Oczyszczanie wody w domu – filtry z odwróconą osmozą

Czysta woda pitna
Zjawisko odwróconej osmozy, stosowane w filtrach do wody, pozwala na bardzo dokładane oczyszczenie wody z wszelkich zanieczyszczeń.

Filtry do wody z systemem odwróconej osmozy skutecznie usuwają zanieczyszczenia z wody kranowej. Wykorzystują przy tym naturalne zjawisko osmozy.

Odwrócona osmoza – sposób na oczyszczanie wody

Osmoza to naturalne zjawisko, które występuje w świecie przyrody, jednak „naukowo” zaobserwowane zostało ponad 200 lat temu. Dzięki osmozie, na przykład, rośliny „transportują” wodę z korzeni do liści. Osmoza polega na wyrównywaniu stężenia dwóch roztworów (od roztworu o niższym stężeniu substancji rozpuszczonej do roztworu o wyższym). W 1952 r. amerykańscy naukowcy odkryli, że zjawisko osmozy można odwrócić i właśnie ten mechanizm pozwala na bardzo skuteczne oczyszczenie wody. Początkowo odwróconą osmozę wykorzystywano do odsalania wody morskiej (z takich filtrów korzystało wojsko), jednak obecnie, znajduje ona znacznie szersze zastosowanie.
– Metoda odwróconej osmozy obecnie jest stosowana na dużą skalę w przemyśle, głównie przez producentów wody butelkowanej. Służy również do oczyszczania i zatężania ścieków przemysłowych, szczególnie pochodzących z przemysłu spożywczego, papierniczego i galwanicznego. Dzięki temu istnieje możliwość odzyskania wody, cennych substancji i rozpuszczalników zawartych w ściekach. Głównymi zaletami tego systemu są mniejsze straty, oszczędność surowców oraz zminimalizowane zużycie energii. To także podstawa metoda odsalania wody morskiej – mówi ekspert firmy UST-M, Paweł Woźniak.

Przeczytaj też: Czy woda z kranu nadaje się do picia? Jak to sprawdzić i co zrobić, żeby poprawić stan wody w kranie

Odwrócona osmoza w domowych filtrach do wody

W filtrach do wody stosuje się wspomniane zjawisko odwróconej osmozy. Działa to w ten sposób, że na zanieczyszczoną wodę wywierane jest ciśnienie. Woda przechodzi przez błony półprzepuszczalne znajdujące się w membranie filtra. Co ważne – przez membranę filtra przedostaje się tylko woda – pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, a także 99% wirusów i bakterii.
Do prawidłowego działania filtra odwróconej osmozy potrzebne jest tylko odpowiednie ciśnienie – najczęściej wystarcza takie, jakie jest w instalacji wodociągowej. Jeśli jednak ciśnienie w kranie jest zbyt niskie, trzeba zainstalować pompę.
 – Systemy bazujące na metodzie odwróconej osmozy są bezpiecznymi urządzeniami filtrującymi wodę przeznaczonymi do celów spożywczych. Technika ta uzdatnia wodę w stopniu, który pozwala na picie jej prosto z kranu, bez potrzeby przegotowania. Można ją stosować także do przygotowywania potraw dla dzieci, ponieważ zawiera bardzo mało minerałów, które i tak są dostarczane razem z pożywieniem. Ich nadmiar mógłby szkodzić niemowlętom.  – mówi Paweł Woźniak, ekspert UST-M.

Problem mineralizacji wody

Proces odwróconej osmozy w stosunkowo łatwy i naturalny sposób oczyszcza wodę z wszelkich zanieczyszczeń. Napoje, czy potrawy przygotowane na takiej wodzie zyskują lepszy smak i aromat. Nie musimy się również obawiać nieestetycznej, oleistej powłoki na kawie i herbacie.
Jednak po oczyszczeniu przez filtr odwróconej osmozy woda jest pozbawiona nie tylko szkodliwych zanieczyszczeń, ale także wszelkich minerałów, również tych, które są potrzebne naszym organizmom. Warto więc wybrać filtr, wyposażony w specjalny mineralizator. Oczyszczona woda, przepływając przez naturalne złoże, nasyca się związkami mineralnymi. Taką wodę pić spokojnie – nie obawiając się zanieczyszczeń i dostarczając organizmowi potrzebnych minerałów.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: UST-M

Polecamy Ci również

Zobacz także