Nowoczesna pompa obiegowa

Nowoczesna pompa obiegowa

pompa Wilo-Yonos PICO

Wilo-Yonos PICO to nowoczesna bezdławnicowa elektroniczna pompa obiegowa, przeznaczona do wszystkich rodzajów wodnych instalacji grzewczych oraz do instalacji klimatyzacyjnych.

Sprawność i pobór mocy

Pompa obiegowa Wilo-Yonos PICO jest wyposażona w bezstopniowy silnik synchroniczny ECM. Dzięki najwyższej sprawności silnika, minimalne zapotrzebowanie mocy wynosi 4 W przy wysokości podnoszenia 4 m (pompa Wilo-Yonos PICO 25/1-4). Dlatego roczne zużycie energii wynosi tylko 49 kWh, czyli jest o 90% niższe niż w przypadku pomp standardowych.

Zakres temperatury pracy

Nowe pompy Wilo charakteryzują się szerokim zakresem temperatur, w których mogą pracować. Przepompowują wodę o temperaturze od -10°C do +95°C, a przy temperaturze otoczenia do +25°C, górna granica wody to +110°C. Dzięki temu pompy nadają się zarówno do instalacji grzewczych, jak i klimatyzacyjnych.

Odpowietrzanie pompy

Pompy są wyposażone w unikalny system odpowietrzania. Tak samo jak w pompach Wilo-Stratos PICO, odpowietrzanie jest automatyczne. Wystarczy ustawić czerwone pokrętło na odpowiednim symbolu, a po trzech sekundach odpowietrzanie rozpocznie się samoczynnie i potrwa ok. 10 minut. Następnie pompa przejdzie w stan gotowości do pracy. Odpowietrzanie można przerwać w dowolnym momencie. Zarówno proces odpowietrzania, jak i jego zakończenie są sygnalizowane na wyświetlaczu LED (migające słupki).

programowanie pracy pompyProgramowanie pracy

Za pomocą czerwonego pokrętła ustawiamy także odpowiedni tryb regulacji oraz ciśnienie, czyli wysokość podnoszenia.
Możliwość regulacji ciśnienia uwzględnia proporcjonalną różnicę ciśnienia Δp=v (lewa część skali pokrętła) oraz stałą różnicę ciśnienia Δp=c (prawa część skali). Pokrętło umożliwia bezstopniową regulację obrotów. Wartość ciśnienia jest oznaczona na wyświetlaczu jako „m” i możemy ją zmieniać w podziałce co 0,1 m. Wprowadzane zmiany są sygnalizowane na wyświetlaczu, a następnie pokazywany jest bieżący pobór mocy (oznaczony literą „W”). Pokrętło stosowane w pompach Wilo-Yonos PICO to unowocześniona i wzbogacona o nowe funkcje wersja pokrętła występujęcego w tradycyjnych pompach Wilo-Star RS.

Uruchamianie pompy po przerwie

Uruchomienie pompy przed nowym sezonem jest niezwykle łatwe dzięki funkcji deblokady. Rozwiązanie to jest stosowane również w pompach Wilo-Smart i Wilo-Stratos ECO. Polega ono odblokowaniu wirnika po okresie dłuższej przerwy, np. między sezonami grzewczymi. Funkcja deblokady zwiększa niezawodność pompy oraz prawidłowe działanie całej instalacji, szczególnie w przypadkach, kiedy w wodzie wytrąca się kamień, który mógłby blokować pracę wirnika.

montaż pompyMontaż pompy

Montaż pompy Wilo-Yonos PICO jest prosty i szybki. Podłączenie elektryczne odbywa się za pomocą wtyczki Wilo-Konektor. To rozwiązanie jest stosowane we wszystkich nowych, śrubunkowych pompach Wilo. Do podłączenia pompy nie są potrzebne żadne narzędzia – wystarczy jedno kliknięcie. Natomiast sprawną wymianę pompy, bez obaw o uszkodzenie sterownika, umożliwiają specjalne odlewy pod klucz na korpusie pompy.

Pompy z przyszłością

Pompy Wilo-Yonos PICO spełniają wszystkie wymagania nakładane na pompy grzewcze przez dyrektywę unijną ErP. Dyrektywa ta dotyczy efektywności energetycznej pomp bezdławnicowych. Dodatkowo pompy spełniają nie tylko warunki, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 r., ale jest też dostosowana do bardziej restrykcyjnych wymagań, które zostaną wprowadzone dopiero 1 sierpnia 2015. Wyznacza to nowy standard pomp grzewczych.

dostosowanie do dyrektyw Unii Europejskiej

Pompy Wilo-Yonos Pico – dane techniczne:

Dopuszczalne przetłaczane ciecze (inne media na zapytanie)

 • Woda grzewcza
  (zgodnie z VDI 2035)
 • Mieszaniny woda-glikol (maks. 1:1)

Dopuszczalny zakres zastosowania

 • Zakres temperatury przetłaczanego medium przy maksymalnej temperaturze otoczenia +25°C: od -10° do +110 °C
 • Zakres temperatury przetłaczanego medium przy maksymalnej temperaturze otoczenia +40°C: od -10° do +95 °C
 • Ciśnienie znamionowe: 6 bar

Podłączenie elektryczne

 • Napięcie zasilania 1~230 V

Silnik i elektronika

 • Klasa energetyczna: A
 • Zabezpieczenie silnika: niewymagane (odporny na prąd przy zablokowaniu)
 • Zgodność elektromagnetyczna: EN 61800-3
 • Generowanie zakłóceń: EN 61000-6-3
 • Odporność na zakłócenia: EN 61000-6-2
 • Stopień ochrony: IP X2D
 • Klasa izolacji: F
Oceń artykuł
3,37 / 27 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Wilo Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także