Oczyszczacze powietrza

38
Oczyszczacze powietrza
Zasada działania oczyszczacza polega na filtrowaniu powietrza w pomieszczeniu.

Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, w których powietrze jest na ogół zanieczyszczone. Z pomocą przychodzą urządzenia, takie jak oczyszczacze powietrza. Dowiedz się, jakie są rodzaje i najważniejsze parametry oczyszczaczy powietrza.


Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza wewnętrznego?

Zanieczyszczenie powietrza wewnętrznego powodowane jest przez następujące czynniki:

 • kurze (rozmiar cząstek od 0,1 do 1,0 μm) i pyły;
 • pyłki roślinne i sierść zwierzęca;
 • roztocza (rozmiar cząstek od 0,5 do 50,0 μm);
 • mikroorganizmy - bakterie i przetrwalniki (rozmiar cząstek od 0,1 do 1,0 μm), wirusy, zarodniki grzybów (np. pleśniowych) (rozmiar cząstek od 0,1 do 1,0 μm);
 • dym papierosowy (rozmiar cząstek od 0,1 do 1,0 μm);
 • substancje organiczne pochodzące przede wszystkim ze środków chemicznych stosowanych w gospodarstwie domowym;
 • zapachy.

Do zwiększenia stężenia tych zanieczyszczeń po części przyczyniamy się sami, nie dbając o prawidłową wentylację mieszkań. Części zanieczyszczeń nie jesteśmy jednak w stanie uniknąć, nawet przy bardzo higienicznym trybie życia - stały się one elementem naszej codzienności. Dlatego warto instalować urządzenia do oczyszczania powietrza, szczególnie w pomieszczeniach, w których:

 • przebywają osoby podatne na działanie zanieczyszczeń - dzieci, alergicy, osoby starsze;
 • trzymane są zwierzęta domowe;
 • przebywa stosunkowo duża liczba osób przez dłuższy okres czasu, chodzi zwłaszcza o pomieszczenia nieobjęte zakazem palenia;
 • znajduje się duża liczba tkanin (dywany, kapy, zasłony) oraz łatwo kurzących się przedmiotów.

Oczyszczacz powietrz - budowa i filtry
Jakość powietrza z pewnością poprawi oczyszczacz, wyposażony w specjalistyczne filtry powietrza. Nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia wyposażone są w system filtrów - może on być nawet kilkuwarstwowy. Od rodzaju filtrów i ich liczby zależy efektywność pracy urządzenia. Jakie rozwiązania stosuje się najczęściej?Pierwsza grupa filtrów to zw. filtry suche (inaczej mechaniczne). Podstawą ich działania jest wyłapywanie cząstek zanieczyszczeń dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów filtracyjnych. Filtry mechaniczne wymagają stosunkowo częstej wymiany materiału filtracyjnego, ponieważ cząstki zanieczyszczeń stopniowo obniżają jego skuteczność (zatykają go).

Filtry typu HEPA - filtry o wysokiej sprawności wyłapujące cząstki stałe. Wykonane są z cienkich nitek, które tworzą strukturę bibułki. Nitki mogą być wykonane z włókna szklanego lub polipropylenu. Bibułka jest układana warstwowo - tak powstaje materiał filtracyjny. Materiał ten pozwala na usunięcie z powietrza cząstek o rozmiarach nawet ok. 0,01 μm - oznacza to możliwość usunięcia prawie wszystkich cząstek zanieczyszczających powietrze. Filtry HEPA nie są w stanie jednak zneutralizować mikroorganizmów.

Filtry elektrostatyczne - działają dzięki efektowi elektrostycznemu - cząsteczkom zanieczyszczeń dostającym się pomiędzy metalowe płytki pod wysokim napięciem nadawany jest ładunek elektryczny. Dzięki temu są one przyciągane przez elementy filtra i na nim osadzane.

Filtry węglowe - węgiel  aktywny to tworzywo powszechnie stosowane jako materiał absorpcyjny (w różnych technikach oczyszczania).Pochłania lotne związki chemiczne i nieprzyjemne zapachy.

