Naprawa i modernizacja instalacji

0
Instalacja z rur miedzianych
Rury miedziane sprawdzą się w instalacjach grzewczych, gazowych i sanitarnych.

Nawet najbardziej starannie wykonana instalacja sanitarna i grzewcza po kilkunastu latach eksploatacji może wymagać modernizacji lub napraw.

Rury miedziane możemy stosować zarówno w modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, jak i ciepłej oraz zimnej wody użytkowej. Najczęściej spotykanymi instalacjami, które mogą wymagać napraw są instalacje c.o. wykonane z rur stalowych czarnych, przeważnie współpracujące z grzejnikami żeliwnymi, a także instalacje zimnej wody i c.w.u. wykonane z rur stalowych ocynkowanych.

Przeczytaj: Procedury stosowania i odbioru miedzianych instalacji gazowych

Instalacje grzewcze mogą pracować w systemie otwartym lub zamkniętym

Stosowanie rur miedzianych w naprawach i modernizacjach instalacji c.o. wykonanych z rur stalowych w systemach zamkniętych jest dopuszczalne, gdyż woda używana jako medium grzewcze po krótkim czasie pozbawiona jest cząsteczek wolnego tlenu, który powoduje korozję rur stalowych. Odwrotna sytuacja jest w systemach otwartych, gdzie woda grzewcza w sposób ciągły zaopatrywana jest w tlen powodujący wraz z jonami miedzi korozję i w krótkim czasie zniszczenie rur stalowych.

W razie nieszczelności rur wskutek korozji najlepszą metoda naprawy jest wycięcie części zużytej instalacji i wbudowanie w to miejsce odcinka z nowej rury. Instalatorzy często w tym celu stosują miedź, gdyż jest to materiał, który w sposób szybki i nieskomplikowany można zastosować do tego typu napraw.

Rury miedziane są łatwo dostępne na rynku. Rury i złączki można nabyć w specjalistycznych hurtowniach instalacyjnych, jak i również w ogólnodostępnych marketach budowlanych.

Dużą zaletą miedzi jest możliwość połączenia rur za pomocą różnych technik łączenia takich jak lutowanie, zaprasowywanie oraz przy zastosowaniu złączki samozaciskowej typu klik, która jest typową złączką naprawczą. Istnieje także możliwość połączenia odcinka rury za pomocą złącza zaciskowego skręcanego, w którym szczelność połączenia uzyskuje się przez docisk metalowego pierścienia za pomocą przeciwnakrętki. Ostatnio coraz częściej stosowane są złączki zaciskowe (skręcane), w których szczelność uzyskuje się przez zastosowanie o-ringów z wysokiej jakości tworzywa EPD. Złączkę w sposób prosty montuje się do rury, a uzyskane połączenie gwarantuje szczelność przez długi czas. Zaletą stosowania złączek zaprasowywanych oraz skręcanych jest brak konieczności stosowania palników z otwartym ogniem, które w trakcie modernizacji lub napraw powodowały niebezpieczeństwo powstania pożaru oraz zabrudzenie, a niejednokrotnie uszkodzenie ścian i potrzebę ponownego malowania lub wymiany pokrycia ścian. Złączki zaprasowywane i skręcane są nieduże oraz estetycznie wykonane.

Rury miedziane, zastosowane w gotowym, płaskim systemie grzewczym, mogą być także stosowane przy wymianie istniejących grzejników centralnego ogrzewania. Gotowy element systemowy montuje się na ścianie, podłodze lub suficie tak prosto jak zwykły grzejnik panelowy, zapewniający dodatkowo komfort i korzyści w postaci ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Po zamontowaniu na ścianie lub suficie panel zabudowujemy płytami kartonowo gipsowymi, na podłodze zaś -  odpowiednimi płytami podłogowymi.

To Cię zainteresuje: Miedź w przeciwpożarowych systemach tryskaczowych

Element systemowy wykonany jest w formie panelu na płycie izolacyjnej EPS pokrytej aluminium i zintegrowanej z elastyczną cienkościenna rurą miedzianą z trwale zespoloną osłoną z tworzywa sztucznego PE-RT o wymiarach 16 x 2 mm. Panel o wymiarach 2330 x 430 x 25 mm idealnie nadaje się do  stosowania w nowym budownictwie, jak również  do modernizacji ogrzewania w istniejących już budynkach. Ten zintegrowany płaszczyznowy grzejnik umożliwia wielkopłaszczyznowe ogrzewanie i chłodzenie, co zapewnia przyjemną temperaturę powierzchni (możliwe jest łączenie kilku paneli).

