Rynek oferuje różne modele odkurzaczy centralnych. Różnice dotyczą głównie jednostek centralnych. Przed zakupem warto je poznać.
Jednostka centralna to serce systemu centralnego odkurzania. Wytwarza podciśnienie w instalacji. W jednostce centralnej zachodzi proces oczyszczania powietrza zassanego w czasie sprzątania oraz magazynowanie kurzu w specjalnie do tego celu zaprojektowanym zbiorniku, potocznie zwanym zbiornikiem na kurz. Jednostki centralne składają się z silnika, separatora zanieczyszczeń i zbiornika na kurz. Dostępne jednostki centralne różnią się między sobą wielkością, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji, mocą oraz okresem gwarancji. Już pierwsze porównanie pozwala odróżnić jednostki centralne kompaktowe od jednostek typu split. Jednostki typu split mają oddzielony silnik lub silniki od separatora zanieczyszczeń. Jednostki typu split wyposażone są w dodatkowy filtr włosów, większą komorę cykloniczną i większą sprawność.
Najwidoczniejsze różnice funkcjonalne można dostrzec, porównując sekcje separatora zanieczyszczeń. Producenci promują różne rozwiązania konstrukcyjne. I tak, możemy spotkać w odkurzaczach centralnych tradycyjne worki papierowe jednorazowego użytku, worki materiałowe wielorazowego użytku odpowiednio dużej wielkości, co pozwala wydłużyć okres pomiędzy wymianami.
Popularne jest stosowanie tzw. samoczyszczących się worków odwróconych. Powietrze w takim przypadku w czasie działania odkurzacza przepływa przez worek, który po wyłączeniu odkurzacza opada nad zbiornik na kurz. Niestety silnik w jednostce centralnej zatrzymuje się powoli. Powoli opada też worek, dlatego w celu dokładnego jego oczyszczenia należy go co jakiś czas wytrzepać ręcznie. Nazwa samoczyszczące jest tutaj stosowana zdecydowanie na wyrost. Przed zakupem odkurzacza, warto się dokładnie upewnić, czy sprzedawca nie próbuje nam przemycić tego rozwiązania. Bardzo często sprzedawcy tanich odkurzaczy z workami odwróconymi ukrywają fakt zastosowania tego filtra, mówiąc klientom o separacji cyklonicznej z filtrem wtórnym.
W większych jednostkach centralnych znajdziemy czyste separatory cykloniczne, w których w procesie oddzielenia powietrza od zanieczyszczeń wykorzystuje się działanie siły odśrodkowej działającej na cięższe od powietrza cząsteczki kurzu, wprawiane w jednostce centralnej w ruch obrotowy. W niektórych jednostkach centralnych z separatorami cyklonicznymi w celu poprawy skuteczności separacji montuje się dodatkowe filtry papierowe, piankowe lub elektrostatyczne.
Wybór sposobu filtracji jest zawsze kompromisem pomiędzy stałością podciśnienia w funkcji napełnienia się zbiornika na kurz a skutecznością filtracji. Jedni producenci argumentują za większą skutecznością filtracji płacąc za to spadkiem wydajności w funkcji napełniania się zbiornika na kurz lub stopniowym powolnym zapychaniem porów filtrów, inni twierdzą, że najważniejsze są walory użytkowe odkurzacza centralnego i eliminują wszystkie zbędne filtry pozostawiając tylko separator cykloniczny, który stawia zawsze takie same opory przepływu bez względu na ilość zgromadzonego kurzu w zbiorniku. Wybierając jednostkę centralną pamiętajmy, że zużyte powietrze zawsze jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku, więc stopień jego oczyszczenia nie jest tak istotny jak w odkurzaczach przenośnych, przy użyciu których oddychamy zużytym powietrzem już w trakcie sprzątania. Powietrze wydmuchiwane na zewnątrz domu nie jest żadnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, gdyż zazwyczaj wyrzucamy na zewnątrz najmniejsze drobiny kurzu często niewidoczne gołym okiem, które dostały się do domu z zewnątrz.
