Oddymianie grawitacyjne - funkcje, cele i zalety systemu

Oddymianie grawitacyjne - funkcje, cele i zalety systemu

Systemy oddymiania są filarem bezpieczeństwa w każdej zabudowie – od prywatnej, po publiczną.  Jego mechanizm uruchamia się poprzez działanie czujki dymowej, przycisku oddymiania i innych, nowoczesnych systemów zewnętrznych. Technologia oddymiania grawitacyjnego wyróżnia się pełną automatyką i możliwością zewnętrznego kontrolowania. W całym systemie znajdziemy m.in. klapy oddymiające, kurtyny dymowe oraz otwory napowietrzające.

 

Rozwiązanie to stosuje się zarówno w budynkach przemysłowych, jak i mieszkalnych. Montując je we współczesny budownictwie, warto dokładnie przeanalizować jego funkcje i cele, które są kluczowe w kontekście efektywnego działania. 

Cele systemów grawitacyjnego oddymiania

Głównym, podstawowym celem jest oczywiście efektywne i sukcesywne usuwanie dymu, który powstaje na skutek pożaru. Odpowiednio przygotowany, poprowadzony i zamontowany system zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom budynku, umożliwiając bezpieczną ewakuację - zarówno pionowymi, jak i poziomymi drogami. Ponadto, systemy zwiększają widoczność, usuwając nadmiar dymu i produktów, pochodzących ze spalania. Tak niepozorna właściwość jest szczególnie cenna w przypadku słabo oświetlonych, ciasnych przestrzeni - np. klatki schodowej. W rezultacie więc zwiększa się także widoczność dla ekip ratunkowych, które przedostają się przez np. budynki produkcyjne czy magazynowe. 
Więcej jeśli chodzi o: grawitacyjne systemy oddymiania

Ograniczenie stężenia toksyn w powietrzu zmniejsza ryzyko trwałych problemów zdrowotnych. Napływające świeże powietrze rozrzedza dym, obniżając temperaturę i zmniejszając ryzyko rozpościerania się szkodliwych substancji. W tym miejscu szczególnie warto przyjrzeć się takim produktom jak klapy dymowe.

Wszystkie te właściwości mają na celu zmniejszyć ryzyko zawalenia się elewacji. Gorące płyny, które utrzymują się pod sufitem, mogą nagrzewać konstrukcję budynku, przyczyniając się do jego zawalenia. Wysoka temperatura powoduje utratę właściwości nośnych, a dym przez swoje właściwości korozyjne, może uszkodzić wyposażenie wewnętrzne, wywołując tym samym ogromne straty materialne. Minimalizowanie tych strat jest więc niezwykle cenne - bez względu na charakter budynku. 
Szczególne znaczenie w procesie oddymiania mają również certyfikowane okna oddymiające.

 
Funkcje systemów grawitacyjnego oddymiania
Mówiąc o systemach oddymiania kluczowe jest zrewidowanie i pogrupowanie jego głównych funkcji. Wśród tych najważniejszych wymienia się:

  • funkcję opóźniającą - głównie w kwestii rozprzestrzeniającego się pożaru, który w sposób niekontrolowany może zajmować kilkanaście hektarów w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Badania wskazują, że już po 2 minutach ogień może zbierać śmiertelne żniwo, a w zaledwie 5 minut może stanąć w płomieniach cały budynek. Dzieje się tak przez gromadzące się ciepło pod sufitem, które następnie rozchodzi się we wszystkich kierunkach i odbija od przeszkód, potęgując spalanie i namnażanie szkodliwego dymu. 
  • funkcję bezpieczeństwa - kluczowa i najważniejsza funkcja, minimalizująca ryzyko zaczadzenia i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dzięki narzędziom rozrzedzającym i usuwającym nadmiar dymu, możliwe jest przeprowadzenie efektywnej akcji ratunkowej, ułatwiając w ten sposób drogę dotarcia do źródła ognia. 
  • funkcja zapobiegająca - zmniejsza ryzyko powstawania nadmiernego ciśnienia i roznoszenia dymu po kolejnych szczeblach kondygnacji. Dodatkowo wzmacnia napęd termiczny dymu, usuwając nadmiar spalin z pomieszczenia. 
  • funkcja jakościowa - umożliwiająca utrzymanie wysoko jakościowego powietrza, poprzez jego cyrkulację, nawet w przypadku trudno dostępnych i kameralnych pomieszczeń. 

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Polecamy Ci również

Zobacz także