Oczyszczacze powietrza – ulga nie tylko dla alergików. Czym są i jak działają

2
Czyste powietrze w domu
Niestety jakość powietrza, również w naszych domach często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego warto o nią zadbać.

Często ulegamy złudzeniu, że powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone (i pełne alergenów), a to w domu – bezpieczne i zdrowe. To ostatnie założenie niestety nie jest prawdziwe.

Jakość powietrza w domu

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zanieczyszczone powietrze jest w miastach – spaliny, kurz, to miejska codzienność. Dodatkowo zimą oddychamy smogiem, a od wiosny – pyłkami roślin. W maju kończy pylić brzoza, ale zaraz zaczną sosny, świerki, dęby i buki. Do tego trawy i pokrzywy. O ile pyłki roślin „atakowały” nas od zawsze, o tyle w połączeniu z innymi zanieczyszczeniami, coraz częściej powodują reakcje alergiczne. A te w skrajnych przypadkach prowadzą do schorzeń układu oddechowego, takich jak astma.

To wszystko na zewnątrz, ale okazuje się, że powietrze w naszych domach, wcale nie jest dobrej jakości. W naszych mieszkaniach żyją się różnego rodzaju bakterie, wirusy, grzyby, występują cząsteczki kurzu i napływają alergeny. Każdy z nich może wywołać alergię, której objawy są prawie zawsze takie same – wodnisty katar, duszności, wysypka, łzawienie oczu i gorsze samopoczucie.

Podpowiadamy: Co robić, żeby mieszkać zdrowiej. 5 łatwych sposobów, które nic nie kosztują

Bez wentylacji ani rusz

Co robić? Przede wszystkim nie należy rezygnować z wentylacji. Korzystnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, wyposażona w filtry, które wyłapują różne zanieczyszczenia.

Jednak w większości domów i mieszkań korzystamy z wentylacji grawitacyjnej, czyli naturalnej. I absolutnie nie możemy z niej zrezygnować – bez wymiany powietrza, problem zanieczyszczeń tylko się nasili, a dojdą do tego problemy z wilgocią. I błędne koło fatalnej jakości powietrza – zamknie się. Dlatego trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenia, warto też pomyśleć o oknach z nawiewnikami. Przez te urządzenia powietrze napływa regulowanym strumieniem przez zamknięte okna. Dzięki temu też napływa mniej alergenów i zanieczyszczeń. Pamiętajmy też, żeby kratki wentylacyjne w naszym domu były odsłonięte.

Oczyszczacz powietrza - jak to działa

Jeśli jednak chcemy rzeczywiście poprawić jakość powietrza w naszym domu, warto pomyśleć o oczyszczaczu powietrza. To urządzenie przydatne szczególnie, jeśli borykamy się z alergią.

Domowe oczyszczacze powietrza „wyłapują” zanieczyszczenia i oddają świeże powietrze. Mechanizm ich działania jest prosty. Urządzenie zasysa zanieczyszczone powietrze i przepuszcza je przez układ filtrów. Oczyszczone powietrze jest wolne od pyłów, alergenów, a także zapachów. Przy okazji może korzystnie jonizować powietrze.

Oczyszczacze monitorują jakość powietrza i włączają się samodzielnie, kiedy jego stan jest nieodpowiedni. Pracują cicho, dzięki czemu spokojnie można korzystać z nich w sypialniach, czy pokojach dzieci. Odczuwalne mogą być jedynie drobne ruchy powietrza.

Dowiedz się: Jak działa wentylacja mechaniczna. Jakie są jej zalety i wady

Jak wybrać oczyszczacz powietrza

Wybór oczyszczaczy powietrza jest dość duży. Dostępne są urządzenia o różnych funkcjach i parametrach. Stąd też spore rozbieżności cenowe między nimi. Najprostsze urządzenia można kupić już za ok. 700 zł, najbardziej zaawansowane i wydajne – kosztują nawet ok. 10 tys. zł.

Jedną z najważniejszych cech jest wydajność oczyszczacza – to, ile powietrza jest w stanie oczyścić w określonym czasie. Ten parametr trzeba dobrać do wielkości mieszkania (lub pokoju).

Zwróćmy też uwagę, czy wybrany model usuwa także pyłki roślin. Oczyszczacze powietrza wyposażone w podstawowe filtry radzą sobie bowiem z kurzem i bakteriami, a już innymi alergenami – niekoniecznie. Do bardzo przydatnych dodatkowych funkcji oczyszczacza należy nawilżanie powietrza.

Montaż i eksploatacja oczyszczacza powietrza

W przypadku oczyszczacza powietrza nie musimy martwić się o montaż. To przenośne urządzenia, które tylko podłącza się do prądu. Dzięki temu z oczyszczacza możemy korzystać w różnych pomieszczaniach, a mniejsze – nawet zabrać na wyjazd. Nie zajmują dużo miejsca, a producenci dbają o ich estetyczny wygląd.

Pamiętajmy tylko, że w oczyszczaczach trzeba regularnie wymieniać filtry. Czas użytkowania filtra zależy od jego rodzaju i intensywności zanieczyszczenia. Najczęściej jest to kilka miesięcy (filtry węglowe), do roku – półtora (filtry HEPA). W tym przypadku trzeba przestrzegać zaleceń producenta. To ważne, bo zanieczyszczenia gromadzą się właśnie w filtrach i po pewnym czasie przestają one spełniać swoje zadanie.

Co ważne, oczyszczacze powietrza przydają się przez cały rok – i w okresach pylenia roślin, i zimą, kiedy pojawia się problem smogu.

Sprawdź: Czy klimatyzacja szkodzi

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: CentroClima

Polecamy Ci również

Zobacz także