Jednostki centralne są wyposażone w zbiornik na kurz. W zależności od modelu mają one od 12 do 30 litrów pojemności. Należy pamiętać, aby bez względu na pojemność całkowitą zbiornika opróżniać go nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Podyktowane jest to względami higienicznymi. W jednostkach centralnych, wyposażonych w standardowe worki papierowe lub materiałowe, ogranicza się to do wymiany worka papierowego lub opróżnienia worka materiałowego analogicznie jak w odkurzaczach przenośnych.
Jednostki centralne różnią się między sobą okresem gwarancji. Dotyczy to również różnych modeli tego samego producenta i wynosi od jednego roku do pięciu lat. Należy się upewnić, czy gwarancja nie traci swojej ważności, gdy instalację zamontujemy we własnym zakresie. Gwarancja na elementy instalacji może wynosić nawet 10 lat. Decydując się na zlecenie wykonania instalacji centralnego odkurzania zewnętrznej firmie, pamiętajmy, by wyegzekwować pisemną gwarancję prawidłowości wykonania instalacji - gwarancja taka wynosi minimum 1 rok od daty zamontowania jednostki centralnej.
Seweryn Paszkowski
Moi znajomi korzystają z odkurzacza centralnego. Mają urządzenie firmy Allaway Polska i bardzo sobie je chwalą. Nie jest to jeszcze popularna w Polsce marka, ale w całej Europie zyskała już uznanie. W każdym razie, znajomi polecali mi ten odkurzacz, bo ja również z żoną rozważałem instalację takowego. Myślimy jeszcze nad tym, na razie finanse nas troszkę ograniczają, ale w przyszłości na pewno sprawimy sobie taki "luksus", bo moim zdaniem z jego używaniem wiążą się same zalety.
Greengaz
Najlepiej jak sobie zainstalujesz odkurzacz centralny w małym przytulnym mieszkanku w Szczecinie w którym mieszkasz. Proponuję instalację obok bramy garażowej - takiej samej jak ma brat.
Napisz koniecznie jak się prezentują tablice budowlane. Powiesiłeś je w pokoju, czy w kuchni?
Zobacz, idzie Ci coraz lepiej. Zapomniałeś co prawda o linku ale postęp widać. Pracuj jeszcze nad składnią.
Z niecierpliwością czekamy na następne reklamy.
Bolas
Kochana redakcjo mamy już dział odkurzaczy centralnych - tam ktoś szybciej trafiłby na ten ogólnikowy artykuł. Jednostki są bardzo prostymi urządzeniami im mniej elektroniki tym lepiej.
Nie zgodzę się z jednym twierdzeniem:
W większych jednostkach centralnych znajdziemy czyste separatory cykloniczne. To żadna nowość a prawdziwy cyklon jest tylko w odkurzaczach firmy Dyson. Cyklon jest opatentowany a firma Dyson nie zamierza rezygnować z patentu
Co do jednostek do mieszkań też są można je schować w ocieplenie lub ścianę zewnętrzną (grubość urządzenia zaledwie 25cm):
http://wentylacja.com.pl/photoNewsGalery/org/36849_org.jpg
lub w szafie przy ścianie zewnętrznej:
http://www.venton.eu/images/matrixcoperchio.jpg
polosel
Ważne przy projektowaniu odkurzacza centralnego jest rozmieszczenie punktów włączeniowych, dostępność, aby włączona rura nie powodowała odijania mebli, ścian podczas pracy. Ja zamontowałem tylko jedną szufelkę w kuchni i wiem teraz , że to za mało. Na pewno dołożyłbym w przedpokoju tam gdzie zmienia się obuwie, na klatce schodowej i w garażu, czyli w miejscach które wymagają częstego sprzątania a wyciągnie za każdym razem węża jest męczące. Poza tym zrobiłbym więcej punktów żeby zastosować krótszego węża sprzątającego.
