Odkurzacz centralny - samodzielny montaż

Odkurzacze centralne są znane na polskim rynku od ponad 10 lat. Jednak wciąż wywołują sporo kontrowersji i trudno je spotkać w domu u kogoś z rodziny, czy znajomych. Wokół urządzeń narosło bowiem sporo przesądów, wygłaszanych przez sceptyków. Stanowiska te mieszają się naprzemiennie z pochlebnymi opiniami sprzedawców nowoczesnego sprzętu domowego.

W rzeczywistości, odkurzacz centralny wymaga wykonania oddzielnej instalacji i kosztuje więcej niż tradycyjny, ale ma też szereg zalet. Domowe porządki z udziałem tego niezbyt skomplikowanego urządzenia stają się mniej kłopotliwe, a powietrze w pomieszczeniach czystsze, ponieważ pozbawione kurzu i roztoczy. Montaż można prowadzić etapami, dzieląc wydatki na raty, a instalacja nie musi być wcale zaplanowana już na etapie budowy domu. Aby jednak odkurzacz centralny spełniał oczekiwania użytkowników – powinien charakteryzować się odpowiednimi parametrami, w tym właściwie dobraną mocą.

Na przekór mitom

Faktem jest, że zakup odkurzacza centralnego jest wydatkiem większym, aniżeli kupno tradycyjnego urządzenia odkurzającego. Jednak w założeniu pomysłodawcy wynalazku było stworzenie sprzętu do powszechnego użytku, a nie luksusu dla osób bardzo zamożnych. Czasami spotyka się bardzo drogie wersje odkurzaczy centralnych, ale z reguły urządzenia te razem z montażem nie kosztują więcej niż 5 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę aktualne ceny sprzętu gospodarstwa domowego – nie jest to wcale tak wiele. Tym bardziej, że nie trzeba jednorazowo wydać całej tej kwoty. Można pierwotnie rozprowadzić rury i wykonać gniazda, co będzie instalacją w wersji minimalnej. Koszty nie powinny być wyższe niż 1 tysiąc złotych. Jeśli zdecydujemy się dodatkowo na montaż automatycznej szufelki i miękkiego węża kuchennego – należy je podwoić. Koszt jednostki centralnej to wydatek około 3 tysięcy złotych. Nieprawdą jest także, że ilość gniazd ssących musi być taka, co ilość pomieszczeń w domu, gdyż miałoby to niewiele wspólnego z wygodą użytkowania centralnego odkurzacza. Ważna jest jednak rozsądna lokalizacja gniazda. Gniazda należy lokować w takich miejscach, aby móc optymalnie wykorzystywać długość przewodów ssących. Zaprzeczeniu trzeba poddać także fakt, że odkurzacz centralny wydaje hałas nie do zniesienia. W przypadku tego sytemu hałaśliwością charakteryzuje się jedynie jednostka centralna. Tę jednak przeważnie umieszcza się z dala od pomieszczeń mieszkalnych, np. w piwnicy, kotłowni, itp. – co sprawia, że dźwięk wydawany podczas odkurzania jest praktycznie niesłyszalny w zasadniczych wnętrzach domu. Odgłosy odkurzania mogą być jednak słyszalne na zewnątrz domu, ale nie jest to hałas na tyle uciążliwy, aby nie mogli znieść go np. bliscy sąsiedzi.

Moc odkurzacza centralnego

Dobierając odkurzacz centralny do domu należy rozróżnić dwa rodzaje mocy. Pierwszy rodzaj mocy to tzw. moc ssąca, wyrażana w Air Watach. Warto zauważyć, że moc ssąca odkurzaczy centralnych jest przeważnie nieporównywalnie wyższa, aniżeli moc zasysania, jaką posiadają tradycyjne urządzenia. Dzięki temu centralne odkurzanie jest zdecydowanie skuteczniejsze i może przebiegać szybciej. Drugim rodzajem mocy, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu innowacyjnego sprzętu – jest moc pracy silnika jednostki centralnej. Planując zakup, obok mocy – należy dostosować do istniejących potrzeb także rozmiar zbiornika na śmieci i wielkość odkurzacza. Wymienione czynniki powinny być odpowiednio dobrane do powierzchni, jaką planujemy odkurzać. Przeciętny polski dom to około 150 m² powierzchni użytkowej. Przy takiej powierzchni wystarczy zastosować jednostkę centralną o mocy 1000 – 1200 W. Wiele zależy też jednak od długości przewodów ssących. Ich rozmiary zawsze są większe, kiedy budynek jest wielokondygnacyjny lub chociażby posiada piwnicę, czy poddasze użytkowe. Moc jednostki podana powyżej jest w pełni wystarczająca dla łącznej długości przewodów ssących do 30 m. Jeśli zachodzi konieczność zastosowania przewodów dłuższych niż 50 m - moc odkurzacza centralnego powinna być większa, tj. powinna wynosić około 3000 W. Jednak jednostka centralna o takiej mocy jest też w stanie obsłużyć zdecydowanie większą powierzchnię użytkową, tj. od 250 do nawet 500 m². Mocniejsze urządzenie sprawdzi się w domach o większej ilości kondygnacji i znaczniejszych powierzchniach użytkowych. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są modele z określoną regulacją mocy silnika, co zdecydowanie ułatwia dostosowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Montując odkurzacz centralny – nie można zapominać, że jego baza potrzebuje odpowiedniej wentylacji oraz, że jak każde inne urządzenie z silnikiem o wysokiej mocy – jest w mniejszym lub większym stopniu hałaśliwa. Z tych też powodów, warunkiem posiadania w domu centralnego odkurzacza jest wygospodarowanie właściwego miejsca na jednostkę centralną. Najlepszym rozwiązaniem jest ulokowanie jej w piwnicy lub garażu, gdzie obok oddalenia źródła hałasu od pomieszczeń mieszkalnych, zostanie zapewniony także łatwy dostęp do urządzenia. Jest on niezbędny, aby móc regularnie opróżniać separator, tj. pojemnik na nieczystości.

