Miedź w instalacjach centralnego ogrzewania

Miedź w instalacjach centralnego ogrzewania

Czy warto stosować rury miedziane w instalacjach centralnego ogrzewania? Tak, bo są giętkie, elastyczne i lekkie. Łatwo je ułożyć i przetransportować.

ogrzewanie podłogoweW instalacjach centralnego ogrzewania miedź stosowana jest do wykonywania przyłączy do grzejników oraz ogrzewania podłogowego. W porównaniu do innych materiałów instalacyjnych, głównie
z tworzyw sztucznych, ma szereg zalet, których nie mają instalacje wykonane
z tych materiałów.

Bez korozji

Najważniejszą cechą, której nie mają rury
z tworzyw sztucznych, jest to, że przez ścianki rur miedzianych nie przenika do wody tlen. To on odpowiada za korozję grzejników. Dodatkowy dopływ tlenu jest szczególnie niekorzystny
w instalacjach ogrzewania podłogowego, bo powoduje pojawienie się szlamu w wodzie (czynniku grzewczym). W ten sposób może dojść do zatkania instalacji i wyłączenia cyrkulacji czynnika grzewczego w pętli grzewczej.

Zgodnie z normą

Rury miedziane wykonane są zgodnie z normą europejska EN-1057. Nawet jeśli pochodzą od różnych producentów mają taki sam skład chemiczny i wymiary. Rury różnych producentów mogą być bez problemu łączone ze sobą.

Błędy instalacyjne

Niewłaściwa praca instalacji grzewczych może wynikać z błędów popełnionych przez projektanta oraz wykonawcę, a nie z właściwości samej miedzi. Ci pierwsi, często nie znają się na sztuce projektowania i wykonania. Podstawowym błędem, który nagminnie popełniają instalatorzy jest niegratowanie rury po odcięciu (przecinakiem krążkowym lub innym narzędziem), a przed połączeniu ze złączką. Pominięcie tej czynności powoduje zmniejszenie przekroju rury i może być przyczyną osadzania się kamienia, który dodatkowo zmniejszy średnicę przepływu.
Instalatorzy muszą pamiętać o tym, że rury miedziane można łączyć z betonem, tylko wtedy, gdy są zaizolowane specjalną otuliną z pianki poliuretanowej. W sprzedaży są rury z fabrycznie wykonaną warstwą ochronną.

miedziane rury

Wysoka cena

Projektanci i instalatorzy są zgodni: cena miedzi jest za wysoka, szczególnie
w porównaniu do ceny materiałów z tworzyw sztucznych. Cena wykonania instalacji z rur
z tworzywa niskiej jakości (PCV), które łączy się ze złączką klejem jest dużo niższa od wykonanej z miedzi, ale jakość i żywotność takiej instalacji jest dużo gorsza. Rury
z tworzywa sztucznego dobrej jakości wykonane z wysokiej jakości polietylenu usieciowanego (PEX) także są tańsze od rur miedzianych. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja składa się także ze złączek, które w tego typu instalacjach są dużo droższe niż stosowane miedziane złączki do lutowania kapilarnego. Koszt instalacji z tworzywa zwiększają ponadto dodatkowe elementy, które należy zastosować do kompensacji rozszerzalności liniowej instalacji wskutek różnicy temperatury.

Długi okres eksploatacji

Instalacje ogrzewcze z miedzi charakteryzują się dużą trwałością i długim okresem eksploatacji. Średni okres pracy instalacji, który gwarantują producenci, to min. 50 lat.

Oceń artykuł
3,56 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Źródło: Polskie Centrum Promocji Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także