Odnawialne źródła energii w każdym domu

1
Odnawialne źródła energii w każdym domu

Od 2015 roku każdy nowy lub remontowany budynek będzie musiał być wyposażony
w urządzenie energii odnawialnej. Zastanawiałeś się nad instalacją kolektora słonecznego w niedalekiej przyszłości? Skorzystaj z dotacji i zrób to już teraz!


odnawialne źródła energiiJak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”,
w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii Ministerstwa Gospodarki ma znaleźć się zapis o konieczności instalacji urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej. Inwestorzy, którzy nie spełnią wymogów ustawy, nie dostaną pozwolenia na budowę lub użytkowanie. Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku.
Jak łatwo sobie wyobrazić, jeśli instalacja tego typu urządzeń będzie koniecznością – ceny kolektorów, pomp cieplnych i wiatraków pójdą w górę. Może zatem warto już teraz rozważyć instalację urządzeń do przetwarzania energii odnawialnej
w naszym domu?

kolektor słonecznyCzy instalacja kolektora się opłaca?

Deweloperów oraz prywatnych inwestorów często odstrasza wysoka cena inwestycji w kolektor, przy niewielkich korzyściach początkowych.
I choć źródła odnawialnej energii stają się z roku na rok coraz bardziej popularne, do sąsiadujących Niemiec dużo nam jeszcze brakuje. Wystarczy wspomnieć, że aż 40% wszystkich kolektorów słonecznych z całej Europy – znajduje się na dachach naszych zachodnich sąsiadów. A przecież z racji położenia na podobnej szerokości geograficznej Niemcy otrzymują takie same ilości energii słonecznej co Polska.
Ile moglibyśmy zyskać na instalacji kolektora? Już 1,5 m² powierzchni kolektorów słonecznych Braas dla 1 osoby pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie – mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych w firmie Monier Braas.

Inwestycja w kolektor słoneczny zwraca się zwykle po 6 - 7 latach. Warto jednak pamiętać, że stale rosnące koszty ogrzewania tradycyjnymi metodami systematycznie skracają ten okres.


instalacje solarneDotacje solarne do końca 2013 roku

Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się
o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Akcja, organizowana przez Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowana jest do gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dokumenty można składać do końca 2013 roku*.

Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja powinna w polskich warunkach pokryć ok. 60 procent rocznego zapotrzebowania na energię i tym samym o tyle obniżyć rachunki za prąd. Ponieważ rozkład nasłonecznienia w Polsce jest równomierny – inwestowanie w energię słoneczną jest jak najbardziej uzasadnione i opłacalne. Warto o tym pamiętać, szczególnie w kontekście nadchodzących zmian w prawie budowlanym.

Oceń artykuł
2,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Monier Braas

Polecamy Ci również

Zobacz także