Przed zakupem kolektorów warto dowiedzieć się, jakie są możliwości instalacji kolektorów na dachu. Trzeba też sprawdzić zorientowanie dachu według stron świata oraz kąt nachylenia jego połaci. Wszystkie te czynniki mają bowiem znaczący wpływ na efektywność działania instalacji solarnej.
Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy połać dachu, na której chcemy zainstalować kolektory, skierowana jest na południe (dopuszczalne odchylenie wynosi 25%). Natomiast ekspozycja kolektorów w kierunku zachodnim lub wschodnim zmniejsza ich efektywność nawet do 27%. Ważny jest również kąt nachylenia połaci dachu. Najlepiej, aby zawierał się w przedziale 30-60º, choć idealną sytuacją jest, gdy promienie słoneczne tworzą z płaszczyzną kolektorów kąt 90º.
Dowiedz się: Kiedy wybrać kolektory płaskie, a kiedy próżniowe
Montaż kolektorów słonecznych na dachu
Najbardziej estetycznym i efektywnym rozwiązaniem jest montaż kolektorów w połaci dachu. Najlepiej o instalacji solarnej pomyśleć w trakcie projektowania czy budowy domu, kiedy na dachu nie ma jeszcze pokrycia. Jednak zdjęcie fragmentu pokrycia, np. dachówki i zamocowanie w tym miejscu kolektorów jest również możliwe. Kolektory montuje się na łatach, bez ingerencji w konstrukcję samego dachu. Przygotowanie miejsca pod kolektor polega na odpowiednim rozmieszczeniu łat montażowych. Ten typ montażu kolektorów odbywa się na tych samych zasadach co instalacja okien do poddaszy, w związku z czym może być wykonany przez wykwalifikowaną ekipę dekarską. Jest on na tyle prosty, że nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.
Całkowitą szczelność połączeń zapewnia użycie standardowych kołnierzy uszczelniających. Wszystkie przewody, mocowania i łączenia ukryte są pod dachem i pozostają niewidoczne z zewnątrz - kolektor wygląda prawie jak okno połaciowe. Ma to znaczący wpływ na estetykę całego budynku. Dodatkowo, tak zamontowane kolektory stawiają mniejszy opór wiatrowi, charakteryzują się też większą efektywnością. Równie ważne jest to, że nad kolektorami zamontowanymi w dachu gromadzi się mniej śniegu, a tym samym odciążenie dachu zimą jest mniejsze.
Innym rozwiązaniem jest montaż kolektorów ponad połacią dachu, na specjalnych stelażach. Ten typ montażu jest łatwiejszy do wykonania, jednak cechuje go mniejsza efektywność i estetyka. Jednak, w przypadku, kiedy nachylenie połaci dachu nie jest optymalne dla kolektorów, ten typ montażu jest bardziej odpowiedni. Można wtedy zastosować stelaże przestrzenne, które umożliwią dobranie odpowiedniego kąta nachylenia kolektora w stosunku do słońca.
Dowiedz się: Co to są kolektory hybrydowe i czy warto je stosować
Dach o ekspozycji wschód-zachód
Ekspozycja połaci dachu w kierunku wschodnim i zachodnim zmniejsza efektywność kolektorów. Jak wtedy zoptymalizować montaż? Jednym sposobem jest zainstalowanie kolektora próżniowego na wschodniej połaci dachu i skierowanie rur próżniowych w kierunku południowym. Innym wyjściem jest montaż kolektorów płaskich, po wschodniej i zachodniej stronie dachu. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z kolektorów będzie nasłoneczniony o innej porze dnia. Dlatego, żeby taka instalacja pracowała optymalnie, należy wyposażyć ją w zaawansowany technicznie regulator oraz dwie pompy solarne.
Inne możliwości montażu kolektorów słonecznych
Jeszcze inną możliwością jest montaż kolektorów próżniowych na elewacji budynku – tę opcję można rozważać w rejonach o obfitych opadach śniegu. Kolektory można także posadowić na balkonie, tarasie, czy na gruncie. Niestety tracimy wtedy cenną powierzchnię. Wszystkie rozwiązania powinny jednak harmonizować z architekturą budynku i wpisywać się w jego otoczenie.
Alutka35
no własnie. Znajomi już dom postawili i polecali nam ze strony eltrox.pl panele właśnie. ale nie wspomnieli o regulatorach łądowania o których tu mowa. A to warto byloby powiedzieć zebyśmy mieli pewnosć co do kosztów i spsobów działania. Poczytałam teraz tu https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa ... wania.html ale dobrze ze na ten artykuł natrafiłam to mi sie, rozjaśniło i do źródeł od razu zeby dowiedzieć sie więcej.
Masert1
Ja mam zamontowane kolektory i tylko wiosna, lato są w użyciu z wiadomych przyczyn. Po kosztach instalacyjnych wychodzi mi, że po 3 latach będzie zwrot kosztów. Chcecie się dowiedzieć więcej o kolektorach i o sterownikach do ich obsługi, to tutaj https://www.techsterowniki.pl/blog/kole ... instalowac bardzo fajne informacje, ktoś niezdecydowany wyciągnie z tego coś dla siebie
marekzzabek
ekspozycja kolektorów w kierunku zachodnim lub wschodnim zmniejsza ich efektywność nawet do 27%? to sporo, a co jeśli założymy panele na wschód-zachód?
stefan221
Ostatnio zastanawiam się czy montaż kolektorów słonecznych na moim domu coś da. Na razie zadzwoniłem po specjalistę który ma przyjechać w następnym tygodniu.
_______________________________________
legalny bukmacher