Nowoczesne sterowanie oświetleniem – wygoda i funkcjonalność

Nowoczesne sterowanie oświetleniem – wygoda i funkcjonalność

Do sterowania oświetleniem w domu można wykorzystać rozmaite rozwiązania. Bynajmniej standardowe włączniki nie są jedyną opcją, na którą warto się zdecydować.

W sklepach można spotkać wiele innych produktów. Na które z nich warto się zdecydować? Czym charakteryzuje się nowoczesny system do sterowania oświetleniem? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Dlaczego sterowanie oświetleniem jest tak ważne?

Gdy mówi się o tworzeniu systemu oświetleniowego do domowych wnętrz, najczęściej pamięta się przede wszystkim o poszukiwaniach idealnych lamp. Wybiera się produkty główne, zadaniowe i dekoracyjne.

W wielu przypadkach zapomina się jednak, że oprócz montażu lamp trzeba też dokładnie przemyśleć metodę sterowania wszystkimi punktami świetlnymi.

Dlaczego jest to tak ważne? Od tego bowiem zależy bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników. Dotyczy to przestrzeni do pracy i rekreacji, a także ciągów komunikacyjnych, w tym miejsc newralgicznych, jak choćby klatki schodowe, gdzie zachowanie wysokich standardów oświetleniowych przekłada się na swobodne przemieszczanie się oraz ochronę domowników lub gości przed katastrofalnym w skutkach upadkiem.

Nowoczesne rozwiązania do sterowania oświetleniem, które oferuje choćby sklep Gajwer, pozwalają na obniżenie wydatków na energię elektryczną. Zarządzanie wszystkimi punktami świetlnymi w domu lub ogrodzie przebiega sprawniej, przy mniejszym zużyciu prądu. A to sposób na niższe rachunki oraz dbanie o środowisko naturalne.

 Jak sterować oświetleniem – alternatywne rozwiązania

 W większości domów stosuje się wciąż standardowe włączniki przyciskowe. Oprócz nich pojawia się jednak wiele nowych opcji.

Za najpopularniejsze uznaje się:

  • ściemniacze,
  • panele szklane,
  • aplikacje zdalne,
  • piloty,
  • sterowanie głosowe.

Ściemniacze są jednym z tradycyjnych rozwiązań, które stosuje się z powodzeniem od lat. Pozwalają na regulowanie natężenia światła i dopasowywanie go do bieżących potrzeb. Dzięki temu każde pomieszczenie jest zawsze optymalnie oświetlone, przy obniżeniu zużycia prądu.

Panele szklane to rozwinięcie klasycznych włączników. Zamiast nich pojawiają się niewielkie płytki ze szkła hartowanego, które montuje się na ścianach. Przy ich pomocy kontroluje się poszczególne źródła światła lub całe zespoły oświetleniowe. Można włączać lub wyłączać lampy albo regulować rozmaite, kluczowe parametry, jak natężenie, kolor i temperatura barwowa.

Do sterowania zdalnego najchętniej używa się dedykowanych pilotów lub aplikacji mobilnych, ściąganych wprost na telefony lub tablety. Dzięki nim udaje się nie tylko zarządzać oświetleniem w czasie rzeczywistym, ale też zapisywać konkretne, spersonalizowane ustawienia na przyszłość.

Coraz szersze grono użytkowników wykorzystuje do wielu czynności asystentów głosowych. Bywają oni przydatni także przy sterowaniu oświetleniem. Rozwiązania takie, jak Amazon Alexa lub Google Assistant, potrafią włączyć lub wyłączyć światło albo dopasować poszczególne parametry do oczekiwań osób przebywających we wnętrzu. A to wszystko odbywa się bez konieczności podnoszenia się z fotela lub odrywania się od wcześniejszych obowiązków.

Dodatkowe wsparcie – czujniki do domu i ogrodu

Oprócz wymienionych wcześniej rozwiązań można postawić na produkty wspierające nowoczesne systemy do sterowania oświetleniem w domach.

Warto choćby wspomnieć o sensorach. Najczęściej można spotkać czujniki ruchu lub zmierzchu. Pierwsze z wymienionych wykorzystuje się zwłaszcza na klatkach schodowych i w korytarzach. Automatycznie uruchamiają światło, kiedy wyczują ruch, a następnie je wygaszają, jeśli nie zauważą ludzkiej obecności w pobliżu.

Czujniki zmierzchu to natomiast świetne rozwiązanie do ogrodów i na ścieżki dojścia do drzwi wejściowych od bramy wjazdowej. Sensor włącza lampy, gdy ilość światła jest niewystarczająca. Pozwala to zapewnić pełen komfort oraz swobodę korzystania z przydomowego terenu o każdej porze dnia i nocy.

Sterowanie oświetleniem w domu i ogrodzie

Sposobów na wygodne sterowanie oświetleniem w domu lub ogrodzie jest naprawdę sporo. Dzięki temu każdy może znaleźć model w pełni odpowiadający swoim potrzebom lub specyfice wnętrza. Zyskują na tym wszyscy użytkownicy, dla których dom staje się jeszcze przyjemniejszą przestrzenią do pracy, odpoczynku i spotkań towarzyskich.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także