Montaż odwonienia liniowego krok po kroku

0
Odwodnienie liniowe
Dzięki doskonałej integracji z podłogą, takie odwodnienie zwiększa możliwości swobodnej aranżacji przestrzeni łazienkowej.

Odwodnienia liniowe są coraz popularniejsze. Dyskretnie ukryte w podłodze, skutecznie odprowadzają wodę, pozwalając cieszyć się minimalistyczną kabiną prysznicową bez brodzika. Przybliżamy tajniki montażu odwodnień liniowych.

Odwodnienia liniowe są praktyczne i coraz częściej stosowane. Jeśli chcemy mieć modną i nowoczesną (a przy tym wygodną) kabinę prysznicową bez brodzika, musimy zdecydować się na odpływ w podłodze – liniowy lub punktowy. Montaż odpływu nie jest skomplikowany, jednak trzeba pomyśleć o nim na etapie projektowania łazienki. Do montażu odpływu liniowego konieczne jest obniżenie poziomu podłogi o ok. 15 cm – wynika to z faktu, że odpływ musi znajdować się wyżej, niż miejsce jego łączenia z pionem kanalizacyjnym.

Dowiedz się więcej o: Zastosowaniu odpływów liniowych i punktowych w łazienkach

Montaż odpływu liniowego – krok 1

Montaż odpływu liniowego zaczyna się od ustalenia i wykonania odpowiedniego spadku podłoża w kierunku syfonu (zwykle jest to ok. 2%, dostępne są także odpływy wymagające 1% spadku, czyli 1 centymetr na 1 metr). Ważne jest też odpowiednie wypoziomowanie rynny, w czym pomogą regulowane stopki zamocowane do posadzki.

Montaż odpływu liniowego – krok 2

Następny etap to dokładne wypełnienie przestrzeni podpłytkowej. Tu dobrze sprawdzi się jastrych, którego warstwa wyrówna powierzchnię przed ułożeniem płytek. Trzeba również zadbać o stabilne osadzenie rynny i odpływu w posadzce. Zapewni to ich umocowanie do podłoża za pomocą kołków i śrub i stopek montażowych. Na tym etapie trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia powierzchni w kierunku rynny.

Montaż odpływu liniowego – krok 3 i 4

Przed ułożeniem płytek należy również wykonać uszczelnienie. Poniżej poziomu płytek układa się warstwę uszczelniającą. Warto wykorzystać nowoczesne rozwiązania, tzw. tzw. uszczelnienia zespolone, na które składa się folia w płynie, taśma uszczelniająca oraz warstwa jastrychu. Poza zabezpieczeniem powierzchni (temu służy folia w płynie, nanoszona w dwóch warstwach), trzeba zadbać również o połączenie między jastrychem, a stalowym kołnierzem rynny odpływu. Tu przyda się taśma butylowo-kauczukowa. Taśmę uszczelniającą należy okleić także miejsca łączeń między posadzką pod natryskiem i ścianą oraz pozostałą częścią posadzki w łazience.
Ponieważ odpływ liniowy będzie zabudowany, pamiętajmy o tym, żeby prace wykonywać szczególnie starannie (zgodnie z zaleceniami producenta), a także – wybierać dobre produkty i certyfikowane rozwiązania. Naprawa usterek będzie bowiem kłopotliwa, więc pozorne oszczędności na jakości materiałów zupełnie się nie opłacają.

Podpowiadamy też: Jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika i na brodziku

Montaż odpływu liniowego – krok 5

Po wykonaniu izolacji można rozpocząć układanie płytek ceramicznych. Pamiętajmy o zastosowaniu kleju, który można nakładać na warstwę hydroizolacyjną, a także – użyciu fug, które są wodoodporne.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także