Odwodnienia prysznicowe

Odwodnienia prysznicowe

Tradycyjne brodziki ustępują miejsca nowocześniejszym rozwiązaniom. Są nimi odpływy liniowe i punktowe. Estetycznie wkomponowane w posadzkę kabiny nie ograniczają przestrzeni i optycznie powiększają łazienkę.

Systemy odwodnień prysznicowych dają możliwość ukrycia odpływu w podłodze wykończonej nie tylko płytkami ceramicznymi, ale także gresem i kamieniem naturalnych (np. marmurem). Wielkość płytek okładzinowych nie ma tu znaczenia - może być to zarówno mozaika, jak i płytki wielkoformatowe. Dzięki liniowemu rozwiązaniu odprowadzenia wody, unikamy kłopotliwego i mało estetycznego „kopertowania” płytek, co ma ogromne znaczenie właśnie dla płytek wielkoformatowych. Podłoga w strefie prysznicowej jest na ogół wykańczana tym samym materiałem, co pozostała część łazienki - dzięki  jednorodności posadzki pomieszczenie nabiera przestronności. Uzyskujemy płynne przejście do strefy prysznica i suchą podłogę w pozostałej części łazienki.
Przemyślane systemy odwodnień łazienkowych, które zapewniają idealny odpływ wody i nie wymagają stosowania brodzików pozwalają też uniknąć typowych progów i cokołów występujących w zwykłych kabinach prysznicowych. A więc efektowność i estetyka to nie jedyne zalety tego typu odwodnień. Brak jakichkolwiek ograniczeń przestrzennych to także wygoda użytkowania prysznica. Ma to szczególne znaczenie dla osób starszych, niepełnosprawnych, jak również dzieci. Odwodnienia prysznicowe są zatem niezbędnym rozwiązaniem w przypadku realizacji idei łazienki bez barier.

odwodnienie prysznicowe odwodnienia liniowe po łuku odwodnienia punktowe

Spotkać możemy także unikalne rozwiązania wykraczające poza samo odwodnienie. Specjalne panele ograniczają roznoszenie wody po posadzce łazienki, tworząc komfortową przestrzeń do osuszania ciała poza samą przestrzenią kąpielową. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniona jest czystość w łazience oraz bezpieczeństwo – sucha posadzka pozwala uniknąć ryzyka poślizgnięcia.

drewniana kratka prysznicowa Odwodnienia łazienkowe

Rodzaje odwodnień
Odwodnienia liniowe – składają się z kanału prysznicowego (rynny) oraz rusztu. Rozwiązanie dostępne jest w wersji prostej i narożnej. Kanał prysznicowy wbudowany jest w powierzchnię podłogi i przykryty eleganckim rusztem o właściwościach antypoślizgowych. Poszczególne komponenty kanałów są ze sobą połączone na stałe, co gwarantuje pełną szczelność układu i eliminuje przecieki.
Zarówno kanał, jak i ruszt wykonane są ze stali nierdzewnej polerowanej elektrochemicznie, odpornej na uszkodzenia (dostępne są także ruszty szklane i mineralne).
Ruszty występują w bogatej gamie wzorów. Dokupując do odwodnienia specjalny zestaw oświetlenia, składający się z dwóch ładowanych modułów LED i jednej ładowarki niskonapięciowej (włącza się przy kontakcie z wodą), możemy uzyskać ciekawy, oryginalny efekt świetlny i kolorystyczny.

wzory rusztów odwodnień liniowych wzory kratek odwodnień punktowych

Do wyboru są kanały o różnej długości (485-1185 mm) i wysokości (kanał standardowy 120 mm; kanał niski 80 mm) - dzięki tak niskiej konstrukcji, możliwe jest zastosowanie tych rozwiązań w każdych warunkach. Wydajność hydrauliczna kanału wynosi 20-30 l/min.

Odwodnienia łukowe - projektowanie prysznica nie musi oznaczać bycia skazanym na jedynie rozwiązania liniowe - to także unikalne rozwiązania łukowe, idealne dla półotwartych kabin łukowych w pokojach kąpielowych, gdzie prysznic występuje w dużo większym, obszernym wydaniu, a sama kabina jest ledwie zarysowana w całej kubaturze łazienki.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także