Najmniejsza żarówka na świecie

Podczas warszawskich Targów Światło i Elektrotechnika zaprezentowano najmniejszą na świecie reflektorową żarówkę halogenową. MINISTAR® firmy Osram zdobyła nagrodę przyznawaną przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę. Obecnie trwa konkurs dla producentów i studentów na projekt oprawy.

żarówka halogenowa z odbłyśnikiem osiowym

Najmniejsze żarówki halogenowe świata (Ministar) to innowacja firmy Osram. Nowością w konstrukcji jest mały reflektor, umieszczony na bańce i zintegrowany z żarówką. Kształt bańki pozwala na skupienie światła (stworzenie wiązki) i nadanie tej wiązce precyzyjnego kierunku. Zastosowanie powłoki srebrnej zapewnia mniejsze obciążenieżarówka z odbłyśnikiem bocznym cieplne oprawy. Najmniejsze żarówki świata występują w dwóch wersjach: z odbłyśnikiem osiowym (zdj. po lewej) oraz z odbłyśnikiem bocznym (zdj. po prawej) - na zdjęciach żarówki w rozmiarach zbliżonych do rzeczywistych.

Wymiary żarówek wynoszą:
44 mm długości i 16 mm średnicy dla żarówki z odbłyśnikiem osiowym;
33 mm długości i 9,5 mm średnicy dla żarówki z odbłyśnikiem bocznym.

Tak niewielkie rozmiary żarówek stwarzają bardzo szerokie możliwości projektowania oświetlenie miejscowego i akcentującego oraz oświetlenia mebli. Trwałość najmniejszych żarówek halogenowych wynosi ok. 200 godzin.

najmniejsza żarówka światażarówka halogenowa

Dane techniczne

typ żarówki/ typ trzonka

Moc [W]

Światłość [cd]

Kąt rozsyłu światła [°]

Ministar reflektor osiowy/ GY6,35

20

600

30

 

35

900

30

 

50

1300

30

Ministar reflektor boczny/ G4

10

80

50

 

20

120

50

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także