Odkurzacz centralny - projekt

Instalacja odkurzacza centralnego wymaga starannego rozplanowania - znalezienia miejsca na jednostkę centralną, wyrzutnie powietrza oraz rozmieszczenia gniazd ssących.

odkurzacz centralny - jednostka centralnaJednostkę centralną można umieścić w garażu,
w piwnicy, w pomieszczeniu gospodarczym lub innym miejscu, które jest suche i dostatecznie oddalone od pomieszczeń mieszkalnych, aby dźwięk silnika elektrycznego był jak najmniej słyszalny. Nie zapominajmy, że jednostka centralna jest wyposażona
w zbiornik na kurz. Musimy mieć w przyszłości do niej dostęp w celu opróżnienia zbiornika.

Gdy już wiemy, gdzie będzie usytuowana jednostka centralna, możemy zacząć rozmieszczać gniazda ssące. Odpowiednio rozplanowane są kluczem do prawidłowego i wygodnego użytkowania centralnego odkurzacza w przyszłości. Musimy mieć możliwość dotarcia do każdego zakamarka w domu omijając meble i inne przeszkody. Powinniśmy mieć dostęp do zasłon, pomieszczeń sanitarnych i kątów sufitów. Idealnym miejscem na gniazda ssące są korytarze i dolne części klatek schodowych. Należy unikać miejsc za meblami lub drzwiami. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do przyszłego ustawienia mebli to bezpiecznie jest projektować gniazda ssące przy futrynach. Dobrym sposobem do sprawdzenia, czy dotrzemy do wszystkich zakamarków jest użycie sznurka o długości węża giętkiego, oczywiście w odpowiedniej skali zgodnej ze skalą rzutów kondygnacji.
Nie zapominajmy, że dobrze zaprojektowany system centralnego odkurzania powinien w pełni wyeliminować konieczność używania odkurzacza przenośnego. Dlatego wybierając jednostkę centralną, nie bierzmy pod instalacja odkurzacza centralnegouwagę powierzchni użytkowej domu, lecz powierzchnię całkowitą, dołączając powierzchnię tarasu, balkonu, schodów wejściowych, itp. Oczywiste jest zaprojektowanie gniazda ssącego w garażu, lecz w miarę możliwości należy umieścić je przy drzwiach wjazdowych, aby w przyszłości można było wyczyścić wnętrze samochodu na zewnątrz garażu. (W garażach na jeden samochód trudno jest sprzątać wnętrze auta, gdyż nie można wystarczająco otworzyć drzwi samochodowych z obydwu stron).

Gdy już wiemy, gdzie będą umiejscowione gniazda ssące należy zaprojektować położenie rur, które połączą gniazda z jednostką centralną. Rury należy prowadzić wzdłuż linii prostych stosując się do zasady: im mniej oporów hydraulicznych tym lepiej. Opory hydrauliczne powstają na skutek tarcia cząsteczek powietrza o wewnętrzne ścianki przewodów oraz na skutek zmiany kierunku przepływu strumienia powietrza. Instalacja odkurzacza centralnego jest czuła na opory przepływu, gdyż prędkość powietrza w rurach łączących gniazda z jednostką centralną dochodzi do 100 km/h.

Planując położenie rur instalacyjnych należy unikać tzw. spadków grawitacyjnych, które powodują, że pod wpływem siły grawitacji odgałęzienie znajdujące się bezpośrednio pod głównym przewodem będzie gromadziło cięższe zanieczyszczenia. Przewód główny, inaczej magistralny to ten, który łączy najdalsze gniazdo z jednostką centralną, a od niego odchodzą odgałęzienia do innych gniazd ssących. Aby uniknąć spadków grawitacyjnych, należy podłączenie do przewodu magistralnego wykonać w płaszczyźnie poziomej (rys.).

montaż odkurzacza centalnego
Spadki grawitacyjne są jednym z niewielu błędów, jakie można wykonać projektując instalacje odkurzacza centralnego. Planując położenie rur instalacyjnych odkurzacza centralnego, nie zapominajmy o przewodzie wydechowym, tzn. łączącym jednostkę centralną z wyrzutnią powietrza na zewnątrz budynku. Nie powinien być on dłuższy niż 6 mb, gdyż silniki odkurzaczy centralnych zaprojektowane są do pokonywania oporów ssania, a nie tłoczenia, w wyniku czego opory powietrza w przewodzie tłocznym bardziej decydują o efektywności systemu niż opory w przewodzie ssawnym.

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także