Niecki basenowe

Niecka basenowa decyduje o charakterze basenu, a więc wpływa na cały ogród. Wybór niecek jest bardzo szeroki. Mamy wpływ nie tylko na kształt i wielkość przydomowego basenu. Można też wybrać, z jakiego materiału ma być wykonany, a także określić technologię wykonania.

Konstrukcja basenu
Basen jest konstrukcją budowlaną – musi posiadać pewne elementy, które zapewnią jego wytrzymałość i trwałość. Podstawowe elementy konstrukcji basenowej to:

 • niecka basenowa prefabrykowana lub wykonywana na terenie budowy;
 • ściana oporowa, przyjmująca opory od gruntu i wzmacniająca ścianę niecki. W przypadku niektórych rozwiązań ściana oporowa nie jest potrzebna – jej rolę pełni sama niecka;
 • płyta denna – rodzaj fundamentu, na którym umieszczana jest zasadnicza konstrukcja. Płyta denna nie jest potrzebna w niektórych konstrukcjach .

niecka basenowaTechnologia wykonania niecki basenowej
Niecka basenowa może być prefabrykowana (wykonana fabrycznie i przywożona w całości na plac budowy – np. niecka okrągła ze stali ocynkowanej) lub wykonywana na miejscu (np. niecka murowana z elementów ceramicznych). Możliwe jest też rozwiązanie pośrednie – niecka wykonywana jest na miejscu, ale z prefabrykowanych elementów, tzw. paneli (np. niecka z paneli poliestrowych).

montaż niecki basenowejZazwyczaj wewnętrzne ściany niecek mają dodatkowe powłoki – wykonane są z akrylu lub żywic epoksydowych, mogą to też być odpowiednie farby. Powłoki te utrwalają niecki, nadają gładkość powierzchni oraz ułatwiają położenie materiałów wykończeniowych.
Do wykonania niecek można użyć różnych rodzajów materiałów. Ich dobór ściśle zależy od technologii wykonania niecki.

Rozwiązania materiałowe – niecki prefabrykowane
Niecki prefabrykowane wykonuje się z:

 • stali ocynkowanej – w kształcie koła, owalu lub ósemki;
 • żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym (GRE);
 • polipropylenu (PP) – oprócz standardowych kształtów można spotkać następujące:

       kształty niecek basenowych
Niecki prefabrykowane wymagają konstrukcji nośnej, czyli ścian oporowych. Wyjątkiem są niecki w kształcie koła – ze względu na optymalny kształt. W przypadku innych kształtów konieczne jest wykonanie wzdłuż dłuższych boków ścian oporowych:

 • murowanych (z pustaków betonowych wypełnionych betonem);
 • wylewanych z betonu (mogą wymagać dodatkowego zbrojenia);
 • wsporników stalowych powiązanych poprzeczną belką stalową.

Niecki prefabrykowane wymagają też wylania betonowej płyty dennej na podsypce z piasku gruboziarnistego, żwiru lub pospółki. Sprawia to, że cała konstrukcja jest nośna, pomaga też wypoziomować dno.
Zasadniczą zaletą niecek prefabrykowanych jest stosunkowo najniższy koszt zakupu, wykonania i transportu. Oprócz tego, niecki prefabrykowane można dość łatwo przenieść na inne miejsce. Wadą jest ograniczenie kształtów i rozmiarów (tylko do oferty rynkowej).

Rozwiązania materiałowe – niecki wykonywane na budowie

Niecki wykonywane na budowie  wylewa się z betonu  zbrojonego, muruje z odpowiednich bloczków betonowych lub z pustaków betonowych. Konstrukcja z pustaków wymaga wzmocnienia prętami zbrojeniowymi oraz wypełnienia betonem.
Nieckę betonową warto pokryć warstwą żywicy epoksydowej – materiał ten uszczelnia ściankę betonową oraz doskonale izoluje i niweluje mikropęknięcia na jej powierzchni. Ułatwia też położenie materiałów wykończeniowych.
Niecka taka jest dość kosztowna, ale bardzo trwała. Zapewnia też dowolność, jeśli chodzi o kształty i wymiary. Ponieważ jest na stałe związana z gruntem, nie można jej przenieść w inne miejsce.

Rozwiązania materiałowe – niecki z elementów prefabrykowanych
Nieckę można też wykonać z elementów prefabrykowanych:

 • paneli stalowych (ze stali szlachetnej lub ocynkowanej);
 • paneli aluminiowych pokrytych zbrojoną formą;
 • paneli poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym;
 • foliowanych paneli PCV – mają one najmniejszą trwałość, są jednak stosunkowo tanie i szybkie w montażu;
 • paneli drewnianych – drewno jest impregnowane ciśnieniowo i usztywnione elementami stalowymi. Taka konstrukcja wymaga wylania dna z betonu lub wykonania go z zagęszczonego piasku.

Niecka z elementów prefabrykowanych nie wymaga dodatkowego zbrojenia, pozwala na uzyskanie dowolnego kształtu, a także może zostać przeniesiona na nowe miejsce.
Wadą niecki z elementów prefabrykowanych jest stosunkowo wysoki koszt wykonania oraz możliwości powstania nieszczelności w miejscach łączenia paneli.

Powłoki basenowe
Powłoka basenowa wzmacnia i uszczelnia ściany konstrukcyjne oraz „łata” mikrouszkodzenia. Ułatwia też wykończenie niecek basenowych. Najczęściej spotykane powłoki:

 • akrylowa i odmiany akrylowej – najczęściej stosowana w nieckach prefabrykowanych
  i wykonanych z elementów prefabrykowanych. Jest trwała, wytrzymała i odporna na oddziaływanie środowiska. Wiele interesujących patentów opartych jest na powłokach akrylowych;
 • żywica epoksydowa – głównie do niecek wykonanych z betonu;
 • laminat – tworzywo stosunkowo kosztowne, natomiast gwarantujące nieckom betonowym wysoką  trwałość.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także