Druga grupa filtrów, o wysoce skutecznym działaniu, to filtry chemiczne. Wykorzystywane w nich są procesy chemiczne, na czele z utlenianiem. Dzięki temu powstają bardzo proste, nieszkodliwe substancje mineralne (nieorganiczne).

Filtry fotokataliczne - działają dzięki procesom chemicznym zachodzącym pod wpływem światła. Reakcja chemiczna polega na rozłożeniu substancji będącej elementem filtra (najczęściej stosowany jest dwutlenek tytanu) na substancje silnie utleniające:

 • nadtlenek wodoru H2O2 - popularna woda utleniona;
 • rodnik wodorotlenowy - OH-.

Zadaniem tych substancji jest intensywne utlenianie zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia są rozkładane do substancji nieszkodliwych - dwutlenku węgla i wody. Filtr fotokatalityczny jest bardzo skuteczny przy usuwaniu substancji organicznych i zapachów (skuteczność ocenia się nawet na 99,99%) oraz dymu papierosowego, szczególnie substancji smolistych (skuteczność oceniana jest nawet na 85%). Ponieważ silne utleniacze mają też działanie dezynfekcyjne, filtry fotokatalityczne mają zastosowanie jako trzecia grupa filtrów - biofiltry, przeznaczone nie tylko do usuwania zanieczyszczeń z powietrza, ale i neutralizacji mikroorganizmów.

       

Biofiltry - ich zadaniem jest zniszczenie mikroorganizmów. Biofiltr może być oparty na filtrze fotokatalitycznym lub wykorzystywać specjalną technologię. Przykładowo, włókienka filtru siatkowego mogą być nasączone silną substancją bakteriobójczą (biokatalizator).

Przeczytaj, czym jest: Syndrom chorego budynku

Inne rozwiązania poprawiające jakość powietrza w oczyszczaczach

Oprócz filtrów w oczyszczaczach stosuje się też dodatkowe rozwiązania, mające na celu poprawienie jakości powietrza. Są to np.:

 • generatory jonów ujemnych - neutralizują w powietrzu niekorzystne jony dodatnie, dzięki czemu powietrze staje się przyjemniejsze i zdrowsze;
 • komory ozonowe - utleniają szkodliwe związki i pozbawiają je nieprzyjemnego zapachu. Niszczą wirusy, bakterie i inne zanieczyszczenia chemiczne;
 • katalizatory - zatrzymują produkty utleniania zanieczyszczeń powstające w wyniku reakcji z ozonem, a także nadmiar ozonu, który nie wszedł w reakcję z zanieczyszczeniami.

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza

Podstawową cechą oczyszczacza jest wskaźnik emisji czystego powietrza (CADR - Clean Air Delivery Ratings). Określa on (w m³/h) ilość świeżego powietrza emitowanego do pomieszczenia. Oczywiście, im wyższa wartość CADR, tym skuteczniejszy oczyszczacz. Oczyszczacz jest też charakteryzowany przez pobór mocy (zużycie energii). Pobór ten zależy od CADR - jeśli parametr ten jest regulowany, pobór mocy się zmienia. Oczyszczacze wymagają regularnego czyszczenia materiału filtracyjnego i jego okresowej wymiany. Częstotliwość czyszczenia i wymiany jest określona przez producenta. Urządzenia mogą być wyposażone w różnego rodzaju mierniki: poziomu hałasu, poziomu zanieczyszczenia oraz kontrolkę wymiany filtrów. Nowoczesne modele mają regulację mocy i prędkości pracy. Mogą być ustawione na pracę cykliczną.  Niektóre są wyposażone w czujnik ruchu - zaczynają działać, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia; mogą też być sterowane za pomocą pilota.

Polecany artykuł: Wilgoć i pleśń w mieszkaniu - sposoby walki

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Ryńska, Marta Balcerowska

Zdjęcia: Daikin, Zelmer

Polecamy Ci również

Zobacz także