Odkurzacz centralny - zalety

Odkurzacz centralny - zalety

O zaletach odkurzacza centralnego nie trzeba już dzisiaj przekonywać. Powszechna opinia, że poza łatwym utrzymaniem domu w czystości można także pozbyć się roztoczy i kurzu powoduje, że coraz więcej osób uważa tę instalację za potrzebną.

Najistotniejszą cechą odkurzaczy centralnych, która je wyróżnia, jest zupełne wyeliminowanie z cyrkulacji użytego zassanego powietrza. O ile w najdoskonalszym nawet modelu odkurzacza tradycyjnego powietrze przechodzące przez worek z kurzem lub filtr wydmuchiwane jest z powrotem w pomieszczeniu sprzątanym, o tyle w odkurzaczach centralnych po wstępnym oczyszczeniu, powietrze jest wydmuchiwane systemem przewodów na zewnątrz budynku. Nie trzeba przekonywać co to oznacza. Powietrze, którym oddychamy jest czyste, wolne od najmniejszych drobin pyłu.

odkurzacz centralnyJednym z podstawowych walorów odkurzania centralnego jest to, że nie towarzyszy mu hałas.  Instalacja pracuje bezgłośnie, gdyż jednostka centralna jest zazwyczaj ukryta w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub piwnicy, skąd system przewodów łączy ją z gniazdami ssącymi w poszczególnych częściach domu. Dlatego można odkurzać bez obawy o zakłócenie spokoju czy snu innych domowników.

Instalacja odkurzacza centralnego jest najprostszą instalacją spotykaną w domu. Jej montaż nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani przygotowania. Wystarczy zapoznanie się z instrukcją montażu. Kolejnym atutem tego typu instalacji jest możliwość podzielenia jej na etapy, tzn. w czasie budowy domu można wykonać samą instalację z rur PVC, a potem, już po wprowadzeniu się, zamontować gniazda ssące i jednostkę centralną. Koszty inwestycyjne związane z samą instalacją nie są wygórowane i wynoszą średnio 400 - 800 zł dla domu o powierzchni około 200 m².
Ponieważ odkurzacz centralny wymaga montażu na etapie budowy lub remontu domu, o wykonaniu instalacji trzeba pomyśleć odpowiednio wcześnie. Dzisiaj nie jest to już kosztowna inwestycja, ponieważ materiały instalacyjne nie są drogie, a i ceny wykonawstwa spadają. Ponadto wiele firm wykonujących instalacje grzewcze chętnie montuje również instalacje odkurzacza centralnego. Instalacje odkurzacza centralnego można wykonać również we własnym zakresie. Dostęp do materiałów instalacyjnych jest łatwy na terenie całej Polski, a instrukcja montażu krótka i łatwa.

Argumentem ekonomicznym, przemawiającym za wykonaniem instalacji centralnego odkurzania w domu jest zwiększenie wartości handlowej budynku. Nawet jeżeli w przyszłości nie założymy gniazd ssących i jednostki centralnej, przy ewentualnej sprzedaży domu można będzie zaznaczyć, że jest on w taką instalację wyposażony. Standard budowy i wyposażenia domów w Polsce dogonił już sprawdzone rozwiązania z innych krajów, więc i u nas odkurzacz centralny stał się rozwiązaniem powszechnie stosowanym.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maciej Lichterowicz

Zdjęcia: aeroVac

Polecamy Ci również

Zobacz także