No co zwrócić uwagę, planując instalację c.o. w domu?

Instalacja grzewcza
Sprawna instalacja grzewcza decyduje o komforcie mieszkania, dlatego musi być dobrze zaplanowana.

Instalacja grzewcza jest jedną z podstawowych w każdym domu. Planując ją, często skupiamy się na wyborze kotła, jednak nie jest to jedyny element, o którym musimy pomyśleć.

Wybór kotła

Oczywiście kocioł grzewczy jest centrum instalacji c.o. Trzeba zdecydować się na rodzaj paliwa, określić moc kotła i zaplanować rozmieszczenie przyłączy. Od rodzaju paliwa zależy także to, jak powinna wyglądać kotłownia.
 Warto też jednak przy tej okazji zaplanować właściwą powierzchnię kotłowni. Jeśli bowiem zdecydujemy się na kocioł pelletowy z zasobnikiem lub na węgiel czy ekogroszek, do wygodnego przechowywania opału będziemy potrzebowali nieco więcej miejsca, niż może nam się początkowo wydawać – podpowiada Marcin Kosakowski z firmy TIS Group, polskiego producenta kotłów C.O.

Wentylacja kotłowni

Wentylacja kotłowni to bardzo ważna kwestia, szczegółowe wytyczne różnią się w zależności od rodzaju kotła (i paliwa).
 Co oczywiste, zbyt mało powietrza docierającego do kotłowni sprawia, że paliwo w naszym kotle spala się w gorszych warunkach, a to zdecydowanie obniża sprawność całej instalacji i podnosi koszty ogrzewania – dodaje przedstawiciel TIS Group.
Zatem oprócz kratki wywiewnej pod sufitem należy wyposażyć kotłownię w kanał doprowadzający powietrze do spalania czyli tzw. „zetkę”. Wlot powietrza powinien znajdować się kilkadziesiąt centymetrów nad posadzką.

Dowiedz się więcej: Jaka powinna być wentylacja kotłowni

Jakość materiałów w instalacji c.o.

Dużą pokusą dla inwestorów jest zaoszczędzenie na materiałach. Pamiętamy jednak, że tańsze materiały są przeważnie gorszej jakości, a ich trwałość jest niższa. W przypadku elementów, których wymiana jest szczególnie trudna – takich, jak rury podpodłogowe, zastanówmy się, czy takie oszczędności to rzeczywiście dobry pomysł. Przecież remont będzie znacznie bardziej kosztowny, niż zakup bardziej wytrzymałych materiałów.
 W tym wypadku wybór niższej jakości produktów to na ogół błąd, który prędzej czy później przerodzi się w poważny problem. Ewentualna awaria wiąże się przecież z gigantycznymi kosztami – przestrzega Marcin Kosakowski.

Planując instalację c.o. pomyśl o przyszłości

Planując instalację c.o. warto wybiec myślami w przyszłość i przygotować się na różne sytuacje, takie jak okresowy brak prądu. Tu z pomocą przychodzą nam tzw. awaryjne zasilacze UPS, które są w stanie podtrzymywać napięcie przez nawet kilka godzin. Warto przy tym wybrać urządzenie o mocy ok. 200 W.
Warto też pomyśleć o rozwiązaniach ułatwiających życie, takie jak zdalna obsługa kotła. Nawet jeśli obecnie nasz kocioł nie posiada takiej funkcji, warto już teraz pomyśleć o doprowadzeniu do kotłowni internetu.
W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać tradycyjny przewód lub postawić na sieć bezprzewodową. W tym drugim wypadku należy jednak sprawdzić wcześniej jakość sygnału w danym pomieszczeniu – np. przy użyciu korzystającego z Wi-Fi smartfona.

Poznaj też: Akumulator ciepła, czyli sposób na oszczędne ogrzewanie

Twardość wody, a wydajność kotła

Na wydajność instalacji grzewczej duży wpływ ma twardość wody. Warto ten parametr sprawdzić. Jeśli okaże się, że woda jest twarda – a więc będzie się osadzała duża ilość kamienia, warto zainwestować w stację uzdatniania wody. Dzięki temu ochronimy elementy instalacji grzewczej (a także inne sprzęty) przed osadem kamiennym.
 Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że jeden milimetr kamienia kotłowego powoduje spadek sprawności kotła aż o 10%  dodaje na koniec ekspert TIS Group.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: TIS Group

Polecamy Ci również

Zobacz także