Odkurzacze centralne - przed zakupem

Rynek oferuje różne modele odkurzaczy centralnych. Różnice dotyczą głównie jednostek centralnych. Przed zakupem warto je poznać.

Jednostka centralna to serce systemu centralnego odkurzania. Wytwarza podciśnienie w instalacji. W jednostce centralnej zachodzi proces oczyszczania powietrza zassanego w czasie sprzątania oraz magazynowanie kurzu w specjalnie do tego celu zaprojektowanym zbiorniku, potocznie zwanym zbiornikiem na kurz. Jednostki centralne składają się z silnika, separatora zanieczyszczeń i zbiornika na kurz. Dostępne jednostki centralne różnią się między sobą wielkością, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji, mocą oraz okresem gwarancji. Już pierwsze porównanie pozwala odróżnić jednostki centralne kompaktowe od jednostek typu split. Jednostki typu split mają oddzielony silnik lub silniki od separatora zanieczyszczeń. Jednostki typu split wyposażone są w dodatkowy filtr włosów, większą komorę cykloniczną i większą sprawność.

Najwidoczniejsze różnice funkcjonalne można dostrzec, porównując sekcje separatora zanieczyszczeń. Producenci promują różne rozwiązania konstrukcyjne. I tak, możemy spotkać w odkurzaczach centralnych tradycyjne worki papierowe jednorazowego użytku, worki materiałowe wielorazowego użytku odpowiednio dużej wielkości, co pozwala wydłużyć okres pomiędzy wymianami.
Popularne jest stosowanie tzw. samoczyszczących się worków odwróconych. Powietrze w takim przypadku w czasie działania odkurzacza przepływa przez worek, który po wyłączeniu odkurzacza opada nad zbiornik na kurz. Niestety silnik w jednostce centralnej zatrzymuje się powoli. Powoli opada też worek, dlatego w celu dokładnego jego oczyszczenia należy go co jakiś czas wytrzepać ręcznie. Nazwa samoczyszczące jest tutaj stosowana zdecydowanie na wyrost. Przed zakupem odkurzacza, warto się dokładnie upewnić, czy sprzedawca nie próbuje nam przemycić tego rozwiązania. Bardzo często sprzedawcy tanich odkurzaczy z workami odwróconymi ukrywają fakt zastosowania tego filtra, mówiąc klientom o separacji cyklonicznej z filtrem wtórnym.
W większych jednostkach centralnych znajdziemy czyste separatory cykloniczne, w których w procesie oddzielenia powietrza od zanieczyszczeń wykorzystuje się działanie siły odśrodkowej działającej na cięższe od powietrza cząsteczki kurzu, wprawiane w jednostce centralnej w ruch obrotowy. W niektórych jednostkach centralnych z separatorami cyklonicznymi w celu poprawy skuteczności separacji montuje się dodatkowe filtry papierowe, piankowe lub elektrostatyczne.

Wybór sposobu filtracji jest zawsze kompromisem pomiędzy stałością podciśnienia w funkcji napełnienia się zbiornika na kurz a skutecznością filtracji. Jedni producenci argumentują za większą skutecznością filtracji płacąc za to spadkiem wydajności w funkcji napełniania się zbiornika na kurz lub stopniowym powolnym zapychaniem porów filtrów, inni twierdzą, że najważniejsze są walory użytkowe odkurzacza centralnego i eliminują wszystkie zbędne filtry pozostawiając tylko separator cykloniczny, który stawia zawsze takie same opory przepływu bez względu na ilość zgromadzonego kurzu w zbiorniku. Wybierając jednostkę centralną pamiętajmy, że zużyte powietrze zawsze jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku, więc stopień jego oczyszczenia nie jest tak istotny jak w odkurzaczach przenośnych, przy użyciu których oddychamy zużytym powietrzem już w trakcie sprzątania. Powietrze wydmuchiwane na zewnątrz domu nie jest żadnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, gdyż zazwyczaj wyrzucamy na zewnątrz najmniejsze drobiny kurzu często niewidoczne gołym okiem, które dostały się do domu z zewnątrz.

Jednostki centralne są wyposażone w zbiornik na kurz. W zależności od modelu mają one od 12 do 30 litrów pojemności. Należy pamiętać, aby bez względu na pojemność całkowitą zbiornika opróżniać go nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Podyktowane jest to względami higienicznymi. W jednostkach centralnych, wyposażonych w standardowe worki papierowe lub materiałowe, ogranicza się to do wymiany worka papierowego lub opróżnienia worka materiałowego analogicznie jak w odkurzaczach przenośnych.

Jednostki centralne różnią się między sobą okresem gwarancji. Dotyczy to również różnych modeli tego samego producenta i wynosi od jednego roku do pięciu lat. Należy się upewnić, czy gwarancja nie traci swojej ważności, gdy instalację zamontujemy we własnym zakresie. Gwarancja na elementy instalacji może wynosić nawet 10 lat. Decydując się na zlecenie wykonania instalacji centralnego odkurzania zewnętrznej firmie, pamiętajmy, by wyegzekwować pisemną gwarancję prawidłowości wykonania instalacji - gwarancja taka wynosi minimum 1 rok od daty zamontowania jednostki centralnej.

Oceń artykuł
3,50 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maciej Lichterowicz

Zdjęcia: aeroVac, nachi.org, rvweb.com

Polecamy Ci również

Zobacz także