Również na poddaszu, między krokwiami, z powodzeniem można montować ten system grzewczy (możliwa jest pozioma jak i pionowa zabudowa systemu).   

 

Przy modernizacji lub naprawie instalacji zimnej wody i c.w.u. wykonanej z z rur stalowych ocynkowanych należy pamiętać o regule przepływu: rury miedziane montujemy tylko za rurami stalowymi ocynkowanymi, nigdy odwrotnie! Trzeba też wziąć pod uwagę, że w przypadku wymiany części instalacji stalowej ocynkowanej rury miedziane zawsze montujemy od miejsca naprawy do końca instalacji, tzn. punktu czerpalnego. Dodatkowo ważnym parametrem jest PH wody, które nie powinno być niższe niż 7,0.

Stosując miedź w naprawach instalacji grzewczych i sanitarnych, należy pamiętać, że goła rura i złączka miedziana może być prowadzona na wierzchu ścian. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zalania cementem to powierzchnia rury powinna być zabezpieczona otuliną lub powinno się zastosować rurę z fabryczną otuliną lub izolacją termiczną. W miejscach przejścia przez mur rura miedziana musi być prowadzona np.  w rurze z PCV. Zapobiegnie to przetarciu w miejscu styku rury miedzianej z murem wskutek rozszerzalności termicznej miedzi.

Przeczytaj: Zalety stosowania miedzi w instalacjach systemów słonecznych

W procesie modernizacji i naprawy instalacji sanitarnych i grzewczych można stosować cienkościenną rurę miedzianą z trwale zespoloną osłoną z tworzywa sztucznego. To innowacyjna rura dwuwarstwowa, składająca się z cienkościennej rury miedzianej trwale zespolonej z osłoną z polietylenu PE-RT, posiadająca znakomite właściwości plastyczne. Charakteryzuje się ona łatwym montażem i obróbką, a łuki nawet o niewielkich promieniach można wykonywać ręcznie bez użycia giętarki (taka sama łatwość gięcia we wszystkich kierunkach). Operacja cięcia nie wymaga stosowania piły lub obcinaka - rurę można ciąć nożycami. Usuwanie zadziorów i kalibrowanie odbywa się w jednej operacji. Do łączenia rur stosuje się złączki zaprasowywane z podwójnym elementem zaciskowym – o-ringi z EPDM. Do łączenia mogą być stosowane złączki systemowe producentów cienkościennych rur miedzianych, jak i innych powszechnie stosowanych na rynku złączek zaprasowywanych z systemów tworzywowych (do zaciskarek z konturem TH). Technika łączenia opiera się na złączkach metalowych i metalowej rurze rdzeniowej z miedzi, która zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną z dopuszczalnymi ciśnieniami roboczymi ponad 30 barów (również w wysokich temperaturach). Wysoką niezawodność połączenia uzyskano dzięki małym tolerancjom wymiarowym bezszwowo ciągnionej rury miedzianej i korpusu metalowego złączki (metal/metal – dwa elementy uszczelniające, do tego o-ringi osadzone pomiędzy powierzchniami metalowymi, dzięki czemu brak jest oznak starzenia, a  zasada uszczelnienia jest taka sama jak w przypadku zaprasowywanych złączek miedzianych). Cienkościenne rury miedziane mogą być stosowane w instalacjach zimnej i ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania, ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz w pompach ciepła woda/glikol – dolne źródło. Rdzeniowa rura miedziana spełnia wymagania normy PN-EN 1057. Rury stosowane na runku polskim muszą posiadać atest DVGW, a także aprobatę techniczną ITB oraz atest higieniczny PZH. Rura jest dostępna w wymiarach (14x2 mm, 16x2 mm, 18x2 mm, 20x2 mm, 26x3 mm), w których produkowana jest większość rur PEX i Alu-PEX. Może być także stosowana do napraw instalacji z tworzyw sztucznych.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Europejski Instytut Miedzi

Źródło: Europejski Instytut Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także