Podobnie jak każdy ściek, wodę deszczową lub z drenażu należy skierować do odbiornika – może nim być grunt, rów melioracyjny lub rzeka. Wody z odwodnień mają jednak przewagę nad innymi ściekami – są na tyle czyste, że nie wymagają dodatkowych procesów oczyszczających. Należy jednak osobno odprowadzać wodę gruntową (z drenażu) i wodę deszczową (z odwodnienia dachu i podwórza – wodę z tych dwóch źródeł można odprowadzać wspólnie).
Skąd odprowadzana jest woda?
Woda z drenażu kierowana jest do drenarskiej studzienki zbiorczej i stamtąd przekazywana do odbiornika. Woda z kanalizacji deszczowej (systemy orynnowania, wpust dachowy) wyprowadzana jest rurą spustową poza budynek. Rura może być zakończona wylewką, z której następuje bezpośredni wypływ wody, albo podłączona do instalacji zbierającej wodę.
Jeżeli teren jest nachylony w jednym kierunku, woda deszczowa może spłynąć powierzchniowo bezpośrednio do odbiornika (rów melioracyjny, rzeka). Nie ma wówczas potrzeby montowania dodatkowej instalacji ani stosowania odwodnień liniowych. Woda z odwodnień liniowych (podwórko, droga) kierowana jest do studzienki zbiorczej.
System odwadniania dachu należy połączyć z instalacją odprowadzającą do odbiornika. Można zastosować dwa rozwiązania:
- rurę wpustową należy wpuścić w grunt (poprzez osadnik zanieczyszczeń, np. liści) i połączyć z instalacją, która pozwoli na odprowadzenie wody bezpośrednio do odbiornika;
- pod wylewką rynny powinien znaleźć się wpust podwórzowy – jego zadaniem będzie odbieranie wody deszczowej spływającej z dachu i skierowanie jej do instalacji.
Jeśli na terenie występuje zarówno system odwadniania dachu, jak i podwórza, można je połączyć. W tym celu instalację odbierającą wodę deszczową trzeba skierować do studzienki zbiorczej, gromadzącej wodę z odwodnień liniowych. Studzienka zbiorcza musi mieć odpowiednią do takich zadań pojemność.
dachyonline
Rozsączanie i retencja, studzienki odwodnienia oraz kanały
http://www.dachyonline.pl/index.php?k14,odwodnienia
asp53
Odwodnienia betonowe, z tworzywa sztucznego, polimerobetonowe, studzienki podwórzowe, wycieraczki oraz wiele innych elementów niezbędnych do prawidłowego odprowadzania wód deszczowych z różnego rodzaju powierzchni znajdziecie na stronie http://www.bielbet.pl/oferta/.
Rafał81
Odwodnienia Bielbetu mam zainstalowane w ogrodzie i z pełnym przekonaniem moge je polecić każdemu budującemu dom. Są wytrzymałe i bardzo odporne na czynniki atmosferyczne.
albatros
ja mam bardzo fajne odwodnienie liniowe z Bruk Betu. korytka są z systemu Sytec CS10. to bardzo dobre korytka z polimerobetonu z rusztem żeliwnym
markowskam
Hej ma ktoś doświadczenie w praktyce związane z odprowadzaniem wód opadowych? Chodzi mi konkretnie o skrzynki odsączające natknęłam się na nie w hurtowi hydrop, były nieopodal rur drenażowych i wyszłam stąd z pustymi rękoma bo zaczęłam się zastanawiać jak to ze sobą połączyć w sensie drenaż ze skrzynkami. Czy może lepiej wybrać jedno rozwiązanie? Nie mam żadnych znajomych, którzy stosowali to rozwiązanie u siebie w ogrodzie... z tego co wyczytałam w internecie dowiedziałam się, że skrzynki muszą w naszym przypadku być zamontowane co najmniej 5metrów od domu ze względu na brak izolacji....
Minion
Takie rzeczy najlepiej zostawić fachowcom. Po kupnie domu okazało się że był problem z odprowadzeniem deszczówki. Polecono mi speców z Sisko w Pile. Panowie sami wymierzyli, dostarczyli i zamontowali, i dobrze, bo jako nauczyciel angielskiego nie mam się na budowlance i jej pokrewnych.