Odkurzanie centralne - fakty i mity

Czy instalacja centralnego odkurzacza może się zapchać? Czy gromadzą się w niej roztocza i inne mokroorgazizmy?

centralne odkurzanie

Czy instalacja centralnego odkurzania się nie zapcha?
Prawidłowo wykonana instalacja centralnego odkurzacza nie ma prawa się zapchać. Jest zabezpieczona przed zassaniem przedmiotów, które mogłyby utkwić w jej wnętrzu.
Na zabezpieczenia składają się:
1. Specjalne przewężenia w gniazdach ssawnych, na których zatrzymują się zbyt duże przedmioty.
2. Specjalne ostre kolana za gniazdami ssawnymi, które zatrzymują przedmioty zbyt długie.
3. Łagodne łuki i inne kształtki przeznaczone do prowadzenia instalacji.
Oznacza to, że można używać odkurzacza centralnego bez obawy o zapchanie się instalacji.

Czy istnieje niebezpieczeństwo, że w rurach w ścianach będą gromadzić się roztocza i inne mikroorganizmy?
Nie, nie ma takiego niebezpieczeństwa, gdyż prędkość przepływu powietrza w rurach w prawidłowo zaprojektowanej instalacji przekracza 100 km/h, co oznacza, że siła porywania jest tak duża, iż żadne zanieczyszczenia ani mikroorganizmy nie będą w stanie przykleić się do ścian przewodów instalacyjnych. Ponadto, gniazda ssawne są szczelne i stanowią barierę między pomieszczeniami mieszkalnymi, a instalacją odkurzacza centralnego.

Znane są przypadki skażeń instalacji wentylacyjnej oraz klimatyzacyjnej, czy istnieje tutaj analogia z instalacją centralnego odkurzania?
Nie, są to zupełnie inne instalacje, jak również inne są w nich źródła zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że instalacja wentylacyjna lub klimatyzacyjna dostarcza do pomieszczeń powietrze, którym potem oddychamy, natomiast instalacja odkurzacza wydmuchuje powietrze na zewnątrz. Źródłem najgroźniejszych zagrożeń płynących z użytkowania instalacji klimatyzacyjnych są bakterie zwane Legionella pneumophila, których naturalnym środowiskiem są zbiorniki wodne, a do instalacji wentylacyjnej dostają się np. z instalacji nawilżającej powietrze. Widzimy więc, że wszelkie podejrzenia dotyczące zagrożeń podobnych do tych czyhających na użytkowników instalacji wentylacyjnych są bezpodstawne. Odkurzacz centralny wydmuchuje z domu powietrze na zewnątrz, a nie do środka, nie nawilża powietrza. Natomiast korzyści płynące z bezpowrotnego pozbycia się z domu roztoczy i innych alergenów są nie do podważenia.

Czy odkurzacz centralny ma filtry?
Tak, odkurzacze centralne filtrują powietrze, zanim wydmuchają je na zewnątrz domu.
Jednostki cykloniczne wyposażone są w zaawansowane filtry wykorzystujące siły odśrodkowe, które dodatkowo wspierane są filtrami elektrostatycznymi. Jednostki typu split dodatkowo posiadają filtr włosów. Włosy są zanieczyszczeniami bardzo trudnymi w separacji, więc specjalne filtry docenią zarówno posiadacze zwierząt, jak i właściciele domów wyłożonych wykładzinami dywanowymi.
W tańszych jednostkach filtry zastępują worki odwrócone. Pomimo ich zdolności do samooczyszczania, czasami trzeba je otrzepać. Nie jest to popularna cecha. Doceń, że uprzedzamy cię o tym przed zakupem odkurzacza centralnego. Materiały worków odwróconych są wykonane z najlepszych surowców (Micro-tex lub DuPont Teflon). Oferowana jest opcja zamontowania do jednostki centralnej papierowego worka na śmieci, który jest jednocześnie bardzo dokładnym filtrem. Ponieważ worek jest bardzo dużej pojemności, w przeciętnym domu będzie konieczność jego wymiany około 2 razy do roku. Zawsze jest wybór - worek odwrócony lub jednorazowy worek papierowy.

Oceń artykuł
3,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maciej Lichterowicz

Źródło: aeroVac

Polecamy Ci również

Zobacz także