Nasady na kominy

Te często błyszczące w słońcu i kręcące się na wietrze elementy na kominach nie montuje się bynajmniej dla ich ozdoby. Są to specjalne nasady, które mają wpływ na wydajność systemów kominowych.

nasady na kominy

Odpowiednio dobrane nasady stanowią integralną część systemów kominowych. Wspomagają wentylację grawitacyjną wywiewną oraz ciąg w kominach spalinowych i dymowych. Ich zadaniem jest ochrona przewodów kominowym przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, które mogą zakłócać lub osłabiać naturalny ciąg w kominie. Zabezpieczają też przed innym, groźnym zjawiskiem, tzw. ciągiem wstecznym, czyli cofaniem się spalin do przewodu. Powietrze zamiast wydostawać się przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza. Często dzieje się tak w upalne letnie dni, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz budynku.
Ponadto może dojść do zasysania spalin wydostających się z przewodów spalinowych oraz dymowych i wtłaczania ich do budynku.

W zależności od sposobu działania, nasady kominowe dzieli się na:nasada kominowa samonastwna
Nasady samonastawne
To urządzenia o działaniu grawitacyjnym. Niezależnie od kierunku, siły i rodzaju wiatru przedłużona część obracającej się na łożyskach nasady, przypominająca nieco żagiel, ustawia się po zawietrznej stronie wiejącego wiatru. Osłania ona wówczas wylot przewodu kominowego, wytwarzając podciśnienie proporcjonalne do siły wiatru. Nasady samonastawne montuje się na wylotach kominowych o działaniu grawitacyjnym: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Nasady stałe
Do najpopularniejszych należą daszki, które osłaniają wylot komina głównie przed deszczem i śniegiem. Mają także wpływ, choć nieznaczny, na poprawę ciągu w kominie – gdy wieje wiatr, od ich strony zawietrznej tworzy się podciśnienie wzmacniające ciąg. Montuje się je na wylotach kominowych o działaniu grawitacyjnym: wentylacyjnych, spalinowych (urządzenia gazowe – spaliny suche).

Nasady obrotowe
Urządzenia dynamicznie wykorzystujące siłę wiatru. Wiatr wprawia głowicę nasady w ruch obrotowy (niezależnie od kierunku wiatru nasada obraca się zawsze w tę samą stronę), a odpowiednio ukształtowane łopatki odsysają powietrze z kanału dolotowego, usprawniając tym samym ciąg w kominie. Tego typu nasady są mniej podatne na zanieczyszczenia pochodzące ze spalin niż np. nasady samonastawne. Stosuje się je najczęściej jako zakończenie przewodów wentylacyjnych.

nasado kominowa do przewodów wentylacyjnych         nasada obrotowa do przewodów wentylacyjnych

Obrotowe nasady hybrydowe
Wykorzystywane w wentylacji hybrydowej (kiedy wentylacja naturalna wspomagana jest mechanicznie) i montowane na szczytach kanałów wentylacyjnych. Działają jak zwykłe nasady obrotowe – głowica obraca się pod wpływem wiatru, wytwarzając podciśnienie w króćcu nasady, a w efekcie wzrasta natężenie przepływu powietrza w przewodach. Różnica między nimi polega na tym, że wyposażone są dodatkowo w silniki małej mocy (zasilanie 230 V), które wspomagają działanie nasady przy niedostatecznej sile wiatru. W przypadku zaś zbyt dużej prędkości wiatru silnik redukuje obroty nasady do ustalonych na programatorze. Programator z wyświetlaczem pokazuje prędkość obrotową oraz stan pracy nasady. Urządzenie może być wyposażone w kilka stref czasowych, dla których ustawia się różne wartości prędkości obrotowej nasady w ciągu doby.

 

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także