Montaż instalacji: zaciskarki ze szczękami z funkcją zatrzasku

Montaż instalacji: zaciskarki ze szczękami z funkcją zatrzasku

Wybierając zaciskarkę warto zwrócić uwagę na urządzenia wyposażone w nowoczesne szczęki zaciskowe z funkcją zatrzasku.

szczęki zaciskowe z funkcją zatrzasku ułatwiają wykonywanie prac, fot. Viega

Innowacyjne zaciskarki - szczęki zaciskowe z zatrzaskiem

Wśród zaciskarek do łączenia elementów instalacji pojawiło się innowacyjne rozwiązanie – czyli szczęki zaciskowe z zatrzaskiem. Ułatwiają one znacznie pracę, szczególnie w miejscach trudno dostępnych, albo wtedy, kiedy instalator musi wykonywać połączenia ponad swoją głową.
Dzięki szczękom z zatrzaskiem, zaciskarkę obsługuje się jedną ręką – ma to między innymi tę zaletę, że wolną ręką można precyzyjnie ustawić rurę lub skorygować pozycję założonych już szczęk zaciskowych przed zaprasowaniem.

Przeczytaj też o: Systemie zaprasowywania rur stalowych

szczęki zamykają się po naciśnięciu przycisku, fot. ViegaJak działają szczęki zaciskowe z zatrzaskiem

Szczęki zaciskowe z zatrzaskiem są otwierane ręcznie, ale żeby je zamknąć, trzeba nacisnąć przycisk „start”. Przed założeniem szczęk na złączkę otwieramy je tradycyjnie za pomocą krótkiego uchwytu, natomiast sprężyna utrzymuje je później w pozycji otwartej - zamykają się dopiero po naciśnięciu przycisku „start”. Ponowne naciśnięcie przycisku powoduje rozpoczęcie procesu zaprasowania.
To rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo, wygodę, a także precyzję wykonywania prac montażowych.
Szczęki zaciskowe z funkcją zatrzasku są stosowane w zaciskarkach Pressgun Picco – zasilanych akumulatorowo lub sieciowo. Są one wyposażone w obrotową głowicę zaprasowującą (przydatną przy montażu trudno dostępnych miejscach) oraz m.in. lampkę LED, która oświetla miejsca wykonywania połączeń. W przypadku tych urządzeń przegląd techniczny wymagany jest po 30 tysiącach zaprasowań. Po wykonaniu 32 tysięcy zacisków, następuje automatyczne wyłączenie urządzenia.
Szczęki zaciskowe z funkcją zatrzasku są obecnie dostępne w rozmiarach od 12 do 35 mm do metalowych systemów instalacyjnych firmy Viega.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Viega

Polecamy Ci również

Zobacz także