Napędy do bram - zasady doboru i montażu

Napędy do bram - zasady doboru i montażu

Montaż siłownika ma wpływ na eksploatację bramy. Brak płynności ruchu, awarie, czy nawet utrata gwarancji to tylko niektóre z możliwych problemów, jakie może powodować nieprawidłowo dobrany, bądź zamontowany napęd.

Na co więc zwrócić uwagę, gdy zdecydujemy się na wyposażenie bramy w system automatyki?
Brama wjazdowa otwierana jednym przyciskiem pilota to niewątpliwie wygoda. Jednak decydując
się na montaż automatyki musimy pamiętać, żeby zwrócić uwagę, by została ona prawidłowo zainstalowana, w przeciwny razie może przysporzyć kłopotów.
Oto kilka zasad doboru i instalacji siłowników. Jest to szczególnie ważne w przypadku bram skrzydłowych, gdzie istnieje olbrzymia ilość czynników, wpływających zarówno na dobór, jak
i sposób montażu siłownika.

Wstępna ocena bramy pozwoli nam odpowiednio dobrać siłownik do konkretnego zastosowaniaMiejsce mocowania siłownika z łamanym ramieniem musi być bardzo dokładnie wybrane

Parametry bramy

Po pierwsze trzeba określić ciężar bramy. Jest to bardzo ważny parametr determinujący w dużej mierze dobór odpowiedniego modelu napędu. Zbyt słaby siłownik nie tylko nie zapewni nam optymalnej pracy systemu, ale również może ulec awarii spowodowanej nadmiernym obciążeniem.
Z drugiej strony, nie ma sensu inwestować w modele przeznaczone do pracy z bramami o ciężarze dużo wyższym, ponieważ niepotrzebnie zwiększy to koszt całej inwestycji. Warto więc skorzystać
z porady eksperta - instalatora, który pomoże nam ocenić samą bramę oraz dobrać odpowiedni siłownik.
Rozmiar i ciężar bramy to podstawowe dane, jakie należy określić przed wyborem napędu

Ciężar i rozmiary bramy to nie jedyne parametry, które należy ocenić przed dobraniem napędu. Równie ważne jest określenie kątów otwarcia, intensywności pracy oraz stanu technicznego bramy, przydatność konstrukcji (np. odpowiednia sztywność), możliwość doprowadzenia instalacji elektrycznej zasilającej urządzenia oraz analiza słupków (ich wymiary i materiał), na których zamocowana jest brama. Należy wiedzieć, że nie do każdej bramy można zamontować automatykę. Zbyt duża odległość zawiasów od krawędzi słupka, zła konstrukcja, bądź zły stan techniczny bramy skutecznie uniemożliwią nam montaż siłownika. Przeprowadzenie wstępnej oceny warunków montażu to bardzo ważny etap procesu zautomatyzowania bramy. Określenie podstawowych parametrów pracy dla systemu zmniejszy ryzyko błędnego doboru oraz montażu siłowników. Dlatego też, tak ważna jest wstępna ocena warunków, w których będzie pracował nasz napęd.

Napędy do bram - montażW przypadku siłowników podziemnych, bardzo istotną kwestią jest odprowadzenie wody.

Po wstępnej ocenie i dobraniu odpowiedniego modelu napędu czas na montażu. I choć wydawać się może, że przymocowanie siłownika do słupka nie powinno być problematyczne, to jest to wyjątkowo ważny etap. Błędy w montażu skutkować mogą przeciążeniami, prowadzącymi do szybszego zużywania się napędu oraz brakiem płynności pracy bramy. Co więcej, błędnie zamontowany siłownik może stracić gwarancję producenta.
Odpowiedni dobór miejsca montażu jest szczególnie istotny w przypadku siłowników ze śrubą pociągową, które muszą być właściwie zamocowane względem osi obrotu skrzydła. Zależność pomiędzy wymiarami montażowymi jest tu ściśle określona, a każde odstępstwo może spowodować problemy w przyszłości. Dlatego też tego typu siłowniki nadają się do bram o stosunkowo niewielkiej odległości pomiędzy zawiasem, a powierzchnią montażu napędu. W innym przypadku warto rozważyć montaż siłownika z tak zwanym łamanym ramieniem, który przystosowany jest do montażu na dużo szerszych słupkach niż w przypadku napędów ze śrubą pociągową. Jeśli jednak nasza brama jest na tyle specyficzna, że nie ma możliwości montażu żadnego z powyższych modeli, możemy sięgnąć po siłownik „podziemny”, którego mechanizm znajduje się poniżej poziomu gruntu. Jest to nie tylko rozwiązanie wyjątkowo dyskretne, ale również pozbawione problemów z wymiarami montażowymi. Jednak w tym przypadku należy bacznie zwrócić uwagę na odprowadzanie wody, która mogłaby zaszkodzić mechanizmowi. Dlatego też właściwy drenaż przestrzeni pracy siłownika jest kluczowy dla jego długiej i bezawaryjnej pracy.

Oceń artykuł
2,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Nice

Polecamy Ci również

Zobacz także