Jednostkę centralną polecam mocniejszą niż dobierają sprzedawcy. Trochę droższa ale komfort pracy zdecydowanie większy
Bolas
Tu się nie zgodzę. Szufelki nie są rewelacyjnym rozwiązaniem wraz z ich włączeniem musimy mieć zmiotkę lub miotłę w ręku. Dlatego odkąd zamontowałem w wiatrołapie WallyFlexa żałuję że nie zrobiłem tego samego w kuchni. Podobnym urządzeniem jest Vroom. Jednostka też nie powinna być przewymiarowana.
http://static.urzadzone.pl/gallery/1168/0_91cbee7a659d825155ef9323f5a86f3995697d83.jpg
Spednet
Odkurzacz centralny wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem w kwestii dbania o czystość w naszym domu. Pytanie tylko czy można instalować go już w gotowym i wykończonym budynku czy tez lepiej na etapie planowania budowy.
Bolas
Łatwiej rozplanować budowę takiej jak i innych instalacji na etapie budowy lub generalnego remontu. Ale jeżeli dom ma zwartą bryłę nie ma problemu by taką instalację wykonać w późniejszym czasie ale jest ona na pewno bardziej pracochłonne.
Artek1987
Mi zakłada firma Intebud z okolic Bydgoszczy i mam w domu sprzęt VacuMaid, Mam już dwa lata i nie skorzystałem z 7-letniej gwarancji ani razu. świetnie wykonali projekt, bo jak czytam to ja mam w przedpokoju i korytarzu, tam gdzie najwięcej się nosi.. Już dawno byłem zdecydowany na centralkę bo to wygoda i oszczędność.
Greengaz
Gdybyś wybrał inną firmę instalacyjną serwis odkurzacza by nie wychodził z Twojego domu.
Spam, spam i jeszcze raz spam.
Bolas
Ale co masz w przedpokoju i korytarzu?
Sławomir007
Dla mnie to rozwiązanie przyszłości. Rozpocząłem budowę domu i zastanawiam się nad tym, jak możliwie go unowocześnić, ale bez zbędnego zadęcia, tylko rzeczywiście wykorzystać technologię, która jest użyteczna. Czytałem trochę o odkurzaczach centralnych na stronie Majca Technology, ale cały czas mam wątpliwości czy cena proporcjonalna jest do wygody, użyteczności itp. Mam jeszcze trochę czasu, więc na pewno nie będę spieszył się z podjęciem decyzji.
Bolas
Sama instalacja nie jest droga. Później należy rozsądnie podejść do jednostki centralnej by spełniała nasze oczekiwania jak również wydoliła instalację.
Enerbau Tanie Grzanie
..... Rozpocząłem budowę domu ....
Sławomiro, ups, Sławomirze, ostatnio zaszalałaś w zakupie luster. Szalona
.
Javier
A co np. decyduje o sensowności instalowania centralnego odkurzacza? Jest to przede wszystkim liczba metrów kwadratowych? Mój dom ma mieć ok. 170 m2 i zastanawiam się, czy w tym przypadku nie było sensowne zdecydowanie się np. na ofertę http://odkurzacze-centralne.org
Bolas
Bzdury. Jednostki są przeliczane na ilość m2 powierzchni sprzątania ale ich dobór jest bardziej zależny od długości instalacji i ilości gniazd bo nie zawsze mamy zasięg. A jeżeli podłączymy do instalacji jeszcze separator to dodatkowo obciążymy i to znacznie jednostkę. Ale co się będę rozpisywał jak wiadomo że za każdy głupi post dostaniesz kilka groszy za linka.
kaziuk
Na ja aż takiej wielkiej przestrzeni nie mam, tylko skromne mieszkanko, więc myślę, że model tego typu http://centralne-odkurzacze.net/odkurza ... aster.html w zupełnosci mi wystarczy.