Nawiewniki okienne - świeże powietrze w domu

Komfort i zdrowie mieszkańców uwarunkowane są m.in. odpowiednią jakością powietrza w pomieszczeniach, a za nią odpowiedzialna jest wentylacja – zorganizowana wymiana powietrza – działająca w sposób naturalny lub też wspomagana wentylatorami.

nawiewnik okienny

Produkowane okna mają coraz lepsze parametry izolacyjności. Ciepłe 5,6-komorowe profile, wysokiej jakości uszczelki oraz szyby o współczynniku U = 1,0 sprawiają, iż okna chronią mieszkańców przed utratą ciepła oraz przenikaniem do wnętrza hałasu. W konsekwencji „chronią” także przed dostępem świeżego powietrza z zewnątrz. Wietrzenie pomieszczeń przez otwarcie okien nie zawsze jest możliwe i komfortowe, zwłaszcza zimą, kiedy mieszkanie szybko się wychładza. Zakłócenie systemu wentylacji prowadzi do zwiększenia poziomu zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz wzrostu wilgoci, rozwoju pleśni i grzyba. Następuje kondensacja pary wodnej na powierzchni szyby, a także niedobór powietrza potrzebnego, np. do spalania w piecach gazowych i kominkach. Może wpływać to również na złe samopoczucie użytkowników, a nawet stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

Ilość dostarczanego powietrza

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690) w paragrafie 149. punkt 1. określono, iż minimalny strumień powietrza doprowadzanego do pomieszczeń, nie będących pomieszczeniami pracy, to 20 m³/h na osobę przewidzianą w projekcie budowlanym na pobyt stały.
Polska Norma PN-83/B-03430 Az3 2000 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.” określa ilość powietrza, jaką musimy usunąć (a więc i dostarczyć) dla poszczególnych pomieszczeń i wynosi odpowiednio:

wentylacja - normy

Dobór liczby nawiewników
(przykład doboru liczby nawiewników w 3-pokojowym mieszkaniu z kuchnią z oknem zewnętrznym, łazienką oraz WC).

dobór nawiewników

 

przepływ powietrza w mieszkaniuPrzepływ powietrza w mieszkaniu
Zgodnie z polskimi przepisami określonymi w normie PN-83/B-03430 Az3 2000 powietrze ma być doprowadzone do wszystkich pokoi, jak również kuchni, także tej z oknem, a następnie usunięte przez kratki wentylacyjne umieszczone w tzw. pomieszczeniach technicznych, czyli kuchni, łazience, WC ora z wszystkich pomieszczeniach bez okien, a także pokojach oddzielonych więcej niż dwojgiem drzwi oraz pokojach położonych na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym. Bardzo ważne jest też zapewnienie przepływu powietrza od elementów nawiewnych do kanałów wyciągowych. Pamiętajmy o podcięciu drzwi w pokojach (o twór min. 80 cm²) oraz wykonaniu w drzwiach kuchni, łazienki, toalety otworów o powierzchni łącznej 220 cm².

Montaż nawiewników – sposób na dostarczenie optymalnej ilości świeżego powietrza
Nawiewniki w oknach, w przeciwieństwie do dostarczania powietrza przez otwieranie okien, pozwalają doprowadzać powietrze w sposób ciągły, uzależniony od aktualnie panujących warunków. Dostępne na rynku produkty różnią się sposobem działania, ilością dostarczanego powietrza oraz tłumieniem hałasu zewnętrznego.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także