Montaż rekuperatora w remontowanym domu

0
Montaż rekuperatora w remontowanym domu
Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła nie jest małym wydatkiem, ale przeważnie zwraca się z nadwyżka.

Rekuperacja to mechanizm stosowany w systemach wentylacyjnych domów nowo wznoszonych oraz starszych – poddawanych termomodernizacji. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas montażu rekuperatora w remontowanym domu. 

Rekuperator ma za zadanie odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku. Możliwość ograniczenia strat ciepła dla wentylacji, przy zastosowaniu tego urządzenia może sięgać nawet 80 procent. Zatem o opłacalności inwestycji nie ma nawet co dyskutować. Błędnym jest myślenie, że termomodernizacja domu to ocieplenie ścian styropianem, wymiana instalacji centralnego ogrzewania oraz zastąpienie starej stolarki okiennej i drzwiowej – nową, posiadającą lepsze parametry termoizolacyjne. Owszem, wspomniane powyżej zabiegi jak najbardziej przyczyniają się do oszczędności energii cieplnej. Jednak oszczędność ta może być jeszcze większa, jeżeli w domu zastosowany zostanie system odzysku ciepła z wentylacji.  W powyższym celu konieczny jest przegląd istniejących kanałów wentylacyjnych i montaż rekuperatora.

Warto przeczytać: Nowe wymagania dotyczące energooszczędności domu

szczelne oknaSzczelne okna i co dalej z wentylacją domu?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę do czego, oprócz zatrzymanego w domu ciepła – mogą przyczyniać się bardzo szczelne okna i brak odpowiedniej wentylacji
w domu. Otóż, w pomieszczeniach jest ciepło, niekiedy nawet za ciepło, ale jest w nich też wilgotno. Po pewnym czasie poziom zawilgocenia wzrasta coraz bardziej i nasz dom staje się siedliskiem grzybów i stanowiących zagrożenie dla ludzkiego zdrowia – drobnoustrojów. Aby tego uniknąć, radzimy sobie na różne sposoby. Zdecydowanie odradza się jednak montowanie wentylatorów na wlocie do kanałów wentylacyjnych w domowych łazienkach oraz kuchniach i przykrywanie ich kratkami. Takie rozwiązanie jest nie tylko nieskuteczne, ale także może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia mieszkańców. Optymalnym i stosunkowo niedrogim wyjściem  z sytuacji jest montaż nawiewników okiennych. Wówczas do pomieszczeń rzeczywiście dociera świeże powietrze i panuje w nich zdrowy mikroklimat. Co jednak z oszczędnością energii cieplnej, którą miała na celu termomodernizacja? Otóż, bez montażu rekuperatora – oszczędność ta nie jest dalej taka, jak przewidywano to we wstępnych założeniach planowanej inwestycji.

Przeczytaj: Skuteczna wentylacja, czyli jaka - grawitacyjna czy mechaniczna?

Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła (czyli rekuperatorem) nie jest małym wydatkiem, ale przeważnie zwraca się z nawiązką. Zużyte powietrze jest wówczas skutecznie usuwane na zewnątrz, do środka napływa czyste i świeże powietrze, a odzysk ciepła z powietrza zużytego powoduje niemałe oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Ponadto, nie ma mowy o wilgoci w pomieszczeniach. Nie jest w nich też duszno. Dodatkowo, taki system wentylacji przyczynia się do zmniejszenia ilości kurzu w domu. Wszystko to czyni mikroklimat domu przyjaznym dla organizmu ludzkiego. Domownicy mniej chorują, mniej skarżą się na przemęczenie, czy nawracające migrenowe bóle głowy. W wyremontowanym domu, wyposażonym w system wentylacji z odzyskiem ciepła po prostu żyje nam się bardziej komfortowo, aniżeli dotychczas.

