Odkurzacz centralny - projekt

Wyrzutnia powietrza na zewnątrz budynku powinna być umieszczona na wysokości około 30-50 cm nad poziomem terenu. Lokalizacja taka pozwoli dodatkowo wytłumić hałas pracującej jednostki centralnej.
Wzdłuż rur należy doprowadzić do każdego gniazda przewód elektryczny, który będzie doprowadzał prąd sterujący włączeniem i wyłączeniem jednostki centralnej. Należy stosować przewody o przekroju min 0,75 mm², gdyż napięcie generowane przez jednostkę centralną wynosi 24 V.

Rury i kształtki instalacyjne do odkurzacza centralnego wykonuje się z PVC. Są one specjalnie przystosowanych do przepływu powietrza. Trwale łączy się je ze sobą za pomocą kleju.
Bardzo istotne jest, aby używać kształtek instalacyjnych, których geometria została zaprojektowana specjalnie do przepływu powietrza. Kształtki takie charakteryzują się załamaniami o dużych promieniach oraz dużą precyzją wykonania. Oszczędności polegające na stosowaniu elementów instalacji kanalizacyjnej nie są opłacalne, gdyż różnica w cenie zakupu nie jest wielka, a konsekwencje ewentualnego zapchania rur zamurowanych w ścianach są bardzo duże. Rury i kształtki kanalizacyjne zaprojektowano do grawitacyjnego i bezciśnieniowego przepływu ścieków. Łączone są przy użyciu uszczelek gumowych, które na przestrzeni lat mogą ulec procesowi starzenia, w efekcie rozszczelniając całą instalację.

Odkurzacz centralny to nie tylko rury i kształtki w ścianach, to również gniazda ssące. Wybór gniazd jest duży. Mogą współpracować z różnymi rodzajami węża giętkiego i w różny sposób załączać jednostkę centralną. Jednostki centralne włącza się poprzez zwarcie wcześniej opisanego obwodu sterującego. Zwarcie tego obwodu i w konsekwencji włączenie odkurzacza odbywa się następującymi sposobami w zależności od rodzaju zastosowanych gniazd ssących:

  • poprzez włożenie końcówki węża giętkiego do gniazda;
  • poprzez włożenie końcówki węża giętkiego do gniazda i włączenie przełącznika w uchwycie. W tym przypadku obwód sterujący jest przedłużony w wężu giętkim do wyłącznika w uchwycie.

Dodatkowo możemy wybierać gniazda w wykonaniu metalowym lub plastikowym w różnych kolorach.

odkurzacz centralnyNa etapie wykonywania instalacji nie ma potrzeby montażu gniazd ssących, które nie będą potrzebne aż do czasu instalacji jednostki centralnej. W ich miejsce należy zamontować tzw. przykrywki do tynkowania, nazywane też maskownicami gniazd ssących. Zabezpieczają one nieczynną instalację przed zapchaniem w trakcie budowy domu. Pozwalają bezpiecznie zatynkować ścianę w okolicy gniazd bez obawy o zniszczenie gniazda, gdyby było ono już zainstalowane. Gdy zdecydujemy się zamontować jednostkę centralną, należy usunąć przykrywki do tynkowania, a w ich miejsce zamontować właściwe gniazda ssące.

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maciej Lichterowicz

Zdjęcia: aeroVac

Polecamy Ci również

Zobacz także