Oczyszczalnia w jednym zbiorniku

W znakomitej większości oczyszczalni przydomowych podstawowym i niezbędnym elementem jest osadnik gnilny. Firma Poliplast proponuje rozwiązanie, w którym wszystkie procesy oczyszczania zachodzą w jednym, trójkomorowym zbiorniku.

Oczyszczalnia oparta jest na technologii osadu czynnego - oznacza to, że nad naszymi ściekami "pracują" odpowiednie kolonie bakteryjne zawieszone w ściekach. Bakterie "zamieszkują" trzecią komorę w trójkomorowym zbiorniku. Zbiornik wykonany jest z polietylenu, komory połączone są za pomocą odpowiednich węży, a ich pracą steruje odpowiednia skrzynka.
W pierwszej komorze następuje osadzanie zanieczyszczeń, takich jak piasek i inne większe cząstki (opadają one na dno komory i tam pozostają, dopóki użytkownik ich nie usunie). W drugiej komorze następuje intensywne napowietrzanie. Tlen i ścieki to właśnie to, co zamieszkujące tę komorę bakterie lubią najbardziej. W odpowiednich warunkach potrafią usunąć ze ścieków ok. 95% zanieczyszczeń. Do ostatniej komory przepływają ścieki o bardzo wysokim stopniu oczyszczenia - osadzają się w nim ewentualne pozostałe zanieczyszczenia i martwe bakterie, które wypłynęły z komory napowietrzania. Za pomocą odpowiednich pomp osad kierowany jest do pierwszej komory... i cały proces może rozpocząć się od nowa. Cyrkulacja ścieków zapewnia nawet 98% oczyszczenie.

Ogólny widok zbiornika Oczyszczalnia podczas montażuGotowa oczyszczalnia

Dzięki odpowiedniemu sterowaniu proces odbywa się cyklicznie - raz na godzinę z oczyszczalni wypływa ok. 25 litrów cieczy oczyszczonej do tego stopnia, że można ją odprowadzać bezpośrednio do rzeki lub rowu melioracyjnego. Spełnione są bowiem warunki biologicznego oczyszczania ścieków.
Bardzo dużym plusem z punktu widzenia użytkownika jest, że oczyszczalnia nie musi spełnić wymagań dotyczących warunków gruntowych oraz potrzebnej przestrzeni (w przypadku tradycyjnych oczyszczalni te dwa czynniki są najczęściej problemowe). Oczyszczalnia jest też tania w eksploatacji - aby pracowała, potrzebna jest energia elektryczna kosztująca ok. 100 zł w skali roku. Jedyna konieczna obsługa to wizyta serwisanta raz w roku. Oczyszczalnia wystarczy na potrzeby pięcioosobowej rodziny, ale jej maksymalne obciążenie to ścieki produkowane przez 8 osób. Zbiorniki objęte są 30-letnią gwarancją.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Poliplast

Polecamy Ci również

Zobacz także