Nowoczesna pompa ciepła

Nowoczesna pompa ciepła

Na rynku pojawiła się nowa wersja pompy ciepła powietrze/woda do  podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Firma Viessmann udoskonaliła pompę Vitocal 160-A, wprowadzając nowy design oraz nowoczesne funkcje automatyki.

pompa ciepła

Pompa ciepła Vitocal 160-A WWK/WWKS to urządzenie nowoczesne i energooszczędne, służące do ogrzewania wody użytkowej w zintegrowanym, emaliowanym zbiorniku o pojemności 285 litrów. Moc grzewcza pompy ciepła to 1,54 kW uzyskiwana jest dzięki pracy sprężarki pobierającej przy tym
430 W energii elektrycznej. Dzięki takim parametrom deklarowany współczynnik efektywności wynosi 3,54 i jest jednym z najwyższych na rynku. Dodatkowo pompa posiada zabudowaną grzałkę elektryczną o mocy 1,5 kW, którą można użyć do zwiększenia chwilowej mocy urządzenia lub do wygrzewu antybakteryjnego.

W górnej części urządzenia zainstalowano układ chłodniczy, czyli sprężarkę, parownik oraz orurowanie całego układu razem z zabezpieczeniami. Skraplacz (wymiennik ciepła) został nawinięty na zbiornik, a więc nie jest widoczny z zewnątrz. Ponadto w pompie ciepła zastosowano czynnik termodynamiczny R134a, który jest używany m.in. w układach klimatyzacyjnych montowanych
w samochodach.

Wersja WWKS posiada zintegrowaną wężownicę, której powierzchnia pozwala na przeniesienie około 4 kW mocy. Jest ona przeznaczona głównie pod kolektory słoneczne, ale może być wykorzystywana także do zrzutu ciepła z innego źródła.

Pompa pracuje niezwykle wydajnie (1000 litrów na dobę), a po zagrzaniu wody do zadanej wartości, kończy pracę. Koszt ogrzania całego zbiornika od 100C do 450C wynosi około 1,5 zł, w zależności od temperatury powietrza na zasilaniu. Maksymalna temperatura wody uzyskanej z pompy to 550C, a po dołączeniu grzałki nawet 650C. Niewątpliwą zaletą pompy ciepła Vitocal jest osuszanie usuwanego powietrza, dzięki czemu nadaje się ona do piwnic i winiarni.

Cena netto pompy ciepła - od 9 371 do 10 304 zł

Oceń artykuł
3,24 / 21 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także