Miedź w architekturze - 17. edycja konkursu

Miedź w architekturze - 17. edycja konkursu

Rozpoczęła się siedemnasta edycja międzynarodowego konkursu „Miedź w architekturze” (Copper in Architecture Awards 17), na najlepszy obiekt z zastosowaniem miedzi. Zgłoszenia konkursowe można składać do końca kwietnia 2015 roku.

Platforma Sztuki i Kreatywności, Guimaraes, Portugalia - zwycięzca ostatniej edycji

Do konkursu można zgłaszać budynki o różnorodnym charakterze, dowolnym przeznaczeniu i wielkości, których realizacja odbywała się w okresie od styczna 2013 do kwietnia 2014. Warunkiem podstawowym jest wykorzystanie w konstrukcji budynku elementów miedzianych takich jak okładziny elewacyjne, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne wykonane z miedzi lub stopów miedzi. Jury, złożone z czołowych, europejskich architektów i krytyków, oceni całość projektu, a nie tylko sposób wykorzystania miedzi.
Ranga konkursu jest zasługą wybitnych europejskich architektów, którzy oceniają prace, a także tych, którzy biorą w nim udział. Tradycją konkursu jest bowiem, że laureaci poprzednich edycji zapraszani są do grona jurorów – mówi Michał Ramczykowski, prezes Polskiego Centrum Promocji Miedzi.

Zgłoszenie do konkursu obejmuje: wypełnienie formularza (w załączeniu) oraz przygotowanie prezentacji na dwóch planszach wielkości A1, z uwzględnieniem fotografii i rysunku projektu, a także krótki opis (do 250 znaków) zastosowania miedzi w realizacji. Do każdego zgłoszenia należy dołączyć płytę CD ze zdjęciami (minimum 300 dpi) oraz opisem realizacji w pliku word. Pracownie mogą zgłaszać do konkursu więcej niż jeden projekt.

Celem organizowanego co dwa lata konkursu jest wybranie najlepszych obiektów, w których zastosowano miedź i jej stopy oraz zaprezentowanie ich międzynarodowej publiczności . Wszystkie nagrodzone i wyróżnione realizacje zostaną opublikowane w specjalnym dodatku do czasopisma The Architectural Review oraz na stronie internetowej World Architecture News. Autorzy zwycięskiego obiektu otrzymają brązowe repliki rzeźby w stylu cykladzkim.

Konkurs European Copper in Architecture Awards wywodzi się od organizowanego od 1991 r. brytyjskiego konkursu Copper Roofing Competition. Początkowo organizowany był wyłącznie dla architektów brytyjskich i dotyczył zastosowania miedzi na pokrycia dachowe. W 1997 r. rozszerzono formułę konkursu o inne zastosowania miedzi, a od 2002 r. zaproszono do udziału również architektów z innych krajów (12. edycja). Obecnie konkurs organizowany jest co 2 lata. Do poprzedniej edycji zgłoszono rekordową liczbę 82 budynków, z których 8 pochodziło z Polski, a jury na zwycięzcę wybrało Platformę Sztuk i Kreatywności w portugalskim Guimaraes.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Polskie Centrum Promocji Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także