątpliwości, ze znacznie korzystniejszy będzie zakup butelki wody mineralnej (najlepiej szklanej) i spożycie wody rzeczywiście mineralnej niż gaszenie pragnienia wodą z rozpuszczonymi w niej „minerałami”, pochodzącymi ze starych rur wodociągowych.  Dlatego też domowy filtr do wody taki jak AQUAPHOR DWM Morion, działający na zasadzie odwróconej osmozy z najnowszym systemem automatyki, doskonale wykonuje swoje zadanie – usuwa z wody szkodliwe zanieczyszczenia, pozbawiając ją jednocześnie nieprzyjemnego zapachu i posmaku. Tak więc dla ludzi, którzy dbają o zdrowie bądź po prostu lubią smak dobrej herbaty, taki filtr do wody jest po prostu niezbędny.  Dodatkowo, DWM Morion można zakupić z wkładem mineralizującym, który to pozwoli na podwójną mineralizację wody osobom,  które boją się pić wodę bez minerałów.

Ktoś może zapytać - a co ze stratami wody? Czy wydając na filtr odwróconej osmozy nie zafundujemy sobie dodatkowych kilkudziesięciu złotych wydanych na wodę? Otóż, nie ma takiej możliwości. AQUAPHOR Morion to dziś najbardziej wydajny system uzdatniania wody pitnej na rynku. Jego oszczędność przejawia się chociażby w dwukrotnie niższym odrzucie wody do kanalizacji w porównaniu do tradycyjnych tego typu filtrów.

A wszystko to razem zmieści się w jednej małej szafce pod zlewozmywakiem, nie zajmując dodatkowego miejsca. Dziś już nie trzeba więc montować dużych à la przemysłowych filtrów w domu, czy w kuchni. Wystarczy sprawić sobie DWM Morion produkcji AQUAPHOR i życie stanie się prostsze.

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: AQUAPHOR

Polecamy Ci również

Zobacz także