Miejsce na kominek

Najlepiej wyznaczyć mu miejsce na etapie projektowania domu. W domach już zamieszkanych możliwości wyboru jego lokalizacji mamy znacznie mniej.

kominek narożny nowoczesny kominek kominek z wkładem

Już w projekcie nowo budowanego domu przewiduje się miejsce na kominek. Najczęściej buduje się go w salonie, biorąc pod uwagę przede wszystkim jego dobrą ekspozycję, ale także funkcjonalność pomieszczenia – możliwość rozmieszczenia mebli i komunikację. Jest to również odpowiedni moment, aby zastanowić się nad zewnętrzną, dekoracyjną obudową kominka.

kominek wolnostojący kominek nowoczesny kominek wiszący

Kominki buduje się na prostej ścianie lub w narożniku pomieszczenia. Widok na palenisko (zarówno otwarte, jaki i zamknięte) planuje się z jednej, dwóch lub trzech stron. Ciekawym rozwiązaniem jest kominek usytuowany na samym środku salonu, wówczas widok na palący się ogień możliwy jest z każdej strony pomieszczenia.

Najczęstszym błędem przy wyborze lokalizacji kominka jest usytuowanie go w ciągu komunikacyjnym, na przykład w pobliżu korytarza. Przechodząc obok kominka będziemy odczuwać zbyt wysoką temperaturę, a przy okazji zasłaniać widok ognia pozostałym domownikom.

kominek na ścianę kominek w salonie kominek do salonu

Kominek musi być zbudowany jak najbliżej komina. Ważne jest bowiem zapewnienie dostępu do przewodu kominowego odpowiedniego do podłączenia kominka, o wymiarach (średnicy i wysokości) dostosowanych do typu i wielkości paleniska. Ważne jest także, aby na przewodzie dymowym było jak najmniej zagięć.
Przy wyborze miejsca na kominek trzeba również wziąć pod uwagę, że przeciętny kominek (wkład + obudowa) waży około 500 kg, ale są i takie, których ciężar przekracza tonę. Dlatego też podłoże, na którym będzie on zamontowany musi mieć wystarczającą nośność. Ponadto ani na obudowie kominka, ani na ścianach i podłodze w jego pobliżu nie można układać przewodów instalacji elektrycznej ani rur instalacji gazowej. Chodzi tu o bezpieczeństwo jego użytkowania.

Kominek powinien być montowany po zakończeniu stanu surowego zamkniętego oraz wykonaniu wylewek, ale jeszcze przed ostatecznym wykończeniem podłóg. Wcześniej musi być oczywiście wybudowany komin. Do momentu zakończenia wszystkich prac wykończeniowych we wnętrzu, kominek powinien odpowiednio zabezpieczony.

Instalację wkładu najlepiej powierzyć fachowcom. Jeśli montaż był przeprowadzony przez instalatora z autoryzacją producenta lub importera wkładu, można otrzymać na urządzenie gwarancję przedłużoną nawet do dziesięciu lat (standardowa obowiązuje zwykle dwa lata).

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Konrad Koper

Zdjęcia: Bordelet-Koperfam, Focus-Koperfam

Polecamy Ci również

Zobacz także