Największa kotłownia kondensacyjna

W Zakładach Płytek Ceramicznych Opoczno SA powstała największa w Polsce kotłownia wyposażona w kotły kondensacyjne De Dietrich.

kotłownia kondensacyjnaZakończono I etap inwestycji, polegający na podłączeniu dwóch wysokosprawnych, wodnych, gazowych central grzewczych kondensacyjnych C 610-1140 Eco firmy De Dietrich, każda o mocy maksymalnej 1146 kW (łącznej mocy do 2,292 MW) i sprawności do 109,6%. Każda centrala składa się z dwóch bloków, połączonych wspólną obudową i czopuchem, o mocy do 573 kW każdy.
Kotłownia ogrzewa zakład produkcyjny „Pomorze” oraz zabezpiecza dostawę ciepłej wody na cele socjalne. Nowa kotłownia pozwala na rezygnację z dostawy ciepła ze źródła zdala-czynnego, zasilanego paliwem stałym i eliminację dużych strat ciepła na rurociągach przesyłowych.

kotły kondensacyjneZastosowane w kotłowni kotły kondensacyjne typu C 610-… Eco firmy De Dietrich są wyjątkowo ekonomiczne, nie są także uciążliwe dla środowiska, dzięki płynnie obniżanej temperaturze wody w kotle, aż do poziomu 15% jego nominalnej wydajności. Sprawność znormalizowana tych urządzeń wynosi aż 109,6%. Dzięki wyjątkowej konstrukcji wymiennika ciepła ze stopów aluminiowo-krzemowych, kotły są niezawodne i trwałe. Nieznacznie większy koszt zakupu tych urządzeń w stosunku do tradycyjnych kotłów gazowych rekompensuje się w wyniku redukcji strat ciepła zawartego w spalinach w krótkim czasie.
Kotłownię wyposażono w układ pełnej automatyki pogodowej zrealizowany w oparciu o sterowniki mikroprocesorowe i czujniki temperaturowe Diematic-3 firmy De Dietrich – sterujące pracą kaskady kotłów i kilku niezależnych obiegów grzewczych.

II etap inwestycji, polegający na rozbudowie instalacji o trzeci kocioł C 610-1140 Eco, planowany jest na III kwartał br. Docelowa moc kotłowni, uzyskana po realizacji tego etapu inwestycji ma wynosić 3420 kW. Generalnym wykonawcą inwestycji jest P.W. Holding Ltd z Kielc, firma wielokrotnie nagradzana za projektowanie i wykonawstwo obiektów energetyki cieplnej, a w szczególności ekologicznych systemów grzewczych.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: De Dietrich

Polecamy Ci również

Zobacz także