Montujemy odkurzacz centralny

Jedynie niedoinformowane w omawianym temacie osoby są zdania, że montaż centralnego odkurzacza jest nadzwyczajnie skomplikowany i niemożliwy do wykonania w użytkowanym domu. Wprawdzie, rzeczywiście najlepiej jest pomyśleć o instalacji do odkurzania już na etapie trwania budowy, ale prace instalacyjne można także łączyć z remontami, które przecież i tak przeprowadzamy co jakiś czas. Poprowadzenie rur i przewodów instalacyjnych wymaga bowiem wykucia kilku otworów i bruzd w ścianach. Jeśli ściany i podłogi zostały już wykończone – rury można próbować ukryć w istniejących pionach instalacyjnych, sufitach podwieszanych lub schować za szafkami kuchennymi. Trzeba jednak pamiętać, że w przebiegu rurociągu nie może powstawać kąt prosty. Instalacja musi zakrzywiać się łagodnie i biec, jak najkrótszą trasą. Im bowiem dłuższy jest rurociąg – tym mocniejsze urządzenie trzeba nabyć. Jednostkę centralną należy usytuować w wybranym miejscu w taki sposób, aby rura wydechowa, którą wyprowadza się na zewnątrz budynku była jak najkrótsza. Znaczna jej długość może powodować spadek wydajności centralnego odkurzania. Przed przystąpieniem do montażu instalacji – warto dokładnie określić ilość i lokalizację gniazd, z których mamy zamiar korzystać. Pamiętajmy, że większa ich liczba nie wpływa na wydajność urządzenia, ale każde gniazdo to dodatkowy koszt, co nie pozostaje bez znaczenia dla łącznie poniesionych wydatków. Z tego też powodu warto dokonać obliczeń, które pozwolą ustalić najbardziej rozsądną lokalizację miejsc, do których będziemy podłączać węże do odkurzania. Węże te w standardzie mają 9 m długości, ale dostępne są też węże o długości 11 i 15 m. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że im dłuższy wąż – tym odkurzanie mniej komfortowe. Do wykonania instalacji najlepiej jest zatrudnić fachowca, ale nie znaczy to, że przy odrobinie zaangażowania – nie poradzimy sobie z nią samodzielnie. Jednakże przy samodzielnym montażu odkurzacza centralnego należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Jeśli montaż nie zostanie przeprowadzony zgodnie z instrukcją – stracimy niestety gwarancję na urządzenie. Przed pierwszorazowym uruchomieniem sprzętu należy sprawdzić szczelność całej instalacji. Wszelkie ubytki, przez które powietrze wydostaje się na zewnątrz obniżają sprawność systemu.

Montować, czy nie montować?

To, czy zdecydujemy się na montaż centralnego odkurzacza w domu, czy też nie – zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych upodobań. Jeśli jednak dom jest dopiero w trakcie budowy – warto przeanalizować ułożenie instalacji. Jej koszt nie rujnuje portfela inwestora, a rurociąg może okazać się przydatny w przyszłości. Takie rozwiązanie powoduje też podział inwestycji na etapy i sprawia, że nie musimy na raz wydawać większej sumy pieniędzy. W jednostkę centralną można zaopatrzyć się w dowolnym momencie. Jej montaż nie sprawia już takich problemów, co wykonanie instalacji w ścianach lub stropach. Być może za kilka lat dojdziemy do wniosku, że jednak posiadanie takiego urządzenia interesuje także i nas. Z całą pewnością dobrze dobrany i zamontowany system centralnego odkurzania jest pewnego rodzaju komfortem oraz ułatwieniem prac domowych. Jednak odkurzanie w dalszym ciągu wymaga udziału człowieka, co powinny wziąć pod uwagę osoby, które liczą na to, że domowe porządki już całkowicie przestaną być ich zmartwieniem.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: nationwidenowbenefits.com

Polecamy Ci również

Zobacz także