Na co zwrócić uwagę wybierając kolektor próżniowy

Kolektory próżniowe
Poszczególne modele kolektorów próżniowych mogą się znacząco różnić. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kupując ten typ kolektora słonecznego.

Kolektory próżniowe charakteryzują się wysoką wydajnością. Jednak między różnymi urządzeniami tego typu mogą występować znaczne różnice. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając kolektor próżniowy.

Do wyboru mamy dwa podstawowe typu kolektorów słonecznych: płaskie i próżniowe. Te ostatnie są wprawdzie droższe, ale wydajniejsze niż kolektory płaskie. Dlatego w uzasadnionych przypadkach, warto wybrać właśnie kolektory próżniowe. Jednak okazuje się, że poszczególne modele mogą się znacznie różnić parametrami i wydajnością. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając kolektory próżniowe.

Dowiedz się: Kiedy warto wybrać kolektory płaskie, a kiedy próżniowe

Próżnia w kolektorze słonecznym

Jak sama nazwa wskazuje, w tego typu kolektorach, bardzo duże znaczenie ma próżnia.
 Przede wszystkim istotny jest wysoki poziom próżni. Pamiętajmy, że stanowi ona najlepszą formę izolacji termicznej i pozwala wyeliminować straty wynikające z unoszenia ciepła przez powietrze ogrzewające się od absorbera – mówi Paweł Sokół z firmy Soleo.
Wyjściowy poziom próżni to jedna sprawa, ale równie ważne jest jej zachowanie przez cały okres użytkowania kolektora. Zasadniczy wpływ na ten element ma szczelność konstrukcji. Najlepiej, by elementy za to odpowiedzialne, wykonane były z metalu. Takie rozwiązanie zapewni hermetyczność układu.
  Na utrzymanie próżni wpływa także zastosowanie tzw. gettera. Szkło nigdy bowiem nie będzie całkowicie szczelne i odporne na działanie małych cząstek gazowych, które z czasem mogą wnikać do jego środka i zwiększać straty ciepła. Getter zaś te cząsteczki aktywnie wchłania i w efekcie zmniejsza spadek wydajności – dodaje przedstawiciel Soleo.

Sprawność optyczna kolektora próżniowego

Na efektywność kolektora próżniowego w czasie jego eksploatacji wpływa sprawność optyczna. Dlatego na ten parametr koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę.
 Przykładowo, dwuścienne rury próżniowe ograniczają dostęp światła do absorbera, przez co tego typu kolektor uzyskuje przeciętną wydajność cieplną – opisuje Paweł Sokół.
Szkło może także wpływać pozytywnie na sprawność kolektora. Szacuje się, że zastosowanie warstwy szkła antyrefleksyjnego poprawia przepuszczalność promieniowania słonecznego o ok. 5%.

Dowiedz się też: Jak działają kolektory hybrydowe i czy warto w nie zainwestować

Przegrzewanie i montaż kolektorów próżniowych

Bardzo ważnym czynnikiem, który musimy uwzględnić wybierając kolektor próżniowy, jest stopień ochrony przed przegrzewaniem. Pod tym względem pozytywnie wyróżniają się kolektory, w których konstrukcja dolnych przyłączy umożliwia swobodny wypływ glikolu w początkowej fazie stagnacji. Dzięki temu powstająca para wodna przesuwa glikol z absorbera i jednocześnie skraca jego czas gotowania. Zmniejsza to ciśnienie w instalacji i minimalizuje ryzyko jej uszkodzenia.
 Dużą rolę przy wyborze kolektorów niekiedy odgrywa też możliwość nietypowej zabudowy. Niektóre modele pozwalają bowiem na montaż bez wymaganego nachylenia, co może być jedynym rozwiązaniem np. w przypadku braku miejsca na dachu – podpowiada ekspert firmy Soleo.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Soleo

Polecamy Ci również

Zobacz także