Nowy wywietrznik grawitacyjny

Wywietrznik Bryza firmy Uniwersal stanowi adaptację znajdującego się już w ofercie wywietrznika Zefir. Nowy wywietrznik o przekroju niekołowym pozwala na efektywne wykorzystanie opływającego go prądu powietrza (wiatru).

Bryza - nowy model wywietrznikaZadaniem wywietrznika grawitacyjnego jest niedopuszczenie do odwracania ciągu wentylacyjnego, czyli zapobieganie nawiewaniu powietrza do wnętrza kanału wentylacyjnego. W uproszczeniu praca wywietrznika polega na wytworzeniu podciśnienia, co pozwala na odciągnięcie powietrza z kanału wentylacyjnego.
Ze względu na zastosowanie pustaka wentylacyjnego na dachu dość często brakuje powierzchni. Dlatego konieczne jest wykorzystanie prądów powietrza opływającego wywietrznik. Nowa konstrukcja żaluzji i ich większa powierzchnia czynna (w porównaniu z poprzednikiem Bryzy - Zefirem). Pozwala to na przyspieszenie strugi powietrza,  co zwiększa efektywność pracy wywietrznika. Badania wykazały, że w stosunku do Zefira efektywność Bryzy jest o ok. 10-30% większa.
wywietrznik grawitacyjny Zefir - poprzednik Bryzy   Podobnie jak Zefir, nowy wywietrznik jest wykonany z laminatu poliestrowo-szklanego. Materiał ten jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i może być barwiony na dowolny kolor. Odporność temperaturowa produktu wynosi 60ºC; można ją jednak podwyższyć do 100ºC przez wykonanie wywietrznika z laminatu winyloestrowego. Można go też wykonać ze stali nierdzewnej.

Wywietrzniki Bryza wykonuje się w wariantach pojedynczych, systemowych w układzie z pojedynczym lub podwójnym pustakiem wentylacyjnym oraz w opcji na rurę PCV.

wywietrznik grawitacyjny w układzie systemowymJako parametr charakteryzujący pracę wywietrznika może służyć współczynnik Cb - określa on stosunek podciśnienia wywietrznika, bez przepływu w kanale, do ciśnienia dynamicznego wiatru. Współczynnik ten przedstawia się w funkcji kąta padania wiatru f od -60º do +60º. Im jego wartość jest wyższa, tym lepszy (bardziej wydajny) wywietrznik.
Drugim współczynnikiem jest współczynnik strat - im jego wartość jest mniejsza, tym wywietrznik lepszy.

Przykładowe współczynniki dla średnicy 150 mm
f=0° wywietrznik ustawiony poprzecznie do napływu wiatru.
Zefir  Cb= -0,43
Bryza Cb= -0,40;
f = 0º wywietrznik ustawiony wzdłużnie do napływu wiatru.
Zefir  Cb= -0,59
Bryza Cb= -0,22;
współczynnik strat dla Zefira: 0,696.
współczynnik strat dla Bryzy: 0,41.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Uniwersal

Polecamy Ci również

Zobacz także