Odkurzacze centralne

Wraz ze wzrostem popularności instalacji centralnego odkurzania pojawia się wiele wątpliwości i kontrowersji na ich temat. A jak jest naprawdę?

Po co odkurzacze centralne?
Odkurzacz centralny daje niezaprzeczalne korzyści. Poprawia komfort sprzątania - nie ma plączących się kabli, nie trzeba wlec urządzenia za sobą, jedno gniazdo wystarcza do odkurzenia dużej powierzchni, nie ma uciążliwej wymiany worków (kurz gromadzony jest w łatwym do opróżnienia zbiorniku). Odkurzacz pracuje bardzo cicho: jednostka centralna zasysająca kurz znajduje się w wydzielonym pomieszczeniu, w miejscu sprzątania nie słychać więc hałasu. Pozwala na bezpowrotne usunięcie kurzu i innych zanieczyszczeń z pomieszczenia (odkurzacz tradycyjny sprawia, że część kurzu krąży po pomieszczeniu). Kontrowersje powoduje oddziaływanie instalacji na zdrowie (szczególnie alergików) oraz poprawną wentylację.

Jak działa system centralnego odkurzania
Odkurzacz centralny to instalacja składająca się z jednostki centralnej, rur ssących ukrytych w ścianach i pod stropami oraz gniazd ssących (ssawnych). Do gniazd na czas sprzątania wpina się rurę ssącą zakończoną końcówką czyszczącą (urządzenie włącza się automatycznie po wpięciu rury). Po zakończeniu odkurzania rurę wypinamy z gniazda i urządzenie samoczynnie się wyłącza. Odkurzacz można też włączać i wyłączać za pomocą przycisku na rączce odkurzacza lub pilotem.

odkurzacz centralny najlepiej sprawdza się w domach jednorodzinnych i biurach o dużej powierzchni odkurzacz typu Split odkurzacz typu Split - jednostkę centralną montuje się zwykle w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym

Są dwa rodzaje odkurzaczy centralnych: kompaktowe i typu Split. Te pierwsze mają w jednej obudowie wszystkie elementy: silnik, separator zanieczyszczeń i zbiornik na kurz. Często wybierane są odkurzacze o konstrukcji Split. W jednostkach tych silnik i separator wraz ze zbiornikiem na kurz są umieszczone w osobnych obudowach. Rozwiązanie takie pozwala na wykonanie wydajniejszego i pojemniejszego separatora, w którym wygospodarowano miejsce na dodatkowy filtr do separacji włosów. Większy separator pozwala na skuteczniejszą separację cykloniczną wydmuchiwanego na zewnątrz powietrza. Odkurzacz o konstrukcji Split w praktyce jest bezobsługowy.

Jednostka centralna
Zamocowana na stałe w odpowiednim pomieszczeniu, stanowi serce całego urządzenia. Przypomina cylindryczny pojemnik. Zadaniem jednostki centralnej jest wytworzenie podciśnienia, dzięki któremu będzie możliwe zasysanie powietrza zawierającego kurz ze sprzątanego pomieszczenia. Jednostkę umieszcza się w odizolowanym pomieszczeniu gospodarczym (piwnica, garaż, strych), które ma jedną ścianę zewnętrzną (będzie w niej wylot powietrza). Jednostka centralna wyposażona jest w odpowiednie filtry, które pozwalają na zebranie mikroskopijnych zanieczyszczeń. Ponad połowa kurzu usuwana jest przez filtr cykloniczny (w uproszczeniu kurz jest odwirowywany z powietrza i gromadzony w worku), a reszta zatrzymywana jest na filtrze z tkaniny (np. poliestru). Taki dwustopniowy system sprawia, że powietrze wychodzące z jednostki centralnej jest czyste i może być bez obaw odprowadzone poza dom.
Obsługa jednostki centralnej ogranicza się do opróżnienia zbiornika z zebranego kurzu (2-4 razy do roku) oraz okresową wymianę filtrów (wg wskazań producenta). 
Najnowocześniejsze jednostki centralne wyposażone są w panel informacyjny - pozwala na pełną kontrolę funkcji odkurzacza. Między innymi informuje o: stopniu zapełnienia zbiornika na kurz, zabrudzeniu filtra, potrzebie przeprowadzenia serwisu.

jednostka centralna obsługująca powierzchnię do 150 m2 - model odkurzacza kompaktowego jednostka centralna - model kompaktowy - przeznaczona do mieszkania o powierzchni do 650 m2

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także