Modernizacja ogrzewania – jaki system wybrać?

Modernizacja ogrzewania – jaki system wybrać?

Jeżeli instalacja grzewcza pochodzi jeszcze z lat 70-tych lub 80-tych z czasem koniecznością staje się jej modernizacja lub wymiana. Wykorzystana w starym budownictwie technologia nie odpowiada już współczesnym standardom powodując straty finansowe. Aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w istniejącym już budynku warto zainwestować w innowacyjne rozwiązania z pompami ciepła. Na czym polega usprawnienie?

modernizacja instalacji grzewczejEkologia i energooszczędność to cechy charakteryzujące pompy ciepła, urządzenia cieszące się coraz większym zainteresowaniem na rynku systemów ogrzewania. Dzięki wykorzystaniu bezpłatnej energii odnawialnej z otoczenia, przyczyniają się do redukcji kosztów, nawet do 70%. Co więcej, posiadają również dodatkowe funkcje, takie jak: dostarczanie ciepłej wody użytkowej czy chłodzenie pomieszczeń. Możliwość wyboru technologii pozyskiwania energii (powietrze, ziemia lub woda) pozwala na zastosowanie ich niemal w każdych warunkach: zarówno na zagospodarowanych, jak i na niezabudowanych działkach. Pompy mogą współpracować z innymi źródłami ciepła, dlatego wykorzystuje się je również jako uzupełnienie istniejącej instalacji w budynkach modernizowanych. Na rynku istnieje jednak wiele modeli, technologii oraz możliwości instalacji pomp ciepła. Na co zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego dla nas urządzenia?

kolektor poziomy gruntowyOtoczenie budynku

Nie bez znaczenia dla wykonania instalacji systemu z pompą ciepła jest zagospodarowanie terenu wokół modernizowanego budynku. Od ilości wolnego miejsca zależeć może decyzja, jaką technologię pozyskiwania energii wybrać. Jeżeli działka nie jest całkowicie zabudowana, warto zdecydować się na gruntową pompę ciepła, np. Caliane marki Sofath. Jej zaletą jest współpraca zarówno z wymiennikiem gruntowym poziomym, jak i sondą pionową. Kolektor poziomy zajmuje więcej miejsca - od 120% do 150% obszaru ogrzewanego, z możliwością ułożenia go na dwóch poziomach. Z kolei sondy pionowe umieszczane są w głębi ziemi w pionowych odwiertach, co czyni je odpowiednim rozwiązaniem do montażu na mniejszych działkach lub charakteryzujących się nieregularnym terenem.

Tam, gdzie zagospodarowanie obszaru nie pozwala na umieszczenie kolektora gruntowego, stosowana jest powietrzna pompa ciepła, np. model Lizea marki Sofath. Wymiennik ciepła montowany jest na zewnątrz budynku bez konieczności ingerencji w jego otoczenie. Dodatkowo, do jego instalacji nie jest wymagane pozwolenie, jak w przypadku pomp glikolowych z sondami pionowymi. Te cechy gwarantują oszczędność jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia. Atutem pompy Lizea są również dodatkowe funkcje, o które można poszerzyć zakres jej pracy, tj.: c.w.u., chłodzenie pomieszczeń lub ogrzewanie wody w basenie.

gruntowa pompa ciepła CelianeStara instalacja grzewcza: modernizacja czy wymiana?

Dobierając urządzenie do modernizowanej instalacji grzewczej warto zastanowić się czy pompa zostanie jedynym źródłem ciepła czy będzie zintegrowana z istniejącym. Gruntowa pompa ciepła Caliane przeznaczona jest zarówno do samodzielnego ogrzewania domu, jak i współpracy z innym źródłem ciepła. Jako jedyna instalacja w budynku zapewnia całkowity komfort cieplny domownikom, przez cały rok, bez względu na temperaturę czy porę roku. Tradycyjnie wykorzystywany do transportu energii glikol, w tym modelu zastąpiony został ekologicznym czynnikiem chłodniczym R410A. Brak konieczności cyklicznej wymiany wpływa na obniżenie kosztów serwisowania urządzenia. W Caliane również można wybrać spośród opcji dodatkowych: ogrzewania wody w basenie, c.w.u. lub chłodzenia pomieszczeń.

  Jedną z zalet stosowania Caliane w budynkach modernizowanych jest również możliwość połączenia jej z innym, istniejącym już źródłem ciepła. Dzięki zastosowaniu zasobnika buforowego i integracji dwóch źródeł, otrzymujemy możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie bez konieczności wymiany całej instalacji – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

pompa ciepła LizeaJeżeli nie ma możliwości całkowitej wymiany istniejącej instalacji grzewczej, aby usprawnić działanie całego systemu, warto uzupełnić go o powietrzną pompę ciepła Lizea. Przez większą część roku zapewnia 100% zapotrzebowania na ciepło, będąc zarówno oszczędnym, ekologicznym jak i wygodnym rozwiązaniem. Wyposażona w system Inverter dostosowuje swą moc do wymagań użytkowników, co pozwala na dodatkowe obniżenie rachunków za ogrzewanie. W pełni wydajne działanie tej pompy uzależnione jest jednak od temperatury atmosferycznej - im niższa, tym więcej energii elektrycznej zużywa urządzenie. Dlatego powietrzne pompy najlepiej sprawdzają się jako systemy zintegrowane z innym źródłem ciepła, np. klasyczną instalacją z dowolnym kotłem  Dzięki temu, w momencie występowania dużych mrozów uruchamiane jest drugie źródło, które pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego przy zachowaniu efektywności całego systemu.

W pompach ciepła Lizea oraz Caliane instalację wewnętrzną stanowi układ hydrauliczny z temperaturą osiągającą wartość do 65°C (Caliane) lub do 55°C (Lizea), dlatego oba te urządzenia mogą współpracować z istniejącą już w budynku wodną instalacją grzewczą.

Wydajne rozwiązanie na lata

Nowoczesne systemy z pompami ciepła stanowią atrakcyjną alternatywę przy wymianie lub modernizacji starszej instalacji grzewczej. Ekologiczna i oszczędna technologia pozyskiwania energii przyczynia się do znacznego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Co więcej, bez problemu mogą współpracować i dostosowywać moc działania do istniejących już w budynku źródeł ciepła, stanowiąc wygodne i ekonomiczne rozwiązanie na lata.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Sofath

Polecamy Ci również

Zobacz także