Miedź a inne materiały budowlane

4
Miedź a inne materiały budowlane

rynny dachoweMiedź w architekturze bywa wykorzystywana na wiele sposobów. Robi się z niej elewacje, dachy, rynny. Ważne jest to, w jakim sąsiedztwie się ją umieści, bo nie każdy materiał jej sprzyja.

Zanim podejmiemy decyzję o montażu miedzianych elementów, zobaczmy, jak działa miedź w połączeniu z niektórymi materiałami używanymi do budowania
i wykończania budynków.

Metale mokre

Ze względu na swoją bardzo dobrą przewodność elektryczną miedź reaguje elektrochemicznie
w środowisku naturalnym z innymi mokrymi metalami, np. z cynkiem lub stalą. To prowadzi do występowania korozji szczelinowej, co z kolei może skutkować pogorszeniem jakości obu metali.
Aby uniknąć takich sytuacji, miedź najlepiej łączyć tylko ze stalą nierdzewną i aluminium powlekanym. W przypadku miedzianych pokryć dachowych elementy mocujące takie jak zaciski, wkręty, gwoździe, klamry rynnowe itp. muszą być wykonane również z miedzi lub stali nierdzewnej.

Blacha lub stal ocynkowana

Jeśli powierzchnie różnych metali, nie stykają się bezpośrednio, konstrukcje muszą być tak zaprojektowane, aby blacha cynkowa lub ze stali ocynkowanej znajdowała się daleko od wody spływającej z blachy miedzianej. Materiały ze stali nie mogą być umieszczane ponad powierzchniami z miedzi, ponieważ wymywane żelazo utworzy na powierzchni blachy miedzianej nieestetyczne plamy z rdzy.

Gips, wapno i cement

Czerwona miedź jest odporna na działanie tradycyjnych materiałów łączących takich jak gips, wapno czy cement. Warto jednak pamiętać, że wapno lub cement spadający na powierzchnię miedzi może powodować jej odbarwienia, więc lepiej temu zapobiegać. Jeśli przez przypadek jednak do tego dojdzie, plam nie wolno czyścić chemicznie. Należy to robić tylko mechanicznie przy użyciu np. miękkiej szczotki z drutu miedzianego.

Powierzchnie bitumiczne

Niedawno odkryto, że skutki korozji bitumicznej niekorzystnie wpływają na powierzchnie z miedzi. Utleniająca się w powietrzu powierzchnia bitumiczna wytwarza żrące kwasy, które przy zetknięciu
z blachą miedzianą powodują jej uszkodzenie. Dlatego nie należy łączyć tych materiałów.
Najskuteczniejszą ochronę powierzchni z warstw bitumicznych (występujących przede wszystkim na płaskich dachach) zapewnia warstwa żwiru o grubości 5 cm. Inne metody zapewniające ochronę, takie jak piaskowanie czy żwirowanie, są mniej skuteczne. Specjalne powłoki ochronne są jeszcze bardziej szkodliwe, a ich stosowanie nie jest zalecane w pobliżu elementów wykonanych z blachy miedzianej.

dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne

Elementy miedziane można bez problemu montować na dachach pokrytych dachówkami cementowymi lub ceramicznymi. Gdy wybieramy czerwone lub ceglaste dachówki, pamiętajmy
o estetyce: miedź z czasem zmieni swój kolor z czerwonego na zielonkawy.

Drewno

Prawie wszystkie gatunki drewna mogą być stosowane jako podkład pod elementy miedziane. Wyjątkiem jest drewno, które ma bardzo kwaśny odczyn pH, np. cedr.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Źródło: Polskie Centrum Promocji Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także