Termomodernizacja domu dobrze przemyślana i kompleksowa

Aby nie remontować w nieskończoność, trzeba dobrze zaplanować termomodernizację i być do niej przygotowanym finansowo. Wówczas prace przebiegają sprawniej, trwają krócej i są mniej uciążliwe dla domowników. Kompleksowa termomodernizacja to taka, podczas której przewidziano także montaż systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła. Skuteczność przedsięwzięcia jest gwarantowana, ale nie można myśleć, że koszty takiego remontu zamkną się w kilku tysiącach złotych. Aby je oszacować – należy wziąć pod uwagę wielkość domu, kubaturę pomieszczeń, dotychczasowy stan budynku, aktualne ceny materiałów budowlanych i robocizny oraz wiele innych czynników, mających wpływ na to, ile pieniędzy ostatecznie wydamy. Montażu wentylacji dobrze jest dokonywać właśnie przy okazji innych działań termomodernizacyjnych, ponieważ wówczas w domu i tak panuje remontowy bałagan. Przed przystąpieniem do montażu sytemu należy wykonać projekt instalacyjny. 

W projekcie tym powinno się precyzyjnie określić, w jaki sposób będą przebiegały kanały wentylacyjne oraz gdzie ulokowana zostanie centrala wentylacyjna. Dodatkowo projekt powinien przewidywać wielkość tej centrali oraz długości i średnice przewodów. Zarówno podczas projektowania instalacji, jak na etapie jej układania bardzo przydatna jest wiedza o przebiegu innych instalacji ułożonych w ścianach, posadzkach oraz stropach. W powyższym celu najlepiej jest skrupulatnie przechowywać dokumentację dotyczącą instalacji elektrycznej, wodno – kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, alarmowej, komputerowej i wszystkich pozostałych, które posiadamy w domu. Jeżeli takiej dokumentacji nie ma i mieszkańcy nie pamiętają przebiegu instalacji – konieczne jest użycie detektora i wykonanie odkrywek wizualnych w tynkach lub posadzkach. Niestety podnosi to koszty oraz opóźnia prace montażowe.

rekuperatorJak zredukować koszty modernizacji?

Do wykonania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można w niektórych przypadkach wykorzystać istniejące kanały wentylacyjne. Wówczas wstawia się do nich kanały z tworzywa sztucznego. Takie rozwiązanie umożliwia rozprowadzenie wentylacji z poddasza po niższych kondygnacjach domu bez konieczności maskowania przewodów. Jest to jednak możliwe jedynie wówczas, gdy w części poddasza dysponujemy nieużytkowym, ale izolowanym miejscem usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie kominów wentylacji grawitacyjnej. W miejscu tym umieszczona zostanie centrala wentylacyjna, czyli rekuperator. W przypadku braku odpowiedniego miejsca na poddaszu – rekuperator można umiejscowić też w piwnicy domu. Brak konieczności maskowania kanałów znacznie redukuje koszty całego przedsięwzięcia, dlatego też warto analizować wszelkie możliwości przeprowadzenia ich w tych, którymi dysponowaliśmy dotychczas.

Dowiedz się: Jak działa i ile kosztuje wentylacja z odzyskiem ciepła

Pewnym rozwiązaniem może być np. montaż dysz nawiewnych w ścianach, np. nad drzwiami wejściowymi. Wówczas przewody można poprowadzić chociażby korytarzem, w którym obniżony sufit nie spowoduje szkody w estetyce całego mieszkania. Jednak dysze naścienne muszą obejmować swoim zasięgiem całe pomieszczenie. Można też skorzystać z systemu kanałów polietylenowych. Są one prostokątne i zajmują dużo mniej miejsca od tradycyjnych kanałów okrągłych. Robocizna instalatora będzie z pewnością tańsza, kiedy będzie on układał kanały giętkie. Takie kanały kładzie się wygodniej i wykonanie instalacji jest mniej pracochłonne. Jednak warto też wiedzieć, że są one mniej trwałe od kanałów sztywnych i trudne do czyszczenia. Kanały sztywne układa się trudniej, ale ich zastosowanie gwarantuje długowieczność użytkowania oraz łatwe czyszczenie przez rewizje, w które są wyposażone. Nie warto jest oszczędzać na wykwalifikowanej ekipie instalatorskiej. Tacy fachowcy są dość drodzy, ale uporają się z pracą w kilka dni. Ponadto prawidłowy montaż, to podstawa późniejszej eksploatacji sytemu wentylacyjnego. O dobrych monterów zapytajmy osoby, które użytkują już w domu rekuperator lub poprośmy producenta sytemu o zarekomendowanie sprawdzonej ekipy instalatorskiej.

Oceń artykuł
4,33 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Aluplast, Aeris, Vaillant

Polecamy Ci również

Zobacz także