Miedź - zalety

Warto ją polubić, bo jest przyjazna dla zdrowia, odporna na wysoką i niską temperaturę oraz antybakteryjna. Wykonane z niej instalacje nie wymagają  konserwacji, łatwo się montują, są lekkie, wytrzymałe i niezawodne.Stosowano ją od dawien dawna. Już starożytni Egipcjanie dostrzegli jej zalety. To w świątyni
w Abusir ok. 2500 r. p.n.e. po raz pierwszy wykonali z miedzi instalacje wodne. Za przykładem poszli także starożytni Rzymianie – miedziane systemy wodociągowe nadal można oglądać w Pompejach
i Herkulanum, miastach zniszczonych przez wybuch Wezuwiusza. Sytuacja nie zmieniła się na przestrzeni wieków. Kolejne pokolenia także wykorzystywały miedź. Ale to dopiero w XX wieku stała się powszechnie stosowana i zdobyła miano najlepszego materiału instalacyjnego. Z powodzeniem przeszła więc próbę czasu. Dziś w nowoczesnych budynkach robi się z niej nie tylko instalacje wodne i grzewcze. Służy przede wszystkim do produkcji rur wykorzystywanych w klimatyzacji, systemach solarnych, w instalacjach ogrzewania powierzchniowego (podłogowego  i  ściennego). Sprawdzeni fachowcy polecają miedź na systemy odwodnienia dachu, a architekci wnętrz zachęcają do zakupu miedzianych baterii łazienkowych, wanien czy natrysków. Z miedzi powstają także piękne
i oryginalne materiały dekoracyjne.

Sprawdzi się w trudnych warunkach

Właściwości fizyczne i mechaniczne pozwalają wykorzystywać miedź w bardzo trudnych warunkach środowiskowych, m.in. w niskiej i wysokiej temperaturze. Przyjrzyjmy się temu dokładniej:
w systemach solarnych temperatura dochodzi do 200ºC, w instalacjach skroplonych gazów sięga do 200ºC poniżej zera. Bez problemu można w takich sytuacjach wykorzystać instalacje z miedzi. Tym bardziej że tak naprawdę miedź może wytrzymać temperaturę otoczenia sięgającą aż 650ºC. Miedź jest też odporna na wysokie ciśnienie robocze (do 35–40 barów). Z tego powodu jest jednym z najbardziej polecanych materiałów stosowanych w instalacjach sanitarnych i grzewczych,
w których średnia temperatura wynosi tylko 80ºC, ciśnienie natomiast kształtuje się na poziomie 10 barów. Rury miedziane, inaczej niż te wykonane z tworzywa sztucznego, nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, światła słonecznego i tlenu.

Miedź sprzyja zdrowiu

Zjawiskiem normalnym i naturalnym jest to, że na wewnętrznych ściankach rur instalacji wody pitnej tworzy się biofilm, czyli warstwa mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia (przyczyniają się m.in. do rozwoju niebezpiecznej bakterii zwanej Legionella, szczególnie jeśli jest to woda niechlorowana). Warstwa ta nie tworzy się jednak z takim samym natężeniem we wszystkich rodzajach rur. W zależności od podłoża może rozwijać się szybciej lub wolniej. Badania wykazały, że rury miedziane w instalacjach wody pitnej ograniczają powstawanie biofilmu oraz hamują osadzanie się
i rozwój bakterii.
Rury miedziane są zatem materiałem instalacyjnym, który jest higieniczny i antybakteryjny. To dobry wybór w instalacji wody pitnej i ciepłej wody użytkowej.

Jest materiałem odnawialnym

A to znaczy, że można ją wykorzystywać wielokrotnie i przetwarzać w nieskończoność. Okazuje się bowiem, że miedź poddana recyklingowi nie traci swoich właściwości. Korzysta z tego przede wszystkim branża budowlana, stawiając miedź w centrum swojej uwagi (miedź jest przecież materiałem, który można łatwo kształtować i giąć, poza tym jest bardzo wytrzymała). Prawie połowa (43%) wykorzystywanych w Europie materiałów miedzianych pochodzi z miedzi po recyklingu (według prognoz odsetek ten będzie wzrastał z roku na rok). I bardzo dobrze, bo w ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska i nie naruszamy równowagi ekologicznej.

Miedź jest w stu procentach naturalna

Rury i akcesoria miedziane są wytwarzane z naturalnego nieszkodliwego dla zdrowia metalu. Nie dodaje się do nich żadnych sztucznych domieszek i dodatków. Poza tym mają właściwości, które nie wpływają negatywnie na stan zdrowia człowieka. Miedź nie zawiera szkodliwych dodatków ani lotnych związków organicznych, które mogłyby przenikać do wody pitnej.

Niezbędna w zbilansowanej diecie

Nie każdy wie, że miedź jest naturalnym mikroelementem niezbędnym dla zdrowia. Nie trzeba dostarczać jej wiele, ale należy robić to regularnie. Jest potrzebna z kilku powodów. Po pierwsze, inaczej źle wchłanialibyśmy żelazo i mieli za małą liczbę czerwonych i białych krwinek. Po drugie, jest nam potrzebna, bo zwiększa odporność na infekcje. Wymaganą dzienną dawkę można znaleźć w mleku, orzechach, wątróbce lub czekoladzie.

Bo ładnie wygląda

Instalacje miedziane najczęściej chowa się w ścianie lub pod podłogą. Nie jest to jednak warunek konieczny. Coraz popularniejsze staje się nieukrywanie instalacji z miedzi – tym bardziej że dobrze komponuje się ona z nowoczesnym wystrojem i designem. Mała średnica rur i niska rozszczelność cieplna oraz dobre właściwości mechaniczne sprawiają, że rury mogą być z łatwością montowane na ścianie. Nawet niewyrafinowany odbiorca doceni ich estetyczny wygląd. Konkurencyjne materiały mogą nie wyglądać tak ciekawie.

Zgodność systemów

Poszczególne elementy systemów miedzianych mają tę zaletę, że można je łączyć ze sobą, mimo że nie pochodzą od jednego producenta. To duże ułatwienie. Bez względu na to, gdzie zostały wyprodukowane – będą do siebie pasować. Wynika to między innymi z tego, że wszystkie rury
i akcesoria miedziane są produkowane w Europie zgodnie z przyjętymi normami. Taki system ułatwi kompletowanie instalacji w przyszłości. Teraz kupiony element będzie pasował do tego, który zakupimy za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Remontując lub rozbudowując instalację mamy więc pewność, że każdy producent jednocześnie zagwarantuje nam element pasujący do tego, który już mamy. Wykonanie elementów miedzianych zgodnie z obowiązującymi normami jest potwierdzeniem wysokiej jakości tych produktów.

Dzięki miedzi budynek zyskuje na wartości

Miedź jest materiałem drogim, ale dzięki temu wzrasta wartość budynku. Ma to przede wszystkim znaczenie wtedy, gdy zamierzamy sprzedać lub wynająć nieruchomość.
Warto również zaznaczyć, że wysoka cena miedzi, szczególnie w porównaniu do innych materiałów instalacyjnych dostępnych na rynku, jest adekwatna i proporcjonalna do jej właściwości – wytrzymałości i niezawodności.

Oceń artykuł
4,67 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Aleksandra Kuśmierek

Źródło: Akademia Miedzi

Zdjęcia: rich115_flickr, Polskie Centrum Promocji Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także